Středa 12. července 2023, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Olga Richterová)
99.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 219/2003 Sb., o uvádění
do oběhu osiva a sadby pěstovaných rostlin a o změně některých zákonů
(zákon o oběhu osiva a sadby), ve znění pozdějších předpisů,
a další související zákony
/sněmovní tisk 362/ - třetí čtení
Poprosím, aby místo u stolku zpravodajů zaujal za navrhovatele pan ministr zemědělství Marek Výborný a taktéž pan zpravodaj garančního výboru pan poslanec Tomáš Dubský. Děkuji. Pozměňovací návrhy jsou uvedeny ve sněmovním tisku 362/3, který byl doručen dne 31. května 2023. Usnesení garančního výboru bylo doručeno jako sněmovní tisk 362/4.
A já se nyní táži pana ministra, zda má zájem vystoupit před otevřením rozpravy? Je tomu tak. Prosím.
Ministr zemědělství ČR Marek Výborný Vážená paní místopředsedkyně, vážený pane premiére, kolegyně, kolegové, vážená vládo, dovolte mi, abych uvedl vládní návrh novely zákona č. 219/2003 Sb., o uvádění do oběhu osiva a sadby pěstovaných rostlin.
Hlavním cílem - je to drobná novela - hlavním cílem návrhu zákona je za prvé adaptace na nařízení Komise v přenesené pravomoci. Jde o produkci a uvádění na trh rozmnožovacího materiálu rostlin z ekologického heterogenního materiálu určitých rodů nebo druhů, tedy jde o semena nebo sazenice jednoho druhu, které mají společné rysy při zachování genetické rozmanitosti.
Dále se v novele zavádí možnost dobrovolné registrace odrůd některých minoritních druhů, které budou přidány do druhého seznamu. Dále tam máme adaptaci na nařízení Evropského parlamentu a Rady o prodloužení doby trvání odrůdových práv Společenství pro odrůdy některých druhů a skupiny druhů květinových cibulí, dřevin s drobným ovocem a okrasných dřevin o pět let. Tam se tedy prodlužuje ta doba trvání odrůdových práv. Dále upřesnění a doplnění některých ustanovení platného zákona vyplývajících z aplikační praxe a elektronizace včetně publikace příslušných formulářů na internetových stránkách Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského. Upravujeme také sazebník zákona o správních poplatcích. A to je v zásadě všechno.
Čili mohu-li to shrnout, jedná se o kombinaci jednak implementace evropské legislativy a potom některé drobné změny, které byly konzultovány s Ministerstvem zemědělství.
Návrh zákona projednal zemědělský výbor Sněmovny 24. března, doporučil Sněmovně přijmout návrh zákona ve znění přijatých pozměňovacích návrhů. Ty se týkají plemenářského zákona a zákona o hnojivech a byly vypracovány ve spolupráci s naším Ministerstvem zemědělství. Jsou v souladu s tou koncepcí předkladatele a přispějí ke zkvalitnění toho vládního návrhu zákona. Proto s nimi i jako ministr teď tady ve třetím čtení souhlasím.
V rámci druhého čtení potom byly uplatněny pozměňovací návrhy poslance Karla Smetany a dalších. Ty se týkají zákona o oběhu osiva a sadby a zejména problematiky používání mobilních čisticích zařízení pro osiva. Tam se narovnávají podmínky mezi stacionárními a mobilními čistícími zařízeními. Je to v zásadě technikálie, ale narovnáváme ten stav, který dneska není stejný a spravedlivý pro mobilní a stacionární čisticí zařízení. Opět s tímto pozměňovacím návrhem byl ze strany Ministerstva zemědělství vysloven souhlas a podíleli jsme se na jeho vypracování.
Dámy a pánové, jedná se o drobnou, v zásadě technickou a implementační novelu a já vás chci požádat jako ministr zemědělství, ač vám ten návrh předkládám až... nebo odůvodňuji až ve třetím čtení, o podporu a jeho schválení ve znění všech pozměňovacích návrhů. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Také děkuji. A nyní otevírám rozpravu, do které je přihlášený pan poslanec Josef Kott. Ještě načtu došlou omluvu. Omlouvá se paní poslankyně Andrea Babišová do 10 hodin z pracovních důvodů. Pane poslanče, prosím, ujměte se slova.
Poslanec Josef Kott: Děkuji za slovo, paní místopředsedkyně. Milé kolegyně, vážení kolegové, pane ministře, vážení členové vlády, já si dovolím ve stručnosti okomentovat za poslanecký klub ANO novelu zákona. Jak zde řekl pan ministr, jedná se skutečně o implementaci. Nicméně neodpustím si komentář k tomu, že samozřejmě změna plemenářského zákona, změna zákona o hnojivech do tohoto tisku nepatří. Beru to jako přílepky. Nicméně jsme se shodli na tom, že je zapotřebí to opravit, a toto je tisk, který je otevřen a my s tím jakožto klub souhlasíme.
Pozměňovací návrh, který předložil pan kolega Smetana, o kterém zde mluvil pan ministr, se týká mobilních čistíren. Tam já úplně nesouhlasím s tím, co zde řekl pan ministr, že se povedlo narovnat podmínky stacionárních i mobilních čistíren. Chápu to, že do dnešní doby neměl Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský možnost kontrolovat tato zařízení a my mu tímto - pozměňovací návrh - tuto možnost dáváme, a do jisté míry to vyřeší problém, který vznikal s výrobou certifikovaných osiv. Na druhou stranu je zapotřebí říci, že je dostatek v České republice stacionárních čisticích stanic a ty nejsou plně využity. A stacionární čisticí stanice mají úplně jiný režim kontroly a výroby osiv. To, co se děje u mobilních čistíren, určitě nepřispívá k ochraně životního prostředí. A jediné, čeho jsme dosáhli tímto pozměňovacím návrhem, je skutečně to, že umožníme kontrolním orgánům provádět legitimní kontrolu a donutit ty, kteří toto mobilní čisticí zařízení používají, aby měli povinnost do pěti dnů před použitím tohoto čisticího zařízení oznámit to kontrolním orgánům.
Takže novelu zákona jako takovou podpoříme, ale myslím si, že bychom se měli do budoucna zamyslet nad tím, jestli mobilní čisticí stanice nebo zařízení osiv jsou ta správná cesta ve vztahu k práci s chemickými prostředky, k ochraně životního prostředí. A znovu říkám, s podrobnou kontrolou, tak jak to mají stacionární čisticí stanice. Děkuji za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Já vám děkuji. Ještě načtu další, v mezičase došlou omluvu. Omlouvá se paní poslankyně Ivana Mádlová od 15 do 17 hodin z pracovních důvodů.
A pokud se nikdo dále nehlásí do rozpravy - není tomu tak - tak rozpravu končím. Táži se - máte, pane ministře, zájem o závěrečné slovo? Nikoli. Pane zpravodaji? Také ne.
Přikročíme tedy k hlasování o pozměňovacích návrzích. Poprosím pana zpravodaje garančního výboru, aby nás seznámil s procedurou hlasování, poté přednášel jednotlivé pozměňovací návrhy a před hlasováním k nim sdělil stanovisko. Prosím.
Poslanec Tomáš Dubský: Dobré ráno, milé kolegyně, kolegové, vážená paní předsedající, vážený pane premiére, vážení členové vlády. Já bych vás seznámil s návrhem procedury hlasování u tohoto bodu.
Za prvé návrhy legislativně technických úprav, budou-li v rozpravě ve třetím čtení předneseny. Za druhé pozměňovací návrhy zemědělského výboru A.A, A.B a A.C en bloc, jedním hlasováním. Za třetí pozměňovací návrhy pana poslance Karla Smetany a dalších označené B1 až B4, opět en bloc jedním hlasováním. A za čtvrté hlasovat o zákonu jako celku ve znění přijatých pozměňovacích návrhů.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji za přednesení návrhu procedury. Má někdo nějaký protinávrh k proceduře? Není tomu tak. Takže my nejprve zahájíme... opět přivolám kolegyně a kolegy z předsálí.
Zahájíme tedy hlasování o proceduře.
Kdo je pro navrženou proceduru, nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?
V hlasování číslo 141 bylo přihlášeno 170 hlasujících, pro 164, proti nula. Procedura byla přijata.
Prosím, pane zpravodaji.
Poslanec Tomáš Dubský: Děkuji. Tak jako první bod byly návrhy legislativně technických úprav, ale ty nebyly načteny, takže tento bod nám odpadá. Takže si dovolím navrhnout druhý bod - pozměňovací návrhy zemědělského výboru označené A.A, A.B a A.C hlasovat jedním hlasováním en bloc. A já ještě jenom dodám, že se jedná o změnu v plemenářském zákoně, zákoně o hnojivech a o účinnosti.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: A stanovisko výboru? (Stanovisko výboru je doporučující.) A stanovisko pana ministra? Poprosím o stanovisko pana ministra. (Doporučující.) Děkuji.
Zahajuji hlasování o tomto pozměňovacím návrhu. Kdo je pro, nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?
V hlasování číslo 142 bylo přihlášeno 172 poslanců a poslankyň, pro 169, proti nula. Tento návrh byl schválen. Prosím.
Poslanec Tomáš Dubský: Děkuji. Dále bychom hlasovali pozměňovací návrhy pana poslance Karla Smetany a dalších označené B1 až B4, opět en bloc jedním hlasováním. A zde se přidávají nové povinnosti ohledně materiálu v rámci zákona o oběhu osiv a sadby. Stanovisko výboru je doporučující.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. A stanovisko pana ministra? (Souhlasné.) Děkuji.
Zahajuji hlasování o tomto pozměňovacím návrhu. Kdo je pro, nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?
V hlasování číslo 143 bylo přihlášeno 173 poslankyň a poslanců, pro 170, proti 0. I tento návrh byl přijat.
Tím jsme se vypořádali se všemi pozměňovacími návrhy. Je to tak?
Poslanec Tomáš Dubský: Ano, je to tak. A nyní bych navrhoval, abychom hlasovali o zákonu jako celku ve znění přijatých pozměňovacích návrhů. Stanovisko doporučující.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. Přikročíme tedy k hlasování o celém návrhu zákona.
Přednesu návrh usnesení: "Poslanecká sněmovna vyslovuje souhlas s vládním návrhem zákona, kterým se mění zákon č. 219/2003 Sb., o uvádění do oběhu osiva a sadby pěstovaných rostlin a o změně některých zákonů (zákon o oběhu osiva a sadby), ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony, podle sněmovního tisku 362, ve znění schváleném Poslaneckou sněmovnou."
Zahajuji hlasování. Kdo je pro, nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?
Hlasování číslo 144, přihlášeno 174 poslankyň a poslanců, pro 171, proti 0. Konstatuji, že s návrhem zákona byl vysloven souhlas.
Děkuji panu ministrovi, děkuji panu zpravodaji, tento bod končím a otevírám bod číslo
Aktualizováno 6. 11. 2023 v 15:58.