Čtvrtek 29. února 2024, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Klára Dostálová)
121.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení
souhlasu s ratifikací Dohoda mezi Českou republikou
a Brazilskou federativní republikou o leteckých službách,
podepsaná v Rijádu dne 5. prosince 2023
/sněmovní tisk 624/ - prvé čtení
Předložený návrh uvede ministr dopravy Martin Kupka, kterého dnes zastupuje paní ministryně Langšádlová. Paní ministryně, prosím.
Ministryně pro vědu a výzkum ČR Helena Langšádlová: Děkuji za slovo, paní místopředsedkyně. Vážené paní poslankyně, páni poslanci, vzájemné vztahy mezi Českou republikou a Brazilskou federativní republikou nebyly až dosud v oblasti civilního letectví upraveny žádnou dvoustrannou mezinárodní smlouvou. Možnost sjednat takovou dohodu se opětovně naskytla po neúspěšném jednání o takzvané jednotné letecké dohodě mezi Evropskou unií a Brazílií a od roku 2018 byly obnoveny kontakty mezi leteckými úřady obou států s cílem sjednat dvoustrannou leteckou dohodu mezi Českou republikou a Brazílií. Ta má vzhledem ke svému významnému přepravnímu trhu potenciál pro pravidelný i nepravidelný provoz včetně nabídky nepřímého spojení na letech do České republiky.
Letecká dohoda upravuje standardní podmínky pro výkon obchodní letecké dopravy mezi smluvními stranami, jako je rozsah přepravních práv, vyjednání povolení leteckým dopravcům smluvních stran, obchodní spolupráce leteckých dopravců, například v rámci společného označování linek, spolupráce v oblasti provozní bezpečnosti a ochrany letectví před protiprávními činy a podobně.
Sjednání a provádění dohody nemá dopad na výdaje státního rozpočtu.
Dovoluji si tímto požádat o vyslovení souhlasu s ratifikací této dohody. Děkuji vám za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Klára Dostálová: Také děkuji. Prosím, aby se slova ujal zpravodaj pro prvé čtení, pan poslanec Tomáš Kohoutek. Pane zpravodaji, prosím.
Poslanec Tomáš Kohoutek: Děkuji. Vážená paní místopředsedkyně, vážené kolegyně, vážení kolegové, Brazilská federativní republika je největším státem Latinské Ameriky s celkovou rozlohou přes 1,5 milionu kilometrů čtverečních, jehož populace čítá přibližně 218 milionů obyvatel. Diplomatické vztahy mezi Českou republikou a Brazílií jsou zajišťovány prostřednictvím velvyslanectví České republiky v Brazílii, včetně honorárních konzulátů v dalších osmi brazilských městech.
Pro mezinárodní obchodní leteckou dopravu se využívají zejména letiště Sao Paulo a Rio de Janeiro, ze kterých provozuje pravidelné lety mezi Brazílií a Evropou místní LATAM Airlines Brasil i významní evropští dopravci. Dalšími významnými regionálními dopravci v Brazílii jsou GOL, Linhas Aéras a Azulin Aéras Brasileiras. Všichni tři výše zmínění dopravci mají v Brazílii tržní podíl více než 90 %.
Vzhledem k velikosti a významu brazilského přepravního trhu projevila česká strana zájem na úpravě vzájemných vztahů v této oblasti již v roce 2010. Jednání následně probíhala písemnou formou a jednalo se na základě v té době aktuálního brazilského vzorového textu letecké dohody. Následně se podařilo během přímého jednání leteckých úřadů v prosinci 2021 v rámci mezinárodní akce ICAN 2021 finalizovat text letecké dohody na expertní úrovni. Výsledkem je předkládaný text dohody mezi Českou republikou a Brazilskou federativní republikou o leteckých službách.
Vláda České republiky souhlasila se sjednáním této dohody svým usnesením ze dne 14. července 2022. Dohoda vytváří právní rámec pro výkon letecké dopravy mezi stranami a měla by poskytnout dostatečnou míru flexibility pro letecké dopravce obou stran při současném zachování důležitých ustanovení, například o provozování bezpečnosti či ochraně letectví před protiprávními činy.
Dohoda je sjednána v českém, portugalském a anglickém jazyce, přičemž všechny texty jsou stejně autentické. V případě rozdílnosti ve výkladu je rozhodující anglický text. Provádění této dohody bude zajišťováno prostřednictvím Ministerstva dopravy a Úřadu pro civilní letectví, které budou spolupracovat v případě potřeby s ostatními zúčastněnými rezorty.
Dohoda má v České republice charakter mezinárodní smlouvy prezidentské kategorie, neboť upravuje záležitosti podle čl. 49 písm. a) a e) Ústavy České republiky.
Jako zpravodaj tohoto tisku vás žádám o jeho podporu a přikázání zahraničnímu výboru. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Klára Dostálová: Také děkuji. Otevírám obecnou rozpravu, do které neeviduji žádnou přihlášku ani z místa. Končím obecnou rozpravu.
Zeptám se, zda je zájem o závěrečná slova? Není tomu tak.
Budeme se zabývat návrhem na přikázání výborům k projednání.
Organizační výbor navrhl přikázat předložený návrh k projednání zahraničnímu výboru. Má někdo jiný návrh? Nikoho nevidím.
Zahajuji tedy hlasování. Kdo souhlasí s tím, aby předložený návrh byl přikázán k projednání zahraničnímu výboru? Ptám se, kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 53, přihlášeno 151 poslankyň a poslanců, pro 109, proti nikdo. Návrh byl přijat.
Konstatuji, že tento vládní návrh byl přikázán k projednání zahraničnímu výboru.
Otevírám bod
Aktualizováno 15. 9. 2024 v 11:43.