Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno !


(18.30 hodin)

 

Poslankyně Jana Berkovcová: Děkuji za slovo. Já teďka zareaguju na svého kolegu Lubomíra Wenzla. To byla totiž velmi správná připomínka. Ty obce si tvoří svoje rozpočty na příští rok nyní. Nyní.

V prosinci proběhnou rozpočtová zastupitelstva obcí a ty obce si schvalují rozpočet na příští rok a oni nevědí, s čím mají počítat, kolik dostanou do daní na ty školy, na ty nepedagogy, takže je to pro ně velmi složitá situace a teďka si ještě dovolím i připomenout, jsem si vybavila severní Moravu, kde je po povodních zhruba víc jak 50 poškozených poničených škol. Ty obce a školy bojují velmi s náročnými podmínkami, problémy, a teďka vy jim ještě naložíte, že vlastně od září oni budou řešit, jestli budou mít nějaké pendlující školníky nebo jak to bude s těmi nepedagogy. Řeší následky povodní a vy jim ještě přidáte starosti s řešením nepedagogů. Takže myslím si, že to je velmi špatně načasováno a hlavně nepřipraveno. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. Tím skončila série faktických poznámek. A pan ministr Mikuláš Bek si ještě hlásí se svou reakcí.

 

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy ČR Mikuláš Bek: Vážená paní předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci.

Samozřejmě prostředky, které by obce v případě té změny dostaly, by pocházely z výnosů daní, stát by se vzdal nějaké části výnosů ze sdílených daní a ta změna je možná jenom tehdy, když současně změníme rozpočtové určení daní a školský zákon. Nehrozí, že by obcím byla uložena povinnost financovat ty pozice bez změny RUDu, to je nezbytná podmínka té změny, na které je politická shoda v koalici, že to je jediná možnost to udělat současně, ne že se přehodí na obce ta zodpovědnost bez těch finančních prostředků. Tolik na vysvětlenou. Já jsem připravený na půdě školského výboru v brzké době uspořádat k tomu debatu nebo seminář tak, abychom si mohli vysvětlit ty rozdíly mezi metodikou, kterou se dneska do škol ty prostředky přidělují, není to na dítě, je to přes vzoreček, který zohledňuje ředitelství, různě naplněné třídy a k tomu by přistoupila ta změna, která fakticky znamená nafinancování na dítě.

Budeme porovnávat dopady té metodiky, jinak z hlediska zřizovatele se nemusí stát nic jiného, než že bude dělat to, co dělá dnes například s energiemi pro školy, to není nějaká zásadně nová situace, zřizovatelé vůči školám mají už teď určitý rozsah povinností a v řadě případů financují i část úvazků v těch školách, zejména v těch podlimitních, takže nejde o žádnou revoluci, jde o určitý posun v tom spektru toho, co by zřizovatelé měli za povinnost financovat.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. A opět logicky série faktických, pan poslanec Lubomír Wenzl. David Pražák, paní poslankyně Eva Fialová.

 

Poslanec Lubomír Wenzl: Děkuji za slovo. Pane ministře, abych mluvil konkrétně v případě naší obce od 1. září do 31. prosince příštího roku by ten náklad byl zhruba milion korun na ty nepedagogy, přičemž celkový rozpočet obce na příští rok bude zhruba ą45, 47 milionů, to znamená je to částka 2 % zhruba plus minus z rozpočtu té obce, to si myslím, že není malá částka. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Já děkuji pěkně, a nyní pan poslanec David Pražák, poté paní poslankyně Fialová.

 

Poslanec David Pražák: Já se omlouvám, teďka asi čekám, že i pan ministr tady něco řekne. Jasný, já jsem rád, já už nebudu to, asi mluvíme každý jinou řečí, pane ministře školství, prostřednictvím paní předsedající, když vlastně nemusím, to je jedno, Já rozumím tomu, a po stopadesátý to budu říkat. Když nebude změna zákona o rozpočtovém určení daní, nebude změna školského zákona, takže budete to platit vy jakoby Ministerstvo školství ty nepedagogy, tomu rozumím, když to neprojde, kde vy vezmete těch 10 miliard, který vám tam v tom vašem rozpočtu chyběj? Nebo vy to toho 30. června zabalíte jako školský rok, jak jste říkal, a po vás už to je jedno, jako co se bude dít od září jako? Nebo já tomu nerozumím. Chci vědět, vy tam v tom rozpočtu ty peníze na příští rok nemáte, sám jste to říkal, tak se vás ptám, pokud nebude v téhle té změně legislativní těch ostatních věcí, kde budou ty peníze? Kde je vezmete? Jestli vám je dá vláda, nevím z čeho, těch 10 miliard na to, abyste od září do prosince příštího roku, případně ty nepedagogický pracovníky, normálně platili dál.

Já si myslím, že jsem srozumitelný. Já nevím, co na tom je za problém.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Já děkuji. Paní poslankyně Fialová, prosím.

 

Poslankyně Eva Fialová: Já budu mít takový dotaz na pana ministra. Pane ministře, nebylo by lepší z čistě logiky věci a z pohledu rozpočtování udělat tu změnu zákona, RUDu a o nepedagogických pracovníků s účinností od 1. 1. 2026 a požádat si v současné chvíli navýšení finančních prostředků na celý rok 2025, aby, se ten problém vyřešil? Bude to jednodušší, účetně, všichni s tím budou mít mnohem míň práce, všichni budeme mít tady jasno. A mně tohle přijde, že to jenom vylepšování nějakým způsobem schodku státního rozpočtu, protože všichni víme, že ty peníze prostě do toho školství potřebujeme na tyto nepedagogické pracovníky. Ptám se čistě logicky, jestli by vám nestálo, než absolvovat tady tuhle debatu o tom, čistě logický rozpočtový rok 2025, dotáhnout komplet vašeho státního rozpočtu a od 20.06. To převést teda na ty obce, až bude jasná dohoda. Děkuju.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. A pan ministr, prosím.

 

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy ČR Mikuláš Bek: Vážená paní předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, ve školství pracujeme bohužel se školními roky, tam vlastně rozvrhování i těch úvazků je prostě navázáno na školní rok. Tenhle nesoulad působí řadu potíží. Z pohledu obcí by bylo samozřejmě komfortnější pracovat od 1. 1., ale z pohledu školy je vždycky lepší vázat jakoukoliv změnu na začátek školního roku, tak to je.

A samozřejmě, pan poslanec na mě může zvyšovat hlas, jak chce. To samozřejmě je problém v tom, že neposlouchal, já jsem řekl na začátku, že ty peníze jsou ve vládní rozpočtové rezervy a musí tam být v dostatečném množství. No, a prostě takto je ta odpověď.

To, jestli nedojde k tomu převodu, tak vláda samozřejmě musí zajistit financování těch pozic. Tečka.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. Nyní je přihlášený pan poslanec Milan Feranec a poté paní poslankyně Berenika Peštová. Prosím, vaše dvě minuty.

 

Poslanec Milan Feranec: Děkuji. Pane ministře, vy jste říkal, že školství pracuje, jako kdyby s tím školním rokem, ale ne účetně. Přece účetně pracuje leden až prosinec. Byl jsem radní města Olomouce, máme tam asi 30 nebo 40 prostě příspěvkových organizací, pracuji, rozpočtuje se leden až prosinec a RUD se taky vlastně nastavuje od ledna, takže máte tam určitý nesoulad. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji pěkně a nyní paní poslankyně Berenika Peštová.

 

Poslankyně Berenika Peštová: Prosím. Já děkuji za slovo, paní předsedající. Já bych se chtěla zeptat pana ministra, kolik je vlastně v té vládní, kolik je v tom, kolik to máme vlastně v té rozpočtový, nebo respektive v tý rezervě? Protože když to tak poslouchám, tak tam neustále budeme sahat, budeme sahat a budeme z toho všechno sanovat, a já už vlastně ani nevím, co v té rezervě je, protože v loňským roce nebo v letošním roce bylo řečeno, že tam je necelá miliarda, protože všechno už je tak nějak jako projezené, tak by mě zajímalo, kolik tam teda opravdu je, jestli máte nějaké predikce, kolik tam bude v příštím roce. To je jedna věc a druhá věc je, jako přestaňte už všechno řešit za chodu. Teď tady pan ministr Stanjura, on tady není, já bych taky docela od něj ráda slyšela, jakým způsobem chce teda řešit to OZE, jestli opravdu tady budou nějaký arbitráže a údajně jsem slyšela, že on prohlásí, že ty arbitráže budou třeba za 15 let a to už ho jako nezajímá, co bude za 15 let, jo. Já bych docela ráda věděla, jestli to budeme řešit tímto způsobem, že budeme šahat retroaktivně do zákonů. A vidím tady spoustu právníků a ti by mi k tomu asi měli říct svůj vlastní názor, jestliže tady jsou nějaké smlouvy, které tady jsou uzavřeny, a ty smlouvy mají nějakou životnost a vyprší někdy, tak si retroaktivně nemůžeme sahat do zákona a ty smlouvy tím pádem rušit jako. To už je jako na mě opravdu moc. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP