Pátek 10. března 2023, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
Předcházející část projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Jan Skopeček)
1.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 483/1991 Sb., o České televizi,
ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 484/1991 Sb., o Českém rozhlasu,
ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 90/1995 Sb., o jednacím řádu
Poslanecké sněmovny, ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 263/ - třetí čtení
V projednávání tohoto bodu jsme pokračovali dne 8. března, rozprava byla opět přerušena. Připomínám, že návrh na zamítnutí a pozměňující návrhy jsou uvedeny ve sněmovním tisku 263/3, který byl doručen dne 17. ledna 2023, a usnesení garančního výboru bylo doručeno jako sněmovní tisk 263/4. Prosím, aby místo u stolku zpravodajů zaujal ministr kultury Martin Baxa, což už učinil, a rovněž tak zpravodaj garančního výboru, kterým bude za omluveného pana poslance Kolovratníka pan poslanec Ondřej Babka.
Budeme tedy pokračovat v přerušené rozpravě, do které se přihlásili poslanci uvedení v pořadí. Nicméně mám tu přednostní právo paní předsedkyně Schillerové, která by měla vystoupit jako první. Paní předsedkyně, prosím.
Poslankyně Alena Schillerová: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Vážené kolegyně, vážení kolegové, pane ministře, já jsem opravdu velmi nemile překvapena tím, jak bezmezná, jak bezmezná je touha pětikoalice po moci. Už dnes máte vládu, ovládáte obě komory Parlamentu - Poslaneckou sněmovnu i Senát. Včera byl inaugurován prezident republiky, který byl zvolen také s vaší podporou. Ale k tomu si dovolím dodat, že pevně věřím, že pan prezident i přes výše uvedenou skutečnost brzy dokáže, že nebude kývat na každý váš návrh. Chci tomu věřit a určitě musí dostat šanci to prokázat.
Říká se, že pro demokracii je nebezpečné, když se kyvadlo moci příliš vychýlí na jednu stranu, a já s tím souhlasím. Vám ta koncentrace moci, kterou již nyní máte, evidentně nestačí. Vy chcete to kyvadlo vyrvat, aby se už nikdy nemohlo vrátit zpět. Minulý týden a celý váš postup během schůze toho budiž důkazem. A v této situaci tu nyní řešíme další instituce, které chcete získat pod svoji kontrolu, totiž média veřejné služby. Je to pro vás dokonce taková priorita, že jste opět dali stranou problémy občanů a podnikatelů. Netrápí vás vysoká inflace, nedostatek léků, nedostatek volných míst na středních školách, drahé potraviny nebo třeba nejistota na trhu práce v souvislosti s nejasnými vyhlídkami automobilového průmyslu. To vše je pro vás vzduch. A proto také my k těmto tématům musíme za vás svolávat mimořádné schůze, protože jinak je Sněmovna vůbec neřeší. To vše je vám totiž lhostejné, protože vaše priority jsou evidentně jiné.
Já ale na jednu stranu vaši snahu chápu. Obraz vaší vlády u společnosti totiž není vůbec dobrý. Většina výzkumů totiž ukazuje, že důvěra občanů ve vaši vládu opravdu není velká. V aktuálním průzkumu společnosti Morning Consult vychází, že premiérovi dnes nevěří už 67 % obyvatel této země. To je druhý nejhorší výsledek ze všech měřených zemí. Hůře dopadl jen premiér Jižní Koreje. Podle výzkumu společnosti STEM z konce loňského roku hodnotí práci premiéra známkou pět, tedy tou nejhorší možnou, 60 % populace. Ba co víc, jen 18 % lidí se podle stejného výzkumu domnívá, že budoucnost bude lepší. A především, a nyní, vážení provládní poslanci, dobře poslouchejte, 85 % lidí hodnotí uplynulý rok pod vaší vládou negativně. Nevěří tomu, že loňský rok přinesl úspěch v rozvoji celé společnosti. Stejný počet lidí si dokonce ani nemyslí, že by loňský rok přinesl více spravedlnosti. Chápu, že se vám to neposlouchá dobře, a chtěla bych vás upozornit, že pokud si myslíte, že se tyto pocity změní v případě, že ovládnete média veřejné služby, tak se velmi, velmi mýlíte.
Přijměte prosím radu od zkušenějších. Já vím, že někteří z vás mají pocit, že víte všechno nejlépe. Věřte mi ale, že cesta absolutního válcování všeho není ta nejlepší. Už i proto, že nikdo nikdy není u moci navěky. Dříve nebo později přijde k moci někdo jiný. Jste si jistí, že vám i potom bude tato třeba zrovna změna zákona vyhovovat? Opravdu chcete, aby média veřejné služby hrála podle toho, kdo je zrovna u moci? Opravdu máte pocit, že tímto zákonem jednáte v zájmu těchto médií? Napadlo vás, do jaké situace stavíte ty novináře, redaktory, jak moc jim komplikujete práci? Opravdu jim chcete dát definitivně nálepku provládních médií? A to není jen má domněnka. Já s nimi také mluvím. Ani samotným médiím se tato vaše iniciativa nelíbí.
Vím, že na tuto námitku zcela určitě opáčíte, že to samozřejmě nechcete, že vás podobné úvahy ani nenapadly. Ale opravdu si myslíte, že vám to někdo uvěří? Zvlášť v situaci, kdy doteď nikdo z vás nebyl schopný přesvědčivě říci, k čemu tato změna je? Vyřeší snad kontinuální pokles důvěry v média veřejné služby, tak jak to ukazuje například průzkum AMI Digital Index? Nebo vyřeší snad tato věc otázku financování veřejnoprávních médií? Nic z toho neřešíte. Jediné, na co nyní tlačíte, je změna volby do Rady ČT a Českého rozhlasu. Přitom to, co my chceme, a myslím si, že to je zcela legitimní, nebo možná spíš by to mělo být absolutní naprostou samozřejmostí, neměňte podmínky výběru nového generálního ředitele České televize v době, kdy už se proces výběrového řízení rozběhl. To je přece naprosto skandální postup! A troufnu si říci, že při jiném rozložení sil by měl potenciál plnit hodně velká náměstí.
Při posledním projednávání tohoto bodu zde ve Sněmovně zaznělo mnohokrát, že pokud ty obavy chcete rozptýlit, tak to můžete udělat snadno. Není nic jednoduššího. Stačí posunout účinnost zákona za termín volby generálního ředitele. Ta výzva zde padla několikrát, ale odpověď od vás zatím žádná. A já se tedy musím zeptat: Proč vám skutečně nejde o kontrolu nad tou volbou? Proč je takový problém účinnost zákona odložit? Mohl by mi někdo z vás na tuto jasnou a jednoduchou otázku jednoznačně odpovědět? Ale myslím opravdu jasně. Bez jakýchkoli výmluv a vytáček. Proč toto není možné?
Vím, že odpověď na tuto otázku nedostanu. Zatím jsem ji nedostala, nebo ne upřímnou. A v tom je právě ten rozdíl. Vy se rádi označujete za demokraty, a když máte naplnit tento atribut, nebo hodnotu, jak rádi říkáte, tak to udělat nechcete. Najednou zcela demokraticky jste to vy, kdo tu bude rozhodovat o tom, co je demokratické a co není, co je správné a co není?
Víte, všichni, jak tu jste, víte, že si jako opozice stěžujeme na objektivitu některých pořadů v České televizi. Ano, často máme pocit, nebo občas máme pocit, že nám média veřejné služby nevycházejí vstříc jako vládní koalici. I vy máte pocit, že nás kritizují neprávem, že nám nedávají tolik prostoru, kolik bychom si přáli. Ale to není špatně. Umím si totiž představit, že podobný pocit mají i někteří ministři a někteří vládní poslanci. Ale řekněme si pravdu, kterou vy nechápete. To je přece dobře. Na konci dne je to asi přesně tak, jak to má být. Proto tu máme veřejnoprávní média. A to hlavní je, že nás by ani ve snu nenapadlo kvůli tomuto pocitu navrhnout změnu zákona, která by to měla změnit. Nikdy jsme to nedělali. Naopak jsme byli na sebe hrdí v situaci, kdy si tehdejší opozice vybírala do těchto rad lidi, které chtěla ona. A víte proč? Protože tak to prostě v demokratické společnosti má být. Demokracie není o tom, že vítězí jeden názor. Demokracie je o tom, že vedle sebe stojí dva nebo i více různých názorů a všechny mají stejnou váhu. Demokracie není, že je správný pouze jeden - ten váš - názorový proud, a všichni, kteří ho nesdílí, musejí být zašlapáni do země a média to mají podporovat.
Mimochodem, moje babička mi vždycky říkala, která mě vychovávala, jedno takové přísloví, podle kterého se snažím celý svůj život chovat. Znělo: Pozdrav vždy slušně všechny, když jdeš nahoru. Může se stát, že až půjdeš dolů, budeš potřebovat, aby pozdravili oni tebe. Myslím, že byste si měli tuto starou moudrost, a všichni bychom si měli tuto starou moudrost připomenout. Nevěřím tomu, že byste si vy osobně přáli, aby se k vám, až přijde jiná vláda, chovala stejně přezíravě, jak to dělají někteří z vás vůči stávající opozici.
Zvláštní na tom je, že to byla přitom vaše vláda, která se v programovém prohlášení zavázala, že bude podporovat média veřejné služby a usilovat o jejich stabilitu. Tento krok stejně jako řada dalších jdou ale obráceným směrem. A musím říct, že věřím v sílu veřejnoprávních médií. S novináři jsem vždy komunikovala, vždy jsem se k nim chovala korektně a otevřeně. A věřím, že i když si je chcete touto cestou omotat, tak že oni budou proti, že si udrží svoji nezávislost. A chtěla bych vás i vyzvat, pokud je naše úvaha mylná, počkejte s přijetím tohoto zákona. Protože jestli nejde o volbu generálního ředitele, není přece kam spěchat.
Závěrem se vrátím ještě k tomu, co jsem říkala v úvodu. Vážená vládo, vážená pětikoalice, řešte prosím problémy, které před vámi stojí a v důsledku kterých lidé a firmy mají opravdu velké potíže. Řešte tyto věci místo snahy o upevňování moci a vlivu. Děkuji za pozornost. (Potlesk z lavic ANO.)
A jestli ještě mohu? (Předsedající: Ano Prosím.) Děkuji, pane místopředsedo, za laskavost.
Děkuji vám, že jste mě vyslechli. A protože si myslím, že jsem řekla spoustu důležitých věcí, o kterých je třeba přemýšlet a zvažovat jejich důsledky, tak si beru pauzu na jednání klubu hnutí ANO do 14 hodin. Děkuji vám.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuju pěkně. Jenom se zeptám, je-li nějaká dohoda předsedů klubů? Protože tímto de facto končíme dnešní jednací den. Je na tom dohoda? (Přitakávání z různých stran.) Dobrá. Dobrá. Sdělila jste to předsedům klubů. Bezvadné.
Konstatuji, že na žádost paní předsedkyně Schillerové, která si bere přestávku, vyhlašuji přestávku do 14 hodin, čímž vlastně dojde k tomu, že ukončíme dnešní jednací den. Děkuji vám a přeji hezký víkend.
(Schůze přerušena ve 13.15 hodin.)
Aktualizováno 6. 11. 2023 v 15:58.