(14.50 hodin)
(pokračuje Radim Fiala)
V České republice máme po přepočtu na takzvanou paritu kupní síly, což znamená místní úroveň příjmů obyvatel, aktuálně nejvyšší ceny elektřiny ze všech členských států Evropské unie. Vyplývá to z posledních dat indexu Happy, který tvoří poradenské společnosti VaasaETT z Finska, E-control z Německa a maďarský energetický regulátor MEH, který srovnává ceny energií evropských zemí. Schválně cituji ty organizace a společnosti, které provedly tento průzkum, z toho důvodu, abyste nemohli tyto informace nazvat dezinformacemi a říkat, že jsou to lži a že to všechno je úplně jinak. Prostě není, je to tak.
Zatímco české domácnosti přišla 1 kilowatthodina elektřiny počátkem prosince 2022 - to znamená, že tady mluvím o datech, která jsou stará necelé dva měsíce, není to žádný starý průzkum - takže Čechy přišla 1 kilowatthodina na 68,2 eurocentu, Itálie na 53,7 eurocentu a Němci za ni platili pouze 46,6 eurocentu. Takto vysoké ceny jsou nuceni naši spotřebitelé platit, přestože jsme jako stát ve výrobě levné elektřiny plně soběstační a přestože Česká republika v této situaci, reprezentována touto vládou, vládou Petra Fialy, má podíl 70 % ve společnosti ČEZ, která je naším největším producentem elektřiny.
Současná situace má silně negativní dopady na sociální situaci českých domácností a českých firem. 1 kilowatthodinu vyrobí české jaderné elektrárny za necelou 1 korunu, k nám se dostávají za 4, 5, 6, 7, 8 korun. A já se ptám vlády, kde jsou ty prachy? Kde je ten rozdíl mezi výrobou 1 koruny a nějakým ziskem 1,50? Kde je rozdíl do těch 7 korun? Komu to dáváme? Kompenzujeme to obchodníkům, kompenzujeme to překupníkům, protože ty ceny jsou z burzy. Je to velmi špatně, protože samozřejmě tím, že to kompenzujeme, na to doplácí státní rozpočet a i přes windfall tax a různé jiné taxy nebude vláda schopna vybrat tolik peněz, kolik kompenzuje těm obchodníkům, a český státní rozpočet během dvou tří let na to prostě doplatí, protože jestli budeme kompenzovat něco mezi 100 miliardami a 200 miliardami ročně, tak prostě to státní rozpočet nemůže udržet. A já se ptám, kde za tři roky vláda vezme na důchody, kde vezme na sociální dávky a na další nutné mandatorní výdaje? Vždyť prostě nebudou peníze a bude si půjčovat, bude si půjčovat za nehorázné úrokové míry, třeba za 7 %, 8 %, možná i víc. To znamená, jestli dnes platíme necelých 50 miliard úroků, tak to v dalších letech může být třeba 100 miliard, 100 miliard úroků ročně! Víte, co to je za horu peněz? Ani bychom to nepřelezli!
Jde jednoznačně o odpovědnost této vlády, vlády Petra Fialy, která má také regulační nástroje, ale nevyužívá je, aby tak dále ožebračovala naše občany a firmy a přemrštěnými cenami si zajistila další miliardové příjmy státního rozpočtu.
Ale my jsme vyzvali vládu, aby zavedla takzvaný sociální tarif. To znamená, jestli jaderná elektrárna vyrobí elektřinu za 1 korunu, tak aby si k tomu přidala nějaký zisk, aby k tomu připočítala distribuční poplatky a prodala to třeba za 2 koruny českým firmám, českým občanům, a ne za 7 nebo za 9 nebo za kolik a nikomu nic nekompenzovala. Jedině tak se z toho můžeme dostat. Jinými slovy, česká vláda - nevím, jestli tato má tolik politické odvahy, aby to udělala - ale česká vláda musí přijmout odpovědnost za výrobu elektrické energie, její distribuci a cenovou politiku, a ne že to bude nechávat na nějakém evropském trhu, který je fikce a který prostě nefunguje a neexistuje jenom proto, že si Němci dokázali zavřít své jaderné a uhelné elektrárny a elektrické energie je nedostatek.
Takže v přímém přenosu už teď můžeme sledovat deindustrializaci České republiky. Firmy se dostávají do obrovských problémů, jsou prodávány - je jich na trhu mnoho, těch firem, které se dneska nabízejí k prodeji, protože už nemají žádné zisky. Vláda argumentuje nějakým průzkumem, který říká, že se zase tak moc nepropouští v těch firmách. Jasně, protože se propouštějí agenturní zaměstnanci, ti nejsou na hlavní pracovní poměr, takže těch se ty velké firmy zbavují jako prvních, ale přesto nárůst propouštění je a v budoucnu pravděpodobně bude. To za prvé.
Za druhé, ty firmy netvoří žádné zisky. Když netvoří zisky, nemohou jednak investovat do inovací, do dalších věcí týkajících se zaměstnanců, ale hlavně také nebudou odvádět daň z příjmů právnických osob, protože nebudou mít zisky. To znamená, že český státní rozpočet přijde o další finanční prostředky, a samozřejmě vláda se bude snažit někde je vybrat, někde jinde, a už se o tom mluví: DPH z 10 na 13 až 14, daň z příjmů fyzických osob, progresivní daň z příjmů fyzických osob, zvýšení daně z příjmů právnických osob, daň z nemovitosti a další daně. Vždyť je to veřejně dostupné na Novinkách, jen se na to podívejte, kde o tom mluví pan vicepremiér Marian Jurečka, ministr práce a sociálních věcí, i pan ministr financí Stanjura. Každý z nich říká něco, asi aby to nebyla taková rána pro veřejnost. Takže já jasně říkám, že by vláda měla udělat sociální tarif, nedívat se doleva, doprava, přece jde o naše firmy, o naše zaměstnance.
A já k tomu řeknu ještě jednu věc. Ten globalizovaný svět, který jsme znali, končí. Končí! To znamená, Česká republika se bude muset vrátit k výrobě některých dalších věcí, jako je vlastních léků, aspoň těch nejdůležitějších, protože nemůžeme stát frontu v Indii a v Číně na antibiotika nebo na některé jejich složky. Budeme se prostě muset vrátit ke spoustě věcí, které jsme díky globalizovanému světu opustili, protože jsme si zvykli, že to tady zítra nebo pozítřku bude. Prostě dodavatelsko-odběratelské řetězce se přerušily, je to velký problém a myslím si, že globalizovaný svět, jak jsme ho znali, končí.
Tak, to bylo asi všechno k tomu, co jsem chtěl říct. Paní předsedkyně, máte to napsáno?
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Vláda Petra Fialy nezvládá energetickou krizi byl název, a na kdy to chcete zařadit?
Poslanec Radim Fiala: Já bych to zařadil na dnešek jako... už tam máte nějaký bod?
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Máme, máme tady hodně návrhů na první body, druhý a třetí.
Poslanec Radim Fiala: Tak já to zařadím jako další po už zařazených bodech.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Ano, po pevně zařazených bodech dnes. Dobře. (Poslanec Radim Fiala: Děkuji vám.)
Nyní je přihlášena paní místopředsedkyně Klára Dostálová s přednostním právem, pak se hlásí pan místopředseda Havlíček, všechno přednostní práva zatím. Prosím, máte slovo.
Místopředsedkyně PSP Klára Dostálová: Děkuji za slovo, paní předsedkyně. Vážené kolegyně, vážení kolegové, dnes jsme svědky toho, že se opět snažíme zařadit na jednání Sněmovny body k projednání, které trápí občany této země, a kdybych si mohla vsadit, tak se vsadím, že opět nebude ani jeden z nich zařazen. To znamená, všechny ty problémy, které trápí - obracíte se na nás v poslaneckých kancelářích, abychom nějakým způsobem podpořili vládu v tom, aby problémy řešila - tak bohužel asi ani dnes nedojde k zařazení, ale nebudu předbíhat, třeba budu mile překvapena. ***