Čtvrtek 8. září 2022, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze

(pokračuje Věra Kovářová)

100.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu ČR k vyslovení
souhlasu s ratifikací Dodatek č. 1 k Hostitelské dohodě týkající se umístění,
podpory, výsad a imunit mezi vládou České republiky a Agenturou pro evropský
globální navigační satelitní systém (GNSS), podepsané v Praze dne 27. ledna 2012
/sněmovní tisk 194/ - druhé čtení

Prosím, aby se slova ujal - zde mám pana ministra Kupku, ale zdá se, že ho zastoupí pan ministr Baxa, takže ho poprosím, aby se ujal slova.

 

Ministr kultury ČR Martin Baxa Děkuji za slovo. Vážená paní místopředsedkyně, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, před sebou máte návrh na sjednání dodatku číslo 1 k hostitelské dohodě mezi vládou České republiky a Agenturou pro evropský globální navigační satelitní systém, týkající se umístění, podpory, výsad a imunit, podepsané v Praze 27. ledna 2012. Tento materiál navazuje na dvě memoranda o porozumění uzavřená mezi vládou České republiky a agenturou GSA, respektive EUSPA, během loňského a předloňského roku.

V květnu loňského roku došlo v důsledku schválení nového nařízení ke kosmickému programu EU k transformaci původní agentury GSA pro unijní družicové navigační systémy na novou agenturu EU pro kosmický program neboli EUSPA. Tím se významně rozšířila působnost původní agentury GSA z oblasti družicové navigace na všechny služby kosmického programu EU, tedy i na systém pozorování Země Copernicus, systém vládní družicové komunikace GOVSATCOM a další. Podstatně se tak zvýšil význam agentury a rozsah jejích činností.

Připomínám, že jde o první a dosud jedinou agenturu Evropské unie se sídlem v České republice. Vedle prestiže znamená sídlo agentury v Praze pro českou ekonomiku také přímé finanční přínosy. Podle kalkulací GSA činí stovky milionů korun ročně. Ty se realizují různou řadou způsobů, například formou snazších možností spolupráce a konzultaci s EUSPA pro české firmy, koncentrace odborníků a setkávání v rámci akcí agentury, přilákání pobočky zahraničních firem do Česka či kongresové turistiky, která opět postupně ožívá.

V souvislosti se vznikem EUSPA je možné očekávat další znásobení přínosů pro Česko oproti přínosům realizovaným z umístění sídla GSA. Navýšení odpovědnosti a úkolů agentury si však vyžádá vyšší personální i technické zdroje, pro které již nebude dostačovat současná budova poskytnutá GSA na základě původní hostitelské budovy. K nárůstu počtu zaměstnanců dojde postupně během několika let. Dle propočtu agentury se jejich počet celkem navýší o více než 200, tedy na celkových přibližně 570 v roce 2026.

Zároveň nyní probíhají na úrovni Rady EU a Evropského parlamentu jednání o dalším unijním kosmickém systému pro zabezpečené telekomunikační spojení. Má se jednat o systém o stovkách družic, v jehož provozu má hrát EUSPA významnou roli. Celkové počty pracovníků EUSPA v Praze, stejně jako přínosy agentury tak budou patrně ještě vyšší.

Zástupci České republiky a agentury dospěli po společných jednáních k závěru, že nejvhodnějším řešením bude zajištění nové budovy pro účely EUSPA v širším centru Prahy a pro zajištění datového centra agentury pak služeb zabezpečeného Centra sdílených služeb v Zelenči. Obě strany vyjádřily svůj záměr tímto způsobem postupovat prostřednictvím dvou vzájemných memorand o porozumění. Za tímto účelem vláda navrhuje formou dodatku sjednat změnu původní hostitelské dohody mezi vládou a agenturou. Předmětem změny je umožnit přesun sídla agentury EUSPA na jiné místo v Praze a možnost zajistit pro EUSPA datové centrum či jiné potřebné prostory, které budou podléhat stejnému režimu jako budova sídla agentury.

Zahraniční výbor Sněmovny na svém jednání 9. června 2022 doporučil Poslanecké sněmovně dát souhlas s ratifikací. Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, dovoluji si vás požádat o podporu tohoto materiálu. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane ministře, a nyní prosím zpravodaje zahraničního výboru, poslance Jiřího Horáka, aby odůvodnil usnesení výboru, které bylo doručeno jako sněmovní tisk 194/1. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Jiří Horák: Děkuji. Krásný dobrý den, dámy a pánové. Zahraniční výbor projednal tento materiál na 10. schůzi dne 9. června roku 2022. Podtrhl bych, že rozšíření agentury a rozšíření toho sídla samozřejmě přinese České republice nejenom prestiž, ale rozšíření vědy, výzkumu a dalších investic i do českých firem, takže to je bych řekl velice významné, a zahraniční výbor tak doporučuje Poslanecké sněmovně přijmout následující usnesení:

"Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky

I. dává souhlas k ratifikaci Dodatku číslo 1 k Hostitelské dohodě týkající se umístění, podpory, výsad a imunit mezi vládou České republiky a Agenturou pro evropský globální navigační systém, podepsané v Praze dne 27. ledna 2012;

II. pověřuje předsedu výboru, aby toto usnesení předložil předsedkyni Poslanecké sněmovny;

III. zmocňuje zpravodaje výboru" et cetera...

Děkuji za pozornost.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane zpravodaji. Nyní, ještě než otevřeme rozpravu, přečtu omluvy. Pan poslanec Králíček se omlouvá od 15 hodin z rodinných důvodů, pan poslanec Hubert Lang celý jednací den ze zdravotních důvodů, Jan Richter do 10.30 ze zdravotních důvodů, Sadovský Petr od 9.20 hodin z pracovních důvodů a z členů vlády se omlouvá paní ministryně Anna Hubáčková od 10 hodin do 11 z pracovních důvodů.

A nyní otevírám rozpravu, do které se jako první přihlásil pan poslanec Strýček. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Jiří Strýček: Vážená paní předsedající, vážené kolegyně, vážení kolegové, já bych jenom ještě na okraj, nad rámec toho, co tady zaznělo z úst pana ministra a zpravodaje, jako klubový zpravodaj také ještě k tomu řekl svých pár poznámek. My samozřejmě jako hnutí ANO dodatek této smlouvy podpoříme, tak jak jsme to podpořili v prvním čtení, nicméně samozřejmě ten název se tváří velmi vznešeně, spousta lidí vůbec neví, co si pod tím má představovat, takže mi dovolte pár poznámek na ozřejmení celé záležitosti.

Agentura Evropské unie pro kosmický program je v podstatě nástupcem Agentury pro evropský globální navigační systém. Ta má jako jediná agentura Evropské unie sídlo v České republice - což je samozřejmě prestižní záležitost - tady v Praze. V současné době, jak jsem pochopil z předkládací zprávy ministerstva i z médií, se hledá po Praze její jediné sídlo. Jak jsem řekl, je to jediná agentura evropská, která sídlí u nás, a znovu opakuji, je to velmi prestižní záležitost. Čistě finanční výnos nebo přínos bych v tom však samozřejmě úplně nehledal, je to spíše zprostředkovaná ekonomická výhoda a dosáhne zejména zde do Prahy.

Potřeba hledat větší budovu pro tuhle agenturu je dána rozšířením kompetencí agentury, protože kromě stávající agentury, což je družicová navigace, bude nově obhospodařovat také všechny služby kosmického programu EU. Sem patří například i dálkový průzkum Země, pozorování a sledování vesmíru či družicové telekomunikace. To si samozřejmě vyžádá navýšení personálu zhruba asi o 200 lidí a s tím bude samozřejmě spojena potřeba nových prostor a nové budovy.

Kromě budovy však bude potřeba i zabezpečené datové centrum, a dodatek k této mezinárodní smlouvě má tedy umožnit stěhování agentury v rámci hlavního města Prahy. Co je však zřejmé je, že časový harmonogram už velmi tlačí, protože tyto nové prostory jsou potřeba od 1. července 2023 a stěhování pak bude zahájeno zhruba o půl roku později. Jak jsem už řekl, tady není třeba hledat jenom ten čistý finanční přínos, sjednání dodatku totiž samozřejmě má i vliv na státní rozpočet. To si neříkejme, že ne, protože podle hostitelské dohody jak nyní, tak po vstupu v platnost dodatku číslo 1 platí agentura za pronájem prostor nejvýše 25 % místního komerčního nájemného a zbytek, 75 % nájemného, hradí Česká republika. Pronájem nových prostor evropské agentury se tak stane nadlouho výdajem státního rozpočtu. Znovu opakuji, že my s tím samozřejmě souhlasíme, se té zřízením agentury, ale jen bych byl rád, kdyby tady toto zaznělo, že prostě opravdu 75 % vlastně bude hradit Česká republika.

Jaké je pro stát jiné řešení? Buďto se najde státní budova, anebo agentura půjde do komerčního objektu a český stát jí komerční nájem nebude (bude?) doplácet. My podle předkládací zprávy jsme v podstatě v tom druhém případě, to znamená, že se půjde formou pronájmu. Podle mých informací stát údajně nenašel vhodnou budovu ve vlastnictví státu, která by mohla být sídlem pro umístění agentury a využívání agenturou. Proč, to nevíme, důvodová zprávy v tomto směru nic neříká. Zbývá nám tedy druhá možnost, nové prostory budou pro agenturu komerčně pronajímány. Jsme víceméně už tedy v současné době postaveni před hotovou věc.

Co je teď ještě důležité, je to, že v této důvodové zprávě - a mě to trošku zarazilo - nejsou vyčíslené žádné ekonomické dopady. Je tam sice napsáno, že vyčíslení dopadů není možné, dokud nebude dokončen výběr nové budovy sídla agentury, tomu já samozřejmě rozumím, ale určitě nějaký nástin v té důvodové zprávě mohl ze strany ministerstva zaznít. Z médií jsme se totiž dozvěděli, že pražský magistrát s Ministerstvem financí podepsal v červenci smlouvu o smlouvě budoucí a pro agenturu by měl připravit prostory, zatím nedokončené, v centru Nová Palmovka.

Náklady na dostavbu a její zajištění bude mít na starosti městská organizace Pražská developerská společnost, mohou podle odhadu dosáhnout až 1 miliardy korun a investorem bude Praha 1. Letos by se mělo vyhlásit výběrové řízení na projektanta a dodavatele první etapy dostavby, která by měla, mohla začít příští rok a dokončena by měla být v roce 2025. Když to tedy znova shrnu, příjemcem peněz ze státního rozpočtu bude hlavní město Praha přes svou servisní developerskou firmu. Jelikož se ale má letos teprve vyhlásit výběrové řízení na projektanta na dostavbu, nevím, jak se tady toto bude celé stíhat k tomu danému termínu.

Zřejmě je to tedy nějak nafázováno v čase a prostoru a prostory se budou zřejmě asi předávat postupně. Jak znovu opakuji, nezpochybňuji tady toto, nebo my jako klub hnutí ANO samozřejmě tady toto schválíme, nicméně to byly mé poznámky k tomuto tisku. A jen bych zdůraznil, že bych si tedy představoval lepší zdůvodnění zvoleného řešení a aspoň odhad nákladů pro státní rozpočet. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče. Ptám se, zda se ještě někdo hlásí do rozpravy? Není tomu tak, rozpravu tedy končím.

A táži se, je-li zájem o závěrečná slova? Není zájem. Přikročíme k hlasování o navrženém usnesení. Já přivolám kolegy z předsálí.

 

Mezitím přečtu usnesení tak, jak ho načetl pan zpravodaj. Usnesení zní: "Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky dává souhlas k ratifikaci dodatku číslo 1 k hostitelské dohodě týkající se umístění, podpory, výsad a imunit mezi vládou České republiky a Agenturou pro evropský globální navigační satelitní systém (GNSS), podepsané v Praze dne 27. ledna 2012."

Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro návrh tohoto usnesení? Kdo je proti?

Hlasování číslo 46, přihlášeno 130 poslankyň a poslanců, pro 115, proti žádný. Návrh byl přijat a my jsme vyslovili souhlas s ratifikací dodatku.

 

Končím projednávání tohoto bodu.

A přikročíme k projednávání bodu dalšího, což je bod

Aktualizováno 6. 11. 2023 v 15:57.




Přihlásit/registrovat se do ISP