Pátek 10. března 2023, stenozáznam zahájení jednacího dne schůze
(Schůze zahájena ve 12.00 hodin.)
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, je 12 hodin, budeme pokračovat. Než zahájíme tuto 62. schůzi Poslanecké sněmovny, rád bych vám připomněl, že ve 13 hodin bychom na základě usnesení organizačního výboru pokračovali v přerušené 54. schůzi Poslanecké sněmovny. To znamená, že dnes ve 12.53 budeme muset přerušit případně 62. schůzi a vrátit se do schůze 54. Nyní tedy zahajuji 62. schůzi Poslanecké sněmovny.
Aby byla zaznamenána naše účast, nejprve vás všechny odhlásím a prosím, abyste se všichni přihlásili identifikačními kartami. Náhradní karty a jejich čísla platí tak, jak bylo řečeno na 53. schůzi.
Schůzi svolala předsedkyně Poslanecké sněmovny podle § 51 odst. 4 našeho jednacího řádu na základě žádosti 43 poslanců. Pozvánka vám byla rozeslána v sobotu 4. března tohoto roku elektronickou poštou.
Nyní přistoupíme k určení dvou ověřovatelů této schůze. Navrhuji, abychom určili poslankyni Miladu Voborskou a poslance Ondřeje Koláře jako ověřovatele. Má někdo jiný návrh? Není tomu tak, dám tedy hlasovat.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro? Ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Kdo je proti?
Hlasování číslo 1, bylo přihlášeno 115 poslanců, pro hlasovalo 112, proti nebyl nikdo. A já konstatuji, že jsme ověřovateli 62. schůze Poslanecké sněmovny určili paní poslankyni Miladu Voborskou a pana poslance Ondřeje Koláře.
Co se týče omluv, rovněž odkazuji na 53. schůzi.
Nyní přistoupíme ke stanovení pořadu 62. schůze, jehož návrh je uveden na pozvánce. Připomínám, že podle § 54 odst. 7 zákona o jednacím řádu rozhodne Sněmovna pouze o pořadu uvedeném v žádosti, nelze navrhnout žádnou změnu ani doplnění pořadu, rovněž tak nelze rozšiřovat schválený pořad.
Co se týče přednostních práv, k pořadu schůze se mi hlásí s přednostním právem jako první pan předseda Jakob - stahuje své přednostní právo. Poté je přihlášen s přednostním právem pan poslanec Babiš. Pane poslanče, prosím, máte slovo.
Poslanec Andrej Babiš: Dobrý den, vážené poslankyně, vážení poslanci, vážení občané, dámy a pánové. Předstupuji zde proto, abych apeloval na to, abyste umožnili projednávání tohoto zákona, zvlášť v této době, kdy současná vláda nechává inflaci - a dneska máme čerstvé číslo - na rekordních 17 %, necelých 17, minulý měsíc to bylo přes 17 %, a nechává zcela volný průběh a veřejné finance mají deficit, i když inkasují stovky miliard do veřejných rozpočtů dodatečných daní. V únoru byl deficit 120 miliard, je to nejhorší únorový výsledek v dějinách samostatné České republiky, a je to téma velice aktuální.
Fialova vláda po prezidentských volbách, jak jsme to předpokládali, naplno rozjela svou asociální politiku, kterou plánovala od samého začátku, přestože voličům slibovala něco zcela jiného. A já jsem včera čekal od pana prezidenta ten spojovací projev, ale byl to stejný projev jako před volbami, tak doufejme, že 15. března - a za to určitě velké díky - si vyslechne naše zástupce a vyslechne naše argumenty, proč je to protiústavní a proč je to retroaktivní a proč je to nespravedlivé a proč je to asociální a proč je to skandální. Těch věcích, o kterých vláda nechtěla mluvit před prezidentskou volbou, je strašně moc, a teď chce připravit naše důchodce o 1 000 korun každý měsíc na penzích.
Jako řadový poslanec při příležitostí tohoto projevu jsem konečně si převzal výplatní pásku, a já nejsem členem žádných výborů, takže nemám žádné dodatečné příjmy jako ostatní, tak jsem si to spočítal. Takže vláda nechce dát důchodcům 7 000 korun a já za sedm měsíců budu mít navýšení 96 000, které samozřejmě posílám samoživitelkám, a považuji to za skandální. Takže tato vláda samozřejmě lhala o všem, že nebude zvyšovat věk odchodu do důchodu, živnostníkům chce zvýšit odvody o 60 %, měnila programové prohlášení vlády, které nikdy ani nevyhodnotila. My jsme ho vyhodnotili a mám nové programového prohlášení, kde mám zaznamenané změny, které jsou samozřejmě k horšímu a které se úplně liší od předvolebních slibů, ale o tom dnes není prostor mluvit.
Je to problém, přitom to řešení bylo jednoduché, bylo to zastropování cen elektřiny u výrobců, a tato vláda je jednoznačně vláda výrobců elektřiny, kteří kasírují stovky miliard od všech, a místo toho, aby to zastropovala, tak zkrátka to nechá být, protože asi ji někdo řídí zezadu, ti, kteří mají ty výhody. Tato vláda dělá úplný opak toho, co slibovala ve volbách. Šetří na lidech, zvyšuje daně a jsem zvědavý na ten hazard. To bylo vždycky velice zajímavé, když jsem byl ministr financí, jak to tady probíhalo, takže to bude určitě další krok v prospěch nějakých podnikatelských skupin. Takže dělá pravý opak toho, co slibovala. Šetří na lidech, rekordně zadlužuje zemi a v podstatě to lhaní vykázali teď jako aktualizaci v programovém prohlášení vlády, které za 430 dní nebylo ani jednou vyhodnoceno. Samozřejmě voliči to vnímají, ale to je samozřejmě jiné téma.
Já bych se vrátil zpět k zákonu o platech ústavních činitelů. Od ledna 2023 ústavním činitelům vzrostly platy o 12,7 %, to znamená, že řadoví poslanci a senátoři bez funkce dostávají měsíčně o 11 600 korun víc než doposud, to je ten základ. Já jsem si to spočítal na 13 684, a to v podstatě nemám ty další příjmy jak ostatní, takže ten základ bude 102 400 korun hrubého. Jenže základní plat pobírá jen menšina a většina má nějakou funkci. Někdo je předseda komise, někdo je místopředseda podvýboru, někdo je předseda výboru a tak dále, a samozřejmě funkce znamenají příplatky. Proto jsou ostatně ty funkce a jejich kumulace tak populární.
K platu je třeba přičíst víceúčelové paušální náhrady za stravu, dopravu a reprezentaci v rozmezí 53 200 korun až 72 100 korun. Těch náhrad je mnohem víc a z toho většina z nich jde politikům přímo do kapsy. Například na reprezentaci dostane poslanec se základním platem automaticky 16 % platové základny, tedy minimálně navíc 16 384 korun měsíčně. Mimochodem, kvůli náhradám na dopravu si spousta poslanců papírově nahlásí trvalé bydliště v jiném kraji, přestože v Praze mají byty, ve kterých žijí, jen proto, aby pobírali vyšší náhrady. Nebudu tady vzpomínat bývalého zakladatele béčka ODS, který by dokázal o tom vyprávět.
Pak mají poslanci další výhody jako peníze na asistenta, to je 50 500 korun měsíčně, na odborné a administrativní práce 25 600 korun měsíčně, na pronájem kanceláře až 27 000 korun měsíčně, příspěvek na vybavení kanceláře až 5 200 korun měsíčně, telefon a internet až 5 000 korun měsíčně, na pronájem bytu až 20 500 korun a samozřejmě si pronajímají kanceláře i fiktivně, a mohl bych pokračovat tady dál. Například loni nevládní organizace Kverulant spočítala, že každý poslanec vyčerpal v průměru na poslaneckých náhradách za prvních osm měsíců od svého zvolení skoro 900 000 korun. Celkem všichni poslanci za osm měsíců od 1. schůze Sněmovny 8. listopadu 2021 do 30. června 2022 vyčerpali na náhradách 175 milionů korun. Největší položkou byly náklady na dopravu. I ty se liší podle vzdálenosti bydliště, činil 62 milionů korun, náklady na kanceláře, asistenty a telefony pak celkem 43 milionů korun. Každý současný poslanec vyčerpal v průměru na poslaneckých náhradách za prvních osm měsíců 865 000 korun, měsíčně to činilo 108 241 čistého - v průměru na jednoho poslance. Je jasné, že i ten nejobyčejnější poslanec stojí dnes daňové poplatníky 155 000 korun měsíčně, průměrně se ale kvůli funkcím realita blíží spíš 200 000 korunám měsíčně.
Ti nejdražší politici jako pan Vystrčil nebo paní Pekarová, která nám tady ráda vykládá, že je nezdravé si zvyšovat platy, berou základní plat 274 800 korun měsíčně, to znamená o 31 000 víc, než brali, plus ještě náhrady. A to stále můžeme porovnat s těmi důchodci, kterým patří 7 000. Takže doufám, že spoluobčané dobře poslouchají.
I když nemá tak velké náhrady, stejně daňové poplatníky samozřejmě, a tomu rozumím, že premiér má plat 310 000 měsíčně, ministři mají 195 300 plus náhrady, takže všichni jsou happy. Škoda ale, že samozřejmě nechtějí dát peníze důchodcům, a samozřejmě můžeme mluvit i o platech zaměstnanců, jako jsou hasiči, policisté a tak dále, učitelé. Teď vzali vlastně těm asistentům - v rámci základního školství 40 000 zaměstnanců nedostane slíbené navýšení na 130 %. Předseda Ústavního soudu, to je také součást nové totality, pobírá kvůli rozmrazení platů až 329 800 korun.
Ten přehled byl zveřejněn a je tam samozřejmě podrobná tabulka, co všechno stát zákonodárcům proplácí. Ono je to velice dobře udělané, protože se to těžko počítá, ale jsou tam výdaje na reprezentaci. Výdaje na dopravu vlastním vozidlem nebo nájemným dopravním prostředkem z místa trvalého pobytu do místa sídla orgánu, v němž vykonává funkci, a zpět, v místě sídla toho orgánu a při cestách spojených s výkonem funkce. Výdaje na dopravu veřejnými hromadnými dopravními prostředky s výjimkou letecké dopravy při tuzemských cestách spojených s výkonem funkce. Výdaje na leteckou dopravu při tuzemských cestách. Výdaje na dopravu při zahraničních cestách. Výdaje na stravování při tuzemských cestách. Výdaje na stravování a některé další výdaje při zahraničních cestách. Výdaje na ubytování při tuzemských cestách. Výdaje na ubytování při zahraničních cestách. Výdaje na přechodné ubytování v místě sídla orgánu, v němž vykonává funkci. Výdaje na odborné a administrativní práce, výdaje na činnost průvodce nebo osobního asistenta. Výdaje na odbornou literaturu. To je neuvěřitelné, co všechno tady je!
Navíc vedle platu a finančních náhrad nesmíme opomenout výhody, jako jsou služební auta pro funkcionáře, telefony a počítače, expertné i dvaapůlkrát vyšší zahraniční diety, než dostávají obyčejní zaměstnanci. To je také záhada, proč je tam ten rozdíl. Přesně jsou tyto další benefity následovné: Užívání služebního vozidla s řidičem i bez něho k výkonu funkce nebo v souvislosti s ním a k osobní dispozici. Užívání služebního vozidla s řidičem i bez něho k výkonu funkce nebo v souvislosti s ním a k umožnění styku s rodinou. Užívání služebního vozidla bez řidiče k výkonu funkce nebo souvislosti s ním a k umožnění styku s rodinou. Neskutečné! Užívání přiměřeně vybaveného bytu. Užívání v místě sídla orgánu, pokud v tom místě nemá trvalý pobyt. Užívání jedné přiměřeně vybavené kanceláře ve svém volebním kraji nebo ve svém volebním obvodu zřízené po dohodě poslancem. Úhrada zdravotních služeb. Přednostní zřízení účastnické telefonní stanice. Zřízení a užívání jedné účastnické telefonní stanice. Zřízení a užívání dvou účastnických telefonních stanic. Ještě se sluší připomenout, že snad kromě učitelů jsou poslanci a senátoři také jediní, kdo mají v létě dva měsíce prázdnin, a na rozdíl od členů vlády se na poslance a senátory nevztahuje zákon o střetu zájmů, takže si mohou dál v klidu podnikat a při tom ve Sněmovně nebo Senátu hlasovat o svém předmětu podnikání, samozřejmě až na jediného poslance, a to asi tušíte, o koho jde. Jeden nemůže, všichni můžou, převedou na manželky a tak dále. Prostě je evidentní, že platy a náhrady ústavních činitelů se utrhly z řetězu. Takové platy pomalu neberou ani manažeři. V dnešní době jsou takto valorizované platy prostě neobhajitelné! Když jsem byl ve vládě, tak nám bylo jasné, ostatně proto jsem v roce 2021 přišel s novelou, která měla zmrazit od 1. ledna 2022 do 31. prosince 2026 platovou základnu, od které se všechno odvíjí a která je totožná se základním platem poslance, na 84 060 korunách. Úspora pro stát byla přesně 727 milionů za pět let. Tak to je samozřejmě strašně moc peněz a vláda říká, že hledá úspory, nebo politici, ale u sebe nehledají.
Když jsem zákon předložil před volbami v roce 2021, tak pro něj většina poslanců hlasovala, protože pětikoalice ovládala Senát a dohodli se se senátory, že zákon zamítnou, jako že naoko, čímž samozřejmě po volbách spadl pod stůl. Takže poslanci se tvářili, že jsou pro, samozřejmě to nebyla pravda, a Senát to shodil, protože samozřejmě víme, že teď už Senát je součástí nové totality. Proto jsem zákon znovu předložil po ustanovení nové Sněmovny hned 24. listopadu 2021, a to tak, aby s ním Sněmovna mohla vyslovit souhlas již v prvním čtení a platil by tak už od roku 2022. Jelikož ale primárním zájmem politiků pětikoalice jsou jejich platy, tak z toho nic nebylo. Až po tlaku od hnutí ANO vláda neochotně a opožděně na rok 2022 zmrazila platy politiků, letos ale už se samozřejmě zřejmě bála vlastních poslanců, tak platy raději rozmrazila. Přitom zrovna v době, kdy vláda tvrdí, že je zapotřebí šetřit, by politici měli jít příkladem a jako první začít šetřit u sebe. Hlavně když to někteří veřejně vykládají, že tady vlastně vláda není pro lidi, a všichni mají šetřit.
Takže já si myslím, že je nemorální, aby v době, kdy se v podstatě všem lidem snižuje koupěschopnost, jedné úzké skupině platy rychle rostly, ano, skupině, o které tady mluvím, a je to hrozná ostuda. Řeči o solidaritě si v takovém případě opravdu můžou tihle politici nechat. Solidarita musí platit pro všechny, a nejen pro takzvaných dolních deset milionů.
Naše vláda zmrazila platy politiků během koronavirové krize. Když dnes pětikoalice tvrdí, že ekonomika není v kondici, ale to je hlavně kvůli vám, aby utáhla zákonné zvýšení důchodů, no tak není v kondici ani na to, aby utáhla skokové navyšování platů politiků. Ale nejde o absolutní čísla, ale o symboliku.
Člověk by čekal, že když má pan premiér Fiala a další ministři a paní Pekarová takovou starost o veřejné rozpočty, tak s takovým návrhem přijdou sami. To by ale museli mít primární zájem o něco jiného než o vlastní zájmy. Stejně tak neobstojí nářky vládních poslanců, že jste museli politikům zvýšit platy, protože takový je zákon, a že jste s ním nemohli nic udělat. Přitom když jde o důchodce, porušování zákona pětikoalicí vůbec nevadí a je ochotna prosadit změnu naprosto neústavním způsobem. Klidně jste to mohli spojit dohromady. Když berete důchodcům, měli jste vzít i sami sobě. Zvláštní, že podobnou touhu šetřit neprojevujete u inflační doložky u předražených církevních restitucí, které byly tady schváleny velice podivně. Tam to bude stát rozpočet příští rok 8 miliard. Neuvěřitelné! Tady jsou vidět ty priority, a už vůbec neobstojí výmluvy na to, že platy politiků musely růst, protože jsou svázány s platy soudců. Ukazuje se, že to bylo špatné rozhodnutí. My jsme to vždycky chtěli oddělit, aby justice i státní zastupitelství platy rostly, ale politici, kteří mají obrovské příjmy, poslanci a tak dále, měli jít příkladem. No, to samozřejmě vládní politici nechtějí, protože se vymlouvají, že musí růst i mzdy soudcům, s tím souhlasím, ale dalo se to oddělit, ale ta vůle k tomu není.
Rozumím tomu, proč se vládní politici obšírné debatě o svých platech vyhýbají, protože samozřejmě nechtějí šetřit. Tato debata zase jasně ukázala, že jediné zájmy, které pětikoalice hájí, jsou jen a jen její vlastní, případně samozřejmě vidíme, kolik poradců a neúspěšných kandidátů do Sněmovny, kteří radí na ministerstvech a lobbistických skupin, navázaných na vládní politiky.
Velice zajímavé je stanovisko vlády, které je nesouhlasné, takže vláda říká: Ne, nesouhlasíme s tím, aby poslanci šli příkladem a zmrazili si své vysoké platy, a vláda je toho názoru, že "navrhované zmrazení platů představitelů státní moci na pět let je příliš dlouhé a velmi pravděpodobně by mohlo po nějaké době být zjevně neadekvátní aktuální ekonomické situaci a stavu státního rozpočtu. Pokud by byl předložený návrh přijat, po uplynutí pěti let by byla platová základna představitelů státní moci na úrovni roku 2020 a naopak by došlo k extrémnímu skokovému nárůstu platové základny pro představitele se všemi rozpočtovými i politickými důsledky z toho plynoucími nebo by muselo být složitě hledáno legislativní řešení postupného uvolňování takto za pět let vzniklého navýšení platové základny. Vláda proto v nejbližší době připraví a předloží vlastní legislativní návrh s odlišným řešením regulace nárůstu platů představitelů státní moci." Tak to je skutečně velice vtipné. A proč by to mělo skokově narůst? Proč?
Většina politiků se vlastně stravuje za státní. Za státní, jo, takže jaká inflace? Já samozřejmě jsem byl vždycky kritizován, že tady málo chodím, tak by bylo dobré, aby spoluobčané slyšeli, za kolik my se tady stravujeme. Bramborová polévka s paprikou 12 korun. Já jsem včera na CNN Prima říkal, že jsem si dal špenátovou za 15 korun a čočkovou s klobásou za 16 korun. Já se nedivím, že tady někdo skrývá ty ceny. Proč to neukáže paní předsedkyně Pekarová občanům, kolik tady co stojí? Není to ostuda? (Směje se.) To je skutečně nehorázné, když před chvílí vyšel článek na iRozhlasu s titulkem Prvňáček v náchodské škole při vyučování omdléval hlady, teď má obědy zdarma. V Česku přibylo rodičů, kteří nejsou schopni zaplatit svým dětem školní obědy, vážení kolegové a politici, všude tady v České republice, vyplývá to z dat neziskové organizace Women for women. Ta ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy dětem ze sociálně slabých rodin obědy platí. V aktuálním školním roce pomáhá organizace více než 14 000 dětí, brzy jich prý bude ještě víc. "Některé děti nejsou zvyklé jíst, tu porci ani nesnědí, vysvětluje vedoucí školní jídelny. Naposledy vedení školy obědy zařídilo zdarma chlapci v první třídě. Že má prvňáček problém, poznala jeho třídní učitelka, když jí při vyučování z hladu několikrát omdlel." Prvňáček omdlel, protože neměl na jídlo. Neuvěřitelné. Co to je, tohle? Takže když jsme mu dali první oběd, tak tady skákal radostí, že se nají. No to je jak v Africe tady, jak v Africe. A já to vím, protože mně píšou i ti důchodci na Vysočině, kde chodili do nemocnice a platili za jídlo 65 korun a teď platí 130. A tady, na tomto místě, u nás, máme smažák 109, čočková s párkem 15 korun, hovězí vývar s játrovou rýží 25, sekaný smažený řízek 105, vepřová plec na houbách 77. Tak já nevím, já bych strašně rád viděl to hospodaření. No to je normálně skandál!
Já vím, že všichni mě tady budete nenávidět, ale mně je to úplně jedno. Já říkám, pokud tady se berou statisícové platy a náhrady a já nevím co ještě všechno, a samozřejmě, jak to bylo na vládě? No, vždycky tam bylo všechno zdarma. Obědy, Sobotka dělal vždycky oběd. My, když jsme byli v menšině 208 dní, byla vláda v 6 hodin ráno, ano, pan kolega Bělobrádek si to pamatuje, tam byl vždycky společný oběd, já jsem dělal vládu v 6 hodin ráno, takže oběd nebyl. Potom jsme se slitovali nad menšinovou vládou s ČSSD a bylo v osm. Ano, měli jsme tam jídlo, ale já vás můžu ubezpečit, že jsem si vždycky jídlo platil, a všechno, jo?
Ale já se znovu vracím k Sněmovně. Takže pokud - já nevím, jestli vám není stydno - smažený vepřový řízek, pažitkové brambory 95 korun, a ty polévky a tak dále. A pokud vím - já nevím, já jsem to v minulosti odmítal - vláda měla všechno zdarma. A teď, když některé děti nemají co jíst, a samoživitelky, tak já nevím, já bych chtěl vyzvat paní Pekarovou, aby se na to podívala. Já vůbec nechápu, já jsem měl tu špenátovou za 15 korun a měl jsem tam vajíčko. Kolik stojí vajíčko, 7 korun? Jak to můžou udělat za 15 korun? Není to ztrátové?
Já jenom říkám, že jsme v době, kdy plno lidí má obrovské problémy, aby vůbec měli peníze, aby jejich děti si mohly koupit oběd ve škole. A my tady, tady je návrh, že se navyšují platy - ano, navýšily se, a ještě k tomu tady jsou ceny ostudné. Nechápu, proč je tady, a jakým právem my tady máme levnější jídlo? Já nevím, jakým právem, protože není to ostuda při těch platech? Smažený vepřový řízek za 112? Fajn, takže by bylo dobré, já bych chtěl požádat paní předsedkyni Sněmovny, aby se tomu věnovala.
A když už tedy - a znovu opakuji, že je to ostuda, že Sněmovna a pětikoalice prosadily navýšení platů v čase, kdy nechceme dát důchodcům směšných 1 000 korun měsíčně. Ano, dělá se z toho zásadní problém. A já doufám tedy, že pan prezident, i když zatím nejsem schopen pochopit, co vlastně, jak se rozhodne, ale má tu historickou šanci. Včera ten projev nebyl spojovací, takže může spojit teď, jak se o tom vždycky mluvilo. A samozřejmě takže my tady, politici si navýšili platy, polévka za 15 nebo za 12 a průměrná mzda minulý rok dosáhla 40 353 korun, ale vzhledem k inflaci reálné mzdy klesly o 7,5 %. Takže toto je ta situace.
A proto já znovu apeluji na vás, abychom jednoznačně ty platy zmrazili, abychom šli příkladem, abychom se podívali na to a zveřejnili, jaké jsou tady ceny za jídlo. Fakt to je neuvěřitelné. A já jsem jako ministr financí, de facto jednou mě upozornili, že tady se ani neplatila DPH. Kdo to všechno dotuje tady? A doufám, že už DPH tady platí. A já znovu opakuji, že pokud jsou tady takové ceny, tak za mě je to obrovská ostuda. Navýšili jsme platy, důchodcům nechce pětikoalice dát peníze. A tady tyhle články, které vycházejí, pro mě je to skutečně neuvěřitelné a znovu žádám Sněmovnu a znovu žádám paní předsedkyni, aby řešila ty věci. Tady jsme zveřejnili lidem, za kolik my tady jíme při těch statisícových platech. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Další s přednostním právem vystoupí paní poslankyně Mračková Vildumetzová, následovat bude pan předseda Okamura.
Poslankyně Jana Mračková Vildumetzová: Vážený pane místopředsedo, kolegyně, kolegové, většinu věcí řekl pan předseda. Já bych pouze shrnula to, že jsem se snažila již několikrát tento bod zařadit na pořad řádné schůze, nikdy se to nepodařilo. Sami vidíte, že v tuto chvíli, když se tady projednává zmrazení platů politiků, po mé pravé ruce řada poslanců vůbec není a prakticky je tento bod nezajímá.
Chtěla bych říct, že ten sněmovní tisk - vláda se jím zabývala již na konci roku 2021, kdy k němu dala nesouhlasné stanovisko. Pan předseda už to tady avizoval, kde jedním z důvodů, které řekl, že ho nepodpoří, že to je příliš dlouhé a velmi pravděpodobně by to po nějaké době mohlo být neadekvátní k aktuální ekonomické situaci a stavu státního rozpočtu.
Zároveň avizovali, že připraví svůj legislativní návrh, a když se tedy tímto sněmovním tiskem, ke kterému dali nesouhlasné stanovisko, zabývali na konci roku 2021, tak bych chtěla připomenout, že je březen roku 2023, takže si myslím, že již dávno mohli něco z jejich strany předložit. Doposud se to nestalo.
Musím říct, že když jsme tady měli minulý týden - a projednávali - předložený návrh zákona o důchodovém pojištění, který předložil pan ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka, který chce sahat na valorizaci seniorům, kteří by - například senior, který dnes pobírá důchod zhruba 20 000, tak by se mu měl navýšit na 21 700 korun podle zákona. Podle návrhu pana ministra Jurečky se mu tento důchod navýší pouze na 20 768. Já jsem tady i uváděla příklad. Je vidět, že pan Marian Jurečka v tu chvíli ani nereagoval, protože já jsem v tu chvíli považovala ministra Jurečku za ministra, ale on je zároveň i místopředseda vlády, to znamená, že on v tu chvíli má, v roce 2023 se jeho plat a odměna za výkon funkce navýšil zhruba o 27 000. To jenom, kdybyste to chtěli porovnat s tím seniorem. To znamená, že jeho odměna v současné chvíli činí 236 000 korun bez náhrad.
Při té schůzi jsme mnohokrát slyšeli slovo solidarita, to slovo jsme slyšeli včera i od nového pana prezidenta. Ano? A já to tady opakuji znovu poněkolikáté. Pokud něco chceme po někom, tak bychom měli začít od sebe. Víte, že jsem vás k tomu vyzývala už i při té schůzi, že opravdu budu velmi zvědavá na to, jakým způsobem se vládní poslanci a vláda postaví k této mimořádné schůzi a jestli návrh tohoto programu schválí. Samozřejmě, už je tady avizováno - doufám, že pan Okamura nebude mluvit moc dlouze, protože bych byla moc ráda, abychom se k tomu hlasování dostali a abychom opravdu viděli - protože záměrně se najednou objevilo, že ve 13 hodin tato schůze skončí a bude se projednávat nejdůležitější zákon pro občany této země, a to je zákon o České televizi, kde si potřebuje ještě vládní koalice navýšit počet členů rady z patnácti na osmnáct.
Já vás všechny vyzývám a prosím, schvalme pořad této schůze, pojďme se o tom bavit a pojďme to neprodleně řešit. Je to vůči občanům této země velmi nefér. Děkuji vám za pozornost.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Teď vystoupí s přednostním právem pan předseda Okamura a po něm ještě přednostní právo pana předsedy Fialy. Tak, prosím.
Poslanec Tomio Okamura: Vážené dámy a pánové, máme tady před sebou opoziční schůzi, kterou chceme prosadit zamrazení platů politiků. Hnutí SPD navrhlo zamrazení platů politiků, soudců a státních zástupců již mnohokrát a mnohokrát to ostatní strany smetly ze stolu. To už začínám považovat za parlamentní tradici.
Zastavení valorizace platů politiků jsme navrhli v roce 2018, žádná strana to nepodpořila a tehdy prošel návrh hnutí ANO a Pirátů o navýšení platů politiků o 10 %. Hnutí SPD hlasovalo jako jediné proti. Potom jsme zmrazení platů politiků navrhli v srpnu 2020 a nakonec v prosinci 2021. O mém návrhu na zmrazení platů politiků na celé volební období se naposledy hlasovalo vloni a Fialova vládní koalice mi to tehdy zamítla, takže tento návrh tady SPD podává bohužel vždy marně bez podpory zbytku parlamentu.
Pro ilustraci uvedu pár komentářů, které jsem k našim návrhům v médiích objevil. Předseda STAN Petr Gazdík, tehdejší předseda a politik STAN, nás za to, aby se nevalorizovaly platy politiků, označil za orgie populismu. Předseda KDU-ČSL v tehdejší době, Pavel Bělobrádek, zase v narážce na to, že jsem byl v minulosti přece místopředseda Sněmovny, prohlásil, cituji: "Možná by to šlo zamrazit jenom vedení Sněmovny." Konec citátu.
Systém automatického valorizování, stanovování platů politiků ze zákona většina poslanců ostatních stran vždy hájila. Připomínali, že jde o automat, aby politici do svých platů nezasahovali. Současné návrhy toto pravidlo podle nich porušují. Ocituji, co uvedl dříve šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek: "Prostě ten populismus je naprosto neodolatelný." Konec citátu zástupce TOP 09 Miroslava Kalouska.
Rok se s rokem sešel a máme naprostou paralelu k zákonu o platech politiků, soudců a státních zástupců. Máme tady zákon, podle kterého se valorizují důchody, a Fialova vládní pětikoalice si tady prohlasovala to, že okrade přibližně 3 miliony příjemců starobních, invalidních, vdovských a sirotčích důchodů o valorizaci, a přitom je to v podstatě principiálně naprosto stejná norma, která určuje platy poslanců. A my říkáme, že vládní argumentace je naprosto lživá a pokrytecká a je zcela opačná podle toho, koho se to týká. Takže důchodce jste okradli o valorizaci, ale sami sobě si platy zvyšujete, a jak víme, od 1. 1. letošního roku se zvýšily platy politiků právě na základě toho, že to prosadila Fialova vládní pětikoalice, a hnutí SPD opět hlasovalo proti zvyšování platů politiků, ale vy jste nás přehlasovali. Zmrazit důchody je podle vládních poslanců třeba, protože prý vláda musí šetřit, a peníze prý nejsou a důchodci prý musí být solidární s ostatními občany. Takže podle Fialovy vlády musí být důchodce s 10 000 měsíčně solidární s politiky, soudci a státními zástupci, kteří mají platy ve výši statisíců. Větší blbost asi už nikdo nevymyslí.
Jestliže fungování státu závisí na práci politiků, pak je zcela jasné, že by na tom, jak stát funguje, jak se daří občanům, měl být závislý také jejich plat. Pokud plat politiků prostě roste jen proto, že je inflace, a to právě proto, že si Fialova vláda vede velmi zle, tak je to absurdní. To, že si vládní politici navyšují platy o desetitisíce a současně okrádají důchodce o stokoruny, které jim ze zákona patří, je sprosté a neudržitelné. Jsem v této souvislosti rád, že se tentokrát probudilo i hnutí ANO, respektive předseda Babiš, který v minulosti, jak jsem říkal, hlasoval pro zvýšení platů politiků o 10 %. Teď jsme oba v opozici a lze úspěšně doufat, že návrh na zmrazení bohužel opět neprojde. Škoda. Pokud by na náš návrh Andrej Babiš přistoupil v čase, kdy měl ve Sněmovně většinu, tak by návrh prošel. Dnes kvůli Fialově vládě návrh na zmrazení platů politiků neprojde, protože Fialova vládní pětikoalice, která má nyní ve Sněmovně většinu, hodila občany přes palubu a myslí jen na svoje vlastní koryta.
Já jsem vás chtěl znova vyzvat, abyste schválili program této opoziční schůze, protože je potřeba zamrazit platy politiků a je potřeba také valorizovat důchody všem příjemcům důchodů, a nejen těm. Hnutí SPD podporuje i zvýšení podpory, chceme i zvýšení podpory pracujících lidí, rodin s dětmi, samoživitelek a dalších potřebných skupin občanů.
A tady bych rád ještě poznamenal to, co tady předvádí ministr vnitra a předseda STAN Vít Rakušan, protože jak víme, navrhuje dokonce zvýšení platů poslanců. I teď, i teď to navrhuje, zvýšení platů poslanců, kteří kumulují funkce. Ministr vnitra Vít Rakušan z hnutí STAN, a je to vicepremiér vlády Petra Fialy, navrhuje, aby poslanci, kteří jsou zároveň starosty - a to jejich hnutí STAN, Starostové a nezávislí, týká se to právě politiků STAN a vládních politiků převážně - chce, aby se zvýšily platy těm, kteří kumulují funkce, a to je pro nás absolutně nepřijatelné. My jsme proti a musím říct, že je to opravdu neuvěřitelně, neuvěřitelně sprostý návrh ze strany zástupců Fialovy vládní pětikoalice, že poté, co tady zamázli valorizaci všem příjemcům důchodů, ještě sami sobě chtějí zvyšovat dál platy, přestože už si je teď od 1. 1. zvýšili. Takže my s tímhle samozřejmě nesouhlasíme a chtěl jsem vás znova vyzvat, abyste schválili program této opoziční schůze na zamrazení platů politiků.
Tady bych rád ještě jednou připomněl, že o mém návrhu na zamrazení platů politiků se už loni hlasovalo. Vy jste mi ho zamítli, ale stále tady leží můj návrh zákona, který jsem podal po volbách předloni v listopadu a podal jsem ho podle § 90, aby šel projednat okamžitě, to znamená, během jednoho dne, kdyby vládní koalice chtěla, tak lze zamrazit platy politiků. Ale vy to nechcete, vy tady ten můj návrh, návrh SPD, neustále blokujete. To znamená, tady přesně vidíme, jaký je přístup vládní pětikoalice. Jenom bych připomněl, že za ten rok a čtvrt, co tady vládnete, skoro rok a půl, jste si prohlasovali zrušení odborných náměstků na ministerstvech a zavedení neomezeného počtu politických náměstků, to znamená, aby vaši straničtí vládní exponenti, členové Fialovy vládní pětikoalice, to znamená Piráti, ODS, TOP 09, STAN, KDU-ČSL, abyste měli co nejvíc politických trafik. Zvýšili jste si počet ministrů, sekretariáty, dokonce jste si tady prohlasovali teď od 1. 1. zřízení nového státního úřadu za více než miliardu korun, kde má být víc než 200 zaměstnanců, především pro exponenty Pirátů. Pro mě je to prostě nepřijatelné, že sami sosáte plnými doušky, přidáváte si peníze, přidáváte vašim lidem statisíce měsíčně, ale sami si zamrazit platy politiků nechcete a berete důchodcům.
Já bych taky tímto chtěl znovu a opakovaně vyzvat prezidenta Petra Pavla: poté, co Senát také souhlasil s okradením důchodců, aby tento zákon vetoval, protože v případě, že ho bude vetovat prezident Pavel, zachrání ty 3 miliony důchodců. Takže jsme zvědaví na to, jak to vlastně bude, jestli se prezident Pavel postaví na stranu 3 milionů občanů České republiky, anebo jestli se postaví na stranu Fialovy vládní pětikoalice, která ho podpořila ve volbách. Samozřejmě vím, že vzájemně spolupracujete, jste v podstatě jedna parta, ale tady je právě potřeba myslet na občany, a nikoliv na sebe sama.
Takže to je stanovisko SPD. Vyzývám vás k tomu, abychom zamrazili platy politiků, a my za to budeme i nadále bojovat. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Jste zatím posledním přihlášeným, pan předseda Fiala svoje přednostní právo stáhl.
Nyní tedy budeme hlasovat o celém návrhu pořadu 62. schůze Poslanecké sněmovny, jak byl písemně předložen.
Ještě než začnu hlasovat, načtu čtyři omluvy: od 11.45 do 13.15 se omlouvá paní předsedkyně Pekarová Adamová z osobních důvodů, od 12 hodin se omlouvá pan poslanec Stanislav Fridrich z rodinných důvodů, od 13 hodin se ze zdravotních důvodů omlouvá pan poslanec Jan Volný a od 12 hodin z pracovních důvodů se omlouvá pan poslanec Vladimír Zlínský.
Ano, eviduji vaši žádost o odhlášení, tak vás všechny odhlásím a poprosím, abyste se svými identifikačními kartami znovu přihlásili. Počet poslanců se ustálil. Zopakuji, o čem budeme hlasovat.
Budeme hlasovat o celém návrhu pořadu 62. schůze Poslanecké sněmovny, jak byl písemně předložen.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro? Ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?
Hlasování číslo 2, bylo přihlášeno 140 poslanců, pro hlasovalo 70, proti nikdo. Návrh byl zamítnut.
Pořad schůze nebyl schválen, já tedy končím 62. schůzi.
Paní předsedkyně s přednostním právem - jenom ji upozorním, že zakrátko ji budu muset přerušit tak, abychom stihli se vrátit do 54. schůze. Paní předsedkyně, prosím.
Poslankyně Alena Schillerová: Rozumím, pane místopředsedo. Děkuji, budu velmi stručná. Jenom shrnu, co se tady teď stalo. My jsme tady pět dnů a čtyři noci bojovali, aby našim důchodcům nebylo sebráno 7 000 v průměru letos na důchodech, těm nejzranitelnějším, těm, kteří celý život pracovali, přispívali do systému. Chtěli jsme teď jako symbol otevřít poslanecký návrh Andreje Babiše, upravit ho - protože samozřejmě byl podán a leží tu už prostě rok - a symbolicky si zmrazit platy ústavních činitelů. Prostě říct: My dýcháme jako vysocí politici s vámi, s celým národem, zejména s těmi důchodci, které jste tak hanebně o ty peníze obrali. Takže to je celé.
Co vy jste na to řekli? Ne, my se o tom bavit nebudeme. My jsme spokojeni, že se tady zvýšily platy v průměru o 11 000. Samozřejmě u nějakých vyšších funkcí je to o více. Takže já si myslím, že byste se měli stydět.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Jak jsem říkal, ve 13 hodin podle usnesení organizačního výboru budeme pokračovat v přerušené 54. schůzi. Protože jsme neschválili program 62. schůze, do 13 hodin přerušuji jednání. Ve 13 hodin se vrátíme k 54. schůzi. Děkuji.
(Schůze skončila ve 12.51 hodin.)
Aktualizováno 6. 11. 2023 v 15:58.