(14.20 hodin)
(pokračuje Tomio Okamura)

Vyměnili jste dozorčí radu, tohle to je výsledek. Musím říci, že občané skutečně jsou s tím velmi nespokojeni. Dám příklad. Byl jsem minulý týden v Moravskoslezském kraji. Měli jsme tam demonstraci, plné náměstí, Masarykovo náměstí v Ostravě, a zajímal jsem se tam samozřejmě podrobně o tu situaci. Moravskoslezský kraj, za který jsem zvolen poslancem, je tím nejpostiženějším tímto vládním rozhodnutím. Tam se má rušit 48 poboček České pošty. Třeba v Třinci se mají rušit zrovna tři. Zajímavé je, když jsem se třeba informoval konkrétně na město Třinec, které jsem také navštívil, tak tam se ruší právě pobočky, které mají bezbariérový přístup, to znamená, můžou tam jít jak senioři nebo invalidní spoluobčané, tak tam můžou jít maminky s kočárky, ale zároveň se tam nechává pošta, která bezbariérový přístup nemá. Takže ruší se ty bezbariérové, notabene kde je ještě parkování, a nechává se na základě rozhodnutí tady vládních představitelů, respektive v gesci vládních představitelů se nechává pobočka, která i do toho přízemí, kde notabene nejsou ještě ani dopisy, ty jsou až v dalším patře, tak i do toho přízemí už se musí po schodech. To znamená, v podstatě ani ten způsob, jakým způsobem to vede ministr vnitra Vít Rakušan, nemá to ani logiku, ten váš návrh. A samozřejmě ze všech těchto důvodů je to pro nás úplně nepřijatelné.

Takže já bych jako první bod současné dnešní schůze Poslanecké sněmovny chtěl navrhnout bod s názvem Fialova vláda chce rušit 300 poboček České pošty. Já myslím, že bychom to tady měli projednat, jaké jsou vaše záměry, protože teď, jak říkám, slyšíme, že něco je, že snad nějaké pobočky tedy... chcete rušit 300, ale že ještě mezitím se můžou prohazovat ty pobočky, kterou zrušíte, kterou ne, takže je v tom zmatek.

Teď tady slyšíme 8 miliard na transformaci. Co to vlastně bude znamenat ve vašem pojetí? Protože za těch 8 miliard korun, to už mi připadá, že by šlo snad i koupit jednu z těch výdělečných zásilkových služeb a vrátit České poště velmi rychle výdělečnost, nebo si najmout rakouského nebo německého manažera, protože jak víme, tak německá PPL, původně česká, německá PPL, původně česká PPL, kterou dneska už vlastní německá Deutsche Post, je v obrovském zisku 800 milionů korun. V zisku je i rakouská pošta, v zisku je i polská pošta, takže vidíme, že tam to vedou mnohem lépe. Nás by zajímalo, na co chce vláda ten bianko šek 8 miliard korun.

Takže tohle to je první bod, který bychom tady chtěli mimořádně zařadit.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Ještě vás znovu přeruším. Kolegyně a kolegové, vás poprosím, abyste se buď přesunuli do předsálí, anebo ztišili. Prosím.

 

Poslanec Tomio Okamura: Jako druhý bod, mimořádný bod dnešní schůze Poslanecké sněmovny bych chtěl navrhnout bod s názvem Vládní koalice Petra Fialy chce masivní zvýšení daní pro české občany a firmy. Já si myslím, že už je opravdu načase, abychom to projednali v Poslanecké sněmovně, protože to, co vy tady předvádíte letošní rok, kdy tady v médiích neustále říkáte, že chcete plošně zdražovat životy všem občanům České republiky, zvyšovat daně, tak já si myslím, že by bylo dobré opravdu tady projednat v Poslanecké sněmovně, co vlastně pro ty občany zase negativního chystáte, jak jim chcete vlastně ty životy plošně zdražovat. To, že jim je zdražujete, to už vidíme, že kvůli vám jsou tady drahé energie, drahé potraviny, drahé bydlení, nedostatek léků a tak dále, ale myslím, že by si to zasluhovalo, abyste to tady projednali i s námi, s opozicí. Například vládní hnutí STAN Víta Rakušana v minulém týdnu představilo návrh na masivní zvýšení daní pro české občany a firmy. Předtím ho představila i ODS, představila návrh na masivní zvyšování daní pro české občany. Tento návrh, teď aktuálně STANu, předpokládá zavedení progresivního zdanění z příjmů fyzických osob v mnohem větším rozsahu a výši, než je tomu dnes. Obsahuje rovněž zvýšení sazby daně z příjmů právnických osob o dvě procenta a zvýšení základní sazby daně z přidané hodnoty z už tak vysokých 21 % na 23 %. A jak jsme zaznamenali, tohleto zvýšení daní, další plošné zdražení pro všechny občany České republiky, podporují i TOP 09 a KDU-ČSL. Hnutí STAN navrhuje i zvýšení sazby daně z příjmů fyzických osob z 15 na 17 % a zavedení nových daňových pásem se sazbami 17, 21 a 31 %. Kdyby se tyto nebezpečné návrhy realizovaly v praxi, znamenalo by to další pokles čistých příjmů všech pracujících občanů a jejich domácností a razantní plošné zdražení téměř všeho, zboží a služeb. To je v době, kdy reálné mzdy už více než rok setrvale klesají a propadá se životní úroveň občanů a jejich kvalita života. Mnoho i pracujících rodin se ocitá kvůli Fialově vládě v příjmové chudobě - něco naprosto asociálního a nepřijatelného.

Ekonomové také oprávněně varují před tím, že plošné zdražení spotřebního zboží povede k dalšímu nárůstu objemu nákupů českých občanů v sousedních státech, čímž budou ohroženy mnohé domácí obchody a živnosti, a střednědobě i příjmy státního rozpočtu. Návrh hnutí STAN je tedy i ekonomicky škodlivý a nekompetentní.

Tady bych rád poznamenal, že zase KDU-ČSL, předseda Marian Jurečka, ministr práce sociálních věcí, hovořil v médiích, že chtějí plošně zvyšovat daň z příjmů fyzických osob. ODS hovoří o zvýšení daně z nemovitostí, což samozřejmě uvrhne do dalších sociálních a ekonomických problémů všechny vrstvy obyvatelstva, protože i třeba na venkově senioři, kteří nemají už dneska peníze, bydlí často ve svých nemovitostech, v domečcích, bytech a samozřejmě tímhletím se dostanou do dalších a dalších finančních problémů. Takže v podstatě všechny - Piráti taky - to znamená, všechny vládní strany už otevřeně hovoří o zvyšování daní, o dalším zdražování pro české občany. Navíc jde o absolutní porušení předvolebních slibů Fialovy vládní pětikoalice a programového prohlášení vlády, které vyžaduje, podle našeho názoru, minimálně nové hlasování o důvěře této vládě. Povaha a charakter těchto návrhů by ale podle názoru našeho hnutí SPD opravňovala i ke konání předčasných voleb do Sněmovny, aby se k takto zásadním záležitostem mohli vyjádřit i občané České republiky.

Navíc vláda Petra Fialy se definitivně rozhodla využít půjčku od Evropské unie. Konkrétně jde o astronomický úvěr od Evropské komise v neuvěřitelně vysoké výši v rozmezí 2,9 až 11 miliard eur, což v přepočtu znamená od 69 do 265 miliard korun. Tady bych rád řekl, že hnutí SPD absolutně odmítá další zadlužování naší země. Vláda nás vede řeckou cestou, to znamená k tomu, že jednou může dojít ke státnímu bankrotu a k závislosti na Bruselu. Peníze z tohoto úvěru by prý měly být použity na odstřižení od levných fosilních paliv z Ruska, konkrétně na stavbu solárních nebo větrných elektráren, na budování alternativních plynovodů a ropovodů pro dodávku mnohem dražších surovin. Jak říkám, hnutí SPD další zadlužování naší země absolutně odmítá, a to i vzhledem k této energetické transformaci. Hned to vysvětlím.

Za prvé je to další z kroků, které zvyšují inflaci. Za druhé, zadlužování České republiky již nyní dosahuje velmi nebezpečného a obtížně splatitelného objemu. Za třetí, pochybný je již samotný účel úvěru, tedy investice do energické transformace. Já neříkám, že máme být závislí na Rusku. To jsem tady vždycky odmítal a byl jsem jediný v minulém volební období, který naopak volal po diverzifikaci zdrojů, abychom nebyli závislí na jednom zdroji. Nicméně Česká republika může tu energickou transformaci zvládnout i vlastními prostředky, pokud stát a vláda převezmou plnou odpovědnost za výrobu, distribuci a prodej elektřiny za dostupné ceny na domácím trhu. Je potřeba zestátnit ČEZ, tady odhadují odborníci ten výdaj na 200 miliard korun. Když se podíváme na výši dividend ČEZu, vidíme, že ta návratnost by byla velmi rychlá a stát by tím získal také plný vliv na cenotvorbu, na ceny a distribuci elektrické energie. Protože není opravdu normální, že jsme exportéři levné energie, přitom máme kvůli Fialově vládě nejdražší energie v Evropě. Máme k tomu, znovu říkám, všechny předpoklady, k té energetické transformaci, vlastní cestou, zejména prostřednictvím státem většinově ovládané společnosti ČEZ.

Zásadně také nesouhlasíme s tím, že takto vysoký úvěr zhruba v objemu aktuálního ročního deficitu státního rozpočtu v podání Fialovy vlády - to je ten už tak astronomický deficit, úplně nevídaný deficit - tento úvěr probíhá zcela netransparentně mimo účast Poslanecké sněmovny, které se přitom má vláda ze svých kroků zodpovídat. Takže vláda zcela bez kontroly Poslanecké sněmovny astronomicky zadlužuje Českou republiku a žene všechny občany České republiky do totální dluhové pasti. Naše pochybnosti sdílejí také ekonomičtí experti, kteří upozorňují na kurzová rizika takto vysokého úvěru v cizí měně. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP