Úterý 13. června 2023, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Karel Havlíček)
143.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky
k vyslovení souhlasu s ratifikací Dohoda mezi Českou republikou
a Organizací pro spolupráci v oblasti zbrojení o výměně
a vzájemné ochraně utajovaných informací
/sněmovní tisk 441/ - prvé čtení
Předložený návrh uvede paní ministryně Jana Černochová. Máte slovo.
A já poprosím všechny v sále, aby mezitím se ztišili, případně aby si vyřídili diskusi mimo sál. Ještě jednou prosím všechny o klid. V levé straně spektra prosím, ještě jednou prosím o klid. Pane profesore... děkuju.
Máte slovo.
Ministryně obrany ČR Jana Černochová Děkuju, pane místopředsedo. Hezké odpoledne, dámy a pánové, dovolte mi vás krátce seznámit s předkládaným návrhem na ratifikaci Dohody mezi Českou republikou a Organizací pro spolupráci v oblasti zbrojení o výměně a vzájemné ochraně utajovaných informací.
Jak je patrné ze samotného názvu, hlavním cílem této mezinárodní organizace, zkráceně OCCAR, je spolupráce na současných a budoucích společných programech na vyzbrojování mezi členskými státy, kterými jsou Belgie, Francie, Německo, Itálie, Španělsko a Velká Británie. Uzavření této mezinárodní dohody je nezbytné proto, aby se Česká republika, respektive čeští podnikatelé, mohli v budoucnu podílet na programech OCCAR, v jejichž rámci může docházet i k výměně utajovaných informací. Návrh na sjednání dohody byl iniciován Ministerstvem obrany a Ministerstvem průmyslu a obchodu počátkem roku 2020. Ministerstvo zahraničních věcí zároveň potvrdilo, že sjednání dohody je v souladu se zahraničněpolitickými zájmy České republiky. Vyjednávání dohody vedl za českou stranu Národní bezpečnostní úřad, který je ústředním správním úřadem pro oblast ochrany utajovaných informací a bezpečnostní způsobilosti. Při jednání bylo dosaženo vytyčeného cíle, a tedy umožnit výměnu utajovaných informací mezi smluvními stranami a zajistit jejich odpovídající ochranu. Za tímto účelem se obě smluvní strany zavazují poskytovat vyměněným utajovaným informacím alespoň takovou úroveň ochrany, jakou poskytují vlastním utajovaným informacím. Zejména se zavazují, že neumožní přístup k utajovaným informacím poskytnutým druhou smluvní stranou neoprávněným subjektům nebo třetím stranám.
Dále jsou stanoveny vzájemné notifikační povinnosti a formy spolupráce. Při expertních jednáních byly v největší možné míře prosazeny zájmy České republiky a OCCAR vyslovil s návrhem textu dohody souhlas v srpnu 2022. Vláda České republiky vyslovila souhlas se sjednáním Dohody mezi Českou republikou a Organizací pro spolupráci v oblasti zbrojení o výměně a vzájemné ochraně utajovaných informací svým usnesením 1079 ze dne 21. prosince 2022. Následně byla smlouva podepsána v Praze dne 23. března 2023.
Nyní vám, vážené paní poslankyně a vážení páni poslanci, předkládám ke schválení návrh na ratifikaci této dohody. Děkuji vám za pozornost.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji, paní ministryně. Prosím, aby se slova ujal zpravodaj pro prvé čtení, pan poslanec Jiří Horák, kterého tu nevidím. Vezme si to někdo místo pana poslance Horáka? (Hlásí se poslanec Bžoch.)
Musí se hlasovat. Přivolám poslance. Budeme hlasovat o změně zpravodaje, pan Horák tady není. Protože to asi bude formalita, můžeme začít hlasovat.
Kdo je pro, že se zpravodajem stane pan poslanec Bžoch?
Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 370, přihlášeno 145, pro bylo 110, výsledek: přijato.
Zpravodajem se stává pan Jaroslav Bžoch. Máte slovo.
Poslanec Jaroslav Bžoch: Vážený pane místopředsedo, děkuji za slovo. Vážené kolegyně, vážení kolegové, vážená paní ministryně. Paní ministryně uvedla návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu s ratifikací Dohoda mezi Českou republikou a Organizací pro spolupráci v oblasti zbrojení O výměně a vzájemné ochraně utajovaných informací. My už vlastně to máme někdy od roku 2019, kdy nás oslovili zmocněnci z Itálie. Jedná se vyloženě o výměnu utajovaných informací v oblasti zbrojení. Je to určeno jak pro vlády, tak samozřejmě pro naše zbrojaře.
Osobně si myslím, že to je dobrá dohoda. I do budoucna nám to usnadní spolupráci v této oblasti a v rámci utajovaných informací. Já vás tímto prosím o přiřazení zahraničnímu výboru.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Vážení paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové a členky vlády, přeji pěkné odpoledne. Otevírám obecnou rozpravu k tomuto bodu. Žádnou přihlášku nevidím. Jestliže je tomu tak a nikdo se do obecné rozpravy nehlásí, v tom případě končím obecnou rozpravu.
Ptám se paní ministryně a pana zpravodaje, zda chtějí závěrečné slovo? Není tomu tak.
Nyní se budeme zabývat návrhem na přikázání výborům k projednání. Organizační výbor navrhl přikázat předložený návrh k projednání zahraničnímu výboru. Já se ptám, zda má někdo jiný návrh? Žádný jiný návrh nevidím, v tom případě přivolám kolegyně a kolegy z předsálí k hlasování.
Zopakuji návrh: nyní budeme hlasovat o tom, aby předložený návrh byl projednán v zahraničním výboru.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro? Ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?
Je to hlasování s pořadovým číslem 371, přihlášeno je 145 poslankyň a poslanců, pro návrh 123, proti nikdo.
Konstatuji, že s tímto návrhem jsme vyslovili souhlas. Konstatuji, že vládní návrh byl přikázán k projednání zahraničnímu výboru.
Vzhledem k tomu, že žádné další návrhy k hlasování nezazněly, tak vám děkuji a končím projednávání tohoto bodu.
Otevírám další bod dnešního jednání, tím je
Aktualizováno 6. 11. 2023 v 15:58.