Pátek 25. října 2024, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze

(pokračuje Věra Kovářová)

166.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 496/2012 Sb., o audiovizuálních dílech a podpoře kinematografie a o změně některých zákonů (zákon o audiovizi), ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony
/sněmovní tisk 737/ - třetí čtení

Prosím, aby místo u stolku zpravodajů zaujal za navrhovatele ministr kultury Martin Baxa, zpravodaj garančního výboru, výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu poslanec Jan Lacina. Návrh na zamítnutí a pozměňovací návrhy jsou uvedeny ve sněmovním tisku 737/4, který byl doručen dne 17. září 2024. Usnesení garančního výboru bylo doručeno jako sněmovní tisk 737/5.

Táži se navrhovatele, zda má zájem vystoupit před otevřením rozpravy? Má zájem. Prosím, pane ministře, máte slovo.

 

Ministr kultury ČR Martin Baxa: Děkuji za slovo, vážená paní první místopředsedkyně. Kolegyně, kolegové, využiju úvodního slova jenom ke konstatování, že fakticky po třech letech intenzivní práce nyní přicházíme s klíčovým návrhem zákona o audiovizi, který bude zásadně měnit řadu segmentů, který se týká českého filmového průmyslu i samotné kinematografie a který bude znamenat velmi významné rozšíření možností, které česká audiovize má.

Ve druhém čtení byla přednesena ne řada, ale několik pozměňovacích návrhů, já si je potom dovolím komentovat v závěrečném slově. Teď chci jenom vyjádřit radost nad tím, že se nám podařilo - bych řekl napříč politickým spektrem - najít shodu na zásadních věcech, které se týkají tohoto zákona, a že je to tak bezpochyby ve prospěch odvětví, ve kterém je Česko bych řekl nadstandardně dobré.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane ministře. Nyní otevírám rozpravu, do které se přihlásil pan zpravodaj Lacina. Prosím, máte slovo.

Kolegové, kolegyně, prosím o ztišení. Děkuji.

Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Jan Lacina: Přeji všem příjemné páteční teď již odpoledne. Já vlastně jsem se teď rozhodl využít této příležitosti jenom k tomu, abych jaksi vyjádřil dík a pochvalu týmu pana ministra Baxy za tenhleten zákon, protože to je skutečně velký skok kupředu. Já ho označuju trošku nadneseně jako tygří skok, protože myslím, že skáčeme dopředu tak o 20 let v té podpoře kinematografie. A to nejenom (pro) to, čeho jsme byli doposud svědky, to znamená podpory filmového průmyslu, ale nově je tam také podpora televizí, za mě velmi důležitý segment, podpora rozvoje videoher, takzvaného gamingu. To je myslím dobře, že se dorovnáváme s okolím v Evropě, protože jsme byli posledním státem, který na podporu rozvoje videoher nemyslel, samozřejmě i na podporu infrastruktury. A nepochybně je tam samozřejmě ještě důležitá jedna věc, a to je to zjednodušení filmových pobídek a to, že vlastně ten systém bude předvídatelný, bude tam více peněz a i v tomhletom ohledu se staneme v Evropě konkurenceschopnější. Čili velmi vítám tuto novelu a jsem velkým fanouškem. Děkuji za pozornost.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane zpravodaji. Nyní přistoupíme k řádně přihlášeným do rozpravy. Prvním je pan poslanec Lubomír Brož a poté vystoupí pan poslanec Ondřej Babka. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Lubomír Brož: Děkuji za slovo, vážená paní předsedající, vážené kolegyně, vážení kolegové, já budu opravdu velmi stručný, protože jak už jsme v předchozích čteních... Naše stínová ministryně kultury paní Pokorná Jermanová deklarovala, my tento zákon podporujeme, my jsme ho dokonce chtěli a myslíme si, že je opravdu potřebný. Samozřejmě proč to je zejména financování Státního fondu kinematografie? Protože se tam ty věci zpřehlední a dávají mu nějakou určitou jistotu na rozdíl od těch věcí, které třeba v těch posledních dvou letech se ukázaly jako velmi problematické při financování, když přijdou nějaké třeba i nepředvídatelné okolnosti. Takže to je za nás, za ten celek určitě dáme podporu. Za chvilku vystoupí kolega Ondřej Babka, který se ještě zmíní v nějakých pozměňovacích návrzích. Takže děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče. Nyní prosím, aby se slova ujal pan poslanec Ondřej Babka. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Ondřej Babka: (Poslanec Babka odbíhá do své lavice pro podklady.) Omlouvám se, já jsem zapomněl ještě jeden podklad.

Děkuju za slovo. Já bych své vystoupení k tomuto zákonu rozdělil asi do třech částí. Začal bych obecně. My jsme - jak už tady bylo řečeno i mým kolegou Lubomírem Brožem a v předchozích čteních i naší stínovou ministryní kultury - podporujeme tento zákon, jsme za něho rádi, protože samozřejmě filmové pobídky byly něco, na co i naše tehdejší vláda dávala důraz a podporovala.

Myslím si, že je i důležité vyjádřit se k tomu, a pan ministr to tady právě v prvním a druhém čtení říkal, že k nějakému kompromisu na tomto zákoně v rámci vyjednávání s určitými aktéry docházelo velmi obtížně, ale podařilo se ho najít. Nicméně bohužel pak, a teď musím konstatovat, i přestože ten pozměňovací návrh - příklad f2 právě pana ministra Baxy - podpoříme, kdy dochází ke zvýšení filmových pobídek z 20 na 25 % a ke stanovení nové maximální výše filmové pobídky až na 450 milionů, tak to je zrovna ale příklad toho, kdy prostě bohužel přichází pozměňovací návrh od ministra kultury, který jednou větou říká, že těžko docházelo k nějakému kompromisu, a poté vlastně načte takto významnou změnu. Ale jak říkám, i tento váš návrh podpoříme.

Co ale podpořit nemůžeme, je určitě - teď zase zmíním jenom jeden - pozměňovací návrh kolegy Laciny pod písmenem G1, který mění autorský zákon. My to klasifikujeme jako typický přílepek, který prostě vůbec nemá s tímto zákonem co dočinění. Myslím si, že by, kolegové, nemělo dnes dojít k přijetí tohoto pozměňovacího návrhu G1. Dostali jsme spoustu dopisů od asociací, kterých se to týká. Pozměňovací návrh, tedy ten přílepek, který mění autorský zákon, je v tuto chvíli nadbytečný a není to věc, která by byla právě dostatečně vykomunikována.

Také se zmíním a poprosím vás o podporu pozměňovacího návrhu, který načetl kolega Patrik Nacher, který je pod písmenem E, kterým měníme způsob, jak bude nakládáno s penězi z fondu, kdy za nás tam dochází k umělému generování veřejných peněz soukromým majetkem (?) třetí osoby, tedy nezávislých výrobců, producentů.

O parametrické změně nabídky, kterou nahrál pan ministr, jsem již hovořil. Chtěl bych poděkovat i za případnou podporu - a věřím, že k tomu dojde - mého pozměňovacího návrhu, který je pod písmenem D2. Za chvíli ještě načtu legislativně technickou úpravu a budu rád, když se ministerstvo k tomu vyjádří kladně. Tímto pozměňovacím návrhem pod písmenem D2 výrazně zjednodušujeme administrativu, tak bych byl rád, kolegové, kdybyste tento můj pozměňovací návrh podpořili.

Také bych vás chtěl požádat o podporu pozměňovacího návrhu, který je pod písmenem D1, který se týká vynětí audiovizuálních mediálních služeb financovaných pouze z reklamy, právě z té poplatkové povinnosti. Dnes máme, nebo doposud byly předmětem poplatků jen audiovizuální mediální služby, které jsou přístupné za poplatek či předplatné. V tomto zákoně je navrženo, aby byly předmětem poplatku i služby, které jsou financovány kombinovaně, tedy z reklamy a z toho předplatného. S tím si myslím, že není vůbec žádný problém. Samozřejmě i my s tím souhlasíme, že hybridní služby budou zpoplatněny.

Co se nám ale nelíbí a co je právě obsahem mého pozměňovacího návrhu, aby byly vyňaty z poplatkové povinnosti právě pouze ty služby, které jsou financovány pouze z reklamy. Je to totiž z důvodu toho, že by docházelo k zásadní diskriminaci převážně českých provozovatelů poskytujících audiovizuální mediální služby, kteří na rozdíl od platforem pro sdílení obsahu musejí investovat do tvorby obsahu. Navrhované zpoplatnění AVS na vyžádání financovaných pouze z reklamy by jim výrazně zhoršilo konkurenční podmínky u prodeje reklamy oproti těm nadnárodním korporacím typu YouTube, které právě podnikají podobným způsobem. Takže ten pozměňovací návrh D1 bych vás chtěl poprosit, kolegové, abyste podpořili nebo zvážili jeho podporu, protože určitě nechcete, aby čeští provozovatelé byli výrazně diskriminováni oproti těm nadnárodním.

Teď bych možná přešel k načtení legislativně technických úprav. První legislativně technická úprava se týká pozměňovacího návrhu D1 vyplývajícího z § 95 odst. 2 jednacího řádu Poslanecké sněmovny. V mém pozměňovacím návrhu D1 pod sněmovním dokumentem 4868, který se týká části první, čl. 1 novelizačního bodu 150, navrhuji středník nahradit spojkou a. Jedná se tedy pouze o jazykovou úpravu. To je tedy legislativně technická k D1. Načítám to proto, protože bohužel došlo k mylnému výkladu nehlasovatelnosti, respektive hlasovatelnosti tohoto pozměňovacího návrhu. Potom ještě načtu návrh změny procedury a věřím, že i ministerstvo a legislativa uznají tedy hlasovatelnost tohoto mého pozměňovacího návrhu D1, který se právě týká reklamy u AVOD platforem.

Legislativně technická úprava k pozměňovacímu návrhu D2 vyplývající z § 95 odst. 2 jednacího řádu Poslanecké sněmovny, v mém pozměňovacím návrhu D2, pod sněmovním dokumentem 4865, který se týká části první, čl. 1 nového novelizačního bodu 147, navrhuji odst. 3 zrušit. Zbývající odstavce přečíslovat a promítnout do vnitřního odkazu dosavadního odst. 4. Odůvodnění této legislativně technické úpravy je, že u odst. 3 navrhuji jeho zrušení z důvodu nadbytečnosti.

Zároveň asi, protože už školským výborem prošel návrh hlasovací procedury, a vzhledem k tomu, že jsem zde navrhl leg tech k tomu návrhu D1, tudíž se domnívám, že by měl být hlasovatelný. Na mikrofon tedy načítám návrh hlasovací procedury k tomuto tisku, k úpravě bodu 2 hlasovací procedury tak, jak jsme ji dostali od VVKMT. Tedy bod 2 hlasovat A, A1 až A10 jako celek. Bude-li A přijat, je B nehlasovatelný, pak hlasovat D1, nebude-li A přijat, hlasovat B. Věřím, že až pan zpravodaj bude načítat proceduru, že přijme tuto moji změnu právě z důvodu toho, že je návrh D1 mylně uveden jako nehlasovatelný.

Myslím, že jsem už v tuto chvíli řekl vše, co jsem chtěl k tomuto zákonu sdělit. My určitě návrh zákona jako celek podporujeme a budu rád za vaši podporu pro pozměňovací návrhy, které jsme nahráli, které jsem nahráli já nebo kolegové z hnutí ANO. Děkuji vám.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Ano, děkuji. Poté, až budeme hovořit a hlasovat o proceduře, prosím abyste svůj návrh zopakoval, případně ho dal panu zpravodaji. Děkuji, pane poslanče. Nyní se přihlásil do rozpravy pan poslanec Patrik Nacher. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Patrik Nacher: Děkuji, paní místopředsedkyně. Já velmi stručně. My jsme od začátku říkali, že tenhle návrh podporujeme, na rozdíl od toho návrhu s koncesionářskými poplatky. I v mediálním výboru, jemuž mám čest předsedat, to prošlo a procházelo velmi rychle. Proto bych na tuhletu konsensuální náladu chtěl navázat a poprosit a možná vyzvat pana ministra, jestli by nepřehodnotil některá stanoviska, kde vlastně - nevím z jakého důvodu - jsou u těch našich návrhů - ať už je to D1, D2, Ondřej Babka, nebo éčko, to jsem já - negativní stanoviska. Naopak je pozitivní stanovisko - on už o tom mluvil můj kolega Ondřej Babka - u G1 kolegy Laciny, což je změna autorského zákona, což, jak bylo řečeno, je skutečně přílepek. To sem opravdu nepatří a řekl bych, že to je úplně v rozporu potom s tím, jak budete argumentovat u koncesionářských poplatků.

Řeknu ten princip, aby mi bylo rozuměno. Tady jde o zúžení rozsahu práv vysílatele k vysílání ve vztahu k provozování veřejné produkce k vysílání pouze tehdy, když se platí vstupné. To znamená, zúžení. Ale u koncesionářských koncesionářských poplatků tam povinnosti platit - mně jde teď o princip, byť se to týká úplně něčeho jiného - rozšiřujete bez ohledu na to, jestli ti lidé mají zařízení, nebo ne, a u firem bez ohledu na to, kolik mají zařízení, jenom podle počtů zaměstnanců. Jinými slovy, v jednom zákoně se to ve prospěch televize rozšiřuje, v tomhle případě se naopak práva vysílatele zužují, a to mně přijde, že principiálně prostě není v pořádku. Zvlášť když o tom jednáme paralelně, a zvlášť když je to skutečně přílepek, který nesouvisí s novelou zákona o audiovizi. To si myslím, že je základ, ať se to projedná někde v něčem jiném.

Mně také přišly, nebo jsem viděl ty dopisy ze zahraničí. Předpokládám, že to přišlo i panu ministrovi, takže to není názor opozice, že bychom se teď tady domluvili s Ondřejem Babkou na chodbě a řekli jsme vám to, ale je to nějaké stanovisko. Vy tam u toho máte doporučující jako výbor a předpokládám, že jako ministr také.

Ale tady pojďme pokračovat v tom konsenzu a já bych byl rád, abychom se v tomhletom a vy víte, že se o to snažím i na tom mediálním výboru, nepřehlasovávali jakoby silou, když ve výsledku nám jde o nějaký dobrý výsledek. Stejně tak nevím, proč by mělo být negativní stanovisko u návrhu D1 Ondřeje Babky ohledně té základny pro výpočet toho poplatku, který z toho vymezuje ty služby, které jsou financovány pouze z umístění reklamy.

Prostě jakoby opravdu, když se pak podíváte na tu tabulku vyhodnocovací, tak v zásadě všechny, ne v zásadě všechny pozměňovací návrhy od opozice mají negativní stanovisko, a to si myslím, že jakoby neodpovídá, řekněme, k té kvalitě té odvedené práce a těch pozměňovacích návrhů.

Takže já jsem chtěl jenom poprosit, a nebudu teď tedy zase dělat reklamu na ten svůj návrh éčkový s tím podílem žadatele o podporu na právech výrobce a na výnosech, to jsme si už řekli ve druhém čtení. Takže jenom v tomhletom poprosím ještě možná o vyjádření teda pana ministra k těm našim opozičním návrhům a k tomu postavení k návrhu kolegy Laciny G1, což si myslím, že do tohoto zákona fakt nepatří, a jestli to tady schválíte, tak jdete proti tomu, co pak navrhujete v tom velkém mediálním zákoně u koncesionářských poplatků. Tolik ve stručnosti za mě. Děkuju.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče. S faktickou poznámkou se přihlásil pan poslanec Milan Brázda. (Správně Brázdil.) Prosím, pane poslanče, máte slovo. (Z lavic se ozývá: Brázdil.) (Poslanec Brázdil: Já se jmenuju Brázdil, ale to nevadí.) Pardon, Brázdil, omlouvám se.

 

Poslanec Milan Brázdil: Já bych rád zareagoval, slyšel jsem tady z úst zpravodaje, že dobře, že začneme podporovat videohry. Před chvilinkou jsme tady řešili to a snažili jsme se, aby psychopati neměli zbraně, aby s nimi někoho neohrozili, a to je správné. A my teď budeme podporovat tvorbu videoher. Já s tím teda nesouhlasím, ale chcete vy, pane ministře a zpravodaje, jak je to dobré, a vlastně tím nabádat, nebo ta děcka, které to používají, ty střílečky, tak vlastně minou úplně videohry, střílečky, hry, které jsou mimo realitu života a myslí si, když tam někoho postřílí, že se nic neděje, a pak to realizují někde venku.

Prosím vás, nepodporujme videohry, dostaňme děti ven, ať sportují, ale ať nedělají, nehrají nebo nežijí život ve virtuálním světě, ale ať si ho prožijí pěkně. Tedy chtěl bych, kdybyste se zamysleli, abyste nepodpořili nebo vyhodili podporu videoher. Děkuju.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče. Nyní s další faktickou je přihlášen pan poslanec Vojtěch Munzar. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Vojtěch Munzar: Já bych chtěl zareagovat, vaším prostřednictvím, na pana kolegu Brázdila. No, takže bych chtěl mu říci, jestli někdy viděl nějaký akční film, nebo pokud, když nebyly ještě videohry, tak si děti hrály, jak říkáte, venku, ale taky si hrály s těmi pistolkami. Myslíte si, že to je důvod, že chodily někoho zastřelit? Jako srovnávat to nepodporujme tvorbu videoher, což je dneska velký herní průmysl s velkým ekonomickým dopadem, a argumentovat, že pak ti, kdo hrají videohry, potom mají nějaké psychické problémy, já bych to úplně takhle nesrovnával. Děkuju.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče. S další faktickou se přihlásil pan poslanec Nacher. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Patrik Nacher: Já bych tady na kolegu Munzara, jako nevím, jak to myslel můj kolega Brázdil, ale je to opravdu tak a my jsme se tady o tom bavili v prvním čtení a byl na to i kulatý stůl a byla na tom shoda, že součástí takové podpory má být osvěta, osvěta kolem těch videoher. Já nevím, jak máte kdo děti, ale já je mám a vím, že prostě ta závislost na těchhletěch různých mobilech a videohrách a elektronických zařízeních může být jako dneska úplně neuvěřitelná, jo. To znamená, že to, co my jsme nezažili v našem mládí, tak jsme možná někde běhali s pistolkama, ale nebyli jsme jakoby na tom závislí, že bychom jakoby na tom běhali.

Dneska ta závislost těch lidí, že máte omezovač na mobilu, aby vaše děti mohly být na mobilu hodinu nebo dvě, je prostě úplně jednoznačná, a to jsme se shodli, a proto byly ty kulaté stoly tady a já prostě na tom trvám, aby kolem toho prostě byla osvěta a ta podpora by neměla jít na tyhlety střílečky. Tady se jasně řeklo, že ta podpora půjde úplně na jiný druh videoher, jo.

Já i přesto to nepodpořím a nepodpořím to, protože mám z toho strach teda větší, ale byla tady, a bylo by dobré, aby to zaznělo na mikrofon, má to jít na nějaké jiné způsoby videoher, ne na nějaké střílečky. To bych tady o tom vůbec nemluvil. Takže opatrně, fakt jdeme úplně proti tomu směru z prvního čtení. Děkuju.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče. Nyní je s faktickou poznámkou přihlášen pan poslanec Ondřej Babka. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Ondřej Babka: Já už jenom krátce. My jsme vlastně na těch kulatých stolech a potom vyhodnocovali nebo konstatovali to, že příjemci, tedy dotací z fondu, tedy ti gamingoví nejsou těmi přispěvateli. A jenom bych tady chtěl, aby to zaznělo právě i v té rozpravě, že by se měl hledat způsob, jakým právě ti žadatelé z té oblasti gamingu by byli do budoucna, pane ministře, i přispěvatelé do fondu.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. S další faktickou je přihlášen pan poslanec Volný. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Jan Volný: No, děkuji za slovo. Je to hrozně narychlo. Já tady pro pana kolegu Munzara. No, já vůbec nevím, proč bychom měli podporovat videohry jako takový? Vždyť to s kulturou nemá nic moc společného, já jsem zastánce podpory kinematografie, filmů, herecké činnosti, ale videohry, to je (?) normální konkurenční a obchodní činnost. Nevidím v tom důvod. Díky.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče. Zatím jako poslední s faktickou je přihlášená paní poslankyně Věra Adámková. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Věra Adámková: Děkuji za slovo, paní místopředsedkyně. Dámy a pánové, já musím podpořit, a když tak dovysvětlit tady to vystoupení mého kolegy, pana doktora Brázdila. To není jeho dojem, k panu kolegovi Munzarovi, kterého si velmi vážím, prostřednictvím paní místopředsedkyně. To je závěr dětských psychologů. Mnohé, mnohé bohužel vzrůstající, velmi agresivní chování v dětském věku je proto, že ty děti žijí ve virtuálním světě. Oni se domnívají, a teďka nechci tady jmenovat žádnou hru, aby to nevypadalo, že jí tedy podporuji, ale kterákoliv hra, některou dávnou z mého mládí Princ z Persie, kde on měl i k životu, skákal tam z velkých výšek a do velkých hloubek. Oni se domnívají v tom mladém věku, kdy nemůžou mít náhled, že to je normální, takže opakovaně se stane, že dítě, které postřelí svého kamaráda, se pak hájí tím, že přece se nic nestalo.

Tady je problém v tom, že tyto hry přicházejí k lidem velmi mentálně nezralým a je tam velké nebezpečí, že oni to nevyhodnotí, a potom dojde k tomu, že opravdu mohou někoho zranit na životě. Čili to je velmi případná poznámka, je to na základě velmi složitých a velkých studií, ale mezinárodních, psychologických, to nebyla osobní poznámka pana kolegy, čili to je velmi důležité. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, paní poslankyně. Paní poslankyně Válková se přihlásila k faktické poznámce. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Helena Válková: Já si také myslím, známe pana kolegu Milana Brázdila, pana doktora Brázdila, vaším prostřednictvím, že on někdy nejde daleko pro velmi upřímná, otevřená slova, která někdy i vyloudí úsměv v tomhle směru, ale si myslím, že vůbec není pochybnosti o jeho záměru a ten také podporuju. Mám vnuky a vím, co to je.

A já jsem zneužila této faktické poznámky k tomu povzdechu, až budeme mít hold dětského ombudsmana, který kromě jiného zavádí i participaci dětí na věcech, které se jich bezprostředně týkají.

Až konečně jeho zařadíme to třetí čtení a Senát, jak řekl pan senátor Hraba, v senátní kampaň, která probíhala hezky a důstojně, jak to i on i já pochválili jsme, a řekl, pokud to přijde do Senátu, i já se za to zasadím, za to přijetí, no tak sem zapojíme, pane kolego Milane Brázdile, vaším prostřednictvím, paní místopředsedkyně, i ty děti, i ty děti. Takže já s tím naprosto souhlasím a dobře, že jste to tedy řekl. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, paní poslankyně. Táži se, zda se ještě někdo hlásí do rozpravy? Pokud se nikdo nehlásí, rozpravu končím. Táži se na závěrečná slova? Pan navrhovatel má zájem, prosím. Máte slovo, pane ministře.

 

Ministr kultury ČR Martin Baxa: Děkuji za slovo. Milé kolegyně, milí kolegové, já si dovolím ve svém závěrečném slově už jen okomentovat některé ty pozměňovací návrhy a vyjádřit se k tomu, co zde chtěli slyšet moje ctění kolegové, kteří vystoupili v obecné rozpravě.

My určitě trváme na tom, aby zůstala v našem návrhu ta část, která se týká podpory videoher v rámci nového fondu audiovize. Uspořádali jsme dokonce dva kulaté stoly nebo expertní setkání, kde byli zástupci sektoru, kteří ujistili přítomné poslankyně a poslance o tom, že ta podpora má směřovat k rozvoji té části segmentu videoher, která je prospěšná, nebude samozřejmě nějak narušovat prostředí, ve kterém vyrůstají děti a která je také důležitá pro vzdělávání tak, jak se rychle mění svět kolem nás.

Chci konstatovat a potvrdit jednoznačně to, že Ministerstvo kultury změnilo stanovisko k návrhu pana poslance Ondřeje Babky, který je označen v systému jako D2. Poté, co pan poslanec Babka načte legislativně technickou připomínku, což už se stalo a ještě v té další části to znovu zazní, tak my budeme podporovat tento návrh. Pan poslanec Babka na základě konzultace s ministerstvem provedl drobnou úpravu v tom svém pozměňovacím návrhu a to nám umožní pro tento návrh dát kladné stanovisko a požádat vás také o to, abyste pro ně hlasovali. Z důvodu konceptu toho samotného návrhu zákona nemůžeme nicméně podpořit ani pozměňovací návrh D1, který by vlastně znamenal snížení budoucích příjmů fondu audiovize a jde proti tomu smyslu, tedy podpora českého segmentu audiovize.

Stejně tak nemůžeme podpořit pozměňovací návrh pana poslance Nachera, který jde, stejně tak, jako jsem říkal u poslance Babky, proti základnímu smyslu toho zákona, tedy podpora české audiovize. Byť samozřejmě já uznávám tu debatu dvou veřejných zájmů, které se v tom střetávají. My jsme tady přesvědčeni, že tento návrh je náš, je správný a v tomto smyslu nemůžeme podpořit návrh Patrika Nachera.

V té skupině ostatních pozměňovacích návrhů, k nimž je souhlasné stanovisko, chci jenom zmírnit to, že je tam navýšení podpory na 25 %, a v těch sériích pozměňovacích návrhů pana poslance Laciny se zpřesňují věci, které jsou důležité pro samotnou aplikaci toho zákona. Děkuji vám ještě jednou za podporu.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane ministře. Táži se pana zpravodaje, zda má zájem o závěrečné slovo. Nemá zájem. Přikročíme tedy k hlasování o návrzích. Prosím zpravodaje garančního výboru, aby nás seznámil s procedurou hlasování, poté přednášel jednotlivé návrhy a před hlasováním k nim sdělil stanovisko. Pane zpravodaji...

Kolegyně, kolegové, prosím o klid.

 

Poslanec Jan Lacina: Děkuji za slovo. Procedura je dlouhá a pokusím se být stručný. Za prvé budeme hlasovat o návrhu o zamítnutí návrhu ze zákona, který ale ve druhém čtení (nesrozumitelné) nebyl podán, návrh nebyl podán, takže nebudeme hlasovat. Za druhé hlasujeme návrh legislativně technických úprav a tady se ztotožňuji s poslancem Babkou, že jeho návrh D1 je hlasovatelný, za třetí pozměňovací návrhy. Ale na konci samozřejmě návrh zákona jako celek.

Velmi stručně, návrh zákona a) z garančního výboru, bude-li schválen, je nehlasovatelný návrh b), což je návrh zrušení institutu dorovnání poplatků z vysílání reklamy od roku 2035. Pak máme návrh C, C1 až C3 jako celek, to je pan Kettner, D1 a D2 pan poslanec Babka, E pan poslanec Nacher, to už tady bylo zmiňováno. Pak návrh G2 jako celek, G3, to je můj pozměňovací návrh, F1, pozměňovací návrh poslance Baxy, potom F2 jako celek, Martin Baxa, G5, to je pozměňovací návrh můj, potom návrh G1Jan Lacina, G4 Jan Lacina a potom tedy návrh zákona jako celku. Děkuji za pozornost.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Táži se, zda má někdo návrh k proceduře. Pan poslanec Babka, prosím.

 

Poslanec Ondřej Babka: Já děkuju panu zpravodaji, že akceptoval moji úpravu, a tudíž je to všechno v pořádku.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Ano, výborně. Takže pan zpravodaj zapracoval váš návrh z rozpravy do procedury. Nyní přivolám kolegy z předsálí a budeme hlasovat o proceduře tak, jak ji přednesl pan zpravodaj. Zaznamenala jsem žádost o odhlášení, odhlásím vás a poprosím vás, abyste se přihlásili svými identifikačními kartami. Počkáme, až se ustálí počet přihlášených. Počet přihlášených se nám ustálil.

 

Já tedy zahajuji hlasování. Táži se, kdo je pro? Kdo je proti?

Hlasování číslo 120, přihlášeno 158 poslanců a poslankyň, pro 156, proti žádný. Návrh byl přijat.

 

A nyní bychom přistoupili k hlasování o jednotlivých návrzích. Prosím, pane zpravodaji.

 

Poslanec Jan Lacina: Děkuji. Návrh na zamítnutí zákona nebyl podán. Takže jdeme k bodu 2, návrh na legislativně technické úpravy podle § 95  odst. 2 zákona. (?)

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová:  

Ano, já zahajuji hlasování. Táži se, kdo je pro? Kdo je proti?

Hlasování číslo 121, přihlášeno 159 poslanců a poslankyň, pro 158, proti, žádný. Návrh byl přijat.

 

Prosím, pokračujte.

 

Poslanec Jan Lacina: Pozměňovací návrhy máme tu A1 až A10 jako celek, upřesnění předmětu poplatku z poskytování audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání. Garanční výbor výbor pro vědu, vzdělání, média a tak dále, kulturu, mládež, tělovýchovu.

Pardon, omlouvám se.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Prosím o stanovisko garančního výboru. (Hlasy ze sálu, že není rozumět.)

Ano, pane, omlouvám se, pane zpravodaji, musíte to zopakovat.

 

Poslanec Jan Lacina: Ještě jednou srozumitelně. Návrh A z garančního výboru, to je školský výbor, upřesnění předmětu poplatku z poskytování audiovizálních mediálních služeb na vyžádání.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Stanovisko výboru? (Zpravodaj: Doporučující.) Ano, pan ministr stanovisko? (Navrhovatel: Souhlas.) Děkuji.

 

Zahajuji hlasování. Táži se, kdo je pro? Kdo je proti?

Hlasování číslo 122, přihlášeno 159 poslanců a poslankyň, pro 158, proti žádný. Návrh byl přijat.

 

Prosím, pokračujte.

 

Poslanec Jan Lacina: Přijetím tohoto návrhu se stává pozměňovací návrh B nehlasovatelný, čili jdeme na návrh C Zdeňka Kettnera, vypuštění některých ustanovení novely zákona týkající se podpory videoher, aby videohry nemohly od fondu získávat podporu.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Stanovisko navrhovatele? (Navrhovatel: Nesouhlas.) Stanovisko garančního výboru? (Zpravodaj: Nesouhlas.) Děkuji.

 

Zahajuji hlasování. Táži se, kdo je pro? Kdo je proti?

Hlasování číslo 123, přihlášeno 160 poslanců a poslankyň, pro 70, proti 90. Návrh byl zamítnut.

 

Prosím, pokračujte.

 

Poslanec Jan Lacina: D1, pan poslanec Ondřej Babka, vynětí audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání, u kterých uživatel za službu neplatí žádnou cenu a její poskytovatel ji financuje pouze z vložených obchodních sdělení a (nesrozumitelné).

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Ano. Stanovisko navrhovatele, pane ministře? (Navrhovatel: Nesouhlas.) Garančního výboru? (Zpravodaj: Nesouhlas.) Děkuji vám.

 

Zahajuji hlasování. Táži se, kdo je pro? Kdo je proti?

Hlasování číslo 124, přihlášeno 160 poslanců a poslankyň, pro 69, proti 89. Návrh byl zamítnut.

 

Já jenom, než budete, pane zpravodaji, pokračovat, zaznamenala jsem dohodu o tom, že dokončíme hlasování a teprve poté budeme pokračovat bodem, který byl zařazen na 13. hodinu, což je bod 8. Ano, je tomu tak.

 

Poslanec Jan Lacina: Já se pokusím být maximálně stručný. Je tady pozměňovací návrh D2 Ondřeje Babky, možnost výběru úhrady poplatků, umožnění poplatníkovi vypočítat audiovizuální poplatek z celé služby zahrnující několik činností podléhajících různým audiovizuálním poplatkům pouze jako poplatek z převzatého televizního vysílání.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Stanovisko navrhovatele, pane ministře? (Navrhovatel: Došlo ke změně. Zde souhlas. Souhlasím.) Děkuji. Děkuji. Stanovisko garančního výboru? (Zpravodaj: Výbor nedoporučuje.) Děkuji.

 

Zahajuji hlasování. Táži se, kdo je pro? Kdo je proti?

Hlasování číslo 125, přihlášeno 160 poslanců a poslankyň, pro 159, proti 1. Návrh byl přijat.

 

Prosím, pokračujte.

 

Poslanec Jan Lacina: Pozměňovací návrh E od Patrika Nachera, vypuštění ustanovení § 40 odst. 6, které nezávislému výrobci zaručuje k dílu práva výrobce a podíl na výnosech alespoň ve výši poměru jím získané podpory z fondu k výrobnímu rozpočtu audiovizuálního díla.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Stanovisko navrhovatele? (Navrhovatel: Nesouhlas.) Stanovisko garančního výboru? (Zpravodaj: Nedoporučuje.) Děkuji.

 

Zahajuji hlasování. Táži se, kdo je pro? Kdo je proti?

Hlasování číslo 126, přihlášeno 161 poslanců a poslankyň, pro 54, proti 90. Návrh byl zamítnut.

 

Prosím.

 

Poslanec Jan Lacina: Vzhledem k tomu, že jsme nepřijali pozměňovací návrh E, budeme nyní hlasovat pozměňovací návrh G2.1 až G2.17 jako celek. To je můj návrh, doplnění podrobností činnosti kanceláře fondu.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Stanovisko navrhovatele? (Navrhovatel: Souhlas.) Stanovisko garančního výboru? (Zpravodaj: Doporučující.) Děkuji.

 

Zahajuji hlasování. Táži se, kdo je pro? Kdo je proti?

Hlasování číslo 127, přihlášeno 161 poslanců a poslankyň, pro 159, proti žádný. Návrh byl přijat.

 

Pane zpravodaji, jen pro kontrolu se táži, zda bylo hlasováno o všech návrzích?

 

Poslanec Jan Lacina: Ne, ještě zdaleka ne.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Ještě zdaleka ne. Dobře, děkuji. Prosím, pokračujte.

 

Poslanec Jan Lacina: Máme tu pozměňovací návrh G3, to je můj pozměňovací návrh, preciznější formulace ustanovení § 40 odst. 6, které nezávislému výrobci zaručuje k dílu práva výrobce a podíl na výnosech alespoň ve výši poměru jím získané podpory z fondu k výrobnímu rozpočtu audiovizuálního díla.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Stanovisko navrhovatele? (Navrhovatel: Souhlas.) Stanovisko garančního výboru. (Zpravodaj: Doporučuje.) Děkuji.

 

Zahajuji hlasování. Táži se, kdo je pro? Kdo je proti?

Hlasování číslo 128, přihlášeno 160 poslanců a poslankyň, pro 92, proti 55. Návrh byl přijat.

 

Momentíček, zaznamenala jsem nějaký... (Rozruch v sále.)

Tak za prvé, prosím o klid v sále. To je první moje prosba. Děkuju, kolegyně, kolegové.

A zároveň prosím pana zpravodaje, jestli by mohl hovořit hlasitěji, aby všichni slyšeli, o čem budou hlasovat. Děkuji vám.

 

Poslanec Jan Lacina: Je to pozměňovací návrh F1 Martina Baxy, možnost použít každoročně 25 % výnosu z poplatku z kinematografického představení, maximálně 10 milionů korun na financování činnosti fondu.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Stanovisko navrhovatele? (Navrhovatel: Souhlas.) Stanovisko garančního výboru? (Zpravodaj: Doporučuje.) Děkuji.

 

Zahajuji hlasování. Táži se, kdo je pro? Kdo je proti?

Hlasování číslo 129, přihlášeno 160 poslanců a poslankyň, pro 159, proti žádný. Návrh byl přijat.

 

 

Poslanec Jan Lacina: Teď máme pozměňovací návrh F2 pana poslance Martina Baxy, zvýšení výše filmové pobídky na 25 % od 1. 1. 2025, zvýšení maximální výše filmové pobídky určené pro jeden pobídkový projekt na 450 milionů korun od 1. 1. 2025, odložení účinnosti celého nového systému pobídek o jeden rok, to je od 1. 1. 2026.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Stanovisko navrhovatele? (Navrhovatel: Souhlas.) Stanovisko garančního výboru? (Zpravodaj: Doporučuje.) Děkuji.

 

Zahajuji hlasování. Táži se, kdo je pro? Kdo je proti?

Hlasování číslo 130, přihlášeno 160 poslanců a poslankyň, pro 146, proti žádný. Návrh byl přijat.

 

 

Poslanec Jan Lacina: Vzhledem k tomu, že byl F2 přijat, jsou G5.4 a G5.5 nehlasovatelné a my budeme hlasovat G5.1 až G5.3 jako celek. To je můj pozměňovací návrh a je to zvýšení výše filmové pobídky u animovaných děl a u postprodukce na 35 % od 1. 1. 2025 a odložení účinnosti celého nového systému pobídek o jeden rok, to znamená od 1. 1. 2026.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Stanovisko navrhovatele? (Navrhovatel: Souhlas.) Stanovisko garančního výboru? (Zpravodaj: Doporučuje.)

 

Zahajuji hlasování. Táži se, kdo je pro? Kdo je proti?

Hlasování číslo 131, přihlášeno 161 poslanců a poslankyň, pro 90, proti 57. Návrh byl přijat.

 

Prosím, pokračujte.

 

Poslanec Jan Lacina: Máme tu pozměňovací návrh G1, to je můj pozměňovací návrh, novela § 86 autorského zákona upravující práva rozhlasových a televizních vysílatelů k jejich vysílání a odstraňující nerovnováhu na trhu včetně segmentu audiovizuální děl.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Stanovisko navrhovatele? (Navrhovatel: Souhlas.) Stanovisko garančního výboru? (Zpravodaj: Doporučuje.) Děkuji.

 

Zahajuji hlasování. Táži se, kdo je pro? Kdo je proti?

Hlasování číslo 132, přihlášeno 161 poslanců a poslankyň, pro 90, proti 69. Návrh byl přijat.

 

 

Poslanec Jan Lacina: Konečně poslední pozměňovací návrh G4, to je můj pozměňovací návrh, úprava evidence videoher, přesnější vymezení poslání Národního filmového archivu s ohledem na zahrnutí videoher, osvobození poskytovatele tematicky výjimečné audiovizuální mediální služby na vyžádání od poplatku z poskytování audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Stanovisko navrhovatele? (Navrhovatel: Souhlas.) Stanovisko garančního výboru? (Zpravodaj: Doporučuje.) Děkuji.

 

Zahajuji hlasování. Táži se, kdo je pro? Kdo je proti?

Hlasování číslo 133, přihlášeno 161 poslanců a poslankyň, pro 159, proti 1. Návrh byl přijat.

 

Tedy se táži, pane zpravodaji, zda jsme hlasovali o všech návrzích?

 

Poslanec Jan Lacina: Je to tak. Nyní můžeme hlasovat návrh zákona jako celek.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Ano, tedy konstatuji, že o všech návrzích bylo hlasováno, a přikročíme k hlasování o celém návrhu zákona. Přednesu návrh usnesení:

 

"Poslanecká sněmovna vyslovuje souhlas s vládním návrhem zákona, kterým se mění zákon č. 496/2012 Sb., o audiovizuálních dílech a podpoře kinematografie a o změně některých zákonů (zákon o audiovizi), ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony, podle sněmovního tisku 737, ve znění schváleném Poslaneckou sněmovnou."

Zagonguji opakovaně.

 

Zahajuji hlasování. Táži se, kdo je pro? Kdo je proti?

Hlasování číslo 134, přihlášeno 162 poslanců a poslankyň, pro 161, proti žádný. Návrh byl přijat.

 

Já konstatuji, že s návrhem zákona byl vysloven souhlas, a poděkuji panu ministrovi, poděkuji panu zpravodaji a končím projednávání tohoto bodu. (Předsedající se odmlčí.)

 

Nyní budeme pokračovat v přerušeném bodu číslo

Aktualizováno 31. 10. 2024 v 13:06.




Přihlásit/registrovat se do ISP