Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(14.10 hodin)
(pokračuje Marek Benda)

Dále navrhuji, abychom ve čtvrtek po odpovědích členů vlády na písemné interpelace, to znamená od 11 hodin, v případě, kdybychom náhodou skončili dříve, zařadili bod 36, vládní návrh zákona o dávce státní sociální pomoci, sněmovní tisk 799, prvé čtení. Děkuji vám za pozornost.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Také děkuji. Zazněl zde procedurální návrh, proto přivolám kolegyně a kolegy z předsálí a budeme hlasovat.

 

Připomenu, že pan předseda Benda za čtyři koaliční kluby přednesl návrh, abychom hlasovali o tom, že dnes budeme jednat i hlasovat po 19. a 21. hodině.

Zahájila jsem hlasování a ptám se, kdo je pro? Kdo je proti?

hlasování číslo 138 přihlášeno 150 přítomných, pro 84, proti 64. Návrh byl přijat.

 

Budeme tedy jednat případně i po 19. a 21. hodině.

Nyní je tedy přihlášena k pořadu schůze paní předsedkyně Schillerová, následuje pan předseda Okamura.

Prosím vás všechny o ztišení, ať má paní předsedkyně důstojnou atmosféru v sále. Posečkáme ještě, paní předsedkyně. Ještě vás žádám o ztišení, kolegyně a kolegové, ať slyšíme všichni dobře návrh, který zazní. Prosím, paní předsedkyně, máte slovo.

 

Poslankyně Alena Schillerová: Děkuji za slovo, paní předsedkyně. Vážené dámy, vážení pánové, velkým tématem tohoto týdne jsou penzijní změny. V této souvislosti mi dovolte upozornit na jednu poněkud pozapomínanou oblast našeho penzijního systému.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Já se vám omlouvám, paní předsedkyně, ale přijde mi, že je tady skutečně velký hluk, a tedy platí to o většině sálu, jak vpravo, tak vlevo. Prosím.

 

Poslankyně Alena Schillerová: Rozumím, paní předsedkyně, tím pádem musím začít znovu, aby posluchači neztratili kontext. Vážené dámy, vážení pánové, velkým tématem tohoto týdne jsou penzijní změny. V této souvislosti mi dovolte upozornit na jednu poněkud pozapomínanou oblast našeho penzijního systému, kterou jsou dobrovolné úložky našich občanů v produktech takzvaného třetího pilíře.

Má-li být hlavním cílem vládních změn v oblasti důchodů, zkrácení nároku na důchod, tedy pozdější odchod do penze a nižší důchody, očekávala bych, že si dá vláda o to více záležet na tom, aby si lidé spořili více, že je k tomu bude motivovat výrazně vyššími příspěvky, daňovými úlevami, ať už pro živnostníky, nebo pro zaměstnavatele, novými zajímavými produkty nebo třeba informační kampaní, proč je dobré a důležité si spořit - jinými slovy, že do takzvané důchodové reformy aktivně zapojí také Ministerstvo financí vedené Zbyňkem Stanjurou.

Minulý týden byly publikovány statistiky třetího pilíře ke konci září a ty jsou popravdě absolutně zdrcující. Počet účastníků poklesl na 4 miliony. To znamená, dámy a pánové, že si dobrovolně spoří o 800 000 lidí méně, než si spořilo před deseti lety, a o více než 400 000 méně než na konci roku 2021, kdy Ministerstvo financí přebíral jeho současný ministr.

Tyto znepokojující statistiky by rozhodně neměly vládu, která se staví do role reformátora penzijního systému, nechávat klidnou. Pokud nám jen za poslední rok ubyl počet lidí ve třetím pilíři o čtvrt milionu, očekávala bych alespoň nějaké vyvození závěrů, odpovědnosti, a především změnu strategie. Tou změnou strategie ale rozhodně nebyl takzvaný DIP neboli dlouhodobý investiční produkt. Tento nový způsob ukládání peněz, určený především mladším ročníkům, totiž bohužel také doplatil na pověstné pracovní nasazení - nenasazení šéfa státní kasy, takže znalost DIPu je téměř rok po jeho zavedení naprosto zoufalá. Podle Ipsosu o DIPu nikdy neslyšelo 62 % občanů a to už chce opravdu velkou dávku nečinnosti, aby byl takovýmto způsobem komunikačně zlikvidován perspektivní produkt, připravovaný již za naší vlády.

Ze všech těchto nastíněných důvodů bych chtěla požádat Poslaneckou sněmovnu o zařazení mimořádného bodu s názvem Nečinnost ministra financí v oblasti důchodů a rapidně klesající zájem o penzijní produkty v jeho gesci. Děkuji vám za pozornost.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Já vás ještě požádám o zopakování toho názvu, přece jenom byl dlouhý, nebo jestli ho máte napsaný, tak já si ho od vás ráda samozřejmě vezmu. (Poslankyně Schillerová sděluje mimo mikrofon, že ho paní předsedající napíše.) Jo? Děkuju moc, ať to mám přesně, protože to byl delší název.

Tak nyní tedy vystoupí pan předseda Okamura se svým návrhem na změnu pořadu schůze a následuje pan předseda Radim Fiala. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Tomio Okamura: Vážené dámy a pánové, jako první bod na dnešní schůzi Poslanecké sněmovny bych navrhl bod Chystané protesty policistů, protože když sleduju tu opravdu neadekvátní situaci, jak vlastně v podstatě ministr vnitra Vít Rakušan z hnutí STAN způsobil destrukci policie, tak pořád čekám, kdy se k tomu vyjádří. My za SPD plně chápeme důvody chystaných protestů policistů, které mají proběhnout od 4. do 8. listopadu formou neukládání pokut a vysvětlováním stanovisek a požadavků policistů občanům.

Hnutí SPD stojí za oprávněnými požadavky hasičů, policistů, příslušníků bezpečnostních sborů, záchranných složek i dalších potřebných státních zaměstnanců. Za tři roky vládnutí pětikoalice dosáhla úroveň kumulované inflace výše 33 % a všem těmto lidem se tímto znehodnotily úspory a dramaticky se snížily jejich reálné příjmy, a to se týká všech pracujících lidí v České republice. Konkrétně u policie důsledkem tohoto stavu, za který nese plnou odpovědnost Fialova vláda, jsou odchody policistů do civilu a zhoršení bezpečnostní situace v zemi. Vít Rakušan z hnutí STAN navíc opravdu sprostě obelhal policisty, nedodržel svůj veřejný slib ohledně zvýšení platů policistů od letošního října o 10 procent a premiér Fiala, ten policisty podrazil také.

Takže já jsem se chtěl zeptat, jak to chcete řešit, protože statistiky hovoří jasně. Nárůst kriminality cizinců v České republice meziročně o 18 procent a nárůst kriminality Ukrajinců v České republice je dokonce podle údajů Ministerstva vnitra o 45 procent. To znamená, logicky stoupá počet nevinných českých obětí, a tyto oběti jsou tady kvůli této proimigrační politice Fialovy vlády.

Situace je taková, že například v Liberci slouží v noci šest policistů. Dojezdy policejních hlídek k trestné činnosti jsou často až třeba čtyřicet až padesát minut - střelba, loupež - a to není ale vina policistů. To je vina toho, že ministr vnitra Vít Rakušan prostě na to kašle; kašle na bezpečnost našich občanů. Vy radši dáváte peníze na Ukrajinu, místo abyste zajistili a přidali peníze směrem k zajištění bezpečnosti v České republice. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP