Čtvrtek 29. února 2024, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Jan Skopeček)
147.
Výroční zpráva o činnosti České televize v roce 2021
/sněmovní tisk 188/
Tento sněmovní tisk projednal výbor pro mediální záležitosti, jehož usnesení bylo doručeno jako sněmovní tisk 188/1. Menšina poslanců výboru pro mediální záležitosti předložila oponentní zprávu, která vám byla doručena jako sněmovní tisk 188/2. Prosím, aby se slova ujal zpravodaj výboru pro mediální záležitosti, kterým je pan poslanec Jan Lacina, informoval nás o jednání výboru a přednesl návrh usnesení Poslanecké sněmovny. Pane poslanče, prosím, máte slovo.
Poslanec Jan Lacina: Děkuji za slovo. Vážené kolegyně, vážení kolegové, výroční zpráva o činnosti České televize za rok 2021 jako sněmovní tisk 188 byla 30. března roku 2022 rozeslána všem poslancům. Volební výbor, dnes výbor pro mediální záležitosti, ji projednal 15. září roku 2022 a konstatoval, že Česká televize v roce 2021 splnila veškeré povinnosti stanovené v zákoně č. 483/1991 Sb., o České televizi, a splňuje tak zásady naplňování veřejné služby v oblasti televizního vysílání.
Nicméně tam ta procedura byla také poměrně složitá, a proto tady máme dneska k dispozici disentní stanovisko menšinové části volebního, dnes mediálního výboru, které pravděpodobně představí, zbude-li na to čas, pan poslanec Martin Kolovratník. K čemu v tom roce 2021 došlo? My jsme měli vlastně tři usnesení mediálního, tehdy volebního výboru k té výroční zprávě České televize. Meritem věci bylo to, že za rok 2020 nebyla vyplacena tehdejšímu řediteli České televize Petru Dvořákovi celá mzda, respektive bonus ze mzdy, a to takovým způsobem, že Rada České televize hlasovala pro toto usnesení 5 hlasy z tehdejších 15 členů. Existovaly ještě některé alternativní posudky, které tvrdily, že sice 15 členů měla tehdy Rada České televize ze zákona, ale ve skutečnosti jich v danou chvíli měla pouze 11, ovšem 5 není většina ani v 15, ani v 11, a my jsme jako volební výbor konstatovali, že byl tehdy porušen zákon, že rada porušila zákon a zkrátila mzdu řediteli České televize hlasováním, které bylo nezákonné.
Proto jsme přijali k této výroční zprávě tři usnesení. První usnesení je ze 14. dubna roku 2022, kdy "volební výbor Poslanecké sněmovny po rozpravě konstatuje, že usnesení Rady České televize č. 146/09/21 ze dne 23. 6. 2021 nebylo přijato zjevně v souladu se zákonem č. 483/1991 Sb., o České televizi, neboť pro přijetí návrhu, který je předmětem uvedeného usnesení, bylo třeba nadpoloviční většiny hlasů všech členů Rady České televize, avšak podle zápisu z 9. jednání Rady České televize ze dne 23. 6. 2021 pro přijetí usnesení hlasovalo pouze 5 členů Rady České televize, 1 hlasoval proti a 3 se zdrželi". Proto jsme požádali tehdejší Radu České televize o informaci, jakým způsobem napravila postup uvedený v bodu 1, na který byla upozorněna volebním výborem, a za třetí jsme ji požádali o písemnou informaci, jakým způsobem bylo hlasováno o usneseních přijímaných Radou České televize v období od 1. ledna roku 2021 do 14. dubna roku 2022, a to do 30 dnů.
Do těchto 30 dnů jsme se bohužel žádné odpovědi z Rady České televize nedočkali, a proto následuje další usnesení výboru ze dne 17. května roku 2022 k nesdělení informací požadovaných po Radě České televize, a tam jsme konstatovali, že Rada České televize nesdělila volebnímu výboru Poslanecké sněmovny informaci, jakým způsobem napravila postup uvedený v bodu 1, usnesení číslo 44 volebního výboru z 6. schůze dne 14. dubna roku 2022, o kterou byla požádána volebním výborem. Konstatovali jsme, že Rada České televize nesdělila volebnímu výboru Poslanecké sněmovny ve lhůtě 30 dnů písemnou informaci, jakým způsobem bylo hlasováno o usneseních přijímaných Radou České televize v období od 1. ledna 2021 do 14. dubna 2022, o kterou byla požádána volebním výborem.
Dále jsme konstatovali, že Rada České televize, která je odpovědna ze své činnosti Poslanecké sněmovně, nesplnila svoji povinnost informovat volební výbor, ačkoliv ji volební výbor o poskytnutí informací uvedených v usnesení číslo 44...
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Pane poslanče, je 13 hodin a musím vás přerušit. Na základě dohody klubů vyhlásím obědovou přestávku a potkáme se ve 14.30, kdy, jestli se nemýlím, budou interpelace.
(Jednání přerušeno ve 13.01 hodin.)
(Jednání pokračovalo ve 14.30 hodin.)
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, přeji pěkné odpoledne. Zahajujeme nyní ústní interpelace.
Ještě načtu omluvy, které v mezičase došly. Omlouvá se pan poslanec Jan Volný od 14.30 z pracovních důvodů a z členů vlády pan ministr Marek Výborný do 15 hodin z pracovních důvodů.
Bodem našeho pořadu, který nyní otevírám, jsou
Následující část projednávání bodu pořadu schůze
Aktualizováno 15. 9. 2024 v 11:43.