Pátek 13. května 2022, stenozáznam zahájení jednacího dne schůze
Předcházející zahájení jednacího dne schůze
(Schůze pokračovala v 9.00 hodin.)
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, aby byla zaznamenána naše účast, nejprve vás odhlásím a prosím, abyste se přihlásili identifikačními kartami a případně mi oznámili, kdo žádá o vydání náhradní karty.
Sděluji, že o omluvení své neúčasti na jednání požádali tito poslanci: Babiš Andrej po celý jednací den - pracovní důvody, Balaš Vladimír do 14 hodin - pracovní důvody, Bělor Roman od 12 do 13 - pracovní důvody, Berkovcová Jana, celý jednací den - bez udání důvodu, Bernard Josef ,celý jednací den - pracovní důvody, Feranec Milan, celý jednací den - zdravotní důvody, Fialová Eva, celý jednací den - pracovní důvody, Foldyna Jaroslav, celý jednací den - pracovní důvody, Golasowská Pavla, celý jednací den - zdravotní důvody, Heller Šimon, celý jednací den - pracovní důvody, Horák Jiří, celý jednací den - zahraniční cesta, Kasal David, celý jednací den - zdravotní důvody, Knechtová Lenka, celý jednací den - zdravotní důvody, Kohajda Michael od 10 hodin - pracovní důvody, Kohoutek Tomáš, celý jednací den - zahraniční cesta, Kolovratník Martin, celý jednací den - rodinné důvody, Král Václav, celý jednací den - pracovní důvody, Levko Jarmila, celý jednací den - zahraniční cesta, Metnar Lubomír, celý jednací den - zdravotní důvody, Opltová Michaela, celý jednací den - pracovní důvody, Pražák David, celý jednací den - zdravotní důvody, Quittová Petra, celý jednací den - zdravotní důvody, Ratiborský Michal, celý jednací den - zdravotní důvody, Růžička Pavel od 11 do 12 hodin - pracovní důvody, Síla Jan, celý jednací den - pracovní důvody, Smetana Karel, celý jednací den - zdravotní důvody, Strýček Jiří, celý jednací den - zdravotní důvody, Šebelová Michaela, celý jednací den - rodinné důvody, Vlček Lukáš do 12 hodin - zdravotní důvody, Volný Jan, celý jednací den - pracovní důvody, Wenzl Milan, celý jednací den - zdravotní důvody, Zborovský Miroslav, celý jednací den - osobní důvody.
Z členů vlády se omlouvají: Bartoš Ivan do 11.30 - rodinné důvody, Bek Mikuláš, celý jednací den - zahraniční cesta, Černochová Jana, celý jednací den - pracovní důvody, Lipavský Jan do 10.30 z pracovních důvodů, Rakušan Vít do 9.40 a od 12.45 - pracovní důvody, Šalomoun Michal celý jednací den - zdravotní důvody, Válek Vlastimil do 10.30 - pracovní důvody.
Dále se omlouvá pan poslanec Jaroslav Faltýnek z důvodu návštěvy lékaře z celého jednání, dále se omlouvá Roman Bělor mezi dvanáctou a třináctou z pracovních důvodů a omlouvá se též pan poslanec Richard Brabec z celého jednání ze zdravotních důvodů.
Dnešní jednání bychom měli zahájit pevně zařazenými body 75, sněmovní tisk 58, o silniční dopravě, zákon - třetí čtení, bod 76, sněmovní tisk 76, o pozemních komunikacích, zákon - třetí čtení. Dále bychom z rozhodnutí Sněmovny pokračovali bodem 77, sněmovní tisk 137 - stavební zákon, třetí čtení, jelikož jsme jej neprojednali ve středu.
Následně bychom případně pokračovali body z bloku Zákony - první čtení.
Kolegové, kolegyně, táži se vás, zda má někdo návrh na změnu programu? Prosím, pan předseda Výborný. Máte slovo.
Poslanec Marek Výborný: Děkuji za slovo, paní místopředsedkyně. Vážená vládo, kolegyně, kolegové, na základě dohody předsedů poslaneckých klubů, nejenom vládních, ale i paní předsedkyně Schillerové, si dovoluji načíst tyto úpravy programu. Začneme tak, jak sdělila paní místopředsedkyně. Jsou tam ta dvě třetí čtení tak, jak už jsou pevně zařazena.
Následně prosím, abychom se vrátili, pokud to bude časově před 10.30 hodin, tak se vrátíme do bloku prvních čtení, kde jsme přerušili projednávání sněmovního tisku 174, zákon o významné tržní síle. A teď je ten návrh. Na 10.30 si dovoluji požádat napevno zařadit bod 115, Představení vládní strategie zvládání ukrajinské krize, napevno dnes na 10.30.
A dále prosím o podporu úpravy projednávání sněmovního tisku 137, novela stavebního zákona, třetí čtení, a to napevno dnes ve 12.30. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Ano, děkuji. Dále je zde přihlášen pan poslanec Radek Vondráček.
Poslanec Radek Vondráček: Děkuji za slovo, paní místopředsedkyně. Zdravím pana ministra spravedlnosti, ono to bude i trošku k němu. Mně se chce říct, že příběh pokračuje, protože jsem zde vystupoval už třikrát a žádal jsem o zařazení bodu týkajícího se omezování svobody slova. Včera jsem měl to štěstí, že jsem byl poprvé v životě vylosován jako první na interpelacích a pan premiér byl přítomen, takže jsem ho opět interpeloval v té věci. Neodpověděl mi na otázky, které jsem mu kladl.
Nicméně ani nebyl prostor, já si opravdu myslím, že to je závažná otázka. A ten příběh pokračuje tím, že deset minut po tom, co mi pan premiér tady odpovídal, a deset minut po tom, co řekl, že k omezování svobody slova v České republice nedochází, vyšel novinový článek, kde samotní poskytovatelé těch internetových služeb, sdružení NIC.cz oznámili, že už se jim nelíbí stav, kdy je všechno na nich, kdy to vláda hodila na ně, a že trvají na tom, aby bylo přijato nějaké zákonné opatření, nebo prostě aby to mělo nějaká pravidla, že oni už za vládu nebudou horké brambory tahat z ohně. To znamená, už i ti poskytovatelé říkají, že toho mají dost.
Já tady už asi popáté opakuji, že dochází k omezování svobody slova bez jakéhokoliv zákona, bez jakýchkoliv pravidel. Položil jsem tady panu premiérovi včera pět konkrétních dotazů, a když to shrnu, ten nejdůležitější byl, kdo projednal a kdo dal podnět jednotlivým organizacím, aby vypnuly problematické dezinformační servery, které můžou mít třeba pro nás naprosto nesmyslný obsah. Nicméně ta metoda, že vypnete celý server, a na to upozorní právníci, na to upozorní i ti, kteří to vlastně udělali, vypnete celý server, který má částečně třeba nějaký řekněme problematický obsah, ale potom částečně, který je v pořádku - je to také nějaká názorová platforma.
Takže my tady vlastně zatloukáme hřebík parním válcem v České republice bez jakéhokoliv právního základu. Já jsem tady mluvil o tom, že na Slovensku přijali rychle bleskovou novelu zákona pro boj proti dezinformacím. Já jsem vůči té novele velmi kritický, protože ona pracuje s vágní definicí škodlivého obsahu. Dává se tam prostor širokému správnímu uvážení. Myslím si, že to mají špatně, nicméně mají aspoň něco.
My jsme na tom v Čechách ještě hůř než Slováci. My nemáme vůbec nic, zatímco v jiných zemích, které mají bohaté zkušenosti v boji s dezinformacemi, jako je třeba Estonsko nebo je Litva a Lotyšsko, tak tam mají vždycky nějaké správní rozhodnutí, proti kterému je možné se nějakým způsobem soudně bránit, je tam nějaký soudní přezkum, má to nějaká pravidla. U nás nemáme nic.
Já jsem vyčítal včera panu premiérovi, že vláda nemůže tenhle problém vysedět, nemůže se tvářit, že se nic neděje. Situace se mění. Od pondělí čtu, že se válka mění ve vleklý, opotřebovávací konflikt. Tak jestli chcete české občany také opotřebovat, že si zvyknou na to, že tady dochází k omezování svobody slova? Jeden z mých dotazů byl - a interpeloval jsem pana ministra spravedlnosti, ale nepřišla na to řada - kdo tedy pracuje na nějakých legislativních změnách, které ministerstvo to je, kdo je odpovědný za tyto změny, kdo je partnerem pro nás, Poslaneckou sněmovnu, abychom mohli debatovat a abychom k tomu mohli mít nějaké věcné připomínky.
Tohle není žádná obstrukce, to je věc, která opravdu trápí celou řadu lidí v České republice. Jsou lidé, kteří to přirovnávají k předcházejícímu režimu a k cenzuře. Já jsem vstřícný k tomu, že když je válka, tak dochází i k informační válce a že zkrátka vypouštění dezinformací k válce patří. A jestliže by to byl zásah do suverenity státu, tak pro to mám určité pochopení, ale po nějakou časově omezenou dobu, ale hlavně za nějakých pravidel. My tu nemáme žádná pravidla, a hlavně to vypadá, že ta válka hned tak neskončí. A já nechci žít v zemi, kde dochází k porušování svobody slova.
A viděl jsem ruku pana ministra, za což mu děkuji, že bude reagovat. Takže kdo je za to zodpovědný, kdo na tom teď pracuje a v případě, kdyby došlo k nějakému soudnímu sporu, protože ty žaloby už jsou, pokud vím, podány, a dojde se k závěru, že tento postup, který teď probíhá, je nezákonný, tak kdo za to nese zodpovědnost. Byla to vláda, která to projednala? Kdy to projednala? A kdo dal podnět těm poskytovatelům internetových služeb, že to mají vypnout? Protože od toho dávají všichni ruce pryč. Kdo to podepsal? Já bych tohle všechno chtěl vědět. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče, čili navrhujete nový bod, Omezování svobody slova bez...
Poslanec Radek Vondráček: Já se omlouvám, já to vždycky řeknu na začátku, já jsem zapomněl. Takže Omezování svobody slova v České republice bez právního základu, bez zákonného základu. Děkuji. Nový bod a zařazený dnes jako první. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Nyní se s přednostním právem přihlásil pan ministr Blažek, připraví se pan poslanec Robert Králíček. Prosím, máte slovo.
Ministr spravedlnosti ČR Pavel Blažek: Dobrý den, děkuji za slovo. Já jsem byl vyzván kolegou Vondráčkem.
První mýtus, který neustále existuje v médiích, je ten, že na Ministerstvu spravedlnosti se připravuje nějaký zákon, který má cosi regulovat v této oblasti. Nepřipravuje se na Ministerstvu spravedlnosti vůbec nic. To vzniklo z nějakého rozhovoru kdysi, kdy jsem řekl, že je potřeba o tom uvažovat, ale nic se nechystá, něco jako nějaký, jak se tomu lidově říká, cenzurní zákon nebo něco takového, vůbec nic takového se u nás nechystá.
Za druhé jenom zpřesním, co říká pan kolega Vondráček. Ono to není úplně tak, že neexistuje soudní přezkum, ale existuje na bázi soukromého práva, to znamená, ty subjekty, jsou-li vypnuty soukromým subjektem, se mohou bránit. To by se týkalo mě osobně tehdy, pokud by soudy třeba odmítaly rozhodovat nebo by tam byly nějaké problémy, ale zatím nejsou, ani nemyslím, že byly dány, nějaké žaloby.
A ta třetí věc, a to teď říkám jenom obecnou úvahu, to, co říká pan kolega Vondráček, že v jiných státech jsou nějaké orgány výkonné moci, které to správním rozhodnutím nějak upraví, tak to je volání právě po nějakém orgánu výkonné moci, aby se z něho stal cenzor. To si také nemyslím, že je úplně v našich podmínkách zaveditelné, právě proto, že máme ústavu, jakou máme. To znamená, situace je velmi složitě řešitelná a rozhodně se nechystá nic, co by mělo omezovat svobodu slova, a to, že faktický vývoj je takový, že soukromé subjekty - teď se omlouvám, že to řeknu lidově - občas někoho vypnou, to je pravda, ale to není tak, že by to nějaký ministr nebo ministerstvo rozhodovalo, nařizovalo a podobně.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane ministře. Nyní s přednostním právem pan předseda Jakob. Prosím, máte slovo.
Poslanec Jan Jakob: Děkuji, vážená paní předsedající, vážené dámy, vážení pánové, prostřednictvím paní předsedající panu Vondráčkovi. Vy jste to sám řekl, interpelace byly včera, odpověď jste dostal. Pokud se to nějak vyvíjí, využijte formu písemné interpelace. Zatím žádné rozporné (nesrozumitelné) nám sem nedorazily.
Ale chci ještě upozornit na jednu úroveň, kterou bych si vám dovolil, prostřednictvím paní předsedající, doporučit. Kolegové z ústavně-právního výboru mě upozornili, že se příliš nescházíte a že by odbornou diskusi právě na úrovni ústavně-právního výboru uvítali a jsou na ni připraveni. Jako člen podvýboru pro nesvobodu slova jsem na ni připraven také. Nemusíte to tady každý druhý den navrhovat na plénu, pojďme využít i tu odbornou platformu výboru, případně podvýboru. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane předsedo. Nyní je přihlášen pan poslanec Králíček. Prosím, máte slovo.
Poslanec Robert Králíček: Dobré dopoledne, vážená paní předsedající, vážená vládo, kolegyně, kolegové. Já sem přicházím jako předskokan pana Nachera, to jenom abyste věděli, že vystoupí se svým evergreenem, a to je předřazení bodu číslo 11, sněmovního tisku 131. Možná mě pan Jakob také napadne, že sem chodím často, ale já to ve finále beru jako takovou osvětu kybernetické bezpečnosti a možná se to za ty čtyři roky naučíte a budete vědět, o čem novela zákona o kybernetické bezpečnosti je. Je to věc, kterou - myslím si i v souladu s tím, co zde bylo řečeno v boji proti dezinformacím, kybernetická bezpečnost je také velmi důležitá. Proto vás prosím, zda bychom nepředřadili tento bod číslo 11, sněmovní tisk 131, jako první bod dnešního dne.
Jinak krátkou poznámku na pana Jakoba. Možná kdyby něco vláda posílala do toho ÚPV, tak se scházet bude častěji.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče. Nyní je přihlášen - ano, hlásí se s přednostním právem paní předsedkyně Schillerová. Prosím, máte slovo.
Poslankyně Alena Schillerová: Děkuji za slovo, paní místopředsedkyně. Já jenom aby to nezapadlo. Já bych zareagovala na pana předsedu Jakoba. Děkujeme za edukativní okénko někomu, kdo je tady třetí volební období - mluvím teď o svém kolegovi Radkovi Vondráčkovi - a byl čtyři roky předsedou Poslanecké sněmovny a nikdo v této místnosti určitě nepochybuje, že zná jednací řád a procedurální postupy.
Jako členka ústavně-právního výboru říkám, že my bychom rádi zasedali, ale nemáme žádné tisky. (Potlesk z levé strany sálu.)
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, paní předsedkyně. Nyní je přihlášen pan poslanec Patrik Nacher. Prosím, máte slovo.
Poslanec Patrik Nacher: Pěkné ráno, dámy a pánové. Nebudu říkat, že jsem nechtěl mluvit, ale naopak zase řeknu, že jsem chtěl mluvit, a chci předřadit, respektive dokončit diskusi, protože ona je otevřena v prvním čtení. Je to tisk 41, novela živnostenského zákona, která řeší krátkodobé ubytování.
Zejména bych chtěl k tomu tentokrát jmenovitě vyzvat kluby TOP 09, STAN, KDU a Piráty, kteří v Praze vládnou a kteří trvale říkají, že to řeší. Oni to - a vy to, prosím pěkně, neřešíte.
Takže pojďte tady dokončit tisk, který se tady zahájil, který se přerušil, a pak, když s tím nebudete souhlasit, s tím zmocněním, že obce si na svém území mohou regulovat krátkodobé ubytování, a já mám tady zase pro vás tu brožurku, kterou vytvořila Praha 1, městská část, kde i vy jste ve vládě, tak to pojďme dokončit, a klidně potom hlasujte proti tomu. Ale to, že my to tady necháváme vyhnít, považuju za nefér vůči lidem v centru hlavního města Prahy, to se na mě nezlobte. Tak to nechte projít do druhého čtení, řekněte, že na MMR vzniká nějaká lepší varianta. Možná v té diskusi přijdeme na nějaké věci, jak to ještě obohatit. Jakub Michálek mi něco posílal, ale zatím to vypadá tak, že se vždycky na něco vymlouváme. V minulém volebním období ta výmluva byla, že jsem to tady dal a byl to přílepek k novele živnostenského zákona, která řešila deštníkáře, teď to tady je samostatně, vy jste to tady nějakou možná náhodou zařadili na pátek, mimochodem, to byl pátek, si pamatuji. Pak se to přerušilo. A teď to tam je v tom programu, stále se to propadá.
Nezlobte se na mě, omlouvám se, je to prostě věcná materie, není to nic, co by trvalo hodiny. Bude to trvat deset, patnáct minut, jde to do druhého čtení, pak se to zamítne, kolega Michálek ukáže všechny ty věci, co se projednaly na MMR, já s tím nemám problém, ale minimálně aspoň ukázat těm lidem navenek, že to opravdu chceme řešit, a chceme to řešit předtím, než se k nám ti lidé vrátí - myslím turisté. Je to opravdu velký problém, to vylidňování centra. Já si tady dělám statistiku, jsem tu tuším pošesté, já si vytáhnu stenozáznam, a šestkrát jste to zamítli. Takže až v Praze ve volební kampani budete říkat, že řešíte, řešíte, řešíte problematiku krátkodobého ubytování, zejména v centru města, tak já řeknu, že to není pravda, a ukážu všechny ty hlasovací sjetiny, kde vy jste hlasovali proti tomu.
Ubírám dalších pět minut, minule jsem tomu dával dvacet minut, teď patnáct, takže bych to zařadil na pevný čas 12.15, protože ve 12.30 je tam nějaký pevný bod, máme na to patnáct minut. Žádné vykecávání, řekneme si, co a jak, pošleme to do druhého čtení. A pak to probereme detailně ve výborech. Takže na 12.15 tento bod, je to tisk číslo 41. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče. Nyní se ptám, jestli má ještě někdo nějaký návrh na změnu v programu schůze? Vidím, že se hlásí s přednostním právem paní předsedkyně Markéta Pekarová Adamová. Prosím, máte slovo.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová Děkuji za slovo, vážená paní předsedající. Vážené dámy, vážení pánové, já mám pocit, že byť nerada, zdržuji zrovna u pořadu schůze. Tak je potřeba si něco připomenout a dát si tady jenom lehkou exkurzi do tohoto týdne. Pokud potřebujeme definici slova chucpe, tak to je přesně to, co tady někteří kolegové a kolegyně předvádějí. Tento týden v úterý neprojednali jsme nic, protože jsme tady dvě a půl hodiny měli debatu jenom o pořadu schůze, další část byla přestávka na jednání klubu hnutí ANO. A kam jsme se posunuli ten den? Nikam. Včera jsme začínali den dvěma přestávkami, celkově dvě hodiny. Kam jsme se mohli posunout? Také nikam.
Pokud tady někdo má pocit, že není co projednávat ve výborech, nechcete si sáhnout do svědomí, jestli to náhodou není tím, že tady právě nejsou ty normy projednávány dál? A že tady místo toho, abychom se jim věnovali, trávíme spoustu času řečněním už jenom u této části programu - pořadu schůze? A nemyslíte si, že právě to je příčinou toho, proč ve výborech, například i v ÚPV, není té agendy tolik?
Opoziční okénko, věc, na kterou velmi často reagujete. My jsme v opozici zažívali něco jako opoziční okénko tak jednou za půl roku, za rok. Připomeňte mi, přátelé kolegové, jestli to tak bylo, prostřednictvím paní předsedající. Myslím, že zcela jistě. Za toto volební období opoziční okénko - v každém týdnu jednacího týdne tři hodiny vymezeny. Velkorysost celkem velká. Myslím si, že to je opravdu vstřícnost. Není? Není? Opravdu ne? (Nesrozumitelné výkřiky z pléna zleva.) Tak si to budeme počítat, v tomhle tom případě. Mám pocit, že tady někteří mluví v tomto případě trošičku jenom pro ty kamery a pro ty venku, ale ve skutečnosti si sáhněte prosím do svědomí, proč se tady nedostáváme k tomu, abychom posouvali ty věci dál. A opravdu prosím, buďte k sobě aspoň v této věci upřímní, i když vidím, že vám to moc příjemné není. (Bouřlivý potlesk zprava, bouchání do lavic poslanců zleva.)
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, paní předsedkyně. Táži se, jestli má ještě někdo návrh na změnu programu schůze? Není tomu tak. Nyní tedy přistoupíme k hlasování. Jenom shrnu - prosím, začneme: jako první bod bude bod 75, sněmovní tisk 58, zákon - třetí čtení, druhý bod 76, tisk 76, zákon o pozemních komunikacích - třetí čtení. Dále bychom pokračovali blokem zákonů z prvního čtení. Pan předseda Výborný navrhl zařadit napevno bod 115 na 10.30 a bod zní Představení vládní strategie zvládání ukrajinské krize. Dále navrhl, abychom zařadili bod 77, sněmovní tisk 137, stavební zákon, pevně na 12.30. Dále budeme hlasovat ty ostatní body.
Zahájila bych nyní hlasování o tom, abychom zařadili napevno bod 115, Představení vládní strategie zvládání ukrajinské krize, a to dnes na 10.30. Přivolám kolegy z předsálí.
Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 99, přihlášeno 155 poslanců a poslankyň, pro 153, proti nikdo. Návrh byl přijat.
Dalším návrhem bylo zařazení napevno dnes ve 12.30 bodu číslo 77, sněmovní tisk 137, stavební zákon.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 100, přihlášeno 155 poslanců a poslankyň, pro 137, proti 16. Návrh byl přijat.
Nyní bychom se vypořádali s hlasováním návrhu poslance Vondráčka, který navrhuje zařadit nový bod, který zní Omezování svobody slova bez zákonného základu.
Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 101, přihlášeno 155 poslanců a poslankyň, pro 69, proti 41. Návrh byl zamítnut, nebudeme tedy hlasovat o jeho pevném zařazení.
Dalším návrhem je návrh poslance Králíčka, který navrhuje zařadit bod číslo 11, sněmovní tisk 131, což je novela zákona o kybernetické bezpečnosti, jako první bod dnešního jednání.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 102, přihlášeno 155 poslanců a poslankyň, pro 55, proti 27. Návrh byl zamítnut.
A posledním návrhem je návrh poslance Nachera, který navrhuje zařadit bod číslo 46, sněmovní tisk 41, což je novela zákona živnostenského, dnes pevně na 12.15.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 103, přihlášeno 155 poslanců a poslankyň, pro 68, proti 24. Návrh byl zamítnut.
Vypořádali jsme se se všemi body navrhovanými na změnu v programu schůze, a než otevřeme první bod, přečtu omluvy. Omlouvá se paní ministryně Anna Hubáčková z celého jednacího dne ze zdravotních důvodů, dále se omlouvá pan poslanec Ivo Vondrák mezi dvanáctou a devatenáctou z pracovních důvodů, pan poslanec Kašník se omlouvá dnes z celého dne z pracovních důvodů a paní poslankyně Barbora Urbanová mezi 10.30 a čtrnácti do konce jednacího dne z důvodu návštěvy lékaře.
Nyní otvírám první bod a tím je
Aktualizováno 6. 11. 2023 v 15:57.