Neautorizováno!
(14.50 hodin)
(pokračuje Andrej Babiš)
Takže ty nemovitosti: ano, kdyby se tomu někdo věnoval, tak taky si pamatuju ty spory. Stát vlastní pozemky a dohaduje se, nebo potažmo se soudí, dokonce s obcemi nebo s dalšími komunálními strukturami.
Dotace na elektroauta, 2 miliardy. No, výborně, takže asi 6 500 podnikatelů dostane dotaci, myslím 200 000. Úplný nesmysl, když teda stále pan Stanjura alias podle Michálka premiér tvrdí, že nejsou peníze.
Političtí náměstci - tak já jsem na to zvědav, jak ti všichni náměstci za Piráty odejdou, 35 politických náměstků k roku 2024.
Zbytečné náklady na rekvalifikace, které nikdo nepotřebuje. Stovky milionů ročně, rekvalifikace, které neodpovídají potřebám průmyslu, prováděné externími firmami.
Potom tady mám nějaký Dům zahraniční spolupráce. Roční náklady na provoz 392 milionů, výnosy pouze 121 milionů. Aktivity by mohlo převzít Ministerstvo školství.
Potom tu máme Cermat, provoz je 210 milionů. To je debata asi, co na to rodiče? Co na to stát? My samozřejmě k tomu řekneme svoje v našem programu.
Národní informační a poradenské středisko pro kulturu NIPOS, rozpočet 526 milionů, z toho na (nesrozumitelné) 294 milionů. Tenhle úřad by se měl podle našeho názoru sloučit s Ministerstvem kultury.
No, teď, když už tedy asi to Ministerstvo pro místní rozvoj, které samozřejmě sedí na Staromáku, a úplně špatně, a ten projekt, který já jsem chtěl, abychom je sloučili do té administrativní čtvrti, tak to samozřejmě hned všichni zamítli.
A nakonec tady mám - paní ministryně tu není - ty slavné F-třicetpětky: 400 miliard, 400 miliard! Přitom stačilo prodloužit gripeny.
Takže, vážená média, když se nás ptáte, co bychom dělali, tak my to víme přesně, co bychom dělali. Za prvé bychom vybírali daně. Bojovali bychom proti šedé ekonomice, samozřejmě. Provozní náklady této vlády se od roku 2021 zvýšily o 50 miliard. Dobře slyšíte, zvýšily, ze 70 na 120. Pamatujete, co všechno sliboval pan premiér? Jak bude šetřit a sníží, a hned, 100 miliard, ale samozřejmě provládní média to nepřipomínají. Ony připomínají jen naše nějaké z minulosti vytržené z kontextu prohlášení. Takže to je ten bod Zbytečné výdaje státního rozpočtu.
A teď bych chtěl mluvit o tom - absolutně nevím, co si mám o tom myslet, co se panu premiérovi stalo - o tom vyjádření hlavně pana premiéra, který teďka po třech letech - nevím, co se mu stalo - nám v komentáři 17. října 2024 říká: "Evropa se musí probudit! Věřím, že není pozdě."
To je tak strašně úsměvné, to je tak strašně neuvěřitelné! Já znovu opakuji, že za dvanáct let, co jsem v politice, jsem nezažil nikoho, kdo by byl takhle schopen lhát a překrucovat a manipulovat, ale úplně brutálně, brutálně!
Tak pojďme si říct, jak to vlastně všechno bylo s panem premiérem a Evropskou unií. Já jsem jako premiér za ním chodil - tajně, novináři to nevěděli - a já jsem mu vysvětloval, jak to funguje, ten Brusel, že to není ta deklarovaná solidarita, že je to tvrdý boj za zájmy států, které premiér reprezentuje. A já si pamatuju, jak on vlastně to ani nechtěl řešit. Ještě 13. prosince 2021 v Budapešti jsme měli večeři - Vé čtyřka, která byla významnou silou v rámci Evropské unie - s Emmanuelem Macronem a vysvětlovali jsme mu situaci, jaká byla v Polsku a Maďarsku. Tehdy bylo Polsko na pranýři, kde v podstatě útočila Evropská komise, a potom byla Evropská rada a já jsem byl ještě na Evropské radě 16. prosince, bojoval jsem proti emisním povolenkám, ke kterým jsem psal dopisy všem premiérům a prezidentům, Ursule, předsedkyni Evropské komise, a předsedovi evropské rady Charlesi Michelovi. A pan premiér, ten se tomu totálně vyhnul, on šel až poprvé na Evropskou radu, myslím, že 17. února. Potom Macron, který sedí vedle něho, mu nabízel termín - neměl čas. A potom samozřejmě přišlo to, co se nikdy nemělo stát, a v podstatě tady se o tom píše. Tohle vlastně následuje na to, že pan premiér, který všechno způsobil, i to Euro 7, si z něho - Timmermans si ho namazal na chleba. Normálně ho podvedli, protože byl naivní, protože tomu nerozumí, protože nechápe, jak to funguje, ta bruselská chobotnice, jak to funguje. On tomu nerozumí, on to nechápe.
A kdo tady tedy způsobil zákaz výroby spalovacích motorů aut? Kdo? No přece Fialova vláda, vždyť tam byla v květnu 2022 ta Hubáčková, která se nedomluvila ani anglicky. Takže, milé děti, učte se anglicky, prosím vás! Třetina vlády ani nemluví pořádně. Je to důležité v životě. Takže oni to všechno způsobili.
Potom přišel migrační pakt, který byl připraven - vlastně všichni to obhajovali, jak je to všechno skvělé, ta pozvánka pro 30 000.
Emise, emise pro auta, tedy to budou muset platit výrobci pohonných hmot a čerpačky, a lidi budou muset platit za nemovitosti. To je všechno dílo Fialovy vlády, všechno, všechno.
A potom přišlo předsednictví - pan premiér nesvolal ani jednu speciální radu, nic neudělal. Ten neformální summit, který tady byl a který my jsme ještě připravovali a řekli jsme, bude to na Hradě, a potom vlastně jeho vláda se dotáhla, tak to byl summit Emmanuela Macrona. Ten si tady zavolal 45 státníků, měl hezké videjko, všechno si to prodal, a my nic! Co tedy vlastně oni prosadili za toho předsednictví? Co pro nás udělali? Ani jedno euro pro ukrajinské uprchlíky, ani jedno. Teď ekonom Kovanda publikoval, že nás to stálo 120 miliard, a Brusel teď navrhl, Evropský parlament - který bohužel je stále v tom složení jako minule, jsou (to) lidi, kteří podporují Green Deal, ilegální migraci - tak chtěli, abychom platili 0,25 % z HDP každý rok na Ukrajinu, to je dneska 25, 30 miliard.
V Bruselu nikdo nemluví o mírové agendě, ne - válka, válka, zbraně, a potom jak to vypadá, když kancléř Scholz říká: Budu jednat s Putinem, a ve stejný den ministr francouzské vlády říká: Ne, Ukrajina půjde do NATO. Takže to je Brusel.
Pan premiér teďka napsal neuvěřitelný článek, že všechno to, co on způsobil, všechno, co způsobil, teďka vlastně kritizuje a říká, že snad ještě není pozdě. Proč aspoň neudělal změnu evropské směrnice, aby se nestanovila cena elektřiny na základě nejdražšího zdroje na výrobu elektřiny, plynu? Proč to neudělal? Ani euro. ***