Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!


(18.10 hodin)
(pokračuje Jakub Michálek)

Takže nechci, abychom tady tady byli pranýřováni za to, že jsme nehlasovali stejně o důchodech jako ANO, a to není žádná schizofrenie. My nežijeme tady ve světě, kde by existovalo nějaké dilema, že člověk musí být buď orbánovský populista, anebo musí být v demokratickém bloku. Já si myslím, že tady přece takovéhle dilema a polarizace není. Člověk může mít i různé jiné názory. Může mít liberální smýšlení, může se hlásit k tomu, že by se politici měli snažit o výrazný pokrok v těch oblastech a že by se měli snažit o to, aby lidé se mohli rozhodovat svobodně, ať už v ekonomické oblasti, tak v oblasti svého osobního života a voleb, které činí třeba v rámci i zdravotnictví a sociální oblasti a standardů a tak dále. Takže prosím, nenuťte nás do toho, abychom se zavírali do nějakých takovýchto škatulek, které možná fungovaly: levice-pravice, orbánovští konzervativci versus demoblok. Do ničeho takového, do žádné takové škatulky my se zavírat nenecháme. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. Budeme pokračovat v řádných přihláškách k programu schůze. Nyní vystoupí paní poslankyně Helena Válková, potom pan poslanec Karel Sládeček a ještě další dvě přihlášky. Prosím.

 

Poslankyně Helena Válková: Děkuju, pane místopředsedo. Já tedy po těchto projevech budu mít těžkou úlohu získat vaši pozornost, nicméně se o to pokusím velmi stručným návrhem, kde můžeme demonstrovat, jestli tedy nám jde o věc, nebo o škatulkování.

Jde o to, že už dost dlouho čekáme na schválení návrhu novely zákona o veřejném ochránci práv, kterým se zavádí nová instituce dětského ombudsmana, kde kromě jiného už i garanční výbor podpořil posunutí účinnosti. Samozřejmě, když se to nestihne k 1. lednu, tak je tam k 1. 7. 2025. Takže já poprosím, jestli by ctěná Sněmovna napříč politickým spektrem - protože jsou tam tři pozměňováky, garanční výbor je doporučil, je to velmi jednoduchý tisk - ho zařadila 25. 10., pane místopředsedo, jako první bod našeho jednání třetích čtení. Pokud bude jako poslední bod, tak na něj zase nedojde.

Takže jestli chceme učinit něco pro ty, kteří nás sice nevolí, protože ještě nemají to hlasovací právo, tak to udělejme napříč politickým spektrem. Můj návrh zařadit bod číslo 145, sněmovní tisk 688, o veřejném ochránci práv, který byl v gesci již neexistujícího, respektive odstoupivšího ministra pro legislativu, na pátek 25. 10. jako první bod pevně zařazený do třetích čtení. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji, paní poslankyně. Váš návrh jsem si poznamenal. Jako další je pan poslanec Karel Sládeček. Připraví se paní poslankyně Klára Kocmanová a potom pan poslanec Radek Vondráček. Prosím.

 

Poslanec Karel Sládeček: Děkuji, pane předsedající. Milé kolegyně, kolegové, máme před - nebo ne před sebou, ale máme za sebou poslanecký týden, který jsem jako obvykle strávil mezi občany svého kraje, tedy kraje Moravskoslezského, a z těchto jednání vyvstalo mnoho otázek, na které chtějí mí spoluobčané znát odpověď a které jsem prozatím shrnul do jednoho bodu s názvem Zpackaná digitalizace stavebního řízení a z toho vyplývající komplikace života našich občanů.

Jde tedy zejména o řešení následků škod po živelní pohromě v nejvíce postižených oblastech. Padly ale i další otázky. V otázce, kdo může za zpackanou digitalizaci stavebního řízení, mají naši občané jasno. Již tři roky vnímají, jak pětikoaliční vláda škodí a komplikuje život běžným občanům této země. Zaznívaly i další otázky: Kolik se za tento paskvil utratilo peněz? Kdo nese politickou odpovědnost? Kdo ponese hmotnou odpovědnost a jaká bude náhrada škody? Proč se software pustil do provozu bez řádného testování a certifikace? A jelikož se jedná o velmi palčivé a důležité téma pro většinu našich spoluobčanů, navrhuji zařadit tento bod jako první na tuto schůzi. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji a nyní poprosím paní poslankyni Kláru Kocmanovou a připraví se pan poslanec Radek Vondráček.

 

Poslankyně Klára Kocmanová: Děkuji za slovo. Já bych ráda navrhla předřazení sněmovního tisku číslo 721, tedy novelu občanského zákoníku, která zavádí jednotnou definici domácího násilí a sjednocuje přístup různých institucí od policie přes soudy, sociální služby až po orgán sociálně-právní ochrany dětí, a je to z toho důvodu, že v Česku máme vysokou míru domácího násilí. Podle výzkumů až 30 % žen, 12 % mužů nějakou formu násilí zažila, a to potřebujeme řešit. Já si dovolím říct, že tento tisk dle vývoje na plénu u předchozích jednání je nekonfliktní, a proto není důvod jej odsouvat až jako poslední bod v řadě pátečních třetích čtení. Proto navrhuji zařazení tohoto bodu na tento pátek jako první bod. Zároveň, pokud by prošel návrh kolegyně Válkové na zařazení dětského ombudsmana jako první bod v pátek, pak bych navrhla zařadit tento tisk 721 jako druhý bod.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Návrh jsem si poznamenal, jenom jsem nestihl název zákona.

 

Poslankyně Klára Kocmanová: Je to novela občanského zákoníku. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji a nyní poprosím, pan poslanec Radek Vondráček.

 

Poslanec Radek Vondráček: Pane místopředsedo, děkuji za slovo. Přicházím s návrhem na předřazení tisku 400, v návrhu pořadu schůze je to tuším bod 108, a to, aby byl zařazen jako první v rámci bloku prvních čtení. V případě, že tento návrh se nesetká s úspěchem, tak potom ho navrhuji jako první bod v pátek po pevně zařazených bodech.

Je to nekonfliktní tisk týkající se zákona o zemských znacích a vlajkách. Já jsem čekal na ten správný okamžik v této Poslanecké sněmovně, kdy bude takový klidnější čas a budeme moct probrat nějaké i méně konfliktní téma, jenže to bych se také načekal, to bych to také nemusel do konce volebního období už vůbec předkládat.

Já už jsem o tom tisku mluvil mnohokrát, nebudu se opakovat. Motivem pro jeho předložení kromě jiného bylo, že jsem se dočetl na stránkách naší vlády, že ministr zahraničních věcí Jan Lipavský, vládní koordinátor strategické komunikace státu Otakar Foltýn a zástupce odboru strategické komunikace státu ÚV ČR Jozef Dodo Dobrík a Jakub Podroužek společně vystoupí na tiskové konferenci pořádané odborem strategické komunikace státu k tématu strategické komunikace státu a představí kampaň Moje vlajka. Přátelé, já vás proto prosím o zařazení tohoto tisku, protože moravská vlajka je moje vlajka, a byl bych rád, abychom nezůstávali pozadu za odborem strategické komunikace státu. Tento návrh podepsalo víc jak 70 poslanců napříč politickým spektrem a už by bylo opravdu načase, abychom to dostali aspoň do prvního čtení. Ono se to nezdá, ale čas nám běží a za chvilku tu máme volby. Děkuji za pozornost. (Potlesk poslanců ANO 2011.)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji, pane poslanče. Žádné další přihlášky nevidím.

Ještě přivolám kolegy, kolegyně z předsálí.

Než přijdou, přečtu omluvy. Od 19.30 do 23 hodin z pracovních důvodů se omlouvá paní poslankyně Věra Adámková, na celý jednací den z osobních důvodů se omlouvá pan poslanec Jaroslav Dvořák, od 15 hodin ze zdravotních důvodů se omlouvá paní poslankyně Romana Fischerová, od 19 hodin z rodinných důvodů se omlouvá pan poslanec Jiří Kobza a od 15.30 z pracovních důvodů se omlouvá paní poslankyně Michaela Opltová.

Návrhy na úpravy pořadu schůze byly načteny. Vzhledem k tomu, že těch bodů bylo víc, poprosím o jistou shovívavost. Postupně projdeme hlasováním, a kdybych náhodou nepřečetl ten bod úplně přesně, jak byl načten, tak mě prosím opravte.

Poslankyně, poslanci jsou v sále. Nejprve tedy série bodů, které přečetl pan poslanec Benda. Nejprve je to bod číslo 2, sněmovní tisk 598. Název bodu je Soudy a soudci jako druhý bod.

A já jsem ještě v tom návalu bodů zapomněl dát nejprve hlasovat o návrhu z grémia, za což se omlouvám, a nejprve tedy se chci zeptat, zda je nutné body z grémia, tak jak byly načteny, znovu číst, anebo můžu dát rovnou hlasovat o bodech, které byly načteny z grémia? Už je četla paní předsedkyně při zahájení schůze. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP