Čtvrtek 20. dubna 2023, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Jan Bartošek)
96.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky
k vyslovení souhlasu s ratifikací Rámcová dohoda o komplexním partnerství
a spolupráci mezi Evropskou unií a jejími členskými státy na jedné straně
a Thajským královstvím na straně druhé
/sněmovní tisk 382/ - prvé čtení
Je to sněmovní tisk 382, prvé čtení. Předložený návrh uvede ministr zahraničních věcí Jan Lipavský. Já vás prosím, pane ministře, abyste se ujal slova.
Ministr zahraničních věcí ČR Jan Lipavský Vážený pane předsedající, vážení paní poslankyně, vážení páni poslanci, projednáváme materiál obdobný jako v předchozím bodě. Jedná se o rámcovou dohodu o komplexním partnerství a spolupráci mezi Evropskou unií a jejími členskými státy na jedné straně a s Thajským královstvím na straně druhé. Vláda vyslovila souhlas se sjednáním této dohody 5. října 2022 a následně byla stejně jako ta předchozí podepsána na okraj summitu EU-ASEAN v Bruselu dne 14. prosince 2022. Za Evropskou unii dohodu podepsal předseda vlády České republiky Petr Fiala, protože jsme tehdy předsedali. Včera taktéž Senát vyjádřil souhlas s ratifikací této dohody. Platí všechno to, co jsem říkal o dohodě s Malajsií, to znamená, je to dohoda, která je rámcová, která jak zaštiťuje dialog Evropské unie s Thajskem, tak ale napomáhá i vlastně naší bilaterální relaci, a opět zahrnuje témata lidských práv, nešíření zbraní hromadného ničení, boj proti terorismu, mezinárodní soudnictví a tribunály, spolupráci v oblasti migrace, v daňových otázkách, stejně tak otázky Ministerstva vnitra, spravedlnosti, ale vytváří třeba i právní základ pro užší spolupráci v oblasti obchodu a investic, takže je to opravdu dohoda, která přinese možnost lepšího dialogu o všech těchto otázkách a jednoznačně bude ve prospěch České republiky. A já tímto prosím, aby Sněmovna zahájila ratifikační proces. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji, pane ministře, a prosím, aby se slova ujal zpravodaj pro prvé čtení, poslanec Jaroslav Bžoch. Prosím.
Poslanec Jaroslav Bžoch: Děkuji za slovo, pane předsedající. Já jen v rychlosti doplním pana ministra, protože to, co zde řekl - je to podobné velmi smlouvě, kterou jsme zde měli před malou chvílí. Nad rámec toho, o čem mluvil, o lidských právech, nešíření zbraní hromadného ničení, zde také bude vznikat společný výbor, jehož úkolem bude sledovat naplňování této dohody, a samozřejmě pokud ta dohoda se nebude plnit, pro závažná porušení může některá z jejích podstatných částí z dohody zmizet, může být pozastavena. Pro Českou republiku samozřejmě to má velký význam, Thajsko je také součástí ASEANu, je to náš strategický partner, a já vás tímto prosím o přiřazení zahraničnímu výboru. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. Otevírám obecnou rozpravu a ptám se, zda se do ní někdo hlásí? Žádnou přihlášku nevidím, v tom případě končím obecnou rozpravu.
I zde se ptám na závěrečná slova. Pane zpravodaji? Pane ministře? Nemáte zájem.
Budeme se tedy zabývat návrhem na přikázání výborům k projednání. Organizační výbor navrhl přikázat předložený návrh k projednání zahraničnímu výboru. Má někdo jiný návrh? Žádný jiný další návrh nevidím.
V tom případě dám hlasovat, kdo souhlasí s tím, aby předložený návrh byl přikázán k projednání zahraničnímu výboru.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro? Ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?
Je to hlasování s pořadovým číslem 116, přihlášeno je 136 poslankyň a poslanců, pro návrh 114. Konstatuji, že tento vládní návrh byl přikázán k projednání zahraničnímu výboru.
Já vám děkuji a končím projednávání tohoto tisku.
Otevírám další bod a tím je
Aktualizováno 6. 11. 2023 v 15:58.