Středa 17. května 2023, stenozáznam zahájení jednacího dne schůze
Předcházející zahájení jednacího dne schůze
(Jednání zahájeno v 9.00 hodin.)
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, zahajuji druhý jednací den 65. schůze Poslanecké sněmovny a všechny vás zde srdečně vítám.
Aby byla zaznamenána naše účast, nejprve vás odhlásím a poprosím vás, abyste se všichni přihlásili svými identifikačními kartami a případně mi oznámili, pokud někdo další žádáte o vydání náhradní karty. Zatím s náhradní kartou číslo 15 bude hlasovat pan poslanec Kobza.
Dále sděluji, že o omluvení své neúčasti na jednání požádali tito poslanci: Bašta Jaroslav se omlouvá z celého jednacího dne ze zdravotních důvodů, Dvořák Jaroslav z celého jednacího dne ze zdravotních důvodů, Flek Josef do 11 hodin z pracovních důvodů, Foldyna Jaroslav z celého jednacího dne z pracovních důvodů, Golasowská Pavla z celého jednacího dne z pracovních důvodů, Hájek Jiří od 12 hodin z pracovních důvodů, Hájek Martin z celého jednacího dne z rodinných důvodů, Krutáková Jana do 11 hodin z osobních důvodů, Liška Petr od 15 hodin z pracovních důvodů, Němečková Crkvenjaš Zdenka z celého jednacího dne ze zdravotních důvodů, Pokorná Jermanová Jaroslava z celého jednacího dne ze zdravotních důvodů, Pražák David do 10 hodin z pracovních důvodů, Strýček Jiří do 10 hodin ze zdravotních důvodů, Špičák Julius do 11 hodin z pracovních důvodů, Urbanová Barbora z celého jednacího dne z důvodu zahraniční cesty, Válková Helena do 10 hodin z pracovních důvodů, Vlček Lukáš z celého jednacího dne ze zdravotních důvodů, Vondrák Ivo z celého jednacího dne z důvodu zahraniční cesty.
Z členů vlády se omlouvá Bartoš Ivan z celého jednacího dne z pracovních důvodů, Bek Mikuláš z celého jednacího dne z pracovních důvodů, Dvořák Martin z celého jednacího dne z pracovních důvodů, Hladík Petr z celého jednacího dne z pracovních důvodů, Lipavský Jan z celého jednacího dne z pracovních důvodů, Rakušan Vít z celého jednacího dne z rodinných důvodů, Šalomoun Michal do 14 hodin z pracovních důvodů, Válek Vlastimil do 11.30 hodin z pracovních důvodů.
Ještě došly v mezičase dvě omluvy: omlouvá se pan poslanec Jan Lacina do 9.15 hodin z pracovních důvodů a paní poslankyně Zuzana Ožanová od 14.45 hodin z osobních důvodů. To by byly zatím všechny došlé omluvy.
Dnešní jednání zahájíme projednáváním pevně zařazených bodů, já tedy poprosím o ztišení. Jako první je zatím pevně zařazen bod 98, je to sněmovní tisk 263, novela zákona o České televizi, třetí čtení. Poté jsou zařazeny body 102, mimořádné odpuštění penále z pojistného na sociální zabezpečení, a bod 103, mimořádné odpuštění a zánik některých daňových dluhů, obojí třetí čtení; poté bod 10, sněmovní tisk 165, novela zákona o pobytu cizinců. Dále připomínám, že ve 13.45 hodin máme pevně zařazené volební body. Je to bod 112, změny ve složení orgánů Poslanecké sněmovny; bod 113, návrh na volbu člena Rady České tiskové kanceláře, a bod 114, návrh na volbu kandidáta na jmenování do funkce viceprezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu.
Nyní poprosím ty, kteří se již přihlásili s tím, že chtějí vystoupit k případné změně již schváleného pořadu. Nejprve zde mám přihlášeného pana předsedu Marka Výborného - stahuje - a poté, načtu pořadí, aby každý věděl, je přihlášen s přednostním právem ke změně pořadu schůze pan předseda Tomio Okamura, poté pan předseda klubu Radim Fiala a poté jsou zatím tři další přihlášky ke změně schváleného pořadu. Já tedy s přednostním právem ke změně pořadu - poprosím všechny o ztišení - vyzvu pana předsedu Tomia Okamuru k jeho příspěvku.
Prosím, kolegové z pravé strany sálu, opravdu prosím, aby byla zachována důstojnost jednání, opusťte když tak sál.
Nyní se slova může ujmout ke změně pořadu pan předseda Okamura. Prosím. (Hluk v sále neustává.)
Ještě jednou prosím o opuštění sálu těch, kteří chtějí hovořit, do předsálí.
Prosím, nyní je na řadě pan předseda Okamura. Děkuji.
Poslanec Tomio Okamura: Vážené dámy a pánové, já bych chtěl navrhnout několik bodů na změnu programu schůze Poslanecké sněmovny na dnešek. Jako bod číslo 1 bych chtěl navrhnout bod s názvem Fialova vláda schválila smlouvu o vojenské přítomnosti USA v České republice, která umožňuje armádě USA používání vojenských prostor a budov. Já k tomu řeknu naše stanovisko. Hnutí SPD říká jasné ne cizím základnám a vojákům na našem území. O víkendu půjde ministryně obrany... Můžu poprosit o zjednání klidu?
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Ano. Opravdu prosím, kolegyně, kolegové, je tady značný šum. I z levé strany sálu je nyní slyšet velký hluk. Prosím, přeneste když tak hovory do předsálí. Děkuji.
Prosím, pane předsedo.
Poslanec Tomio Okamura: Já myslím, že se to tady moc nezklidnilo. Já bych vás chtěl požádat, paní místopředsedkyně, abyste zjednala pořádek.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Posečkáme chvilku, aby mohli kolegové přenést hovory do předsálí. Myslím, že je zlepšení patrné. Prosím.
Poslanec Tomio Okamura: Děkuju. Hnutí SPD říká jasné "ne" cizím základnám a vojákům na našem území. Vláda Petra Fialy schválila smlouvu se Spojenými státy americkými o přítomnosti amerických vojáků v České republice. Není to smlouva o spolupráci, ale smlouva o budoucí vojenské přítomnosti USA v České republice, která umožňuje ozbrojeným silám USA používání vojenských prostor a budov, a to na leteckých základnách Čáslav, Pardubice, Náměšť a Mošnov.
Abych dokončil to, co jsem před tím přerušením chtěl říct, že o víkendu jede ministryně obrany Jana Černochová z ODS podepsat do USA tuto smlouvu o vojenské přítomnosti amerických vojáků v České republice. Vůbec to tady s námi nikdo za SPD neprojednával. Ano, bude se to tady projednávat, ale ta arogance Fialovy vládní pětikoalice, kdy v podstatě bez veřejné diskuse s občany se rozhodli o tom, že si odsouhlasili na vládě smlouvu o vojenské přítomnosti amerických vojáků v České republice, to si myslím, že opravdu je nepřípustné.
Jak říkám, SPD s tím zásadně nesouhlasí. Jak jsem se dozvěděl i dneska, tak SPD je jedinou stranou v českém parlamentu, jedinou stranou ve Sněmovně, která nesouhlasí s touto smlouvou. My se za to nestydíme, že jsme jediní. My se za to vůbec nestydíme, že jsme jedinou stranou v parlamentu, naopak je potřeba to zdůraznit, která nesouhlasí s touto smlouvou mezi Českou republikou a USA, kterou tady natvrdo proti zájmům spousty občanů tlačí Fialova vláda a právě ministryně obrany Jana Černochová z ODS.
Budu pokračovat. Američtí vojáci budou také moci používat armádní výcvikové prostory a používat kasárna ve Vyškově, v Rančířově a ve Staré Boleslavi. A už jsem samozřejmě hovořil o tom, že smlouva umožňuje používání vojenských prostor a budov na letecký základnách Čáslav, Pardubice, Náměšť, Mošnov.
Samozřejmě když o tom hovořím s lidmi z Moravskoslezského kraje, značná část občanů má velké obavy z umístění amerických ozbrojených sil v areálu letiště Mošnov. Oni se toho bojí a já myslím, že ty obavy jsou zcela oprávněné. SPD plně stojí za občany, kteří nechtějí přítomnost jakýchkoliv cizích vojsk na území České republiky. Za nás říkám, že my nechceme tady ani americké vojáky, ani ruské, ani německé, prostě my nechceme tady přítomnost cizích vojáků na našem území - že tady budou v nějakých budovách, anebo si tady snad dokonce budou stavět základnu. Takže jak říkám, ve všech těchto lokalitách, o kterých jsem tady hovořil a konkrétně jsem je jmenoval, mohou USA stavět vlastní budovy, a to včetně prodejen potravin, otevření stravovacích zařízení, bankovních služeb, společenských a vzdělávacích center a tak podobně v případě schválení smlouvy Parlamentem, nicméně vláda už to schválila a paní ministryně Jana Černochová tuto smlouvu jede teď podepsat o víkendu do Spojených států amerických, přestože vaše vláda má podporu 30 % obyvatel, ani ve volbách jste nezískali většinu, ve volbách vás volilo 43 % občanů.
Tak opravdu je to další přelom ve vašem jednání Fialovy vlády, že vy tady o vaší vůli pouze tady podepisujete smlouvu a odsouhlasili jste si přítomnost amerických vojáků v České republice. A v případě schválení té smlouvy, což vy už jste ji na vládě schválili, teď to jde paní ministryně Černochová podepsat do USA o víkendu a aktivně se tak budou moci na území České republiky volně pohybovat a operovat ozbrojené síly USA, a to včetně rodinných příslušníků.
Odkazy vládních politiků, že tato dohoda v podstatě nic nemění, nejsou pravdivé. Ještě nám tady se snažíte občanům věšet bulíky na nos a ještě neříkat pravdu, protože tato smlouva mezi USA, Českou republikou zavádí volný režim příjezdů, odjezdů, přivážení jakýchkoliv movitých věcí, skladování zbraní a střeliva do těchto prostor, a to bez možnosti kontrol ze strany České republiky. To tady podepisuje ministryně obrany Jana Černochová z ODS a to tady odsouhlasila vláda ODS premiéra Petra Fialy.
Samozřejmě mi píšou i advokáti a upozorňují na to, na co už jsem upozorňoval tady ve Sněmovně, tuším, že jsem o tom tady mluvil před čtrnácti dny, před třemi týdny, že pokud američtí vojáci spáchají trestný čin na území České republiky, nemají spadat dle vládou schválené smlouvy pod jurisdikci českých orgánů činných v trestním řízení. Myslím, že toto by bylo taky potřeba vyjasnit. Tak něco odpudivého tady nebylo ani za protektorátu.
Takže já tedy musím říci, že to je další věc, která je velmi problematická, a samozřejmě víme i ze zahraničí, že se to velice řeší a že nesouhlas občanů s tímto momentem například, o kterém hovořím, připomenu znásilnění mladých dívek, školaček v Japonsku, kdy z toho byly obrovské problémy, kdy američtí vojáci na základně toto řešili a samozřejmě americká strana nechtěla vydat. Tuším, že se to povedlo jenom v jednom případě po dlouhých jednáních, aby byli souzeni podle japonských zákonů, které jsou samozřejmě mimořádně tvrdé v těchto ohledech. Takže to samozřejmě je pro nás další věc, která by byla úplně nepřijatelná, aby, když tady američtí vojáci spáchají takovou trestnou činnost, aby nemohli být souzeni podle českých zákonů. Pravda, v Americe je v některých státech trest smrti, u nás ne, a já si myslím, že za nějaké tyto skutečně závažné trestné činy přísnost je jistě v různých ohledech namístě. De facto se bude jednat o podobný princip, jaký je aplikován na teritoria ambasád, to znamená, de facto by se jednalo o takovou imunitu v místech, kde budou američtí vojáci operovat.
Samozřejmě další úplně nepřijatelná věc, co tady předvádí Fialova vláda, vláda ODS a tady paní ministryně Jana Černochová z ODS, že tato smlouva je uzavírána na deset let, kdy se nedá vypovědět, to znamená, deset let bez možnosti výpovědní lhůty, prostě deset let, a je to tak. To znamená, vy nás tady vlastně zavazujete na deset let, Fialova vláda, která vládne menšině, teď to tady budete tlačit Sněmovnou, a skutečně já si myslím, že tohleto mimochodem by byla zrovna typicky otázka na referendum. Ovšem ani vládní koalice, vládní pětikoalice, nechce zákon o referendu umožnit, leží tady z pera SPD už třetí volební období. Pravda, snažíme se o to léta, všichni nám to tady blokujete. Ale i ten návrh referenda, který navrhuje hnutí ANO, teď nově to neumožňuje o tom hlasovat. Neumožňuje, že hnutí ANO v tom návrhu o referendu říká, že zakazuje lidem hlasovat o mezinárodních smlouvách. To znamená, v podstatě SPD je jedinou stranou, která tady prosazuje skutečnou demokracii, a návrh SPD o referendu tady leží ve Sněmovně. Vy nám ho tady blokujete, všechny ostatní strany, a tady by to právě umožňovalo. Myslím, že je to typický příklad, kdy by zajisté se lidé toho referenda zúčastnili, a otázka by byla jednoduchá: Chcete takovou smlouvu o přítomnosti, vojenské přítomnosti USA? Nebo nechcete vojenské přítomnosti v České republice? Takhle tady zákon o referendu kvůli ostatním stranám není, my ho tady máme podaný za SPD, vy nám ho blokujete a samozřejmě pak tady dochází k takovýmhle excesům, kdy vůbec, kdy tady Fialova vláda přijímá návrhy, které, podle mého názoru by s nimi značná část občanů nesouhlasila.
Takže to, že tato smlouva je uzavírána na deset let, kdy se nedá vypovědět, to opravdu je v podstatě nepřijatelné pro nás. Já vím, že proto máte řadu důvodů. Už jsem slyšel nějaké důvody, ale to nás přece vůbec nezajímá. My jako SPD nechceme přítomnost amerických, ani ruských, ani jiných vojáků na území České republiky. Naši voliči mají neblahé vzpomínky na rok 1968, mají neblahé vzpomínky na druhou světovou válku, ať z Východu, nebo ze Západu. Tady prostě tuto řekl bych přítomnost vojáků nechceme. To znamená, nechceme, aby nás tady premiér Petr Fiala a paní ministryně Černochová z ODS zatahovali do války, což neustále dělají, jak jim přezdívají občané, co už jsem slyšel mnohokrát z úst občanů, nebo to píšou, že jste váleční štváči, to je taková přezdívka.
Takže já bych rád toto navrhl jako první bod, protože je to potřeba projednat, protože paní ministryně Jana Černochová z ODS jede do USA. Tady se dočítáme, že je to utajovaná mise, což samo o sobě považuji úplně za neuvěřitelnou drzost a aroganci vůbec Fialovy vlády, abych - tedy k ženě se nějak... abych, protože paní ministryně je žena, tak tady nebudu nějak osobní, ale považuju to za obrovskou aroganci vlády. Takže utajovaná mise, která nakonec není až tak utajovaná, ale utajovaná mise o tom - tajíte před občany České republiky, že tam vlastně jdete něco podepisovat.
A to ještě jsme tady slyšeli, jak ta smlouva je v utajovaném režimu. No, mně můžete stokrát říkat, že je to smlouva o vojenské spolupráci a že utajovaný režim je namístě, ale ne v tomto případě. Tu smlouvu už různé státy NATO mají - ne všechny, to je potřeba zdůraznit, že s USA má tuto smlouvu uzavřeno pouze 24 členských států NATO a nemají to uzavřeno všechny státy NATO, tuším, že států NATO je 31. Teď to tady nemám v poznámkách, ale mám dojem, že je jich 31. Takže jenom chci říci, že to není tak, že to musíme mít uzavřeno. A navíc arogance Fialovy vlády je vidět i v tom, že například Slováci, jestli si dobře pamatuji, Slováci, kteří šli do ulic a protestovali proti této smlouvě, tak jestli si pamatuju dobře, prezidentka Čaputová na základě tlaku veřejnosti a na základě toho tlaku, že si to slovenská vláda uvědomila, museli ustoupit v jedné dílčí věci, že tam dali - teď nevím, jestli se to jmenuje vysvětlující doložka, teď jsem zapomněl ten termín - prostě tam dali dodatek, takový v uvozovkách dvouvětý, kde právě napsali, že to neznamená vytvoření americké základny na Slovensku. Omlouvám se, jestli jsem to neřekl přesně, ale v tomto smyslu to tam proběhlo - teď to nemám v poznámkách, ale četl jsem o tom a slyšel jsem o tom. To znamená samozřejmě, že nějaká sebereflexe na Slovensku proběhla, byť to tedy podepsali a vzbuzovalo to odpor veřejnosti. My jako SPD, znovu říkám, s tou smlouvou nesouhlasíme, ale i tahleta minimální sebereflexe nebo nějaká veřejná diskuse, ta ze strany Fialovy vlády arogantně neprobíhá. Takže to bych chtěl jenom ukázat i na sousední Slovensko.
My jsme přesvědčeni o tom, že smlouva je pro Českou republiku nevýhodná a zbytečná. Jak jsem říkal, s USA ji má uzavřenou pouze 24 členských států NATO, to znamená, není to většina... pardon, většina to je, ale nejsou to všechny, a navíc již má Česká republika uzavřenou smlouvu NATO SOFA, takže v podstatě i z tohoto pohledu je podle našeho názoru ta smlouva zbytečná, a navíc, jak jsem říkal, ta smlouva je podle našeho názoru i nevýhodná. Hnutí SPD říká jasné "ne" cizím základnám a vojákům na našem území a budeme samozřejmě hlasovat ve Sněmovně proti schválení této smlouvy. Jak jsem četl, podle všeho budeme jediní, kdo bude hlasovat proti, protože jsem se dneska dočetl, že kolegové z druhé opoziční strany váhají. Ale to nevadí, my prostě budeme hlasovat proti, protože my prostě nesouhlasíme, a SPD říká jasné "ne" cizím základnám a vojákům na našem území a bude hlasovat ve Sněmovně proti schválení této smlouvy. Takže to je první bod, který bych chtěl navrhnout. Štěstí mi přálo, v uvozovkách, protože shodou okolností tady zrovna sedí paní ministryně obrany Jana Černochová, takže si myslím, že vládní koalice by tento opoziční bod SPD nemusela zamítat a že by k tomu mohla právě proběhnout diskuse. My máme v našich řadách SPD vojenského odborníka, plukovníka ve výslužbě, pana poslance Radovana Vícha, která pracoval léta i ve strukturách NATO, pracoval léta v zahraničí, pracoval na generálním štábu dlouhá léta, má vystudovanou jak střední vojenskou školu, tak vysokou vojenskou školu, takže právě si myslím, že by ta diskuse tady měla proběhnout, protože paní ministryně Černochová vůbec nic nemá s vojáky společného a není kompetentní ani odborně zdatná. Myslím, že by tady měla právě ve srovnání s těmito odborníky, které my máme v našich řadách - a vůbec si myslím, že i diskuse o výzbroji, myslím, že by byly tady na místě zajímavé otázky, abychom vyzkoušeli paní Černochovou v tom, jak se vyzná v té výzbroji, protože ty nákupy, to je opravdu neuvěřitelné - a prostě my nemáme šanci se na to vlastně nějak adekvátně dotázat. Takže za nás říkáme, že náš poslanec Radovan Vích je plně připraven, ostatně dělá to desítky let, celý život, a zná ty věci z hlavy, tak si myslím, že je ta diskuse na místě, protože když tedy chcete podepisovat takové závažné smlouvy, paní ministryně Černochová, a chcete takovýmto způsobem zase namotat české občany do vašich záležitostí, tak myslím, že by bylo dobré si tady udělat názorový ping-pong s naším expertem a naším odborníkem, jak to tedy je - jestli se tedy nebojíte, to uvidíme na dalším hlasování. Takže my jsme kompetentní, SPD, máme kompetentní lidi a rádi bychom tohle téma probrali, protože musím říct, že to téma rezonuje Českou republikou a vy diskusi ve Sněmovně, vaše vláda, prostě bráníte. Takže toto je záležitost.
Bod číslo 2, který chci navrhnout na pořad schůze Poslanecké sněmovny, a vlastně i navazuji na to, co jste tady předvedli včera, vaše vláda, kdy pravicová vláda, říkáte si ODS - pravicová strana, a vy jste tady navrhli dokonce podle § 90, abyste tady během jednoho dne schválili zvýšení daní, a už jste si to protlačili prvním čtením. ODS přišla zvyšovat daně, už nečeká ani minutu a včera podle § 90 jste zvýšili spotřební daň, zvyšujete, prošlo to prvním čtením, v prvním kroku na benzin a naftu. Takže ODS, strana, která slibovala nezvyšování daní, už neváháte, zveřejnili jste konsolidační balíček. Žádný konsolidační balíček to není, samozřejmě, to je škodlivý balíček, a už nečekáte ani vteřinu a ministr financí Zbyněk Stanjura, místopředseda ODS, už se tady rozčiloval, protože my jsme na to dali samozřejmě veto jako opoziční strana. Chtěli jste to tady prohlasovat během jednoho dne, chtěli jste všem občanům zvýšit daně už okamžitě. Ano, ODS připravila zvýšení daní všem občanům a teď to budete postupně dávkovat letos, příští měsíc například, kdy budete přicházet s dalšími návrhy na zvyšování daní občanům, co jsem slyšel, ale teď natvrdo ODS přišla zvyšovat daně všem občanům České republiky. Ano, je to ODS. Slibovala nezvyšovat daně a už jste si tady prohlasovali o korunu padesát zvýšení spotřební daně na benzin a naftu, a jak se dneska dočítáme v médiích, samozřejmě cena nafty se bude v létě zdražovat, a dočítáme se, že bude dokonce i dražší než v okolních zemích kvůli ODS, která zvyšuje daně. Takže ODS zvyšuje daně úplně natvrdo všem občanům a samozřejmě je to flagrantní porušení předvolebních slibů, protože řada voličů ODS volila... (Poslanec Adamec ze sálu: Starej se o sebe!)
Ale pane předsedo! Pan předseda Adamec mi tady říká, že se mám starat o sebe, ale já se starám o naše voliče, pane předsedo, že náš volič kvůli vám bude teď platit vyšší daně, takže já se starám o naše voliče. To, že představitelům ODS docházejí nervy a volají tady na mě "starej se o sebe", pominu zase to arogantní tykání, to už od vás známe, ty trošku zoufalé výkřiky, chápu vaši situaci. Ale ODS tady teď zvýšila daně, bude zvyšovat daně a zvyšujete je našim voličům, ale ta pointa je - ano, kdybyste byli strana, která měla v programu zvyšovat daně, to měla ČSSD třeba a podobně, ale vy jste měli v programu a nalákali jste řadu vašich voličů na to, že jste slibovali nezvyšovat daně. ODS říkala, že nebude zvyšovat daně a říkala to celá koalice SPOLU, TOP 09 a KDU-ČSL tam ještě je, a vy jste zvýšili daně, už jste udělali první krok včera, plošně všem.
Jenom bych chtěl zdůraznit ještě ten § 90, aby občané jenom věděli, o čem hovořím. To je tady podle jednacího řádu, vážené dámy a pánové, kdy když něco navrhne nějaká strana podle § 90, tak si to můžou schválit v uvozovkách jedním hlasováním během jednoho dne. Proč tak pospíchají, ODS? ODS tak pospíchá, aby občanům zvýšila daně, přestože slibovala pravý opak, že včera - § 90, aby už to bylo během jednoho dne. A pak se tady pan ministr financí Stanjura rozčiloval na nás, na opozici, proč jsme to zavetovali, aby to bylo v § 90, proč jsme zavetovali to, aby to bylo během jednoho dne, aby to už bylo hned. To znamená, pravicová ODS, která si hraje na pravicovou stranu - pouze hraje, to my už dávno vidíme, to není žádná pravice - tak ti, kteří říkají sami o sobě, že jsou pravicovou stranou, přišli se zvýšením daní, dokonce za jeden den, aby to bylo jedním hlasováním.
Takže všichni občané teď pocítí na svých peněženkách tento krok ODS, která přišla zvyšovat daně, a dokonce už tak na to zvýšení daní všem občanům pospícháte, aby to proběhlo během jednoho dne, čemuž jsme zabránili, tady opozice SPD spolu s druhou opoziční stranou, s hnutím ANO, jsme tomu samozřejmě zabránili, protože ve dvou můžeme dát veto. Ano, ve dvou, podle jednacího řádu jsou potřeba dva kluby, tak jsme se tady domluvili s hnutím ANO, říkám to férově, je to tak, a zabránili jsme tomu, abyste během jednoho dne zdražili občanům daně. My jako opozice tady bráníme zvyšování daní, byť vy si to pak prohlasujete tou vaší stoosmičkou, ale aspoň jsme to oddálili občanům. Oddálili jsme to, abyste jim ihned vytáhli peníze z peněženek, ale ODS dál tlačí zvyšování daní, zvyšujete daně. Teď chystáte i další věci, přestože jste říkali opak. Takže to je politika ODS - zvyšovat daně všem občanům. Je potřeba to pořád opakovat, budeme to samozřejmě opakovat a myslím, že se ani nikdo z ODS nemůže zlobit.
A překvapuje mě vzteklá reakce tady pana předsedy Adamce, předsedy hospodářského výboru, protože přece se snad nestydíte za to, co navrhujete? Já se za SPD nestydím za jedinou věc, co tady navrhujeme. Já se nestydím za jedinou věc, kterou jsem kdy řekl v médiích k našemu programu, já si za vším plně stojím. Nevím, proč se někdo z ODS tady rozčiluje, stydí se za to a vadí mu, když tady mluvím o tom, že ODS zvyšuje daně? Vždyť to tady pan premiér prezentoval, prezentoval to pan ministr Stanjura. Všichni to vidíme, včera jste ty návrhy sem přinesli, tak nevím, za co se stydíte? Že zvyšujete lidem daně? Všichni lidé to vidí v přímém přenosu. Vůbec nechápu, proč to tedy navrhujete, proč to tady prosazujete, když tady potom někdo vykřikuje. To je opravdu problém obrovský, že zvyšujete daně.
Navíc tady přichází ještě další věc, proto jsem o tom začal mluvit, že Evropská unie za podpory Fialovy vlády schválila markantní zdražení benzinu, nafty či uhlí. Členské státy Evropské unie včetně České republiky reprezentované zástupcem Petra Fialy z ODS definitivně schválily další balíček závazných klimatických norem, který má začít platit od roku 2027 a přinese markantní zdražení benzinu, nafty či uhlí pro české občany a firmy. ODS v tom pokračuje, pokračuje v tom Fialova vláda v čele s ODS, ostatně premiérem je člen ODS, takže vy pokračujete v zdražování a pokračujete v podpoře Green Dealu, přestože Petr Fiala - sám jsem se těch předvolebních debat zúčastnil - se stavěl ke Green Dealu kriticky, ale poté, co jste se dostali do vlády, všechno, co se týče zdražování a tohohle Green Dealu, tohohle klimatického přehnaného aktivismu, schvalujete jako na běžícím pásu, vláda Petra Fialy, a poškozujete dokonce už všechny občany České republiky. Hnutí SPD prosazuje rozumnou ochranu životního prostředí, o tom žádná, samozřejmě, ale nemůže to být na základě příkazu Bruselu, ale na základě skutečných potřeb a možností českých občanů a české ekonomiky. Ale ODS to jede jedno za druhým. Vy jste schválili další balíček závazných klimatických norem, který přinese od roku 2027 markantní zdražení benzinu, nafty či uhlí pro české občany a firmy. Česká vláda dokonce souhlasila se všemi předloženými návrhy.
Podstatou těchto nových opatření Evropské unie je budoucí nesmyslné zpoplatnění emisí z vytápění budov a silniční dopravy. Tyto nové emisní povolenky, které opět schválila ODS a pětikoaliční vláda v čele s premiérem Petrem Fialou za ODS, zdraží litr benzinu či nafty zhruba o 3 koruny. Nejdramatičtější bude nárůst cen černého uhlí pro vytápění domácností, kde lze očekávat zdražení minimálně o 40 %. V průběhu s růstem cen elektřiny a plynu jde o další likvidační opatření pro české domácnosti a o přímý doklad ekonomické a sociální škodlivosti Evropské unie.
Abychom si to shrnuli: včera tady vláda protlačila prvním čtením - samozřejmě přes odpor SPD jste protlačili -zvýšení spotřební daně na naftu a na benzin o korunu padesát. A navíc, vláda Petra Fialy z ODS, ještě navíc, hlasovala a souhlasila s tím, aby se s další zpřísňující normou z Evropské unie - místo abyste byli proti, vy jste byli pro - a která zdraží litr benzínu a nafty o další zhruba 3 koruny. Takže to už máme 4,50 kvůli vládě ODS, Petra Fialy a vaší pětikoalice - Piráti, STAN, KDU-ČSL, TOP 09, ODS. Proto o tom chci hovořit, protože je to aktuální na základě toho, co se tady stalo včera. Takže vy, vaše vláda, o 4,50 v tuto chvíli zdražujete všem lidem. Zdražujete benzin a naftu o 4,50 na litr všem lidem, úplně zbytečně. To je politika ODS. Jde prostě o přímý důsledek postupné realizace plánu Evropské unie Green Deal, který ale za Českou republiku v minulosti podpořil expremiér Andrej Babiš z hnutí ANO a naprosto aktivně a otevřeně jej podporuje současná Fialova vláda. Hovořme o tom, jakým způsobem a co slibovala ODS před volbami a jaké jsou kroky, které ODS teď dělá. Je to úplně proti programu, v rozporu s veškerými sliby, co dávala ODS jejich voličům.
Samozřejmě nebudu zastírat, že voliči ODS píšou. Píšou, samozřejmě, protože jsou nespokojení. Jsou velmi nespokojení s politikou ODS. Cítí se zrazení - a oprávněně. Obrovské množství voličů ODS píše, protože volili ODS právě kvůli slibu nezvyšování daní a kvůli určité konzervativní politice i ohledně Green Dealu, ale pravý opak je pravdou. Vy jste jim zvýšili daně, budete zvyšovat daně občanům. Včera jste už protlačili první věc. A občané, kteří volili ODS, jsou tímto samozřejmě velmi rozčilení a já jim rozumím. My jim rozumíme v SPD a samozřejmě takové voliče v SPD, pakliže by se rozhodli pro volbu SPD, nezradíme.
Dle názoru hnutí SPD by Česká republika neměla tato škodlivá opatření implementovat do svého právního řádu a naopak bychom měli usilovat o přijetí zákona o všeobecném celostátním referendu, který by občanům umožnil hlasovat o vystoupení České republiky z EU, které se ukazuje být čím dál nutnějším a aktuálnějším. A samozřejmě jenom zdůrazním, že zákon o všeobecném referendu tady SPD podalo, leží nám tady ve Sněmovně a vy nám ho blokujete. Samozřejmě by bylo namístě, abyste občanům umožnili hlasovat v referendu a abyste umožnili přijetí toho návrhu zákona SPD o referendu.
Takže navrhuji bod číslo 2: Fialova vláda schválila markantní zdražení benzinu, nafty či uhlí. Jako bod 2 bych to dal dneska, jako mimořádný bod.
Pak tady mám bod číslo 3 a to je kauza, kterou jsme tady teď viděli, nebo problém, kdy premiér Petr Fiala shazuje vinu za zdražování na Českou národní banku, přitom za něj může Fialova vláda. Jak jsme všichni viděli, premiér Petr Fiala z ODS obvinil v televizi Českou národní banku a jejího guvernéra Aleše Michla z nedostatečného boje proti inflaci, jejíž výše je v České republice jedna z nejvyšších v Evropě. Jasně, 15 %, průměr v EU je 8 %. Fialova vláda je jako vždy - už jsme si na to zvykli, byť si na to zvykat nechceme a nebudeme, ale zvykli tady ve Sněmovně, máte tady většinu - Fialova vláda je vlastně v tomhletom jedna z nejhorších v Evropě. Prostě nezvládli jste inflaci, nezastropovali jste ceny elektrické energie u výrobců a toto je výsledek. Samozřejmě premiér Petr Fiala se zoufale snaží shazovat vinu za zdražování na Českou národní banku, která přitom koná, přestože všichni víme, že za tato zdražování může právě premiér Petr Fiala a jeho vláda.
A takové ty zoufalé výmluvy na Ukrajinu, to snad už všichni občané vidí, že je to lež, protože to by tím pádem měly problémy i jiné evropské země, ale problémy má právě Česká republika kvůli Fialově vládě, mimochodem tou monstrózní inflací, která je v podstatě jednou tak vysoká než průměr v Evropské unii. Navíc to tempo zadlužování České republiky, 200 miliard za leden až duben letošního roku, rekord v historii samostatné České republiky, dokonce udělala vláda, negativní rekord, a podle údajů evropského statistického úřadu Eurostat dokonce tempo zadlužování České republiky je nejvyšší v Evropě vůbec. Nejvyšší! To znamená, není to nějakou Ukrajinou, konfliktem na Ukrajině, je to neschopností a nekompetentností premiéra Petra Fialy z ODS a jeho ministrů, takže samozřejmě v této situaci premiér Petr Fiala, místo aby se k tomu postavil jako chlap a odstoupil, podal demisi, hází vinu jako malé dítě, kope kolem sebe a hází vinu na ty, kteří s tím nemají vůbec nic společného. Takže realita je samozřejmě taková, že Česká národní banka již mnoho měsíců proti inflaci bojuje, přičemž preferuje metodu posilování kurzu české koruny prostřednictvím takzvaných měnových intervencí, což je prodej eurových rezerv a nákup českých korun. Silný kurz české koruny tak zlevňuje dovážené zboží, což je důležité hlavně u ropy a působí protiinflačně.
Beze zbytku platí - a vidíme to po celé Evropě - že na vývoj inflace mají enormní vliv opatření jednotlivých vlád. Hlavními protiinflačními nástroji podle názoru SPD musí být snižování deficitu státního rozpočtu primárně prostřednictvím snižování výdajů, snižování státního dluhu a regulační opatření, která zabrání dalšímu růstu cen. Fialova vláda jde ale opačnou cestou a chystá se zvyšovat nepřímé daně, DPH a spotřební daň. O tom už jsem hovořil, že jste zvýšili včera, jste si tady protlačili zvýšení spotřební daně na benzin a naftu, takže zdražíte. ODS zvýšila daně lidem hned, už jako první krok jste zvýšili daně lidem a zvýšili jste cenu benzinu a nafty o korunu padesát každému občanovi České republiky. My jsme jako SPD tady byli proti, jsme proti tomu a budeme proti tomu, ale ODS je pro zvyšování daní. Já s tím nesouhlasím, ale když si to tak myslíte, je to vaše politická odpovědnost. A navíc chcete zvyšovat i majetkové daně, daň z nemovitosti, přestože jste před volbami tvrdili - sám jsem viděl citát tehdejšího poslance ODS Zbyňka Stanjury, současného ministra zdravotnictví (financí) - že nebudete zvyšovat daň z nemovitosti. A jako první ODS udělala, že už připravila zvýšení daně z nemovitosti všem občanům České republiky, a to všechno bude působit jednoznačně proinflačně. Takže ten váš v uvozovkách konsolidační nebo daňový balíček je jednoznačně proinflační. Proinflační! A ještě více to zdraží většinu zboží a služeb občanům České republiky.
Z pohledu SPD je momentálně klíčové snížit ceny energií, kdy máme stále nejdražší elektřinu přepočtenou na paritu kupní síly v rámci Evropy a kde u plynu jsme druzí nejdražší. To ostatně vyplývá i z čísel evropského statistického úřadu Eurostat. Řešení, o kterém tady mluví už SPD dlouho, už od loňského jara, je v zastropování ceny elektřiny přímo u výrobců a v nákupu plynu přímo od producenta s nejvýhodnější cenou. Jenom bych chtěl upozornit, když už jsem u těch statistik evropského statistického úřadu Eurostat, ostatně to bylo zveřejněno, je to asi čtrnáct dní zpátky, za loňský rok, nejnižší nárůst cen plynu z celé Evropské unie mělo Maďarsko. Nejnižší, právě díky tomu, že má bilaterální smlouvu s Ruskem. Má ji i Rakousko a tak dále, takže to jenom říkám ohledně těch cen, nechci do toho teď míchat nic jiného, a my jsme na to tady celou dobu upozorňovali, ale Fialova vláda zbytečně vytahala doslova stamiliony minimálně, možná i miliardy, českým občanům z kapes, z jejich peněženek tím, že nezajistila levné energie na rozdíl od okolních zemí.
A v rámci snižování cen potravin je podle našeho názoru potřeba právě udělat kombinaci snížení DPH na potraviny na nulu, kontrolní a regulační opatření. To jsou řešení, která navrhuje SPD, která však vláda odmítá. Tady je opravdu tristní situace na Ministerstvu zemědělství, které vedou lidovci, KDU-ČSL, ministr Nekula, to je takový ten neviditelný ministr, kterého, když jsem se ptal občanů, vůbec nikdo nezná, přitom by měl řešit drahé potraviny - neřeší nic. Ale vzpomeňte, jak už vloni na jaře říkal o tom, že bude kontrolovat marže obchodníků. Uplynul rok a nezkontroloval evidentně, výsledek jeho činnosti je nulový. Tak za co jiného by měl ministr odstupovat? Když máme drahé potraviny, občané jezdí nakupovat do Polska, kde je DPH nula na potraviny, to jsme tady od začátku navrhovali, SPD, teď vybrané potraviny - DPH na nulu - snížili i Portugalci, takže to není ojedinělý jev v Evropské unii, lze to bez problémů. Fialova vláda to ale nechce udělat a samozřejmě, ti neschopní ministři ve vládě. Prostě já chápu, že je někdo neschopný a neví si rady, ale to by měl prostě dospěle odejít a položit to, ne aby ho tam lidovci, pan Jurečka, předseda KDU-ČSL, tam toho ministra drží zuby nehty, přestože na jeho nečinnost doplácí doslova všichni občané České republiky, a premiér Fiala k tomu mlčí taky, takže to je špatně a občané mají zbytečně drahé potraviny - čeští občané kvůli Fialově vládě. Takže bod číslo 3 na schůzi dnešní Poslanecké sněmovny bych chtěl navrhnout bod s názvem Premiér Petr Fiala shazuje vinu za zdražování na Českou národní banku, přitom za něj může Fialova vláda.
Bod číslo 4 na dnešní schůzi Poslanecké sněmovny bych chtěl navrhnout bod s názvem Ministr práce Jurečka z KDU-ČSL a Fialova vláda nesou odpovědnost za to, že desítkám tisíc občanů nebyly přiznány důchody v zákonné lhůtě. Já si myslím, že ta situace je opravdu doslova skandální, protože Česká správa sociálního zabezpečení, která přímo podléhá ministru práce a sociálních věcí Marianu Jurečkovi z KDU-ČSL, absolutně nestíhá vyřizovat žádosti občanů o důchody. Desítky tisíc občanů, konkrétně se to týká 25 500 osob, v posledních měsících neobdržely rozhodnutí o přiznání důchodu a jeho výplatu v zákonné lhůtě 90 dnů. Není výjimkou, že občané čekají na důchod i déle než půl roku, aniž by jim Česká správa sociálního zabezpečení podala jakoukoliv informaci o stavu jejich žádosti nebo se jim omluvila. To je pro hnutí SPD zcela nepřijatelné. Ministr Jurečka se vymlouvá na přetíženost a vysoký počet žádostí o důchod, ale jde o naprosté manažerské selhání Fialovy vlády a výsměch občanům. Povinností ministra i celé vlády je, aby byl v praxi dodržován zákon o důchodovém pojištění a aby důchody byly přiznávány a vypláceny včas. Ministr Jurečka z KDU-ČSL ale tento kritický stav vůbec neřeší. Naopak dochází k rušení poboček České správy sociálního zabezpečení, například v Praze, což situaci naopak nadále zhoršuje. Obdobně neuspokojivě z hlediska dodržování lhůt pro výplatu sociální podpory a pomoci fungují i úřady práce opět řízené ministrem Jurečkou, jehož manažerská neschopnost by měla být jasným důvodem k jeho odvolání z pozice ministra práce a sociálních věcí a člena vlády.
Takže o čem je tady řeč? Občané si požádali o důchod, na který mají nárok, ale neschopný ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka z KDU-ČSL nezvládá opakovaně a dlouhodobě řízení ministerstva a jemu podřízených organizací a občané čekají na důchod, na přiznání důchodu i déle než půl roku. Přitom potřebují peníze. Kvůli Fialově drahotě mají občané finanční problémy. A dokonce, přestože je to zákonný nárok, je tady zákon o důchodovém pojištění, aby byly důchody přiznávány a vypláceny včas, Petr Fiala z ODS a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka z KDU-ČSL to nedokážou zajistit.
Takže já to chci dát jako bod číslo 4, jako mimořádný bod na schůzi Poslanecké sněmovny, protože SPD samozřejmě bojuje za všechny slušné občany, a když desítkám tisíc lidí Fialova vláda nepřizná důchody jenom proto, protože nezvládají řízení úřadu, a lidé čekají půl roku na to bez odpovědi, tak to si myslím, že je úplně skandální situace. Co mají ti lidé dělat bez peněz? Takže to je bod číslo 4.
Tady bych rád zdůraznil ještě důvod, proč tady navrhuji mimořádné body, protože už jsem o tom hovořil včera a samozřejmě tuším, že někteří vládní poslanci budou lhát a budou říkat, že tady Okamura nebo opozice bránili dneska tomu, aby se pomohlo lidem v dluzích. Není to pravda, je to lež, takže to znovu říkám jak pro média, tak pro veřejnost. My jsme navrhli včera, osobně jsem tady navrhl, abyste dneska dali jako první dva body na schůzi Poslanecké sněmovny, abyste dali pomoc lidem v dluzích, takzvané milostivé léto, to je to odpuštění penále na sociálním pojištění a tak dále. My jsme tady navrhovali, aby to byl bod číslo 1 a 2, a vy jste nám to zamítli tady. Vládní koalice nám to zamítla, protože pro vás to není priorita, a vy jste si místo toho - abych to vysvětlil, kdo to včera nesledoval - dali na dnešní schůzi Sněmovny jako první bod bod Česká televize, neboli že chcete novelou zákona politicky ovládnout Českou televizi a Český rozhlas, a ty dva body, které mají pomoci lidem druzích, jste dali až jako bod 2 a 3. A my samozřejmě - nejenom že jsou tady závažné body, aktuální, které já tady navrhuji a je potřeba je projednat, protože - a všechno stihneme, i včetně toho, abychom pomohli lidem dluzích - přestože vy jste to odsunuli až jako bod 2, 3, ale samozřejmě to, co SPD v žádném případě nechce, je, aby Českou televizi a Český rozhlas z peněz koncesionářů SPD mimo jiné, aby je ovládla Fialova vláda, protože je to nedemokratické. Je to prostě nedemokratické, a protože Fialově vládě klesají preference, už vám věří jenom kolem 30 % občanů, tak vy se snažíte tady protlačit jak korespondenční volbu, která umožňuje manipulaci, co jsme viděli v zahraničí, nebo nějaké nepřesnosti, tak samozřejmě chcete politicky ovládnout Českou televizi a Český rozhlas, aby vám šly na ruku, aby se tam vysílaly provládní názory, probruselské názory, a pokud možno aby se opoziční názory tam nevysílaly, nebo co nejméně. To znamená, já jsem vás na to upozorňoval včera, že je dobré, aby ty zákony na pomoc v dluzích, které SPD prosazuje a preferujeme je, aby byly jako bod číslo 1, 2, aby Česká televize přišla až jako bod číslo 3. Vy jste to ale zamítli, vy jste to nechtěli. Tady jenom o tom říkám, aby pak někdo z vládních poslanců neříkal, že Okamura a opozice tady bránili pomoci lidem v dluzích. Není to pravda, vy jste tomu zabránili, vy tomu bráníte jako vládní pětikoalice, vy. Vy tomu bráníte, protože pro vás je prioritou ovládnout Českou televizi a Český rozhlas politicky, aby vysílali to, co vy chcete, proto jste to dali jako bod číslo 1 dneska. A proto, protože to není vaše priorita, až jako bod 2 a 3 dala vládní koalice pomoc lidem v dluzích. Takže je to potřeba vysvětlit, protože já když jsem byl včera v televizi s paní Pekarovou Adamovou, předsedkyní Sněmovny, tak to opravdu nešlo vydržet, ty lži, protože paní Pekarová Adamová - každý si to můžete přehrát, každý si to můžete teď přehrát - ona řekla, že opozice tady nenavrhuje - takže jmenovala mimochodem i hnutí ANO, do toho zahrnula - že tady nenavrhujeme žádné legislativní návrhy v rámci pomoci lidem. Tak já jsem tam na to řekl, že snad paní Pekarová nechodí, ona vůbec nesleduje jako předsedkyně Sněmovny, jaké zákony jsou v pořadí na programu schůze? Vždyť to chodí každému poslanci! Tam jsou desítky návrhů zákonů SPD na podporu rodičů s dětmi, na zdanění, vyvádění dividend nadnárodními korporacemi - paní Pekarová tam zalže v přímém přenosu, že SPD nic takového navrhuje, a přitom to tady leží, leží ve Sněmovně, ten zákon. Co tam dělá za těch 300 000 měsíčně? Ona vůbec neví, která bije, to je úplně neuvěřitelné. Takže jsem se musel samozřejmě ohradit proti této lži předsedkyně Sněmovny paní Pekarové Adamové. Jak může vůbec říct, že opozice tady nic navrhuje - což ona to vzala tedy úplně v množném čísle, vzala obě dvě opoziční strany - když tady jsou desítky návrhů. Ona to neví, ona prostě není kompetentní vůbec řídit Sněmovnu. Vůbec neví, co je na programu schůze a jaké zákony jsou tady podávány. Ale tak kdyby nevěděla, tak O. K., samozřejmě my jsme pro ni nehlasovali a nechceme, my nesouhlasíme s tím, aby předsedkyní Sněmovny - ostatně my jsme tady navrhovali, obě opoziční strany, její odvolání, že ano - ale to, že vůbec neví, která bije, a ještě lže v přímém přenosu v televizi, že opozice nic nenavrhla, při tom jsou tady přímo, úplně, černé na bílém, nastrkány dokonce desítky našich zákonů, v sociální oblasti a dalších zákonů, tak to je opravdu - že někdo takhle vůbec může lhát přímo lidem do očí, to je úplně neuvěřitelné. Neuvěřitelná situace.
Já jsem si tedy myslel, že slovní manipulace, to jsem si zvykl na všechno možné už, co slyším, ale takhle úplně černé na bílém, že někdo řekne, tak to opravdu - buď je to normálně přímo lhář, anebo prostě vůbec neví, co se děje ve Sněmovně, což je problém, opravdu musím říct.
Takže já o tom hovořím z toho důvodu, že my tady chceme, aby se lidem pomohlo z dluhů, ale zároveň samozřejmě chceme - a vy jste si to takhle předřadili, ten program, vládní koalice, že vaší prioritou je politické ovládnutí České televize. Ale důvod, proč já tady navrhuji ty body, je, že se mezitím staly samozřejmě aktuální věci, ten další důvod, a to tady postupně, ty body, navrhuji, protože je to potřeba projednat hned, zítra je čtvrtek, pak pátek a samozřejmě potom už schůze Poslanecké sněmovny končí.
Takže pojďme teď k dalšímu mimořádnému bodu. Jenom jsem vás chtěl požádat, aby někdo z vládních poslanců, já už jsem... vždycky mi někdo pošle nějaký twitter, nějaký tweet a takhle, kde se vždycky lže, vládní poslanci lžou o tom, co se tady navrhuje ze strany opozice, překrucují to, lžou, říkají, že když chce někdo mír a nechce válku, že je proruský, a takové lži tady říkají a úplně tady motají jedno s druhým, takže to už jsem si zvykl. Takže vás chci vyzvat k tomu opakovaně a vysvětlit vám to tady. Radši to tady recykluji a opakuji, abyste nelhali. My jsme byli ti, kdo chtějí pomoci lidem v dluzích, a vy jste nám to zamítli včera, ten návrh, aby to byl bod 1 a 2, vy jste nám to zamítli. Takto to je a jako prioritu jste si dali tady politické ovládnutí České televize. To je pro vás priorita, pro nás je to pomoc lidem v dluzích.
Pojďme tedy na další bod, bod číslo 5, mimořádný bod, který já bych tady rád navrhl, a to je bod s názvem Fialova vláda škodí živnostníkům. Téměř milion občanů se dosud nepřihlásil do datových schránek, které jim k 1. lednu letošního roku povinně zřídila Fialova vláda. Ano, zřídil jim to stát na návrh Fialovy vlády z ODS. Tento údaj vyplývá z informací Digitální a informační agentury. Pro tyto občany to může znamenat vážné problémy. K aktivaci datové schránky totiž dojde i bez jejich přihlášení, což přináší pro jejich uživatele nové povinnosti a riziko vysokých pokut.
Statisíce občanů, kterých se to týká, ovšem tyto podstatné informace od vlády s předstihem vůbec neobdržely. Problémem je především to, že nepřihlášení do datové schránky neznamená, že schránka zůstane neaktivní. Na řadu potom přichází takzvaná fikce zpřístupnění datové schránky, která se automaticky aktivuje po 15 dnech od doručení přístupových údajů, a od této chvíle platí takzvaná fikce doručení, kdy se dokumenty zaslané do datové schránky považují za doručené po 10 dnech, a občanům tak může hrozit i reálné riziko exekucí.
Se zřízením a zpřístupněním datové schránky je rovněž spojena povinnost podávat daňové přiznání výhradně elektronicky. O tom opět statisíce živnostníků neví. Zároveň většina z nich hodlá podávat svá daňová přiznání i nadále standardním způsobem, na které jsou zvyklí. Značné množství živnostníků také nepracuje s internetem či počítačem, takže činnost Fialovy vlády a ODS tedy objektivně směřuje proti zájmům živnostníků, které hnutí SPD naopak vždy pevně hájí. Jak už jsem mluvil navíc, teď ještě všem občanům budete zvyšovat daně a živnostníkům chcete zvýšit daně také. Máte to v tom plánu, takže ODS bude zvyšovat daně plošně všem občanům i živnostníkům. Samozřejmě s tím SPD nesouhlasí a my budeme hlasovat proti, protože my stojíme na straně živnostníků a pracujících lidí a nebudeme jim zdražovat životy, když (mohu mluvit?) za SPD. Ano, Fialova vláda jim životy chce zdražit. Takže to je bod číslo 5.
Další bod, který bych rád navrhl na schůzi Poslanecké sněmovny... mám tady ještě různé návrhy. Samozřejmě vůbec nemůžeme souhlasit s tím, že prezident Pavel po jednání s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem vyzval k tomu, aby se Ukrajina stala členem Evropské unie, aby byly zahájeny přístupové rozhovory s Ukrajinou do konce letošního roku, přestože tam probíhá konflikt. To si myslím, že je samozřejmě úplně nepřijatelné, a my za SPD říkáme, že jsme proti vstupu Ukrajiny do Evropské unie. Přistoupení Ukrajiny k Evropské unii, přestože nesplňuje ani ty základní podmínky, a to dlouhodobě, bez ohledu na aktuálně probíhající válečný konflikt, znamená zásadní ekonomické a bezpečnostní riziko pro všechny členské státy Evropské unie, přičemž Česká republika by patřila mezi takto nejvýše ohrožené země. To bych tady jenom rád řekl ještě v souvislosti s tím, co tady předvádí Fialova vláda, protože Petr Pavel je samozřejmě prezidentem, kterého podpořila Fialova vláda, takže tam je to ruka v ruce, a my prostě s tímhletím nemůžeme souhlasit.
Nicméně se vrátím k návrhu svého bodu, kdy bych rád sdělil... ano, to je tady ten problém další, že počet nelegálních migrantů na území České republiky narostl o 40 %, takže to bude můj bod, který navrhuji, mimořádný bod jménem hnutí SPD, bod číslo 6. Cizinecká policie odhalila za první tři měsíce letošního roku 2 658 nelegálních migrantů, což je ve srovnání se stejným obdobím loňského roku nárůst o 40,6 %. Drtivá většina z těchto osob byla odhalena v souvislosti s nelegálním pobytem na území České republiky. Nejčastěji odhalenými migranty pobývajícími nelegálně na našem území byli občané Ukrajiny, Moldavska, Sýrie, Turecka, Maroka a tak dále. Mnozí z těchto migrantů se prokazovali podle cizinecké policie falešnými doklady.
Za loňský rok, a to jsou opravdu monstrózní čísla, čeští policisté zadrželi na našem území - a je to jenom špička ledovce - z důvodu nelegální migrace zadrželi 29 235 osob, což bylo ve srovnání s rokem 2021 nárůst o 18 065 osob, to znamená to je více než 100% nárůst. To znamená, vydělte si to počtem dní v roce a každý zjistí, že hranice České republiky jsou jako cedník. Vloni mezi nimi převažovali, dvě třetiny z nelegálních migrantů byli občané Sýrie. Ve světle těchto údajů považujeme v SPD za velmi vhodné a z hlediska bezpečnosti českých občanů žádoucí obnovení trvalých kontrol na našich státních hranicích, zejména se Slovenskem, kudy proudí největší počet ilegálních migrantů. My podporujeme obnovení trvalých kontrol na našich státních hranicích, aby prostě ty kontroly tam byly, a to neznamená fronty na hranicích, jak zase někdo lže - vždycky z těch oponentů straší, překrucuje slova. Znamená to, že ti policisté tam budou přítomni trvale, a samozřejmě vytipovaná riziková auta a riziková místa budou prostě kontrolovat trvale. A to si myslím, a vůbec to nemá nic společného s přechody českých občanů, kteří samozřejmě nadále můžou mít bezproblémový přechod. Tento bod číslo 6 navrhuji s názvem jako bod šestý na schůzi Poslanecké sněmovny dnes: Počet nelegálních migrantů na našem území narostl o 40 %.
Samozřejmě velkým problémem, a to bych chtěl navrhnout jako bod 7, je to, co Fialova vláda předvádí ohledně cen energií. My to tady říkáme už více než rok, že čeští občané mají kvůli Fialově vládě nejvyšší ceny za energie v celé Evropě. Ano, slyšíte dobře, nejvyšší ceny energie platíme v celé Evropě kvůli Fialově vládě, takže ta neschopnost Fialovy vlády prostě něco pozitivně řešit pro české občany je úplně černé na bílém a je to šílené. Měli byste odstoupit, protože čeští spotřebitelé platili i ve druhém pololetí roku 2022 v přepočtu na takzvanou paritu kupní síly nejvyšší ceny za energie v celé Evropě. Vyplývá to z aktuální analýzy evropského statistického úřadu Eurostat. Čeští občané a podnikatelé platili v tomto období za 1 kWh silové elektřiny 38 eurocentů, což byla v absolutních číslech čtvrtá nejvyšší cena v Evropě a po přepočtu na paritu kupní síly spolu s Rumunskem dokonce cena v rámci Evropy nejvyšší.
Ještě větší změnu k horšímu zaznamenaly české domácnosti a firmy kvůli Fialově vládě z hlediska dodávek zemního plynu. Cena za 1 kWh plynu stoupla ve sledované době o 90 % na 19 eurocentů. Jde opět o nejvyšší cenový tarif v přepočtu na kupní sílu v celé Evropě, ale tady je potřeba dodat i B. Kvůli Fialově vládě máme nejvyšší ceny energie v Evropě v přepočtu na kupní sílu - tak samozřejmě, Češi nemají tak vysoké platy jako mají třeba Němci a Rakušané. Podívejte se, kam vy jste to dovedli, vaše vláda, za rok a něco, kam jste dovedli občany České republiky.
Vysoké ceny elektřiny a plynu jsou rovněž hlavní příčinou rekordní míry inflace v České republice, která je opět jednou z nejvyšších v Evropě. Tyto údaje Eurostatu mimo jiné ukazují, že Fialova česká vláda pro snížení cen energií neudělala prakticky nic a že špatně provedené a opožděné zastropování cen nepřineslo žádné pozitivní dopady, naopak. Vládě Maďarska, Polska, Slovenska či Chorvatska se podařilo díky vhodně zvoleným regulačním opatřením udržet ceny kilowatthodiny elektřiny pod úrovní 20 eurocentů a ceny kilowatthodiny plynu pod 5 eurocenty, což je v případě elektřiny polovina a v případě plynu čtvrtina české ceny. Znova to opakuju, v těchto okolních srovnatelných zemích vládám Maďarska, Polska, Slovenska či Chorvatska se podařilo udržet cenu elektřiny na polovině a u plynu na čtvrtině české ceny.
Takže podívejte se, jakým způsobem se chová Fialova vláda, to je otřesné. Vy jste si vzali za rukojmí české občany a jejich peněženky a teď se vás nemůžeme zbavit. Přitom občané by to samozřejmě žádali, což je pravda, protože i podle posledního průzkumu vám věří už pouze 30 % občanů, to znamená, většina občanů už vás nechce. A přesto se tady držíte u vlády zuby nehty. Samozřejmě tyhlety údaje evropského statistického úřadu Eurostat jasně demonstrují neschopnost a neochotu české Fialovy vlády z ODS skutečně efektivně bojovat za snížení cen elektřiny a plynu v České republice. Přitom k tomu má česká vláda mnohem lepší výchozí předpoklady než mnohé evropské země i díky tomu, že jsme ve výrobě levné elektřiny naprosto soběstační a ještě ji vyvážíme. SPD jasně říká, že je nutné tohoto potenciálu co nejrychleji využít, zastropovat ceny elektřiny na nízké úrovni přímo u jejich domácích výrobců a výrazně snížit i cenové stropy pro spotřebitele. To předpokládá získat plnou kontrolu státu nad největším domácím producentem elektřiny společností ČEZ, a převzít tedy následně plnou odpovědnost za proces výroby, distribuci a prodej elektřiny.
Ano, my říkáme: chceme, aby vláda zestátnila ČEZ. Je vykalkulováno, že by to stálo cirka 200 miliard korun, ale vzhledem k dividendám, které jsou ke 100 miliardám, vidíte, že návratnost by byla velmi rychlá. Samozřejmě potom by vláda, potažmo stát, získala plnou kontrolu a plnou odpovědnost nad výrobou, distribucí a prodejem elektřiny. Českým občanům by to jednoznačně prospělo, protože by mohla být ještě levnější elektřina. Ale za vás je naopak nejdražší, za vaší vlády.
Jako bod 8 na dnešní schůzi Poslanecké sněmovny navrhuji bod, že Nová opatření EU výrazně prodraží průmyslovou výrobu, dopravu, energie, vytápění, výstavbu a nemovitosti. Já to pak ještě zopakuji. Poslanci Evropského parlamentu schválili ukončení vydávání bezplatných emisních povolenek v průmyslu, takzvaný systém ETS, do roku 2034 a zpoplatnění emisí z vytápění budov a v silniční dopravě, systém ETS 2, od roku 2027.
Proč o tom hovořím? Toto nové opatření EU - je to zároveň i název toho bodu - výrazně prodraží průmyslovou výrobu, dopravu, energie, vytápění, výstavbu a nemovitosti v České republice. Za SPD říkám, že odmítáme Green Deal a tento systém emisních povolenek. Znovu zopakuji, že SPD prosazuje ochranu životního prostředí, ale rozumným způsobem, nikoliv na základě direktiv z Bruselu, ale na základě skutečných možností České republiky a našich skutečných potřeb, protože ceny energií už eskalují a opatření Green Dealu jsou často tak aktivistická a tak nesmyslná, že to úplně likviduje naši ekonomiku a naše občany z hlediska financí.
Samozřejmě dodám, že ke konečnému vstupu těchto nesmyslných a nejen pro Českou republiku všestranně škodlivých opatření v platnost je ještě třeba závěrečný souhlas vlád členských zemí Evropské unie. Ale podívejme se na to, jak se hlasovalo v Evropském parlamentu. Naprosto absurdní je skutečnost, že europoslanci ještě následně podpořili vytvoření takzvaného Sociálního klimatického fondu, který má ochránit domácnosti a podnikatele před vysokými cenami energií a náklady na dopravu vyvolanými právě zpřísněním systému emisních povolenek, který ti samí poslanci schválili krátce předtím. Já se u toho ještě potom zastavím. Všechna tato opatření, která vychází z projektu Evropské unie Green Deal a legislativního souboru Fit for 55, povedou k dalšímu výraznému zdražení průmyslové výroby, dopravy, energií, vytápění, výstavby a nemovitostí v České republice.
Jak jsem říkal, hnutí SPD zásadně odmítá tento projekt Green Deal, také systém obchodování s emisními povolenkami, pro jehož zpřísnění nyní samozřejmě hlasovali - a u toho se chci zastavit, kdo hlasoval pro nové opatření EU, které výrazně prodraží v České republice průmyslovou výrobu, dopravu, energie, vytápění, výstavbu a nemovitosti všem našim občanům - poslanci Fialovy vládní koalice. Hlasovali pro to samozřejmě europoslanci Fialovy vládní pětikoalice. Konkrétně pro to hlasovali Piráti a TOP 09. Je to tak, Piráti a TOP 09 hlasovali teď v Evropském parlamentu pro zdražení průmyslové výroby, dopravy, energie, vytápění, výstavby a nemovitostí pro české občany. Jim to zdražení asi připadá ještě malé, co tady Fialova vláda předvedla. Nám ne, naši europoslanci pochopitelně hlasovali proti. Takže tady přesně vidíme, kdo za koho kope.
Ale opravdu směšné na tom je - proto se u toho chci ještě zastavit - že nejprve ti europoslanci v Evropském parlamentu, tihleti probruselští aktivisté, nejprve hlasují pro to, že zdraží občanům nemovitosti, výstavbu, vytápění a energie a následně v dalším hlasování si ti samí europoslanci prohlasují Sociální klimatický fond, z kterého budou dávat dávky lidem z našich peněz, samozřejmě z peněz nás všech, kterým to oni sami zdražili tak, že pak nebudou mít peníze na své živobytí a na své bydlení. To je neuvěřitelné, co tady předvádí Evropská unie. To znamená, místo aby nezdražovali ty životy, tím pádem by nebyl potřeba Sociální klimatický fond, tak oni to nejdřív zdraží, a ještě v rámci té stejné schůze Evropského parlamentu udělají z těch zoufalých lidí, kteří potom nebudou mít na bydlení - třeba to můžou být senioři, ti už dneska na to nemají, nebo matky samoživitelky a podobně - tak je ještě pošlou na dávky, aby si potom potupně žádali o nějaké sociální dávky, přestože jsou to slušní lidé, žijí slušným životem. To je neuvěřitelné, to je neuvěřitelné, co tady předvádí europoslanci Fialovy vládní pětikoalice a vůbec Evropský parlament a Evropská unie jako celek! Takže to chci navrhnout jako bod číslo 8, abychom toto projednali. To je z mé strany všechno. Děkuji. (Potlesk z řad poslanců SPD.)
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Pane předsedo, děkuji. Řada těch bodů byla poměrně obsáhlých, takže poprosím, jestli byste mohl ještě sem přijít si zkontrolovat, případně dopřesnit to přesné znění.
Jako další je přihlášen pan předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala, také ke změně programu schůze a také s přednostním právem, prosím.
Poslanec Radim Fiala: Děkuji za slovo. Vážené kolegyně, kolegové, můj předřečník většinu bodů, o kterých jsem chtěl tady hovořit a navrhnout, již navrhl. Já se vrátím tedy k jednomu bodu, který budu chtít navrhovat, a to je Konsolidační balíček. Jsem přesvědčen o tom, že o této věci musíme mluvit. To, proč tady dneska stojím, nejsou žádné obstrukce. Také navrhuji jenom jeden jediný bod a to je Konsolidační balíček, protože jsem přesvědčen o tom, že bychom o tom měli mluvit a že ta situace je opravdu složitá.
Abych řekl něco pozitivního k tomu konsolidačnímu balíčku. Je důležité říct, že Česká republika opravdu nějakou reformu potřebuje, protože stav veřejných rozpočtů a veřejných financí je katastrofální a v budoucnu nám hrozí velké ekonomické problémy. Pokud by se nic nestalo, tak by to samozřejmě došlo do špatných konců. Ale když tato vláda řekla, že udělá nějakou reformu veřejných financí, že udělá konsolidaci veřejných financí, tak jsem si opravdu nepředstavoval, že to půjde takovým způsobem.
Na jednu stranu se musím vrátit k tomu, že stav ekonomiky České republiky je velmi špatný. Neúnosně se prohlubuje deficit státního rozpočtu. Ten skončil v letošním březnu ve schodku 166,2 miliardy korun, což je vůbec nejhorší výsledek prvního čtvrtletí od vzniku České republiky. V dubnu už pak dosáhl objemu 200 miliard korun. Strukturu a parametry státního rozpočtu hnutí SPD dlouhodobě kritizuje a jeho výrazné nedostatky konstatuje mimo jiné ve svých výročních zprávách i Nejvyšší kontrolní úřad.
Vláda nedělala více než jeden rok od nástupu energetické a potravinové krize vůbec nic, čímž dopustila astronomickou inflaci, podpořila její růst a poté přišla až minulý týden s takzvaným konsolidačním ozdravným balíčkem, v němž představila své návrhy řešení, a to převážně zvyšováním daní a takzvanou důchodovou reformou. Podle vlády má výrazné zvýšení daní příští rok přinést do rozpočtu 31 miliard a další rok 70 miliard korun. Přitom před volbami koalice SPOLU - ODS, KDU-ČSL a TOP 09 - prohlašovala, že žádné daně nezvýší. Všude to říkali. Já myslím, že si to můžeme přehrát ve všech televizích, ve kterých se koalice SPOLU objevila - premiér Fiala, ODS tak všude říkali, že žádné daně nezvýší, a opak je pravdou. Můžeme si to všichni pustit a všichni jsme to viděli.
My jsme přesvědčeni, že řešením jsou úspory na straně státu, a vláda musí začít v první řadě u sebe, a nikoliv řešit schodek státního rozpočtu snižováním valorizací důchodů a plošným zvyšováním daní. Základní problém, proč se valorizují důchody, je přece inflace. Zvyšování důchodů je důsledek inflace, takže tato vláda neřeší příčiny, to znamená inflaci, ale řeší důsledky, aby se zbavila problémů, které v souvislosti s inflací - ekonomických problémů, které v souvislosti s inflací nastaly. Takže já tvrdím, že bod číslo jedna je řešit inflaci, a přece ty nárůsty, mimořádné valorizace důchodů, byly schváleny legislativně, to znamená v zákoně, právě proto, abychom ochránili důchodce a jejich reálné příjmy před tak vysokou inflací. A teď vlastně je všechno jinak. Mění se zákony, důchodci přijdou o své reálné příjmy, důchody a samozřejmě se z nich stane časem skupina obyvatel, která bude ohrožena finanční chudobou.
Je potřeba snížit - já budu pokračovat dál - je potřeba snížit výdaje jednotlivých ministerstev v průměru o 10 %, a nikoliv zavádět obsáhlou daňovou reformu, která bude mít nepříznivý dopad na všechny občany České republiky. Vláda neřeší příčiny a hasí pouze důsledky své vlastní nezodpovědné činnosti. Vláda tímto způsobem zcela přenáší svou neschopnost v podobě břemena státního dluhu na slušné a pracující občany namísto toho, aby například konečně zdanila nadnárodní zahraniční korporace, které z České republiky ročně vyvádějí nezdaněné stamiliardové zisky a dividendy. Jde až o 300 miliard zisků a dále samozřejmě obrovské optimalizace, které mohou dělat až dalších 200 miliard. A to jsou všechno peníze, které z České republiky odtékají velkými zahraničními nadnárodními korporacemi. Zvýšení DPH u piva z 10 na 21 % je potom posledním pomyslným takovým hřebíkem do rakve venkovských hospod.
Demonstrace proti vládě Petra Fialy pořádané hnutím SPD po celé republice jsou tak naprosto oprávněné a my říkáme, že ten konsolidační balíček není nic jiného než snaha vytáhnout z lidí peníze, protože vláda dělá dluhy, ty peníze někde musí vzít a jediná možnost je vytáhnout je z lidí. My si myslíme, že to je špatně, že by měl stát hospodařit jinak a šetřit hlavně sám u sebe.
Takže paní předsedající, to je můj návrh, o kterém by chtěl dneska hovořit. Můžete to zařadit jako bod číslo 1 dnešního programu a jmenuje se Konsolidační balíček.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Dobře, děkuji za přednesení vašeho návrhu. Nyní je v pořadí s přednostním právem paní ministryně obrany Jana Černochová. Jsme ve změnách pořadu schůze. Prosím.
Ministryně obrany ČR Jana Černochová Děkuju, paní místopředsedkyně. Tak jsme si vyslechli pravidelné okénko demagogie Tomia Okamury v demokratické Poslanecké sněmovně Parlamentu. Budiž. Vážený, pane kolego Okamuro, prostřednictvím paní místopředsedkyně: žádná utajovaná mise to není. To, že nějaký novinář řekne, že je něco tajného, neznamená, že to je tajné. Víte, já už tady více než jeden měsíc všem říkám, že smlouva se musí před spuštěním ratifikačního procesu podepsat se zástupci americké strany. Bylo několik variant, jak by se ta smlouva a kdy by se mohla podepsat. Prostě je to zcela legitimní, že se ta smlouva podepíše mezi ministrem obrany České republiky a ministrem obrany Spojených států a není na tom nic tajného. Vždycky jsme tuto informaci říkali veřejně, že nás toto čeká.
Možná kdybyste si občas otevřel ústavu, tak možná byste věděl, jak takový ratifikační proces probíhá. Smlouva byla schválená vládou, a tedy je zcela legitimní, že nyní by se měla podepsat. Není ani pravda to, co jste tady říkal, že nebyla ta smlouva předem diskutovaná se zástupci opozice. Já bych z tohoto místa chtěla velmi poděkovat zástupcům hnutí ANO, konkrétně paní Aleně Schillerové a jejím kolegům, za to, že když jsem je oslovila s nabídkou, aby tu smlouvu oni mohli ještě před vládou se mnou diskutovat a s mými kolegy, tak toho využila. Tu smlouvu jsme diskutovali dokonce s experty ANO.
Stejnou nabídku - úplně stejnou nabídku - jsem dala zástupcům hnutí SPD, a světe div se, dokonce i proběhlo jednání se zástupci SPD. Jistě to potvrdí pan Radim Fiala, se kterým ta schůzka byla domlouvaná, a té schůzky se účastnil právě vámi zmiňovaný, pane Okamuro, pan poslanec, bývalý plukovník Vích, takže i s ním jsme diskutovali obsah té smlouvy DCA, a také velmi podrobně. Také jsme mu dali nabídku nějakých dalších dotazů a diskusí, kdyby chtěl něco doplnit.
A dokonce těmto jednáním před vládou se zástupci opozice ještě předcházela jedna schůzka. Ta byla v listopadu roku 2022, konala se na rezortu Ministerstva obrany. Byli tam pozvaní všichni zástupci jak horní, tak dolní komory z výboru pro obranu, pro bezpečnost a pro zahraniční věci a tam vlastně úplně poprvé slyšeli o tom, že se tady vytvořily nějaké týmy, které pracují na vytvoření té smlouvy, které se říká DCA, a tam byl za hnutí SPD, pane Tomio Okamuro, váš kolega pan poslanec Kobza a také i s panem poslancem Kobzou tam probíhala velmi detailní diskuse o této smlouvě.
Takže já tady si spíš kladu otázku, jestli Tomio Okamura ještě řídí SPD, nebo jestli už SPD řídí pan doktor Rajchl, a jestli kolegové z SPD tedy ještě mají důvěru k svému předsedovi a vůbec mu takové informace říkají, anebo jestli si to raději nechají pro sebe, on to pak neví a pak tady trošku ze sebe na tom mikrofonu udělá hlupáka.
Dvacet čtyři zemí podepsalo smlouvu DCA a já bych tady chtěla říct, a říkám to s naprosto čistým svědomím, že opravdu jsme vyjednali maximum možného, co se vyjednat dalo, vyjednali jsme v té smlouvě lepší podmínky pro Českou republiku, než vyjednaly jiné země. Ono vlastně se to zdálo být i výhodou, že jsme až 24. zemí, protože jsme měli k dispozici všechny smlouvy těch zemí jiných a mohli jsme říkat: ale vždyť jste tady na to přistoupili a my to chceme také. Takže takto to probíhalo, probíhalo to velmi korektně, probíhalo to veřejně, informace opravdu měli všichni kolegové napříč Poslaneckou sněmovnou. Ta smlouva je řádně zveřejněná, může se s ní seznámit každý občan České republiky a každý občan České republiky se také může v této smlouvě dočíst, že naopak přesně je to naopak, než jste tady, pane Okamuro, prostřednictvím paní místopředsedkyně, řekl. Naopak, právě za současné úpravy by nemohli být souzeni, po přijetí smlouvy bude moci voják, o kterém vy jste tady hovořil, právě být souzen v České republice. Takže vy jste to opět zmatlal a opět jste to řekl přesně opačně, než to je, pane Tomio Okamuro, prostřednictvím paní místopředsedkyně.
Já samozřejmě debatu na téma DCA povedu, povedeme ji na výborech, povedeme ji i na plénu Poslanecké sněmovny. To všechno bude následovat, ale ratifikační proces je nějakým způsobem daný, takže se můžeme na tu debatu těšit, debata bude probíhat a neděje se tady nic, co by bylo ani utajované, co by občané České republiky nevěděli a co by nevěděli ani poslanci, opoziční poslanci. A jak říkám, přístup hnutí ANO, já si toho velmi vážím, velmi si vážím toho, že i paní Schillerová si na to jednání vzala s sebou kolegy, se kterými jsme tu věc mohli diskutovat, a že pak se i účastnili další kolegové z hnutí ANO, těch dalších debat, které už byly vlastně více odborné, protože na DCA nepracoval pouze rezort Ministerstva obrany s Ministerstvem zahraničních věcí. Na DCA pracovalo Ministerstvo spravedlnosti, Ministerstvo financí, Ministerstvo dopravy, Ministerstvo životního prostředí, Ministerstvo financí jsem říkala, Ministerstvo vnitra, asi osm nebo devět rezortů, takže samozřejmě je to smlouva, která je napříč těmito rezorty, a tak se s jednotlivými detaily té smlouvy mohli kolegové i z hnutí SPD ještě před vládou seznámit.
Takže musela jsem tady vystoupit, abych vyvrátila ty nehorázné lži, které tady pan Tomio Okamura šíří, protože zřejmě má pocit, že tedy už neřídí svou vlastní stranu, protože za jiných okolností by ty informace měl a nepovídal by tady něco, co je prokazatelnou lží. (Potlesk poslanců ODS.)
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Jenom zkonstatuji, že jsme v pořadu schůze, takže poprosím, aby řečníci navrhovali změny pořadu schůze.
Načtu, že s náhradní kartou číslo 20 bude hlasovat pan místopředseda Skopeček.
Ještě načtu došlé omluvy, protože budu předávat řízení, kdy se omlouvá pan poslanec Jan Richter, a to do 10 hodin ze zdravotních důvodů, pan poslanec Petr Sadovský z celého jednacího dne ze zdravotních důvodů, pan poslanec David Šimek od 15 hodin z pracovních důvodů a pan poslanec Milan Wenzl od 13 hodin ze zdravotních důvodů.
Tak to je, aby bylo všechno vypořádáno, jak má být. Já nyní předávám řízení schůze a vnímala jsem, že je další přihláška s přednostním právem, takže udělím vám slovo, pane předsedo. Prosím, ujměte se slova. Jsme ve změnách pořadu schůze.
Poslanec Radim Fiala: Já vím, že se navrhují body programu, tak mi dovolte, ještě než navrhnu ten bod, pár vět k tomu, co řekla paní ministryně Černochová. Samozřejmě, náš kolega Radek Vích, který byl dlouhou dobu vojákem z povolání, zastával poměrně vysoké funkce v Armádě České republiky, tak se s tou smlouvou seznámil. My s tou smlouvou nesouhlasíme a nesouhlasíme jako hnutí SPD ani s přítomností žádných vojsk na území České republiky, paní ministryně, žádných vojsk! Tak co na té smlouvě máme připomínkovat? Co na té smlouvě máme připomínkovat? Prostě pro nás ta smlouva je celá blbě, protože připouští cizí vojska na území České republiky, a je nám úplně jedno, jaká vojska, co tady budou dělat a podobně! Tak jak vám tu smlouvu, k čemu ji máme připomínkovat? K ničemu. My prostě jsme zásadně proti tady té věci! A to si myslím, že pan Okamura chtěl říct, a to je všechno.
Místopředsedkyně PSP Klára Dostálová: Děkuji. Nikoho dalšího s přednostním právem již neeviduji, takže máme tady řádně přihlášené přihlášky k pořadu schůze a jako první vystoupí paní poslankyně Pastuchová. Paní poslankyně, prosím.
Poslankyně Jana Pastuchová: Děkuji, paní místopředsedkyně. Vážené kolegyně, vážení kolegové, včera bylo schváleno, a já za to děkuji, zařazení bodu, sněmovního tisku 241, akorát že pětikoalice si pak z důvodu toho, abychom na to měli dostatek času, a že na to ten čas včera nebyl, tak bych byla moc ráda, kdyby se tento bod zařadil na dnešní den. Pak navrhnu ještě čas jeho projednávání nebo můj návrh, protože si myslím, že už jsme konečně ve fázi, kdy se toto téma otevřelo, a nejde přece na naší Sněmovnou schvalovat jen zákony, na kterých koalice úplnou shodu. Já si myslím, opravdu pojďme už veřejnosti říct naše ano nebo ne. Navrhuju to dnes i z toho důvodu, že po přečtení si v médiích, že jsem snad tímto včera chtěla oddálit odvolání pana Köppla, a proto jsem to navrhla před projednávání tohoto bodu, to opravdu nebylo mým úmyslem. Pana Köppla jste odvolali, takže nic nebrání tomu, abychom se tomuto bodu věnovali.
Dnes jsem si přečetla článek britského velvyslance v České republice, který v médiích upozorňuje na to, kdo to nevíte, že dnes se slaví Mezinárodní den proti homofobii, transfobii a bifobii, takže možná se i hodí dnes tento bod navrhnout.
Musím se vyjádřit i k panu předsedovi Pirátů, vaším prostřednictvím, panu Michálkovi, který se vyjádřil do médií s názorem, že ANO chce tímto návrhem koalici rozdělit. Ale já si myslím, že koalice pracuje tak skvěle, nebo aspoň nám to média tak přenáší, že vlastně vás rozdělit ani nelze a nerozhodí vás to.
Pak jsem si ještě přečetla článek, že jsem překvapila KDU a ODS svým návrhem, ale vy nás překvapujete každý den, každý týden svými návrhy, tak nám dovolte, abychom vás také trochu překvapili.
A naposledy, protože mám ještě čas, se mi moc líbí hezký článek z 26. 5. roku 2022, kdy je nadpis Manželství pro všechny. Už teď jsme popirátili část vlády, návrh má šanci projít, tvrdí Olga Richterová. Předseda lidovců Marian Jurečka prohlásil, že nebude považovat za porušení koaliční smlouvy, když někteří poslanci předloží návrh týkající se manželství pro osoby stejného pohlaví. Dnes iDNES prozradil, že během koaličního jednání padla i slova o tom, že se někteří poslanci chystají LGBT komunitu v tomto ohledu podpořit.
Takže já jsem moc ráda. Jak říkám, pan předseda Michálek to bere, vaším prostřednictvím, že bych snad chtěla tímto návrhem koalici nějak rozdělit, tak to opravdu není mým úmyslem. Já si myslím, že složení této Sněmovny se do konce volebního období nezmění. Myslím si, že každý na to máte svůj názor. Už dnes víte, jak kdo bude hlasovat, jestli pro, nebo proti, tak si myslím, že nebrání nic tomu, abychom svůj návrh konečně řekli, ať to dopadne, jak to dopadne. Děkuju.
Místopředsedkyně PSP Klára Dostálová: Já také děkuji. Ještě, paní poslankyně, kdy, prosím? Děkuji.
Poslankyně Jana Pastuchová: Děkuji, paní místopředsedkyně. Ano, doplním. Abych nebyla zase nařčena, že něco obstruuji, tak bych to zařadila na dnešní den po projednání sněmovního tisku 98, to je Česká televize. (Po bodu?) Ano, po bodu. Po bodu 98.
Místopředsedkyně PSP Klára Dostálová: Ano, zaznamenala jsem. Děkuji. Další přihlášený k pořadu schůze je pan poslanec Nacher. Pane poslanče, prosím.
Poslanec Patrik Nacher: Vážená paní místopředsedkyně, děkuji za slovo. Já bych si dovolil přijít s věcnou změnou programu, a to jest, dneska máme projednávat tisky 377, 384, to je takzvaný milostivý podzim, odpuštění příslušenství u takzvaně daňových nebo správních exekucí, a já bych si dovolil vzhledem k tomu, že je to naplánováno až za bodem Česká televize, to předřadit, abychom tím dneska začali, aby to byl tedy první a druhý bod. Vede mě k tomu to, že tyhle tisky splňují dvě kritéria, která ten zákon o České televizi nesplňuje - první, že tady je zcela výjimečná shoda mezi koalicí a opozicí - nevím tedy, jestli ve všech pozměňovacích návrzích, ale minimálně v tom celém principu, a za druhé, a to je ještě důležitější, že to je nějaká priorita. My jsme řekli, že tady budeme řešit exekuce, ty nánosy z minulosti, a tady v tomhle jsem rád, že ve spolupráci s opozicí vláda pokračuje, takže si myslím, že i symbolicky je dobré tu prioritu dát najevo tím, že s těmito body dneska začneme, a ne že budou zařazeny až za nějaké další body, které je potřeba politicky protlačit.
My jsme se nějak i domlouvali, že oba dva ty tisky, 377 i 384, nezaberou více než hodinu, takže já doufám a věřím, že mě v tomhle podpoříte. Jinými slovy znovu: 377 a 384 jako první a druhý bod dnešního jednání. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Klára Dostálová: Také děkuji. Mám zaznamenáno. Další k programu schůze je přihlášen pan poslanec Kobza a připraví se paní poslankyně Mračková Vildumetzová. Pane poslanče, prosím.
Poslanec Jiří Kobza: Děkuji, paní místopředsedkyně. Dámy a pánové, já si dovolím tady oprášit své návrhy a navrhnout doplnit do programu této schůze sněmovní tisk číslo 13, což je návrh skupiny poslanců SPD na úpravu zákona č. 40/2009 Sb., trestního zákoníku. Konkrétně se jedná o zákaz propagace a šíření nenávistných ideologií, nejenom hnutí, jak je tomu nyní, což je náš dluh směrem k odstranění nedostatku platné podoby a úpravy zákona. Ta neřeší otázku veřejného šíření ideologií propagujících nenávist ke skupinám osob na základě jejich rasy, pohlaví, víry, národnosti či jiných společných charakteristik. Je proto načase napravit tento nedostatek a do znění zákona doplnit za termín "hnutí" dvě slova "anebo ideologií".
Fakt je, že na tato dvě slova už čekáme čtvrtý rok. Nejde totiž ani zdaleka o nyní známé nenávistné a nepřátelské ideologie, které již reálně existují, ale i o takové ideologie, které jsou méně známé, o kterých možná ještě prakticky nevíme, a jde také o ideologie, které k nám mohou být importovány v budoucnosti zvenčí, anebo dokonce o takové ideologie, které teprve vzniknou, ať již se budou ukrývat pod nejrůznějšími sofistikovanými názvy a "ismy". Dejme proto naší policii, státnímu zastupitelství i soudům účinný nástroj k tomu, aby se mohly s šiřiteli nenávistných ideologií vypořádat podle práva, nyní i v budoucnosti.
Dejme takovým šiřitelům jasný signál, že zde narazí na zákon a jako s takovými s nimi bude i jednáno. Je to náš závazek vůči občanům, a to v tom ohledu, že budeme dbát na bezpečnost této země a jejích občanů, protože pokud nějaká ideologie vyzývá k nenávisti, musíme se mít před ní na pozoru a musíme mít účinný zákon, který nám umožní včas se jí postavit.
Zdaleka tedy nejde jen o selektivní hodnocení islámu, jak je nám občas podsouváno, jakkoliv islám mezi tyto nenávistné a nebezpečné ideologie nepochybně patří. Patří mezi ně stejně jako třeba nacismus a jakákoliv další ideologie vyzývající k násilí a nenávisti vůči určitým skupinám osob. Připomeňme zde jedno nařízení, které se táhne celým islámským učením - nepřizpůsobení se prostředí ani hostitelské zemi, neintegrování se, přesvědčení o nadřazenosti muslimů nad bezvěrci, jinověrci a káfiry. Dále je zde i povinnost islamizace neislámských zemí a jejich ovládnutí s využitím všech nástrojů, prostředků a v jejich očích využití všech slabostí demokracie.
Poučme se z chyb našich sousedů a neochraňujme ty, kteří nás chtějí zničit. Nestojí přece tolik námahy podívat se, jak vypadá situace v zemích na západ od nás, kde islamisté poznenáhlu v určitých oblastech přebírají moc, vznikají muslimské enklávy pod nadvládou práva šaría a jeho vymahačů a vykonavatelů, kam se místní obyvatelé obávají chodit. Já jsem to osobně zažil třeba ve Štrasburku. Vidíme zde toleranci mladistvých manželek a otevřené pedofilie, dokonce i mnohoženství, nemluvě o toleranci masového násilí na ženách, například v podobě manželského znásilňování nezletilých manželek.
Já bych připomněl, že i my, Češi, už máme své oběti islámského terorismu. Já bych rád připomněl jejich jména, už jenom z toho důvodu, aby bylo známo, že jsme na ně nezapomněli. Byl to Petr Kořán, zavražděn muslimským útočníkem 24. července 2005 v Šarm aš-Šajchu v Egyptě, Ivo Žďárek, diplomat a velvyslanec, zavražděn při teroristickém útoku islamistů v Islámábádu 20. září 2008, Pavel Hrůza, zavražděn Islámským státem v Libyi, přesné datum není známo, ale bylo to v roce 2016, Naďa Čižmárová, zavražděna islámským teroristou při útoku kamionem v Berlíně na vánočních trzích 19. prosince 2016, Lenka Civínová, ubodána islámským teroristou 14. července 2017 v egyptské Hurghadě. Tito lidé byli zavražděni fanatiky, kteří ve jménu ideologie chtěli zabíjet náhodné nevěřící, a zemřeli jenom proto, že byli na špatném místě ve špatný čas.
Takže tento zákon prosím doplnit jako třetí v dnešním programu.
Pak mám ještě druhý...
Místopředsedkyně PSP Klára Dostálová: Bohužel už vám vypršel čas, takže vám nemohu udělit slovo, protože na načtení máte pět minut.
Poslanec Jiří Kobza: Já mám dva návrhy a je pět minut na návrh.
Místopředsedkyně PSP Klára Dostálová: Pět minut na návrh bodu, ano.
Poslanec Jiří Kobza: A já mám dva body. Je to na tom lístečku napsáno.
Místopředsedkyně PSP Klára Dostálová: To já vidím, ale všichni zvládnou za pět minut navrhnout dva body.
Poslanec Jiří Kobza: Každý bod pět minut.
Místopředsedkyně PSP Klára Dostálová: Tak prosím, ale snažme se dodržovat ty časy. Prosím.
Poslanec Jiří Kobza: Děkuji. Další návrh, který bych chtěl přednést, je navrhnout do dnešního programu sněmovní tisk číslo 16, což je návrh skupiny poslanců hnutí SPD na změnu zákona o státních svátcích a ostatních svátcích, o významných dnech a o dnech pracovního klidu. Tento návrh podávám již počtvrté. V minulém období se tento bod na program jednání Sněmovny nedostal.
Návrh obsahuje dva body. Za prvé navrhujeme mezi významné dny České republiky zařadit 15. březen jakožto Den památky obětí německé okupace v českých zemích, protože to je výročí okupace. Za druhé navrhujeme změnit označení významného dne 18. června, a to ze stávajícího Dne hrdinů druhého odboje na Den hrdinů odboje proti německé okupaci českých zemí.
Důvody, které nás k tomu vedou, jsou následující: 15. březen 1939 je počátkem nejtragičtější etapy moderních českých dějin. Český stát toho dne přišel o poslední zbytky jakékoliv státní suverenity a poté následovala přímá vojenská okupace a šestileté období plošného a cíleného teroru, vyvražďování občanů českých zemí, dnešní České republiky, které mělo jednoznačně genocidní charakter a rysy genocidy. Podle výsledků bádání historiků Vojenského ústředního archivu činí počet obětí německé nacistické okupace zhruba 343 000 osob v rámci celého někdejšího československého státu a z toho zhruba 100 000 bylo lidí, kteří byli přímo zapojeni do odboje. Byli to odbojáři, partyzáni anebo lidi, kteří jim pomáhali.
Do tohoto počtu však nejsou zahrnuti lidé, kteří zemřeli po druhé světové válce na následky týrání, perzekucí, věznění v koncentračních táborech a věznicích, na následky takzvaného totálního nasazení, takže skutečný počet faktických obětí je ještě vyšší.
Za dobu existence německého protektorátu bylo v naší zemi popraveno minimálně více než 8 000 občanů, zhruba 70 000 českých Židů zemřelo v koncentračních a vyhlazovacích táborech a dalších 3 500 osob zemřelo při nuceném nasazení na práce v tehdejším Německu. Oběť německého nacistického teroru se staly i celé vesnice. Z těch nejznámějších jsou samozřejmě Lidice a Ležáky a v květnu 1945 tam byla celá řada dalších vesnic, které byly za spolupráci s partyzány zmasakrovány.
V tomto kontextu by v zákoně i vzhledem k úctě k historické pravdě, a hlavně s ohledem na úctu k obětem německé okupace českých zemí a k pozůstalým po nich měl zcela jistě tento den, 15. březen, jakožto den památky obětí německé okupace českých zemí figurovat.
Dalším důvodem pro navrhovanou změnu je pak stále postupující a nepřípustná snaha o přepisování dějin, zejména pak snaha o relativizaci viny za druhou světovou válku, snaha o relativizaci škod napáchaných německým režimem během této války i před ní od roku 1938 na české zemi a českých lidech. Ve veřejném prostoru rovněž probíhá jakási podivná kampaň snažící se nás, zejména naši mladou generaci, přesvědčit o tom, že německá okupace českých zemí byla jen jednou z dějinných epizod, která nás stát postihla, a v podstatě nebyla ničím výjimečná.
Čeští občané, vojáci i civilisté, ale prokázali tváří v tvář německé okupaci a německé vojenské moci mimořádné hrdinství a odvahu jak v zahraničí na válečných frontách, v různých protinacistických armádách, tak především v domácím odboji, kde byla situace zdaleka nejtěžší. A toto je důvodem pro druhou námi navrhovanou změnu, kterou je přejmenování významného dne 18. června ze současného Dne hrdinů druhého odboje na Den hrdinů odboje proti německé okupaci českých zemí.
Pojem druhý odboj je v současné době již dost neurčitý, neadresný, neutrální a také ve všeobecném povědomí stále méně známý, zejména co se týče mladších generací, a i zde v tomto případě platí argument o bezprecedentním nepoměru tohoto protiněmeckého protinacistického odboje ve vztahu k jiným historickým typům našich českých a československých odbojů. Tento odboj byl zásadně rozsáhlejší, silnější i početnější jak z hlediska jeho intenzity, či počtu jeho aktérů a jeho obětí, ale také vzhledem k charakteru nepřátel, kterým čelil. Prosím vás proto o zařazení tohoto bodu jako čtvrtý bod této schůze. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Klára Dostálová: Já také děkuji a nyní je na řadě paní poslankyně Mračková Vildumetzová a připraví se pan poslanec Rozvoral. Paní poslankyně, prosím.
Poslankyně Jana Mračková Vildumetzová: Děkuji za slovo. Vážená paní místopředsedkyně, vážení členové vlády, kolegyně, kolegové, já bych si dovolila zařadit bod s názvem Komunikace - nekomunikace a arogance této vlády.
Důvod mého zařazení bodu je, že včera se tady na půdě Poslanecké sněmovny projednával zákon o státním podniku, který předkládal pan ministr vnitra, který prostřednictvím tohoto zákona potřebuje zachránit Českou poštu a potřebuje dát do tohoto státního podniku finanční prostředky takzvaným transformačním plánem. Nejenom že tady pan ministr vnitra nebyl, to bych - určitě měl k tomu důvody, ale když tady chce předstoupit před tuto Sněmovnu a chce něco nechat schválit v devadesátce, to znamená ihned, tak bych předpokládala, že s námi bude komunikovat, a především že nám řekne, na co bude těch 8 miliard použito, jakým způsobem tedy ta Česká pošta bude zachráněna. My jsme byli zvoleni občany jako vy, ostatní poslanci, a my jsme zodpovědní za finanční prostředky. A já si dnes musím myslet, že tedy tu ztrátu, do které přivedl Vít Rakušan Českou poštu na konci roku 2022, a byla to historicky největší ztráta, 1 750 milionů, takže byla způsobená tím, že v roce 2022 se dala doprava do soukromých rukou. Když dopravu zajišťovala Česká pošta prostřednictvím svých řidičů, tak se jezdilo kilometr za 18 korun, a v současné chvíli, jak nám říkají odbory, se jezdí za 48 korun. Takže na to budeme dávat těch 8 miliard?
Opravdu považuju za neskutečné, že si včera po projednání tohoto tisku ministr vnitra, který zde není, dá na své sociální sítě, že jsem na bezpečnostním výboru řekla, že jsme připraveni pomoci řešit situaci v České poště. Ano, ale musí s námi někdy někdo komunikovat, musí nám někdo představit ten transformační plán, a především nám někdo musí říct, kam půjde těch 8 miliard.
Zároveň by mě zajímalo, když tedy 2. února na bezpečnostním výboru nám ministr vnitra řekl, že bude něco dělat s Českou poštou, tak nám v žádném případě neřekl, že bude rušit 300 poboček. Zároveň nám neřekl, že to udělá způsobem, kterým to udělal, to, že hodil všechny starosty přes palubu, s nikým nekomunikoval. Podívejte se, včera se objevilo, že v řadě těch měst došlo ke změně poboček, ale nedošlo k tomu, že by nějaká pobočka zůstala. Žádnému městu nebylo umožněno, aby si pobočku provozovalo samo prostřednictvím Pošty Partner, tak jak to bylo v minulosti umožněno jiným městům a obcím, především menší velikosti. A pak se tedy podívejme, co se těmi kroky, které udělal ministr Vít Rakušan, děje. V Brně, pokud chcete jít na poštu a podat doporučený dopis, tam čekáte více než dvě hodiny, protože některé ty pobočky už se zavřely.
Vyzývám v tuto chvíli i pana premiéra, protože ta nekomunikace vlády i prostřednictvím programového prohlášení - tohle přece není možné, vy si tady předložíte zákon v devadesátce. Já bych ještě pochopila, kdyby ministr vnitra za námi přišel a řekl: Ano, já vám představím ten transformační plán. Já jsem totiž panu ministrovi vnitra psala 26. března a prosila jsem ho, ať ten krok zastaví, ať komunikuje, ať se se mnou sejde v pozici stínové ministryně, ať komunikuje s těmi starosty. On to neudělal, napsal mi, že ne, a do té esemesky mi napsal, že transformační plán nám bude představen. A včera si tady přijde se zákonem o státním podniku v devadesátce, nikomu to neřekne, s nikým to nekomunikuje, a poté napíše, že my to nechceme podpořit. Znovu zdůrazňuji, my jsme byli zvoleni občany, musíme dbát na péči řádného hospodáře a my podpoříme tento zákon, až budeme vědět, kam půjde těch 8 miliard korun. Děkuji vám za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Klára Dostálová: Já také děkuji a nyní pan poslanec Rozvoral před sebe pustil paní poslankyni Šafránkovou na základě dohody, takže dávám prostor paní poslankyni Šafránkové. Paní poslankyně má také dva body. Tak, paní poslankyně, já vám rovnou dám deset minut, ano? Prosím.
Poslankyně Lucie Šafránková: Děkuji vám za slovo, paní místopředsedkyně. Vážené kolegyně, vážení kolegové, já si myslím, že těch deset minut nevyužiju, ale dovoluji si navrhnout na program této schůze Sněmovny předřazení projednání dvou bodů, které dlouhodobě považuji za zásadně důležité z hlediska nutnosti a potřeby akutní pomoci dvěma ze sociálně nejohroženějších skupin našich spoluobčanů.
Za prvé se jedná o zvýšení příspěvku na péči pro lidi se zdravotním postižením a tady jde o bod 31, což je sněmovní tisk číslo 9, návrh SPD na změnu zákona o sociálních službách, a jde o návrh, jak už jsem říkala, který jsem podala již v říjnu v roce 2021 hned po volbách. Jedná se o zvýšení příspěvku na péči zdravotně postiženým občanům závislých na péči jiných osob v I. a II. stupni závislosti. Tyto příspěvky se naposledy zvyšovaly před hrozivými osmi lety a všichni si dobře pamatujeme, jak loni v prosinci zde ve Sněmovně vládní poslanci tím, že se nepřihlásili do hlasovacích zařízení, ačkoliv byli v sále přítomni, záměrně zablokovali možnost tento zákon řádně projednat v prvním čtení. Pokud by se tehdy zachovali v zájmu zdravotně postižených, mohl by být tento návrh zákona již nyní Sněmovnou klidně schválen, mohl by platit a pomohl by tak našim zdravotně postiženým spoluobčanům.
Ještě doplním, a je to velmi důležité, že vláda rovněž od letošního ledna změnou úhradové vyhlášky zvýšila ceny všech sociálních služeb pro tyto zdravotně postižené občany, což vede opět jen k dalšímu zhoršení kvality jejich životů i ke zhoršování, zároveň samozřejmě s tím, i jejich zdravotního stavu, což je na tom celém to nejhorší. Možná někdo z vás nevíte, kolik činí příspěvek na péči pro zdravotně postižené dospělé osoby v I. stupni závislosti, tedy pro osoby, které nejsou schopny vykonávat až čtyři základní životní potřeby. Vážené kolegyně, vážení kolegové, je to pouhých 880 korun měsíčně.
Já si dovolím zařadit tento bod jako první bod dnešního jednání, nebo případně bych ho ráda napevno zařadila zítra v 11 hodin.
A dále si dovolím navrhnout zvýšení rodičovského příspěvku, což je bod číslo 80, sněmovní tisk 266. Je to také návrh SPD, tentokrát na změnu zákona o státní sociální podpoře. Jak už jsem řekla, tak se jedná o návrh na zvýšení rodičovského příspěvku a na zavedení jeho každoroční automatické valorizace přímo do zákona.
Naše rodiny s nejmenšími dětmi jsou jednou z nejohroženějších sociálních skupin, což platí nyní o to více i vzhledem k vysoké inflaci, která reálnou hodnotu rodičovského příspěvku sráží hluboko pod jeho úroveň z roku 2020, kdy byl naposledy zvýšen. Uvědomme si, prosím, že souhrnná inflace za poslední roky tvoří zhruba 30 %, a také to, že jestli bude aplikován do praxe tak zvaný vládní konsolidační balíček z minulého týdne, přijdou rodiny s nejmenšími dětmi ročně až o dalších 42 000 korun, což je součet roční výše slevy na manželku či manžela v domácnosti a školkovné, které chce vláda bez milosti a bez náhrady zrušit.
Takže já tento bod navrhuji zařadit jako druhý bod dnešního jednání, případně napevno zítra ve 12 hodin. Děkuji a prosím vás o podporu těch dvou důležitých návrhů zákona.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji.
Poslankyně Jana Mračková Vildumetzová: Pane místopředsedo, já se omlouvám, já jsem jenom neřekla - ten bod Komunikace - nekomunikace a arogance této vlády bych chtěla zařadit, protože pan ministr Rakušan tento týden není, a byla bych ráda, aby i pan premiér se popřípadě vyjádřil, takže na úterý 30. května jako první bod. Děkuji.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Já jsem to zde měl napsáno, 30. jako první bod, tak to je v pořádku, děkuji.
A nyní prosím pana poslance Radka Rozvorala. Máte jeden bod, zde mám napsáno, takže pět minut. Děkuji.
Poslanec Radek Rozvoral: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Vážené kolegyně, vážení kolegové, navrhuji předřadit bod číslo 41, což je sněmovní tisk 22, je to novela zákona o daních z příjmů, a to jako první bod dnešního jednání. Hnutí SPD předložilo tuto novelu z toho důvodu, abychom motivovali mladé páry ke zvýšení české populace, což by v budoucnu pomohlo s vyplácením důchodů.
V současné době zná náš právní řád ve smyslu zákona o daních z příjmů několik druhů slev a zvýhodnění v oblasti daně z příjmů fyzických osob. Tou nejznámější a univerzální je takzvaná základní sleva na poplatníka. Dále zde existuje sleva na druhého manžela, slevy pro zdravotně postižené pracující, to je konkrétně sleva na invaliditu prvního a druhého stupně, sleva na invaliditu třetího stupně, sleva pro držitele průkazů ZTTP a sleva na pracujícího studenta. Cílem navrhované úpravy je významné snížení přímé daňové zátěže a zvýšení disponibilního čistého příjmu pro daňové poplatníky, konkrétně pro pracující rodiče, jejich rodiny, rodinné příslušníky a děti, o které pečují a které vyživují, a s tím úzce související zvýšení motivace pro zakládání rodin, a to zejména rodin s více dětmi, a v neposlední řadě taktéž snaha o to, aby pracující rodiče a rodiny nebyli nuceni často velmi ponižujícím, složitým a mnohdy i neúspěšným způsobem žádat o dávky státní sociální podpory či dávky pomoci v hmotné nouzi jen proto, aby zabezpečili základní životní potřeby pro sebe a pro své děti.
Dlouhodobým cílem návrhu je pak podpora pozitivního propopulačního a demografického vývoje české společnosti, to znamená zejména podpora dlouhodobého, nejlépe stálého a stabilního zvyšování porodnosti, což je žádoucí trend jednak z obecného společenského hlediska, ale také z pohledu makroekonomického, například v souvislosti s udržením našeho sociálního systému, zejména pak jeho důchodové složky. Jinými slovy, jedná se o klíčový zájem ve smyslu budoucího vývoje české společnosti tak, aby zde bylo dlouhodobě zajištěno financování sociálních transferů, na prvním místě takzvaných mandatorních sociálních výdajů, především pojistných sociálních dávek, i dalších součástí vyspělého systému naší sociální politiky a sociálních služeb, a to i v širším slova smyslu včetně financování zdravotní péče, školství a dalších důležitých veřejných politik.
V souvislosti s celkovou filozofií návrhu považujeme za důležité zmínit výsledky průzkumu agentury MMS, který uvádí, že 33 % rodičů si nepořídí další dítě výhradně z finančních důvodů, kvůli nedostatku financí, a 17 % rodičů tak neučiní z důvodu neodpovídajícího bydlení, což je problematika velmi podobného typu. Podle 43 % respondentů tohoto průzkumu by rodinám nejvíce pomohlo zvýšení takzvané mateřské a rodičovského příspěvku, 18 % respondentů by pak jako největší pomoc vnímalo právě zvýšení daňového zvýhodnění na děti. A doplňme k tomu ještě komentář ekonomky Hany Horské, která uvádí, že nejvíce rodin se třemi a více dětmi je mezi nízkopříjmovými skupinami se základním nebo nedokončeným vzděláním a naopak nejméně mezi vysokoškoláky. Pokud by tedy stát chtěl motivovat rodiny, aby si pořizovaly více dětí, musí cílit na střední vrstvu, což je přesně i ambicí tohoto návrhu. A právě proto je zde nejcitelnější podpora adresována rodičům pečujícím o tři a více dětí.
Navrhovaná opatření neznamenají pro žádného nyní pracovně aktivního plátce daně z příjmů zhoršení jeho současné situace a naopak pro vysoké množství plátců daně z příjmů znamenají snížení jejich reálně odváděných daní, a tedy zvýšení jejich čistých příjmů. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji, pane poslanče, a další, kdo je přihlášený, je paní poslankyně Karla Maříková. Vidím opět jeden bod, takže pět minut. Děkuji.
Poslankyně Karla Maříková: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Od 1. března 2024 by se měly zdražit dálniční známky, ovšem jen pro automobily se spalovacími motory. Pro hybridy budou za hubičku, a pro elektromobily budou dokonce zcela zdarma. Znamená to snad, že elektromobily a hybridy poškozují naše dálnice méně? Podle tohoto návrhu budou zdarma brázdit dálnice moci jen bohatí, protože kdo si bude moct dovolit koupit nový drahý elektromobil? Asi to bude těžko senior, který automobil využívá k dopravě k lékaři nebo na nákup, nebo ten, kdo je rád, že si mohl pořídit ojetinu proto, aby se mohl dopravovat z práce do práce, provozovat svou živnost nebo vyzvednout děti ze školy.
Evropský parlament v rámci honby za snižováním emisí zakázal prodej nových automobilů se spalovacím motorem od roku 2035. Premiér Petr Fiala ještě v roce 2021 tvrdil, že zákaz prodeje aut se spalovacím motorem je pro něj nepředstavitelný. Paradoxem je, že to bylo právě za předsednictví České republiky v Radě Evropské unie, kdy se toto odhlasovalo. A nyní můžeme pozorovat, že právě tato vláda toto zelené šílenství ještě podporuje a začala už i u dálničních známek. Ten, kdo nevěřil, že ta pravá šikana nás teprve čeká, tak tohle je jen začátek. Tato vláda dělá všechno pro to, aby nízkopříjmové skupiny a střední třídu omezovala a ožebračovala. Mít vlastní automobil rovná se být svobodný a svobodný člověk se velmi těžko ovládá. Diktátoři z Bruselu by nás velmi rádi všechny řídili a tato vláda Petra Fialy je jejich jakousi prodlouženou rukou. Zelený úděl je jen obyčejné pokrytectví a nástroj, jak otročit a ovládat lidi, a k tomu zelení šílenci využívají zelený útok na fosilní paliva a s tím spojený útok na emise CO2.
Podívejme se na to, kdo se nám snaží toto omezit a zakázat. Se zdražením dálničních známek pro automobily se spalovacími motory, pro ty automobily, které údajně tak strašně zatěžují naše životní prostředí, přichází vláda, jejíž ministři si nechávají přistavit automobil se spalovacím motorem a řidičem až před vchod a odvézt na ministerstvo, popřípadě do Poslanecké sněmovny, i když to mají pár set metrů nebo by mohli dojet klidně ekologicky tramvají, když tak moc dbají na životní prostředí. Jaké pokrytectví, že? O papaláších v Bruselu, kteří mají plnou pusu ekologie a létají soukromým tryskáčem, hovořit raději nebudu, nebo o těch tankerech a jejich emisích, kterými se dováží zkapalněný plyn, raději také ne. Přitom z provozu osobních automobilů pochází jen něco málo přes jednu setinu celosvětových emisí CO2. Snižování emisí CO2 dané provozem osobních automobilů, čímž je nyní nejen Evropská unie posedlá, je z tohoto pohledu zcela nesmyslné. U elektromobilů se zapomíná na emise CO2 vznikající při výrobě elektrické energie a jejich baterií.
Když jste tady všichni v té to vládě takovými ekology, záleží vám na životním prostředí a chcete našim občanům, kteří mají své starší automobily a jsou rádi, že s nimi mohou jezdit, protože na nový elektromobil prostě nemají, tak jim chcete zdražit i ty dálniční známky, abyste postupně svou šikanou automobily se spalovacími motory vyřadili z provozu, tak bych chtěla navrhnout zařazení nového bodu s názvem Diskuse o tom, jak automobily se spalovacími motory zatěžují více dálnice než hybridy nebo elektromobily, a to prosím za pevně zařazené body. A ať nám tady páni ministři a celá tato vláda pěkně vysvětlí své ekologické počínání, proč tedy jezdí v autech se spalovacími motory, anebo zda začnou pěkně ekologicky jezdit městskou dopravou či začnou chodit raději pěšky, když se tak přidávají k tomuto zelenému šílenství, které sníží životní úroveň, které se západní civilizaci podařilo dosáhnout.
Pan premiér by si třeba mohl ekologicky cestu do práce zpestřit pěšky nebo jízdou na kole, protože určitě má natrénováno z toho běžícího pásu nebo rotopedu s bluetooth a připojením na 3D aplikace, kde si mohou vybrat jakoukoliv trasu na světě, které si do Strakovky pořídili z peněz daňových poplatníků, a aspoň by se od lidí v terénu dozvěděl, co si o těch jejich lžích a opatřeních lidé skutečně myslí. Kážete vodu a pijete víno, asi tak. Automobil je svoboda a vy lidem tu svobodu na pokyn Bruselu postupně chcete ve všech formách ukrajovat. Děkuji.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji a dalším z přihlášených je pan poslanec Vladimír Zlínský. Mám zde opět jeden bod, takže pět minut.
Poslanec Vladimír Zlínský: Vážený pane předsedající, děkuji za slovo. Vážená paní ministryně, vážené dámy, vážení pánové, přiznám se, že dnešní bod, který budu navrhovat, bude opět poněkud kontroverzní. Dovoluji si požádat o zařazení nového bodu programu na zítřek jako první bod s názvem Analýza přínosů a nežádoucích účinků vakcinace genetickými vakcínami pro naši populaci.
Jako poslanec a lékař považuju za nezbytné a nutné, aby naše veřejnost, jak odborná, tak i laická, byla seznámena s přínosem vakcinace jednotlivými typy genetických vakcín, a to včetně vektorových, tak, jak se vyvíjel tento přínos v čase a jak docházelo ke skokovým genetickým proměnám viru SARS-CoV-2. Dále je třeba vysvětlit, jak je možné, že došlo k tak rychlému vyhasnutí účinnosti genetických vakcín, a jestli tento typ očkování je vhodný pro rychlé mutující RNA viry, pokud byla slibována odpovědnými orgány dlouhodobá nebo dlouhodobější účinnost. Nejvíce zajímá odbornou a laickou veřejnost, jaké jsou vedlejší nežádoucí následky vakcinace genetickými vakcínami včetně opakovaných posilujících dávek. Zatím v tomto směru panuje podezřelé absolutní informační ticho. Pouze se objevují informace o podezřelém úmrtí mladých lidí nebo lidí ve středním věku ve smyslu "zemřel mlád, zemřel náhle". A dále se objevují zprávy o trvalých následcích z hlediska vzniku autoimunitních degenerativních onemocnění, centrálního nervového systému nebo postižení cévního systému nebo myokardu nebo skokovém poklesu počtu narozených dětí začátkem roku 2022.
Bohužel se na mne v tomto směru obracejí postižení lidé, reální lidé, a jeden případ mám i v nejbližší rodině, kteří zcela oprávněně požadují odpověď na otázku, jestli je jejich případ ojedinělý, nebo se jedná o systémovou záležitost. Vyjadřují nedůvěru nejenom k vakcinaci genetickými vakcínami, ale nedůvěřují již ani složení běžných dětských vakcín. Objevují se lékařské studie, které poukazují na to, že k vlastnostem genetických vakcín patří mimo jiné schopnost těchto vakcín se šířit prakticky do všech tkání v těle, přetrvávat v těle dlouhodobě či riziko možného zabudování vakcín do buněk očkovaných lidí a zde pak přetrvávat trvale. Mohou se tyto vlastnosti podílet na rozvoji možných nežádoucích účinků vakcín? se ptám. Je možné, že by pravda byla taková, že následkem genetické vakcinace zemřelo mnoho lidí, mnoho lidí to trvale poškodilo na zdraví, odpovědné osoby by se snažily vše zamést pod koberec a oponenty označí za lháře a dezinformátory? Podotýkám, že to je otázka, nikoliv konstatování.
Pokud se nepostavíme k tomuto problému čelem, neodpovíme na kladené otázky a dojde k vymlčení problémů, které se začínají zjevovat a které se časem mohou masivně projevit, povede to k totálnímu podkopání důvěry ve všechny celosvětové a národní společenské instituce a nástroje demokracie a vědy jako takové s nedozírnými celospolečenskými následky. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji, pane poslanče, a dalším z přihlášených je paní poslankyně Iveta Štefanová. Máte slovo.
Poslankyně Iveta Štefanová: Děkuji za slovo. Vážené kolegyně, vážení kolegové, ráda bych navrhla změnu programu dnešního jednání, a to z jednoduchého důvodu. Tady ve Sněmovně máme přijímat nové zákony, takové zákony, které jsou prospěšné pro lidi a pro chod našeho státu, projednávat aktuální problémy našeho státu, našich občanů a řešit je s upřednostněním legislativy, která je v současné situaci nejvíce potřebná.
Ani prospěšnost, ani aktuálnost nevidím v novele zákona o České televizi a Českém rozhlase, kdy se nepochopitelně navrhuje rozšíření počtu radních na 18 v České televizi, na 9 v Českém rozhlasu. Jak pomáhá lidem a českému státu ovládnutí veřejných médií vládou? Nijak. Je to přesně ten zákon, který nepotřebujeme. Nepotřebujeme ho vůbec na nic. Lidem ani státu nepřinese nic dobrého, nic prospěšného. Jediné, co přinese, je vyšší finanční náklady a větší vliv ve veřejnoprávních médií pro určitou skupinu lidí. Vedle toho zákony, jako je zákon o mimořádném odpuštění penále z pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti a exekučních nákladů a zákon o mimořádném odpuštění a zániku některých daňových dluhů, jsou zákony velice prospěšné a pomůžou množství lidí v nelehké životní situaci.
To, co ale mně připadá jako naprosto jasné, vládní koalice vidí úplně jinak, tedy upřednostňuje ovládnutí veřejných médií před faktickou pomocí lidem, protože jinak si nedokážu vysvětlit předřazení nesmyslné a naprosto nepotřebné novelizace zákona o České televizi a Českému rozhlasu, se kterým má opozice logicky problém a snaží se udělat vše pro to, aby tento škodlivý zákon přijat nebyl, před zákony, které potřeba jsou a na kterých panuje široká shoda. Takže byť ten návrh tady už padl, myslím si, že je tato změna programu více než nutná.
Pojďme se tedy zamyslet nad tím, co je skutečně potřeba řešit, co je skutečně důležité a co je jen jakýsi mocenský rozmar. Projednejme tedy nejdříve body 102 a 103, sněmovní tisky 377 a 374 (správně 384), před zákonem o České televizi. Navrhuji tedy změnu pořadí bodů dnešního jednání, a to v pořadí: bod 103 jako první bod dnešního jednání a bod 102 jako druhý bod dnešního jednání, a udělejme, co je správné. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji, už si to zde píšu. Prosím dalšího přihlášeného, a to je paní poslankyně Pošarová. Prosím, aby se připravil pan poslanec Oldřich Černý, po něm by měl následovat ještě jednou pan poslanec Černý a poté pan poslanec Koten. Máte slovo.
Poslankyně Marie Pošarová: Děkuji za slovo. Vážené dámy a pánové, dovoluji si zařadit nový bod na program s názvem Náměty na zajištění levné a ekologické elektrické energie. Jedná se o návrh, jak otevřít problematiku reparací, nároků České republiky po Německu. Je to otázka citlivá, ale v současnosti se otevírá možnost výhodná pro obě strany, která nejenom zajistí, ale i zlevní elektrickou energii. Německo v současnosti vypíná svoji poslední jadernou elektrárnu, to znamená další zdražování elektřiny. Je jí nedostatek a nebezpečí pro firmy jak v Německu, tak i v České republice. Proti vypínání atomových elektráren je většina lidí v Německu i v České republice. Rovněž to, že v České republice vyrábíme elektrickou energii levně, a ještě o třetinu více, než spotřebujeme, ale všechnu posíláme na burzu do Lipska, odtud ji nakupujeme zpět pětkrát a šestkrát předraženou. Tím snižujeme konkurenceschopnost našich firem. Firmy krachují, lidé přicházejí o práci i o domácí výrobu. Zahraniční firmy od nás odcházejí do zemí, kde jsou energie levnější, protože my máme cenu energií nejvyšší v Evropské unii. To je likvidační proces a nevratné škody.
Zároveň s tím navrhujeme i odchod z burzy v Lipsku s elektrickou energií potřebnou pro náš stát a na burzu do Lipska jít pouze s přebytkem elektřiny, kterou u nás vyrobíme. Rovněž tím by se mohla i saturovat část chybějící elektrické energie pro Bavorsko, podle jednání s Německem tímto vyřešit reparace. Je možné v případě dohody převzít i další uzavřené jaderné elektrárny v Německu a ty provozovat. Bylo by to také i částečné vyrovnání toho, že u nás, a často na úrodné půdě, působí řada německých firem, supermarketů a skladů, kterým poskytujeme levnou pracovní sílu oproti Německu, dálnice a další dopravní cesty, na jejichž opravách se německá strana nepodílí.
Proto navrhujeme jednání s německými partnery, v první etapě s Bavorskem. Bavorsko má na svém území pět bloků: Gundremmingen, blok B+C, Isar 1+2, Grafenrheinfeld o celkovém výkonu 6 421 MWh, to znamená třikrát větší než Temelín. Bavorsko může být jako první spolková země spolupracující s Českou republikou, která do Berlína vyšle signál o napravení špatného rozhodnutí Evropské unie a vlád Německa. Zároveň se zabrání deindustrializaci Bavorska. Levnou, neemisní a spolehlivou elektřinou se znovu zprovozní jaderné elektrárny pěti bloků dle nejpřísnějších bezpečnostních standardů. Tím se rovněž přispěje k dekarbonizaci spalovacích elektráren a k nápravě a částečnému nahrazení nedostatku zemního plynu po rozhodnutí nevyužití vybudovaných přepravních kapacit Nord Stream a jeho poškození výbuchy. To lze řešit předáním počtu společně dohodnutých jaderných elektráren do vlastnictví a provozování České republiky. Po letech tak tímto oboustranně výhodným a v současnosti velmi aktuálním způsobem vypořádáme reparační pohledávky po Německu uznané vítěznými mocnostmi druhé světové války. Rovněž je to v době, kdy vzpomínáme na utrpení Židů internovaných v německých ghettech, kteří zde byli shromažďováni před jejich transportem do koncentračních táborů. Tam byli během druhé světové války nelidsky mučeni a zavražděni a pouze malá část z nich to přežila. Jejich potomci, příbuzní a všichni slušní lidé jak v České republice, tak v Německu z toho dodnes zažívají trauma a s úctou vzpomínají na tyto oběti nacismu.
Máme řešení win-win, a proto jednejme včas, než se pracovní týmy zaměstnanců KKW ISAR2 a KKW Neckarwestheim rozutečou. Další zaměstnance obnovovaných KKW lze bez problémů získat z České republiky i Německa a sociální zajištění zkušených zaměstnanců KKW obnovit. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji další z řádně přihlášených je pan poslanec Černý. Máte dva body, takže já vám dám rovnou deset minut.
Poslanec Oldřich Černý: Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážené kolegyně, kolegové, dovoluji si navrhnout nový bod na program dnešního jednání. Vyplývá z tiskové konference vlády o daňových změnách minulý týden.
Je ironické, že současná vláda, nebo lépe řečeno současné vládní strany, když byly v minulém volebním období v opozici, tehdejší vládu kritizovaly za špatnou a někdy zmatenou komunikaci k veřejnosti. To, čeho jsme byli svědkem například minulý týden, ale jen potvrzuje, že komunikace současné vlády je o mnoho horší a stále se zhoršuje.
Abych se ale dostal k bodu, co chci říct a který chci navrhnout. Ten totiž vyplývá právě z tiskové konference minulý týden a z celkového daňového balíčku, který vláda tak chaoticky minulý týden představila. Dovoluji si tedy navrhnout nový bod na program dnešního jednání s názvem Útok vlády na živnostníky. Dovolte mi, abych ho ve stručnosti odůvodnil a vysvětlil.
V rámci plánu na zlepšení stavu veřejných financí a zajištění důstojných důchodů chce vláda získat více finančních prostředků od osob samostatně výdělečně činných, tedy od živnostníků. Chce jim například zvýšit zálohy na sociální pojištění, a není to zvýšení jen tak ledajaké, jedná se o nárůst o 60 %. Ano, je pravda, že se sice nejedná o okamžité navýšení, ale o postupné, ale na faktu, že navýšení je neúměrně vysoké, to nic nemění, a že to bude znamenat velmi citelný zásah do fungování a do života těchto živnostníků. Pro ně to totiž bude znamenat ročně odvádět do systému tisíce korun navíc.
Je až úsměvné, že ale ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS však před několika týdny i třeba pro týdeník Echo mluvil o tom, že na zvyšování odvodů živnostníků nikdo v rámci konsolidace nemyslí. Prostě sliby z plakátů a billboardů jsou jen prázdná líbivá hesla, která nikdo nehodlá a nechce plnit. Vládou navrhované zvýšení odvodů živnostníků ovšem zasáhne hlavně ty nízkopříjmové. Pro ty to bude v mnoha případech doslova likvidační zvýšení. Právě jako hon na malé podnikatele to označila i Asociace malých a středních podniků. Vláda jako by si neuvědomovala obrovskou důležitost živnostníků, malých i těch středních podnikatelů, tedy lidí, kteří nesou obrovská rizika. V porovnání se zaměstnanci například živnostníci nemají nárok na nemocenskou, na mateřskou dovolenou, nedostávají stravenky, nemohou získat ošetřovné na člena rodiny, nemají nárok na placenou dovolenou a tak dále. Nesou tedy podstatně větší riziko než zaměstnanci. Když si živnostníci například chtějí udělat dovolenou, tak jedině neplacenou, dovolená je na úkor jejich platu. Živnostníci tedy nečerpají ani nemají nárok čerpat výhody, které přísluší zaměstnancům, a přes toto všechno jim vláda hází klacky pod nohy a vykopává příkopy mezi nimi a zaměstnanci.
Ovšem v souvislosti s mým navrhovaným bodem na program jednání je důležité ještě zmínit jeden další aspekt. Navrhované drastické zvýšení odvodů živnostníků zasáhne s největší pravděpodobností především ty, kteří již dostali tvrdou ránu od všech omezení způsobených covidovou pandemií. Jedná se o drobné živnostníky v oborech, jako je gastronomie, řemesla a maloobchod. Možná ajťák se stotisícovým příjmem navrhovanou změnu zvládne a tak moc ji nepocítí, ale kadeřnici v nějakém menším městě nebo na vesnici tenhle vládní balíček její činnost zlikviduje. Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda k tomuto například uvedl, cituji: "Načasování je velmi nevhodné. Podnikatele zasáhla covidová krize a částečně i vysoká inflace. Stát by jim měl poskytnout čas na vydechnutí a nezatěžovat je zvýšenými odvody. Možná z dlouhodobého hlediska je možné se o tom bavit, ale tady žádná diskuse neproběhla." Konec citace.
Já se tedy ptám, co je cílem vlády? Chceme podporovat podnikání a rozvoj společnosti? Chceme podporovat občany, kteří na vlastní pěst a na vlastní riziko pracují, nebo chceme tyto občany zlikvidovat? Proto, jak jsem již říkal, navrhuji bod s názvem Útok vlády na živnostníky, a vzhledem k tomu, že se jedná o aktuální a velmi palčivý problém, navrhuji ho zařadit jako první bod dnešního jednání, tedy předřadit tento bod před již pevně zařazené body.
Zároveň bych představil i návrh svého druhého bodu a v krátkosti ho odůvodním. Tento druhý bod má název Prevence kriminality jako prostředek ke snižování kriminality v České republice. Toto téma je pro společnost jako takovou velmi důležité a jeho projednání a prodiskutování zde na půdě Poslanecké sněmovny může zajistit lepší fungování celého systému prevence kriminality.
Každý rok opouští brány věznic v celé České republice okolo 10 000 odsouzených, což není nezanedbatelné číslo, ale recidiva těchto spoluobčanů je okolo 70 %. Je nutné přijmout opatření, jak tyto lidi začlenit zpět do společnosti, aby se již do výkonu trestu odnětí svobody opět nedostali. Jedná se o problematiku, která v současné době ohrožuje bezpečnost obyvatel po celé republice, protože v roce 2022 bylo v České republice trestně stíháno 75 474 osob. Ze statistických údajů zjistíme, že dobře naplánovaná strategie prevence kriminality dokáže předcházet páchání trestné činnosti, což přispívá k bezpečnosti jak ve společnosti, tak i k udržitelnému rozvoji státu. Pro občany se tak zlepšuje kvalita života a dochází ke snižování nákladů, které jsou spojené se systémem trestní justice včetně nezbytných nákladů, které plynou z trestné činnosti. Roční náklady na odsouzené se pohybují kolem 10 miliard korun za rok.
Podle dat Rady Evropy je Česká republika v počtu 180 vězňů na 100 000 obyvatel sedmá v Evropě a třetí v Evropské unii po Slovensku a Litvě. Je tedy důležité si položit otázku, jestli je možné začleňovat osoby ve výkonu trestu opět do společnosti. Jedinec, který se chce ve výkonu trestu odnětí svobody a po propuštění z výkonu trestu odnětí svobody změnit, se musí chtít změnit sám. Musí změnit své hodnoty, zaměření a musí dodržovat společné standardy chování, jak společenské, tak i právní normy.
Také bude záležet, jak okolí bude k jedinci otevřené. Začlenění odsouzených zpět do společnosti je velice složitý proces, protože odsouzení žili problémovým životem a ve vězení mohli od dalších odsouzených získat spousty špatných návyků a rad. Je nutné na ně neustále kladně působit již ve vězení, pokusit se odstranit záporné návyky a snažit se o změnu jejich myšlení tak, aby přišli na to sami, že by bylo pro ně samotné a v konečné fázi i pro společnost (dobré?), pokud by se začali ubírat tím správným směrem, to je především nepáchat trestnou činnost.
Stát vynakládá nemalé finanční prostředky na podporu těchto odsouzených, kde se zapojí i státní i nestátní organizace, různé soukromé neziskové subjekty, ale především to záleží na samotném jedinci, zda chce svůj život strávit po vězeních, ve věznicích, nebo být plnohodnotným, přínosným občanem v prvé řadě sám pro sebe, potažmo pro svoji rodinu a následně i pro společnost.
Hnutí SPD pochopitelně chce v tomto směru podpořit bezpečnost naší společnosti, zvýšení kvality života i zajištění nižší finanční náročnosti celého systému trestní justice. Proto navrhuji tento bod, jak jsem již říkal, s názvem Prevence kriminality jako prostředek ke snižování kriminality v České republice. Máme připravený projekt, který má pomoci odsouzeným, kteří se nachází ve výkonu trestu odnětí svobody, a následně jim pomoci po jejich propuštění. Může pomoci i jeho rodině, v otázce zajištění ubytování, splácení dluhů a umožnit mu vést řádný život. Prosím o zařazení tohoto bodu po již zařazených pevných bodech. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji, mám zaznamenány oba dva body.
A nyní další z přihlášených je pan poslanec Koten, poté se připraví pan poslanec Kettner, a to hned dvakrát. Máte slovo.
Poslanec Radek Koten: Děkuji, pane předsedající. Dámy a pánové, kolegové, kolegyně, já bych tady rád zařadil bod, který by se měl jmenovat Stát nestíhá vyplácet penze a nyní chodí seniorům dopis od zdravotních pojišťoven, že dluží. Týká se to desítek tisíc důchodců, kteří si zažádali o důchod už někdy v loňském roce, doposud tedy nemají výměr svého důchodu, a vzhledem k tomu, že ani nepracují, zdravotní pojišťovny začínají evidovat dluh, a posílají jim tedy peníze (dopisy?) s dlužnou částkou, kterou by měli zaplatit.
Ministerstvo práce a sociálních věcí se obhajuje tím, že počet žádostí je daleko větší než v minulých letech, nicméně je poměrně dost nepřijatelné, aby lidé, kteří si o důchod řádně zažádali, se dostávali do dluhových pastí tím, že zdravotní pojišťovny po nich budou požadovat zdravotní pojistné, které by za ně už měl platit stát.
Je to poměrně velký problém, protože pan ministr práce a sociálních věcí již sliboval několikrát nápravu, nicméně náprava stále nepřichází. A vzhledem k tomu, že těch lidí, kteří jsou takovýmto způsobem poškozeni, může se také stát, že tím, že nemají ještě vyměřen důchod, tak se budou dostávat samozřejmě i do finančních problémů, protože v případě, že tato dávka jim nebude chodit, tak si budou muset jít žádat zase o jiné dávky, protože v podstatě nebudou mít čeho žít.
Bylo by tedy dobré, kdyby bod s tímto názvem, protože se týká opravdu velkého počtu lidí, byl zařazen jako první bod, protože rada úřadů "obracejte se na naši infolinku" jim skutečně nepomůže, a řešení musí přijít opravdu velmi, velmi rychle. Úspory lidem, kteří čekali na starobní důchod, už určitě po pěti, šesti měsících docházejí a opravdu by bylo potřebné to tady projednat, a tím tedy ten problém, řešení toho problému urychlit a uspíšit. Proto tento bod navrhuji jako první bod dnešního jednání. Děkuji.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji a prosím pana poslance Kettnera, který má dva body. Rovnou vám dávám deset minut.
Poslanec Zdeněk Kettner: Děkuji za slovo, pane předsedající. Dámy a pánové, mám k návrhu dva body, nijak vás nepřekvapí, že opět je to z oblasti školství. První bod, který bych chtěl navrhnout, by měl znít Úprava hygienických norem ve školství. V médiích obecně na oficiálních stránkách pětikoalice se objevila zpráva, že by se měly upravit hygienické normy, které už jsou nějakým způsobem zastaralé, a že bychom měli být nějakým způsobem progresivní. A já, když jsem si tak pročítal ty návrhy, tak za mě je tam příčina a důsledek. My neřešíme příčinu a chceme nějakým způsobem horkou jehlou šít ty důsledky, a to je nedostatečná kapacita ve školách.
My tady máme mnoho let neřešený problém s kapacitou. Dokážeme predikovat, jaký bude vývoj, máme nějakou populační křivku, věděli jsme, že tato situace nastane. Velice podobný problém, jako nyní řeší střední školy, naprosto identický problém je v mateřských školkách. My teď máme silné populační ročníky, do toho uprchlická vlna a najednou ten problém nám tady eskaloval. Za mě by ta úprava měla být nějakým způsobem systémová. Dobře, kapacity jsou nedostatečné, pojďme to řešit systémově, například rozšiřováním kapacit škol a školek, to, co jsme zaspali, bychom nějakým způsobem do toho měli začít investovat.
Úprava hygienických norem, ten cíl, je jednoznačný. Dnes hygienické normy zabraňují tomu, aby školy a třídy byly nějakým způsobem přeplněné. Když tyto normy nějakým způsobem zmírníme, kapacita škol zůstane stejná podle stávajících norem, ale najednou se nám navýší počet dětí. Bude to na úkor právě hygieny a bude to na úkor zdraví dětí.
Mimochodem, tím, že ty hygienické normy snad mají nějaký význam, dlouho se na ně nesahalo, tak asi fungovaly a skutečně měly svůj význam. Proč je tedy rušit? A že to můžeme nějakým způsobem změnit? Slyšel jsem takovou myšlenku, že například stačí jedno umyvadlo na chodbě. Já si dost dobře nedokážu představit, když mám klasickou školní chodbu, kde je šest, sedm tříd, jak se šest, sedm tříd, když si to spočítáte, kolik je to žáků, jak se všichni budou střídat u jednoho umyvadla.
Pořád mluvíme o dětech, jak by měly dodržovat hygienické návyky, před každým jídlem si umýt ruce, tak už vidím, jak dozor se z toho zblázní, jak celých šest tříd se půjde vystřídat postupně u jednoho umyvadla. Už vidím - nacákaná voda, úrazy, protože nějaké dítě tam uklouzne, flákne sebou, zlomí si ruku. Prostě je to problematické. Dost dobře jsem nepochopil, co je na tom zastaralého, to, že máme například jedno umyvadlo ve třídě. Chceme tedy docílit něčeho v oblasti bydlení, jako bylo v první republice? Když jsme v první republice měli pavlačové domy, tehdejší normou bylo, že bylo jedno umyvadlo na patře a společný záchod na patře, a přece to taky stačilo. Takže i tímhletím směrem se budeme ubírat, že prostě na co být tak přehnaně nároční?
To znamená, že já bych skutečně na toto téma chtěl diskutovat v širším plénu, jestli skutečně toto je směr, kterým se chceme vydat, takže ještě jednou zopakuji název toho bodu: Úprava hygienických norem ve školství, a chtěl bych to jako první bod dnes.
A ten druhý bod, ten jsem se zde snažil už jednou navrhnout, to je takzvaná parametrizace asistentů pedagoga. Už jsem to tady říkal, ale já to znova zopakuji: máme tady shora nařízenou, velice nepovedenou inkluzi - když stavím nějaký systém, vždycky musím začít odspoda, a my jsme začali stavět komín bez toho, že bychom měli ještě nakoupený pozemek, a také to podle toho vypadá. A skutečně jediné, co ten systém ne ani tak udrží, drží nad vodou, ale který zabraňuje tomu, aby se z toho učitelé nezbláznili, jsou právě asistenti pedagoga, kteří jim vytrhávají ten největší trn z paty a pomáhají, aby nějakým způsobem alespoň trošku výuka takhle nastavená mohla fungovat. A nyní přišla ta takzvaná parametrizace asistentů pedagoga, která se přejmenovala na institucionalizaci asistentů pedagoga, kdy ti asistenti pedagogů budou přisuzováni podle školských zařízení, podle tříd, nikoli jako doteď na základě potřeby dětí. To znamená, nejvíce bity na tom budou školy, které těch dětí tam mají vícero najednou, prostě budou nuceny ty asistenty propustit, odejdou.
Na rovinu, ono to není žádné terno. Když se podíváte, asistenti pedagoga, někdo má čtvrtinový úvazek, někdo poloviční, ředitel to musí různě kombinovat, aby alespoň tam ten plat byl nějakým způsobem přijatelný. Na rovinu, nedokážu si představit, že by toto zaměstnání mohla vykonávat matka samoživitelka, pokud nemá manžela, který jí přispěje svým dílem do rodinného rozpočtu, ty finance jsou opravdu tragické. A pokud tedy my prosadíme tento systém a ubudou ti asistenti pedagoga, odejdou, děti s těmi problémy tam zůstanou, na rovinu říkám, učitelé se z toho zblázní. Pokud někteří k tomu mají jenom mírně nakročeno, tak myslím si, že tohleto je asi definitivně dorazí.
Čili druhý bod, který navrhuji, se tedy nazývá Parametrizace asistentů pedagoga a navrhoval bych to jako druhý bod dnešního jednání. Děkuji.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji, mám poznamenáno vše.
V tuto chvíli poslední přihlášený je pan Radovan Vích. Pane poslanče, mám zde poznamenán jeden bod, takže pět minut.
Poslanec Radovan Vích: Děkuji za slovo, pane předsedající. Dobré dopoledne, vážené kolegyně, vážení kolegové. Navrhuji předřadit projednání bodu číslo 76, tedy sněmovního tisku 258, a to jako první bod dnešního pořadu schůze Poslanecké sněmovny.
Je s podivem, že pětikoalice nejen nepředkládá vlastní návrhy zákonů, které by byly užitečné českým občanům, ale navíc i blokuje opoziční návrhy zákonů, tedy zákony, které jsou navrhované z pera SPD a které by našim občanům mohly prospět. Je velká škoda, že sněmovní tisk 258, tedy návrh poslanců Lucie Šafránkové, Tomia Okamury, Radima Fialy a dalších na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění pozdějších předpisů, nedostal možnost být projednán zatím ani v prvním čtení.
Když tento návrh věcně připomenu, jedná se o návrh změny základních pravidel pro výpočet důchodů, a to důchodů všech typů, starobních, invalidních i pozůstalostních, podle zákona o důchodovém pojištění. Důchod, jak asi všichni víme, jenom připomenu, se skládá ze základní a procentní výměry. Základní výměra je pro všechny důchodce stejná a odpovídá 10 procentům průměrné mzdy, jak ji vyhlašuje Ministerstvo práce a sociálních věcí. Pro rok 2023 činí tato základní výměra 40 400 korun. K tomuto základu se pak připočítává procentuální výměra alias zásluhová složka. To je pro každého příjemce zcela individuální a odvíjí se od jeho předchozí pracovní kariéry, její délky a výše příjmu, tedy pojistných odvodů. Tato procentuální výměra tvoří určující část důchodu.
Konstrukce výpočtu a stanovení výše důchodů dlouhodobě poškozuje nízkopříjmové důchodce, a to starobní, invalidní i pozůstalostní, tedy vdovy, vdovce, sirotky, a to zejména v momentu zákonné valorizace důchodů, která je založená na kombinaci zvýšení základní i procentuální složky důchodu, přičemž vyšší a rozhodující je opět navýšení procentuální složky. V současné situaci nebývalého růstu cen veškerých základních životních nákladů jsou nízkopříjmoví důchodci, především ti osaměle žijící, jednou z nejohroženějších sociálních skupin. Jsou skupinou, která se nachází v pásmu příjmové chudoby anebo jí hrozí pád do dluhových pastí a exekucí. Je tedy nezbytně nutné co nejrychleji důchody, zejména ty nejnižší, zvýšit.
Za nejvhodnější cestu tedy považuji zvýšení základní výměry důchodů o 3 procentní body, to je z 10 % průměrné mzdy na 13 % průměrné mzdy, přesně, jak to navrhuje sněmovní tisk 258. Je vidět, že vláda ani v právě předkládané kvazidůchodové reformě tuto záležitost neřeší. Základní složka by dnes podle našeho návrhu činila 5 205 korun, čili by se o 1 165 korun zvedla penze každému důchodci. Kouzlem nechtěného je to prakticky stejná částka, kterou vláda sebrala z mimořádné valorizace u průměrného důchodu pro letošní rok.
Takže vážené kolegyně, vážení kolegové, já vás žádám o podporu zařazení tohoto sněmovního tisku 258, dnes jako první bod. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji, pane poslanče. Byly vyčerpány všechny přihlášky k návrhům změn v programu schůze. Vidím, že nikdo další již se nehlásí, nebo nebyl přihlášen. V tuto chvíli se pustíme do procesu hlasování. Přivolám kolegy z předsálí.
Ano, vidím zájem o odhlášení. A vidím zde ještě zájem o vystoupení přednostní. Poté vás odhlásím všechny.
Poslanec Jan Jakob: Děkuji, pane místopředsedo. Já si dovolím jménem všech koaličních klubů zavetovat všechny návrhy na nově zařazené body. Děkuju.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Ano, mám poznamenáno, vetují se tedy všechny nově zařazené body. Jenom připomínám, že budeme hlasovat za chvíli návrhy změn v programu schůze. Jsou zavetovány všechny nově zařazené body.
Já vás v tuto chvíli všechny odhlásím. Poprosím, abyste se přihlásili.
Pan předseda Výborný má zájem ještě vystoupit.
Poslanec Marek Výborný: Děkuji, pane místopředsedo. Já si dovolím ještě dát jeden návrh ke změně programu. Je to alternativní návrh k návrhu kolegy Patrika Nachera, je to po nějaké vzájemné dohodě. On navrhl předřadit body 101, 102, respektive tisky 377 a 384, před tisk 263, to znamená novelu zákona o České televizi. Navrhuji, abychom dnešní jednání zahájili bodem 97, sněmovní tisk 263, Česká televize, a tisky 377 a 384, v tomto pořadí, zařadili napevno, a vzhledem k tomu času, jaký je, napevno ve 12.10, abychom se nedostali do nějaké kolize s časem. Čili napevno ve 12.10 zařadit tisky 377 a 384, třetí čtení. Děkuji.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Takže budeme to hlasovat jakožto protinávrh k návrhu pana poslance Nachera, 377 a 384, na 12.10.
Můžeme se tedy pustit do hlasování. Půjdu k bodům. Přeskakuji tedy body, které byly zavetovány.
Prvním bodem, který budeme hlasovat, je přeřazení bodu 241 předkladatelky paní Jana Pastuchové. Jedná se o občanský zákoník a má zájem ho přeřadit na dnes, a to po bodu 98.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 46, přihlášeno 168, pro bylo 68, proti bylo 52. Výsledek: zamítnuto.
Dále zde máme bod, který předkládá pan poslanec Patrik Nacher. K němu byly ale dva protinávrhy. Začínám zezadu.
Posledním protinávrhem byl protinávrh pana předsedy Výborného, a to zařadit body 377 a 384 na 12.10 dnes.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 47, přihlášeno bylo 172, pro bylo 172, proti nebyl nikdo. Výsledek: přijato.
Tím pádem dalším bodem, který budeme hlasovat, je bod pana předkladatele Jiřího Kobzy. Jedná se o bod 13, trestní zákoník. Je zájem zařadit ho jako třetí bod dnes.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 48, přihlášeno 176, pro bylo 22, proti bylo 85. Výsledek: zamítnuto.
Stejný překladatel, pan poslanec Jiří Kobza, předkládá sněmovní tisk 16. Jedná se o státní svátky. Návrh je zařadit ho jako čtvrtý bod dnes.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 49, přihlášeno 176, pro bylo 21, proti bylo 88. Výsledek: zamítnuto.
Dalším bodem je bod předkladatelky paní poslankyně Lucie Šafránkové. Jedná se o bod 31, sněmovní tisk 9, zákon o sociálních službách. Nejdříve budeme hlasovat zařazení dnes jakožto první bod.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 50, přihlášeno 176, pro bylo 24, proti bylo 83. Výsledek: zamítnuto.
Tentýž bod byl zařazen ve druhé variantě na 18. 5., a to na 11. hodinu.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 51, přihlášeno 176, pro bylo 79, proti bylo 86. Výsledek: zamítnuto.
Další bod předkládá rovněž paní poslankyně Lucie Šafránková. Jedná se o bod 80, sněmovní tisk 266, zákon o státní sociální podpoře. Jako první varianta byla zařadit ji na dnešek, a to jako druhý bod.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 52, přihlášeno 176, pro bylo 25, proti bylo 82. Výsledek: zamítnuto.
Stejný bod ve druhé variantě, a to je zařadit ho na zítřek, a to na čas 12.00.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 53, přihlášeno 176, pro bylo 81, proti bylo 85. Výsledek: zamítnuto.
Dále budeme hlasovat bod pana poslance Rozvorala, a to bod s číslem 41, sněmovní tisk 22. Jedná se o zákon o daních z příjmu. Pan poslanec si jej žádá zařadit jako první bod dnešního jednání.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 54, přihlášeno 177, pro bylo 19, proti bylo 87. Výsledek: zamítnuto.
Poté zde už je poslední bod, kde pan poslanec Radovan Vích žádal o přeřazení, a jedná se o bod 77, sněmovní tisk 258, o důchodovém pojištění. Pan poslanec navrhuje zařadit jej dnes jakožto první bod.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 55, přihlášeno 177, pro bylo 22, proti bylo 89. Výsledek: zamítnuto.
Tím byly vyčerpány všechny body, které byly navrženy jakožto změny v programu schůze.
Vidím zde žádost s přednostním právem pana předsedy. Máte slovo.
Poslanec Jan Jakob: Děkuji. Vážené dámy, vážení pánové, v tuto chvíli máme zařazeny tři tisky ve třetím čtení. Z jednacího řádu máme pro třetí čtení vyhrazený čas ve středu mezi 9. a 14. hodinou, leč Sněmovna může svým rozhodnutím rozhodnout i o vyčlenění jiných hodin. Proto si dovoluji dát návrh, abychom rozhodli o vyčlenění dalších hodin dnes, tedy od 15. hodiny do konce jednacího dne.
Zároveň si dovolím dát i další procedurální návrh, a to návrh na jednání a hlasování po 19., 21. i 24. hodině. Tyto návrhy dávám jménem všech pěti koaličních klubů. Děkuji.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji, takže máme zde dva návrhy. Vidím zde ještě pana předsedu. (Silný hluk v sále.) Poprosím všechny o klid v sále.
Poslanec Radim Fiala: Já jsem samozřejmě počítal s tím, že pětikoalice přijde s tímto návrhem podle jednacího řádu. Je to § 95a. V paragrafu podle ustanovení § 95 odst. 1 se píše, že Sněmovna toto může zavetovat, a jsou k tomu důležité dva poslanecké kluby.
Tak já vznáším veto jednoho poslaneckého klubu, a pokud se najde ještě druhý poslanecký klub, tak se ten zákon nebude moct projednávat. Pokud se nenajde, samozřejmě Sněmovna o tom bude hlasovat a bude se tato věc projednávat. Děkuji.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Pan předseda Benda. (V sále oživení, smích.)
Poslanec Marek Benda: Jestli se chystáte, že já se jdu připojit k vetu... (Smích z pléna.) Nejdu. (Potlesk zprava.) Můžu ujistit pana kolegu Fialu, že ho v tom nechám samotného.
Jenom bych rád řekl, že v bodu 112, Návrh na změnu orgánů, na složení orgánů Sněmovny, navrhnu přerušení tohoto bodu do skončení projednávání bodu Česká televize, protože to je součástí jednání, která tedy probíhají. Chci to říct teď předtím, než bude hlasováno o následujícím bodě, a že tento návrh samozřejmě jako koalice podpoříme.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Takže vzhledem k tomu, že k vetu se nikdo nepřipojil v tuto chvíli, budeme hlasovat dva návrhy, a to od 15 hodin do konce jednacího dne, a druhý návrh, že budeme dnes jednat i po 19., 21. a 24. hodině.
Budeme hlasovat první návrh od 15 hodin do konce jednacího dne, třetí čtení.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro?
Hlasování číslo 56, přihlášeno bylo 178, pro bylo 140, proti 18. Výsledek je: přijato.
A nyní druhý návrh, a to je, že dnes budeme jednat i po 19., 21. a 24. hodině.
Zahajuji hlasování. Táži se, kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 57, přihlášeno bylo 178, pro je 94, proti 22. Výsledek: přijato.
Takže dovolte, abych zahájil další bod číslo
Následující zahájení jednacího dne schůze
Aktualizováno 6. 11. 2023 v 15:58.