Čtvrtek 16. června 2022, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Jana Mračková Vildumetzová)
86.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení
souhlasu s ratifikací Dohody mezi Českou republikou a Arménskou republikou
o usnadnění aplikace Evropské úmluvy o vydávání z 13. prosince 1957
(Praha, 9. června 2021)
/sněmovní tisk 132/ - druhé čtení
Opět poprosím, protože nevidím tady pana ministra spravedlnosti, takže předpokládám, že ho zastoupí pan ministr dopravy pan Martin Kupka, kterému bych si dovolila v tuto chvíli předat slovo, aby nás seznámil s tímto návrhem.
Ministr dopravy ČR Martin Kupka Vážená paní předsedající, vážené paní kolegyně, vážení páni kolegové, dovolte mi, abych jen krátce uvedl vládní návrh, kterým se Parlamentu předkládá k vyslovení souhlasu s ratifikací Dohoda mezi Českou republikou a Arménskou republikou o usnadnění aplikace Evropské úmluvy o vydávání. Účelem této dohody je řešení případů, kdy občané jedné smluvní strany jsou na území druhé smluvní strany v nepřítomnosti, avšak po řádném předvolání odsouzeni pro spáchání trestného činu, nicméně ještě před nastoupením a vykonáním uloženého trestu se vrátí na území svého domovského státu.
K předání výkonu rozhodnutí v současné době neexistuje žádný smluvní základ, neboť Arménská republika neratifikovala dodatkový protokol k úmluvě o předávání odsouzených osob, který umožňuje předat výkon uloženého trestu odnětí svobody do státu státní příslušnosti dotčené osoby v případě, kdy této osobě byl uložen trest odnětí svobody a tato osoba uprchla do státu své státní příslušnosti před tím, než uložený trest vykonala. Česká republika ani Arménská republika navíc běžně nevydávají své vlastní státní příslušníky. Případné žádosti o vydání by tedy v takových případech nemohlo být vyhověno.
Provádění dohody bude v působnosti Ministerstva spravedlnosti, Ministerstva vnitra, které zajišťuje komunikaci prostřednictvím Národní ústředny Interpolu a Ministerstva zahraničních věcí, které zajišťuje komunikaci diplomatickou cestou. Provádění dohody nebude spojeno se zvýšenými finančními nároky na státní rozpočet a bude hrazeno z kapitol uvedených ministerstev.
Děkuji za pozornost a prosím o příznivé posouzení vládního návrhu.
Místopředsedkyně PSP Jana Mračková Vildumetzová: Děkuji, pane ministře. Nyní poprosím zpravodaje zahraničního výboru, pana poslance Vladimíra Balaše, aby nám odůvodnil usnesení výboru, které bylo doručeno jako sněmovní tisk 132/1. Pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Vladimír Balaš: Děkuji, paní předsedající. Vážené dámy, vážení pánové, dovolte, abych vás seznámil s usnesením zahraničního výboru ze 7. schůze z 31. března 2022, a to k vládnímu návrhu, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu s ratifikací Dohoda mezi Českou republikou a Arménskou republikou o usnadnění aplikace Evropské úmluvy o vydávání z 13. prosince 1957, sněmovní tisk 132: "Po odůvodnění náměstka ministra spravedlnosti Mgr. Richarda Krpače, LLM, zpravodajské zprávě poslance Balaše a po rozpravě zahraniční výbor doporučuje Poslanecké sněmovně přijmout následující usnesení: Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky dává souhlas k ratifikaci Dohody mezi Českou republikou a Arménskou republikou o usnadnění aplikace Evropské úmluvy o vydávání z 13. prosince 1957." Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Jana Mračková Vildumetzová: Já vám také mnohokrát děkuji a v tuto chvíli po úvodním slově a po slově zpravodaje, který nás provedl příslušným přijatým usnesením, si dovolím otevřít rozpravu, do které není nikdo písemně přihlášen. V tuto chvíli se zeptám: hlásí se někdo ještě do rozpravy z místa? Rozhlížím se po sále, nikoho nevidím, takže rozpravu končím.
Zeptám se, jestli je zájem o závěrečné slovo pana ministra? Není. Pana zpravodaje? Také není.
Takže přikročíme k hlasování o navrženém usnesení. Já si dovolím ještě dané usnesení přečíst, aby všichni věděli, o čem budeme hlasovat: "Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky dává souhlas k ratifikaci Dohody mezi Českou republikou a Arménskou republikou o usnadnění aplikace Evropské úmluvy o vydávání z 13. prosince 1957, Praha 9. června 2021." Všichni víme, o čem budeme hlasovat.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro návrh? Ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti návrhu? Ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Já vám děkuji.
V hlasování číslo 165 bylo přihlášeno 131 poslanců, 103 bylo pro, nikdo nebyl proti, 28 se zdrželo. Návrh byl přijat.
S návrhem usnesení byl vysloven souhlas a já končím projednávání tohoto bodu.
Nyní se dostáváme k bodu číslo
Aktualizováno 6. 11. 2023 v 15:57.