Čtvrtek 23. května 2024, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Jan Skopeček)
121.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky
k vyslovení souhlasu s ratifikací Dohoda mezi Českou republikou
a Japonskem o leteckých službách,
podepsaná v Tokiu dne 29. února 2024
/sněmovní tisk 655/ - prvé čtení
Z pověření vlády předložený návrh měl uvést pan ministr dopravy Martin Kupka, ale uvede ho předseda Legislativní rady vlády pan Šalomoun. Prosím.
Ministr pro legislativu ČR Michal Šalomoun: Vážený pane předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vzájemné vztahy České republiky a Japonska v oblasti letecké dopravy nejsou dosud upraveny mezinárodní smlouvou. V roce 2017 si obě strany potvrdily zájem na sjednání takové smlouvy. Expertní jednání o jejím textu pak probíhalo s přestávkami od roku 2019 do července 2023. Vláda České republiky vyslovila souhlas se sjednáním dohody v listopadu 2023 a 29. února 2024 pak byla dohoda v Tokiu podepsána. Text dohody je v souladu s ústavním pořádkem a ostatními součástmi právního řádu České republiky včetně závazků vyplývajících z členství České republiky v Evropské unii. Sjednání dohody nevyžaduje změny v českém právním řádu a nebude mít dopad na výdaje státního rozpočtu. Japonsko představuje významného obchodního partnera České republiky, případné přímé letecké spojení umožní další prohlubování vzájemné spolupráce. Dohoda vytváří základní právní rámec pro takové spojení, ale i další možnosti spolupráce leteckých dopravců obou stran. Dovoluji si tímto požádat Poslaneckou sněmovnu Parlamentu České republiky o postoupení materiálu k projednání zahraničním výboru Sněmovny. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji panu ministru Šalomounovi a poprosím pana poslance Hayato Okamuru, aby se ujal slova jako zpravodaj pro prvé čtení tohoto tisku. Pane poslanče, prosím, máte slovo.
Poslanec Hayato Okamura: Dobrý den, vážené kolegyně, vážení kolegové. Pan ministr už tu dohodu zevrubně a podstatě charakterizoval, já bych jenom možná doplnil, že dohoda byla podepsána v Tokiu letos 29. února ministrem zahraničních věcí Janem Lipavským a japonskou ministryní zahraničních věcí paní Jóko Kamikawou. Chci připomenout, že Japonsko patří mezi velmi vyspělé ekonomiky, v současnosti třetí až čtvrtou největší individuální světovou ekonomikou. Podpis této dohody nebo její sjednání může vést k prohloubení vzájemné spolupráce. Tato dohoda se má stát rámcem potom pro případné zavedení, reálné zavedení přímého leteckého spojení mezi Českou republikou a Japonskem. Navrhuji projednání dohody, přikázání k projednání dohody zahraničnímu výboru.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: To je vše, pane poslanče? (Zpravodaj: Ano.) Děkuju vám za zprávu zpravodaje. A co se týče zahraničního výboru, tak to navrhl samotný organizační výbor, takže to už navrženo bylo.
Nicméně nyní otevírám obecnou rozpravu k tomuto tisku, do které se zatím nikdo nehlásí. Končím tedy obecnou rozpravu.
Předpokládám, že zájem o závěrečná slova ze strany navrhovatele, ani zpravodaje nejsou.
Nyní se tedy budeme zabývat návrhem na přikázání výborům k projednání. Organizační výbor navrhl přikázat předložený návrh k projednání zahraničnímu výboru. Má někdo jiný návrh na přikázání tohoto tisku garančnímu výboru, respektive výboru k projednání? Není tomu tak. Zagonguji.
Budeme tedy hlasovat o tom, kdo souhlasí s tím, aby předložený návrh byl přikázán k projednání zahraničnímu výboru.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro takový návrh? Ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Kdo je proti?
Hlasování číslo 67, bylo přihlášeno 131 poslanců, pro hlasovalo 101, proti nebyl nikdo. Tento návrh byl přijat.
Konstatuji, že tento návrh byl přikázán k projednání zahraničnímu výboru.
Protože nezazněly žádné návrhy na zkrácení či prodloužení lhůty, můžeme ukončit projednávání sněmovního tisku 655, respektive jeho prvého čtení. Děkuji zpravodaji i navrhovateli za spolupráci.
Budeme pokračovat tiskem
Aktualizováno 15. 9. 2024 v 11:43.