(10.20 hodin)
Ministr průmyslu a obchodu ČR Jozef Síkela: Děkuji. Vážený pane předsedající, vážené paní poslankyně, vážený páni poslanci, znovu se zde ve velmi krátké době setkáváme při příležitosti projednávání návrhu novely zákona o hornické činnosti, výbušninách a o státní báňské správě, kterou zpracoval Český báňský úřad. Jak již bylo prezentováno v rámci prvého i druhého čtení tohoto návrhu, jeho hlavním cílem je zkvalitnění stávající právní úpravy, odstranění jejích nedostatků identifikovaných v praxi, snížení administrativní zátěže podnikatelů a úspora finančních prostředků vynakládaných ze státního rozpočtu na chod státní báňské správy.
Za tímto účelem se navrhuje za prvé odstranit povinnost podnikatelů oznamovat některé shodné údaje jak Celní správě, tak Českému báňskému úřadu, za druhé zrušit Obvodní báňský úřad pro území krajů Libereckého a Vysočina a převést jeho dosavadní působnost na Obvodní báňský úřad pro území krajů Královéhradeckého a Pardubického, za třetí upravit způsob prověřování bezúhonnosti a zdravotní způsobilosti osob, které nakládají s výbušninami, za čtvrté zavést institut takzvaného tichého souhlasu dotčených orgánů a zpravodajských služeb v řízení o povolení vývozu, dovozu a tranzitu výbušnin, za páté zakotvit povinnost příslušného obvodního báňského úřadu informovat útvar Policie České republiky, v jehož obvodu působnosti se mají provádět trhací práce, což zajistí pružnou výměnu informací mezi báňským úřadem a Policií České republiky.
Navrhovaný zákon byl projednán na schůzi hospodářského výboru, který doporučil Poslanecké sněmovně návrh projednat a schválit ve znění předloženého vládního návrhu zákona. 18. dubna 2023 proběhlo druhé čtení tohoto návrhu zákona, přičemž k němu nebyly uplatněny žádné pozměňovací ani jiné návrhy.
Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, tímto vás žádám o podporu tohoto návrhu a jeho postoupení Senátu. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji, pane ministře, a tímto otevírám rozpravu, do které jsem viděl, že se hlásí z místa pan poslanec Novák.
Poslanec Marek Novák: Děkuji, pane předsedající. Jdu jen potvrdit, že tak, jak jsem tady zmiňoval v rámci druhého čtení, kdy nepadl žádný pozměňovací návrh k tomuto zákonu, my jako hnutí ANO se k této novele stavíme pozitivně, protože jsme rádi právě za to, že se v tomto směru zoptimalizují procesy, zjednoduší, a hlavně zlevní. Tudíž avizuji, že jako hnutí ANO budeme pro tuto novelu, a děkuji všem za to, že nevnesli žádnou inovaci v podobě pozměňovacích návrhů.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. Vzhledem k tomu, že se už nikdo další nehlásí do rozpravy, tímto rozpravu končím.
Táži se, jestli má pan ministr ještě zájem o závěrečné slovo? Nikoliv, pan zpravodaj také ne.
V tuto chvíli tedy prosím zpravodaje, aby nás seznámil s procedurou hlasování. Mezitím jsem zagongoval.
Poslanec Michael Rataj: Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážení členové vlády, ctěné kolegyně, ctění kolegové, ve stručnosti bych shrnul celou proceduru přijetí nebo projednávání vládního návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 61/1988 Sb., o hornické činnosti, výbušninách a o státní báňské zprávě, ve znění pozdějších předpisů.
Návrh zákona byl rozeslán poslancům jako tisk 297 dne 9. září 2022. Garanční hospodářský výbor projednal návrh zákona a vydal 17. března 2023 usnesení doručené poslancům jako tisk 297/2 s doporučením návrh schválit. Návrh zákona dále prošel druhým čtením, a to obecnou i podrobnou rozpravou dne 18. dubna 2023 na 63. schůzi Poslanecké sněmovny, přičemž k návrhu zákona nebyly podány žádné pozměňovací návrhy. V podrobné rozpravě byl na uvedené schůzi schválen návrh, aby se garanční výbor návrhem nezabýval, a to jako usnesení číslo 590. Garanční výbor tak návrh dále neprojednával.
Vzhledem k tomu, že nejsou žádné pozměňovací návrhy, lze přikročit k hlasování o zákonu jako celku. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji, pane zpravodaji.
Přednesu tedy návrh usnesení: "Poslanecká sněmovna vyslovuje souhlas s vládním návrhem zákona, kterým se mění zákon č. 61/1988 Sb., o hornické činnosti, výbušninách a o státní báňské správě, ve znění pozdějších předpisů, podle sněmovního tisku 297, ve znění schváleném Poslaneckou sněmovnou."
Zahajuji hlasování. Táži se, kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 146, přihlášeno bylo 145 poslanců, pro bylo 126, nikdo proti. Výsledek: přijato.
Konstatuji, že s návrhem zákona byl vysloven souhlas. Děkuji všem za spolupráci.
Můžeme přejít k dalšímu bodu.
106.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 127/2005 Sb.,
o elektronických komunikacích a o změně některých souvisejících zákonů
(zákon o elektronických komunikacích), ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 346/ - třetí čtení
Vzhledem k tomu, že vidím, že zaujal místo i zpravodaj garančního výboru, jenom ještě zkonstatuji, že pozměňovací návrhy jsou uvedeny ve sněmovním tisku 346/2, který byl doručen dne 28. 2. 2023. Usnesení garančního výboru bylo doručeno jako sněmovní tisk 346/3.
Prosím pana ministra průmyslu Síkelu o úvodní slovo.
Ministr průmyslu a obchodu ČR Jozef Síkela: Děkuji, pane předsedající. Ještě jednou, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, ve třetím čtení projednáváme návrh zákona, kterým se mění zákon o elektronických komunikacích. Jak jsem již uvedl během prvního a druhého čtení, cílem tohoto návrhu zákona je přesnější vymezení okruhu osob s nízkými příjmy ve vztahu k problematice takzvaných zvláštních cen v rámci univerzální služby, zjednodušeně se jedná o slevu z ceny tarifu. Velmi důležitým aspektem je rovněž zlepšení kontroly a minimalizace možného zneužívání tohoto institutu tím, že se nárok na zvláštní ceny nově nebude prokazovat pouhým čestným prohlášením, ale bude vázán na pobírání příspěvku na živobytí.
Návrh zákona dne 16. března 2023 projednal hospodářský výbor jako výbor garanční a doporučil Poslanecké sněmovně jeho schválení ve znění přijatých pozměňovacích návrhů. Chtěl bych poděkovat panu zpravodajovi a všem členům výboru za konstruktivní přístup během projednávání návrhu zákona. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji, pane ministře. Tímto otevírám rozpravu, do které se jako první s přednostním právem hlásí zpravodaj. Máte slovo.
Poslanec Patrik Nacher: Děkuji, pane místopředsedo. Vážený pane ministře, dámy a pánové, svůj příspěvek mám rozdělen na slovo zpravodaje a potom se přihlásím jako poslanec, kde představím ještě svoje dva pozměňovací návrhy a nějakou vizi dopředu, protože my tam některé návrhy budeme stahovat.
Za prvé tedy, jak už řekl pan ministr, původně se ten zákon měl týkat jenom slevy ve výši 200 korun, kterou pobírají lidé se zdravotním postižením a lidé, kteří mají menší než 2,15násobek životního minima. Nicméně v praxi, a to já musím podtrhnout, jsme se tam dostali do problémů s dokazováním. Vždycky to bylo na úrovni čestného prohlášení, což byla administrativně náročná záležitost, takže se to nahradilo něčím jiným. Já jsem zjišťoval i tu genezi, tam ve hře byla celá řada různých příspěvků, například příspěvek na bydlení a podobně, jenže ten je příliš rozsáhlý, takže nakonec došlo k dohodě, že tuto slevu z toho tarifu ve výši 200 korun budou pobírat ti, kteří mají příspěvek na živobytí, čímž odpadne to čestné prohlášení. ***