Úterý 4. dubna 2023, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Jan Bartošek)
138.
Návrh na působení sil a prostředků rezortu Ministerstva obrany
za účelem podpory vyšetřování, které provádí Mezinárodní trestní soud
v souvislosti s ruskou agresí proti Ukrajině, a výcviku a poradenství v Nigeru
/sněmovní tisk 402/ - prvé čtení
Předložený návrh postupně uvedou ministryně obrany Jana Černochová a ministr zahraničních věcí Jan Lipavský. Prosím paní ministryni, aby se ujala slova.
Ministryně obrany ČR Jana Černochová Vážený pane místopředsedo, dámy a pánové, hezký večer vám všem. Předkládám vám společně s ministrem zahraničních věcí - který předpokládám, že nevystoupí, protože jestli jsem dobře slyšela, tak byl omluvený - k projednání a ke schválení návrh na působení sil a prostředků rezortu Ministerstva obrany za účelem podpory vyšetřování, které provádí Mezinárodní trestní soud v souvislosti s ruskou agresí proti Ukrajině a výcviku a poradenství v Nigeru, který schválila vláda dne 8. března 2023 usnesením číslo 174.
Probíhající konflikt na Ukrajině je provázen zjevnými zločiny, jak tedy těmi válečnými, tak zločiny proti lidskosti. Určitě je v zájmu všech, teoreticky i včetně zástupců Ruské federace, aby tyto zločiny nezůstaly nevyřešeny a aby usvědčení pachatelé byli potrestáni. Na základě podnětu více než čtyřiceti smluvních stran Římského statutu včetně České republiky se Mezinárodní trestní soud, takzvaný ICC, v Haagu od března 2022 zabývá vyšetřováním výše uvedených zločinů. Česká republika, podobně jako řada jiných zemí, reaguje na výzvu ICC k poskytnutí dodatečných zdrojů a personálu v souvislosti s tímto vyšetřováním. Proto navrhujeme ke schválení působení sil a prostředků rezortu Ministerstva obrany přidělených k Mezinárodnímu trestnímu soudu za účelem podpory vyšetřování údajných zločinů podle mezinárodního práva spáchaných v souvislosti s ruskou agresí vůči Ukrajině mimo území České republiky v celkovém počtu do 15 osob, a to na dobu ode dne schválení Parlamentem České republiky do 31. prosince 2024. Úkol bude plněn v několika čtyř- a šestitýdenních cyklech. Předpokládá se působení v Nizozemsku, kde ICC sídlí, i na Ukrajině, kde ICC vyšetřování provádí. O konkrétním místě působení rozhoduje ICC.
Druhá část návrhu se týká působení v Nigeru i přesto, že Česká republika v minulém roce ukončila účast jak v úkolovém uskupení Takuba, tak i ve výcvikové misi EUTM. Sahel zůstává pro Českou republiku i nadále oblastí zájmu, minimálně z bezpečnostního hlediska. Snad se shodneme všichni, že i právě mise, jako je tato, pomáhá odvrátit další migrační toky mířící do Evropy. Země Sahelu podporuje Evropská unie, ale i jednotlivé západní země, například Spojené státy americké, Kanada, Itálie, Francie, Belgie nebo Německo.
Rezort Ministerstva obrany dlouhodobě analyzuje možnosti, jak a ve které zemi přispět ke stabilizaci bezpečnostní situace v zemích Sahelu i v širším regionu západní Afriky. Vhodným se tedy jeví Niger, který je dlouhodobě podporovatelem Západu, odolává různým tlakům mezinárodních aktérů, ale i celé řady radikálních skupin o destabilizaci země. Niger si je narůstajících rizik v regionu velmi dobře vědom a hodlá v následujících letech i výrazně rozšiřovat své ozbrojené síly. Navrhujeme proto ke schválení působení sil a prostředků v Nigeru za účelem výcviku a poradenství v počtu do 20 osob, a to na dobu ode dne schválení Parlamentem do 31. prosince 2023. Ano, je to pouze půlrok. Vyslaní vojáci budou vedle výcviku a poradenství posuzovat a vyjednávat možnosti pro pokračování podpory případně v letech dalších.
Navrhovanými aktivitami Česká republika rozšíří svou významnou podporu jak Ukrajině v boji proti ruské agresi, tak současně přispějeme ke stabilizaci bezpečnostní situace v regionu Sahel, čímž potvrdíme pozici zodpovědného a respektovaného spojence a partnera, a tedy je to v souladu i s naší zahraniční politikou. Děkuji vám za pozornost.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám také děkuji, paní ministryně. Jak jste avizovala, pan ministr Jan Lipavský je celý den omluven z důvodu zahraniční cesty, a proto budeme pokračovat.
Tento sněmovní tisk projednal výbor pro obranu, jehož usnesení bylo doručeno jako sněmovní tisk 402/1. Prosím, aby se slova ujal zpravodaj výboru poslanec Josef Flek a informoval nás o jednání výboru a přednesl návrh usnesení Poslanecké sněmovny. Prosím, máte slovo.
Poslanec Josef Flek: Dobrý den. Děkuji, pane místopředsedo. Vážená paní ministryně, vážený pane ministře, milí kolegové, rád bych vás seznámil s usnesením výboru pro obranu z 24. schůze ze dne 14. března 2023 k návrhu na působení sil a prostředků rezortu Ministerstva obrany za účelem podpory vyšetřování, které provádí Mezinárodní trestní soud v souvislosti s ruskou agresí proti Ukrajině, a výcviku a poradenství v Nigeru, sněmovní tisk číslo 402:
"Výbor pro obranu Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky po úvodním vystoupení ministryně obrany Mgr. Jany Černochové, náčelníka Generálního štábu Armády České republiky generálmajora Ing. Karla Řehky, náčelníka Vojenské policie plukovníka Generálního štábu Ing. Jiřího Ročka, zpravodajské zprávě poslance Mgr. Josefa Fleka a po rozpravě
I. doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky, aby přijala následující usnesení:
"Poslanecká sněmovna
I. vyslovuje souhlas s působením sil a prostředků rezortu Ministerstva obrany
1. přidělených k Mezinárodnímu trestnímu soudu za účelem podpory vyšetřování údajných zločinů podle mezinárodního práva spáchaných v souvislosti s ruskou agresí vůči Ukrajině, mimo území České republiky v celkovém počtu do 15 osob, a to na dobu ode dne schválení Parlamentem České republiky do 31. prosince 2024,
2. za účelem výcviku a poradenství v Nigeru v celkovém počtu do 20 osob, a to na dobu ode dne schválení Parlamentem České republiky do 31. prosince 2023;
II. žádá vládu, aby informovala Poslaneckou sněmovnu jedenkrát ročně, a to vždy do 30. června, o nasazení sil a prostředků rezortu Ministerstva obrany podle bodu I tohoto usnesení, a to v rámci informace o nasazení sil a prostředků rezortu Ministerstva obrany v zahraničních operacích za příslušný kalendářní rok;
II. pověřuje zpravodaje výboru, aby s tímto usnesením seznámil Poslaneckou sněmovnu Parlamentu České republiky;
III. ukládá předsedovi výboru, aby předložil toto usnesení předsedkyni Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky."
Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám také děkuji, zahajuji všeobecnou rozpravu a ptám se, kdo se do ní hlásí? Vzhledem k tomu, že nevidím žádnou přihlášku, končím všeobecnou rozpravu.
Ptám se na případná závěrečná slova - paní ministryně nebo pan zpravodaj? Není tomu tak.
Přistoupíme tedy k podrobné rozpravě a o slovo se hlásí pan zpravodaj. (Zpravodaj se nehlásí.) Dobře, mně přišlo, že registruji vaši přihlášku, takže není tomu tak, dobře. Ptám se, zda se někdo hlásí do podrobné rozpravy? Není tomu tak, končím podrobnou rozpravu.
Ptám se, zda v tento moment si chce vzít paní ministryně nebo pan zpravodaj závěrečné slovo? Ani teď tomu tak není.
Budeme hlasovat ve dvou bodech o navržených usneseních.
K prvnímu hlasování je potřeba 101 hlasů. Chci se zeptat, zda je potřeba, abych opakoval a přečetl znovu návrh tohoto usnesení, nebo stačí tak, jak ho přednesl pan zpravodaj?
Vypadá to, že nikdo nerozporuje tento postup, že bych dal rovnou hlasovat.
Kvorum je nastaveno na 101, já zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro návrh tohoto usnesení? Ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?
Hlasování s pořadovým číslem 31, přihlášeno je 128 poslankyň a poslanců, pro 125, proti nikdo. S návrhem byl vysloven souhlas.
Nyní budeme hlasovat o usnesení 1/2, kde je potřeba pro přijetí tohoto usnesení prostá nadpoloviční většina.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro? Ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?
Hlasování s pořadovým číslem 32, přihlášeno je 135 poslankyň a poslanců, pro návrh 110, proti nikdo. I s druhým návrhem usnesení byl vysloven souhlas.
Návrh obou usnesení byl schválen.
Děkuji a končím projednávání tohoto bodu.
Otevírám další bod dnešního jednání a tím je
Aktualizováno 6. 11. 2023 v 15:58.