Čtvrtek 20. dubna 2023, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Jan Bartošek)
101.
Vládní návrh, kterým se předkládají Parlamentu České republiky
k vyslovení souhlasu s ratifikací změny Přílohy I a Přílohy II
Mezinárodní úmluvy proti dopingu ve sportu
/sněmovní tisk 399/ - prvé čtení podle § 90 odst. 2
Upozorňuji, že je navrženo, abychom vyslovili souhlas již v prvém čtení.
I v tomto případě požádám, aby za navrhovatele vystoupil pan ministr Mikuláš Bek. Prosím, ujměte se slova.
Ministr pro evropské záležitosti ČR Mikuláš Bek Vážený pane předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, k vyslovení souhlasu s ratifikací předkládám změny přílohy I a II Mezinárodní úmluvy proti dopingu ve sportu. Mezinárodní úmluva proti dopingu ve sportu byla přijata na generální konferenci UNESCO v Paříži dne 19. října 2005 a jde o mnohostrannou smlouvu, která pro Českou republiku vstoupila v platnost dne 1. června 2007 a jejímž účelem je harmonizace a podpora boje proti dopingu ve sportu jako jednoho z negativních jevů, který je se sportem spojen. Nedílnými součástmi úmluvy jsou příloha I - Seznam zakázaných látek a metod a příloha II - Mezinárodní standard pro terapeutické výjimky. Světová antidopingová agentura v souladu s čl. 34 úmluvy upravila pro rok 2023 obě přílohy. Tyto změny byly jednomyslně přijaty na základě písemných konzultací smluvních stran úmluvy dne 15. listopadu 2022 a vstoupily v platnost dne 1. ledna 2023. Změny přílohy I každoročně reagují především na vývoj nových látek a metod zneužívaných k dopingu ve sportu jejich zařazením na seznam. Průběžně dochází také k vyřazování některých látek a metod ze seznamu, pokud jejich zařazení na seznam dále nesplňuje kritéria stanovená Světovou antidopingovou agenturou. Změny přílohy II definují nebo zjednodušují pro sportovce i lékaře použití některých nejméně závažných dopingových látek k lékařským účelům.
Vzhledem k tomu, že změny obou příloh se stanou v souladu s čl. 10 Ústavy České republiky součástí českého právního řádu až poté, co budou projednány Parlamentem České republiky, ratifikovány prezidentem republiky a vyhlášeny ve Sbírce mezinárodních smluv, je třeba tuto proceduru urychleně dokončit. Do doby, než budou naplněna kritéria daná čl. 10 Ústavy České republiky, nebudou mít přijaté změny přímý dopad na fyzické a právnické osoby. Z těchto důvodů bylo Ministerstvem zahraničních věcí zasláno oznámení generální komisařce UNESCO v souladu s čl. 34 odst. 3 úmluvy o nemožnosti ukončit vnitrostátní schvalovací proces změn příloh Českou republikou před jejich platností.
Obě přílohy jsou nejen součástí úmluvy, ale také mezinárodními standardy vydanými Světovou antidopingovou agenturou. Jejich předkládané znění je závazné pro všechny národní sportovní federace a svazy a jejich členy v České republice od 1. ledna 2023, a to bez ohledu na datum ratifikace navrhovaných změn úmluvy. Schvalování změn úmluvy představuje formální legislativní proces.
S ohledem na formální povahu materiálu a v zájmu urychlení vnitrostátního schvalování bylo navrženo, aby Poslanecká sněmovna vyslovila souhlas s návrhem přijetí změn příloh již v prvním čtení v souladu s § 90 odst. 2 zákona č. 90/1995 Sb., o jednacím řádu Poslanecké sněmovny. Vláda České republiky vyslovila souhlas s návrhem na přijetí změn příloh svým usnesením č. 101 ze dne 8. února 2023. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji vám, pane ministře. Prosím, aby se slova ujala zpravodajka pro prvé čtení, poslankyně Jaroslava Pokorná Jermanová. Prosím, máte slovo.
Poslankyně Jaroslava Pokorná Jermanová: Tento tisk je v souladu s našimi postupy v České republice a já ho doporučuji na projednání zahraničnímu výboru.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Chci se jenom zeptat, paní zpravodajko, je zde navržen postup podle § 90 odst. 2 projednat to v prvém čtení. V případě, že to budete chtít projednat ve výboru, musí se vetovat tento postup.
Poslankyně Jaroslava Pokorná Jermanová: Tak tedy navrhuji veto. Já si myslím, že zahraniční výbor by se tím měl zabývat.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Dobře. Veto lze podat jménem dvou klubů.
Poslankyně Jaroslava Pokorná Jermanová: Pane předsedající, jelikož tady není jménem klubů, tak asi s tím moc nenadělám a neumím vám na to odpovědět v tuhle chvíli.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: V tom případě budeme pokračovat.
Poslankyně Jaroslava Pokorná Jermanová: Takže pokračujeme podle devadesátky.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Dobře. Děkuji. Otevírám tedy obecnou rozpravu a ptám se, zda se do ní někdo hlásí? Nikoho nevidím, v tom případě končím obecnou rozpravu.
Ptám se na zájem o závěrečná slova? Nevidím zájem.
Nyní tedy rozhodneme podle § 90 odst. 5 o pokračování projednávání tohoto návrhu. Přednesu návrh usnesení: "Poslanecká sněmovna souhlasí s pokračováním jednání o sněmovním tisku 399 tak, aby s ním mohl být vysloven souhlas již v prvém čtení."
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro návrh usnesení? Ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?
Je to hlasování s pořadovým číslem 123, přihlášeno je 139 poslankyň a poslanců, pro 97, proti 1.
Konstatuji, že s návrhem byl vysloven souhlas.
Poslanecká sněmovna souhlasí s pokračováním jednání o sněmovním tisku 399, aby s ním mohl být vysloven souhlas již v prvém čtení. Zahajuji tedy podrobnou rozpravu a ptám se, kdo se do ní hlásí? Žádnou přihlášku do podrobné rozpravy nevidím, v tom případě končím podrobnou rozpravu.
I zde se ptám pana ministra a paní zpravodajky? O závěrečné slovo není zájem, děkuji.
Nyní tedy přikročíme k hlasování o návrhu usnesení. Přednesu návrh usnesení: "Poslanecká sněmovna dává souhlas k ratifikaci změn přílohy I a přílohy II Mezinárodní úmluvy proti dopingu ve sportu."
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro návrh? Ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu usnesení?
Je to hlasování s pořadovým číslem 124, přihlášeno je 141 poslankyň a poslanců, pro návrh 111, proti nikdo.
Konstatuji, že s návrhem usnesení byl vysloven souhlas.
Tím končí projednávání tohoto bodu.
Otevírám další bod dnešního jednání a tím je
Aktualizováno 6. 11. 2023 v 15:58.