(13.40 hodin)

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. S další faktickou poznámkou pan poslanec Šimon Heller, poté paní poslankyně Romana Bělohlávková. Prosím, vaše dvě minuty.

 

Poslanec Šimon Heller: Vážená paní místopředsedkyně, vážený pane ministře, vážené kolegyně a kolegové, v první řadě mi dovolte, abych upřímně ocenil debatu, která se vede věcně a vede se klidně, protože troufám si říct, že to je změna, která je zásadní pro náš právní řád. I u daleko méně závažnějších věcí si tady dokážeme vyjíždět do vlasů a teď tu diskusi, jak ji tady pozoruji, a snažím se ji pozorovat velmi pozorně, tak ji považuju za věcnou a klidnou. Za to bych vám moc chtěl poděkovat všem.

Já bych tady krátce chtěl zareagovat, tady několikrát padlo slovo právo lomeno volba otázky dětí. Jenom krátce bych chtěl zmínit, že mám několik přátel ve smyslu dětí - kteří chtěli mít děti, chtěli zkrátka být rodiči a nemohli. Sám jsem přesvědčen, to vám říkám opravdu upřímně, že co se týká rodičovství, co se týká toho, mít děti, a říkám to jako otec čtyř dětí, šťastný otec čtyř dětí, že to vnímám jako boží dar, nikoliv jako právo. Právo vnímám a můžeme vnímat jiným způsobem. A nechci tady teď dávat nějaké konkrétní příklady, ale pro mě mít děti, být rodič, být otec lomeno být matka znamená principiálně nikoliv právo, ale boží dar.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji a nyní paní poslankyně Romana Bělohlávková. Připraví se pan poslanec Aleš Dufek. Prosím.

 

Poslankyně Romana Bělohlávková: Děkuji za slovo, paní předsedající. Musela jsem si to psát, abych odpověděla snad všem. Určitě, vaším prostřednictvím, paní poslankyně Fialová, která poukázala na to, že opravdu, a to je realita, že zdaleka ne všechny děti ve své rodině, ve které vyrůstají, mají vzor mužský i ženský. Já jsem to ale i říkala, že tyto situace samozřejmě jsou, myslím, tady už zaznělo v éteru, že 14 % dětí vyrůstá v takto zjednodušené rodině, nebo jak bych to nazvala, a nemyslím to vůbec nějak pejorativně. Ale víte co, to není ideál, to jsem také říkala. Samozřejmě je spousta maminek samoživitelek, a jsou i otcové, kteří jsou sami se svými dětmi. Neříkám, že takové situace nenastávají. Naopak znám rodiny, kde je táta, babička a dítě, protože maminka zemřela. Ale víte co, to jsou složité, těžké, neideální situace života. Ale abychom je cíleně umožňovali, abychom vlastně z nich udělali normu, to je to, co mně připadá špatně.

Co se týká adoptovaných dětí, v dnešní době většina adoptivních rodičů svým dětem o adopci říká, a pokud to nejsou děti odložené, to znamená třeba děti z babyboxů, my ale jejich rodinnou anamnézu známe. Děti, které jdou do adopce...

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Čas, paní poslankyně. (Řečnice: Aha.) Můžete se poté přihlásit znovu.

Nyní bude reagovat na průběh diskuse pan poslanec Aleš Dufek a připraví se paní poslankyně Jana Pastuchová. Prosím.

 

Poslanec Aleš Dufek: Chtěl bych reagovat na svého předřečníka, vaším prostřednictvím, paní předsedající, pana profesora Balaše. Víte, samozřejmě teoreticky máte pravdu, ale jak prakticky dopadlo to vytváření jednotlivých práv? My jsme jednotlivá práva vytvářeli občanům a firmám na úkor tohoto státu. A kolik máme teď sekeru ke konci května? Moc velkou, že? To je samozřejmě ale výsledek toho, že desítky let toho, jak se tady sejde Sněmovna, někdo chce mít nějaké právo, tak mu to právo na úkor státu přiznáme a on ten stát to jakýmsi způsobem zaplatí. Já si nejsem nakonec jistý, jak to dopadne za pět, za sedm let s naším státem při tomhle přístupu k vytváření dalších a dalších lidských práv. Ale tady se zarážím, protože vytváříme právo, kterým zasahujeme do práv ostatních lidí, do práv jedinců. A to už samozřejmě je jakási červená čára.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji za dodržení času. Nyní paní poslankyně Jana Pastuchová. Připraví se opět paní poslankyně Bělohlávková. Prosím, i vaše dvě minuty.

 

Poslankyně Jana Pastuchová: Děkuji, paní místopředsedkyně. Vaším prostřednictvím bych zareagovala na pana kolegu poslance Hellera, který tu říkal, že dítě je boží dar. Tak já řeknu bez toho boží, že dar je každé dítě pro rodinu. Mám to ze své praxe. A když ta rodina, mladá rodina si dítě přeje a opravdu to nejde, tak zde máme už tak skvělou medicínu, koukám na pana docenta, že i ta rodina je šťastná, že to dítě může mít. A věřte mi, že jsem pracovala asi tři roky na reprodukční klinice při své práci, a když tam ta maminka nebo ta žena přišla a my jsme jí tam - nebo já ne, já jsem byla anesteziologická - a vlastně se podařilo to otěhotnění, tak to je pro mě dar, že ta rodina je šťastná, že bude mít, oni budou šťastní, a jejich vymodlené děťátko bude taky šťastné.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji i za dodržení času. A nyní zatím poslední faktická paní poslankyně Bělohlávkové. Prosím, vaše dvě minuty.

 

Poslankyně Romana Bělohlávková: Děkuji za slovo. Pokusím se zrychlit. Jenom dořeknu to, že adoptované děti ve své dokumentaci mají uvedenou rodinnou anamnézu s výskytem sledovaných chorob a s riziky, která je zdravotně provázejí. Ty údaje ošetřující lékař má bez ohledu na to, jestli to adoptivní rodiče děťátku řeknou nebo neřeknou, že je adoptované. Takže to jenom k tomu srovnání.

Potom co se týká studií, které hodnotí stav nebo vývoj dětí, které vyrůstají v hetero- a v homosexuálních rodinách, ty studie samozřejmě existují, myslím si, že nejvíce jich mají z Německa. Ale ty studie jsou opravdu příliš krátkodobé na to, abychom se o ně mohli opírat. A druhá věc je ta, že dnešní atmosféra příliš nenahrává tomu, aby se dělaly studie, které by mohly prokázat něco jiného než to, co je žádoucí. Budu úplně konkrétní. Ptala jsem se třeba na statistiku sebevražd u jisté komunity a bylo mi řečeno, že to přece v dnešní době se nemůže dát do nějaké studie, protože by to bylo okamžitě napadeno a bylo by to přijímáno velice negativně. Takže k těm studiím: ano, studie jsou, jsou krátkodobé a já se obávám, že ne vždy jsou úplně objektivní. Ale to je můj pohled na věc.

A potom jenom ještě... (Předsedající: Čas, paní poslankyně.) Tak už končím a přeji vám hezký víkend.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji, děkuji. Musím všem měřit stejně.

A nyní se vracíme do obecné rozpravy, kde je řádně přihlášená paní poslankyně Nina Nováková a poté je přihlášen pan poslanec Aleš Dufek. Prosím, paní poslankyně.

 

Poslankyně Nina Nováková: Děkuji za slovo. Dámy a pánové, vážené kolegyně, vážení kolegové, my, kteří se touto problematikou zabýváme, tu debatu se snažíme sledovat co nejpozorněji, a proto mi dovolte, abych se vrátila k tomu, co říkal pan zpravodaj, když se začal tento tisk projednávat, pan poslanec Dufek, který tam upozorňoval, že tato změna, sněmovní tisk 241, má takovou drobnůstku. Já jsem si dovolila jí povšimnout, už když jsme se o tom bavili asi před rokem, a to, že v § 29 občanského zákoníku, který hovoří o změně pohlaví, dosud je to tak, že pokud dojde ke změně pohlaví, zaniká manželství a zaniká registrované partnerství. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP