Čtvrtek 12. května 2022, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Markéta Pekarová Adamová)
71.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu ČR k vyslovení souhlasu s ratifikací
Dodatek č. 1 k Hostitelské dohodě týkající se umístění, podpory, výsad a imunit
mezi vládou České republiky a Agenturou pro evropský globální navigační satelitní
systém (GNSS), podepsané v Praze dne 27. ledna 2012
/sněmovní tisk 194/ - prvé čtení
Předložený návrh uvede ministr dopravy pan Martin Kupka, který už je připraven, a já mu dávám slovo.
Ministr dopravy ČR Martin Kupka Vážená paní předsedkyně, vážené kolegyně, vážení kolegové, před sebou máte návrh na sjednání Dodatku č. 1 k Hostitelské dohodě mezi vládou České republiky a Agenturou pro evropský globální navigační satelitní systém týkající se umístění podpory, výsad a imunit, podepsané v Praze dne 27. ledna 2012. Jedná se o krok, který může být pro Českou republiky velmi příznivý, může posílit naši prestiž v Evropské unii, ale fakticky i na celém světě, protože rozšíření právě služeb této agentury znamená významné posílení datové konektivity, bezpečnosti a tak dále. V květnu loňského roku došlo k nařízení kosmického programu EU k transformaci původní Agentury GSA pro unijní družicové navigační systémy na novou Agenturu pro kosmický program EUSPA a tím se významně rozšířila působnost původní agentury z oblasti čistě družicové navigace na všechny složky kosmického programu Evropské unie, tedy i na systém pozorování země Copernicus, systém vládní družicové komunikace GOVSATCOM a další. Podstatně se také zvýšil význam agentury a rozsah její činnosti. Připomínám, že jde o první a vlastně dosud jedinou agenturu Evropské unie se sídlem v České republice. Je jasné, že přítomnost agentury v České republice má přímý ekonomický, finanční efekt v řádu stovek milionů korun ročně. Má ale, jak jsem zmiňoval, i významný efekt pro prestiž České republiky, ale například i pro rozvoj vědeckých projektů, protože například u sledování Země formou systému Copernicus, na tom se podílí celá řada českých univerzit a představuje to významný posun i z hlediska sledování změn na planetě Zemi.
Zároveň bych chtěl zdůraznit, že přítomnost Agentury znamená samozřejmě také větší koncentraci odborníků, kteří do Prahy přijíždějí a kteří tady také následně pracují. Znamená to příležitost pro setkávání dalších lidí z různých konců Evropy, zároveň otevírání dveří pro české firmy a přirozeně lákání poboček zahraničních firem do České republiky, rozšíření kongresové turistiky a podobně.
V souvislosti se vznikem EUSPA je možné očekávat další znásobení přínosu pro Českou republiku oproti přínosům realizovaným s umístěním sídla původní agentury. Navýšení odpovědností a úkolů agentury si však ale vyžádá vyšší personální i technické zdroje, pro něž již nebude dostačovat současná podoba poskytovaná GSA na základě původní hostitelské dohody. Aktuální situace je taková, že to sídlo, které mnozí z vás znají, v Holešovicích, praská ve švech a je nezbytně nutné řešit právě budoucí další prostory. Dá se očekávat, že v nadcházejících letech dojde k výraznému navýšení počtu zaměstnanců samotné agentury. Těch bylo v dosavadních letech kolem dvou set, ale do roku 2026 by mohlo dojít k rozšíření počtu až na 570 lidí. Zároveň nyní probíhají na úrovni Rady Evropské unie, Evropského parlamentu jednání o dalším unijním kosmickém systému pro zabezpečení telekomunikačního spojení. Nepochybně bude součástí naší předsednické agendy v následujícím roce i posílení Secure Connectivity, tedy bezpečné datové výměny, ve které může hrát významnou roli a bude hrát velmi pravděpodobně agentura EUSPA. Má se jednat o systém, který bude čítat stovky družic, a měl by zajistit v podstatě samostatnou funkční cestu k poskytování datového připojení internetového pro země Evropské unie. Dá se tedy velmi jednoduše předpokládat, že počty pracovníků EUSPA dál porostou. Zástupci České republiky a agentury při společných jednáních dospěli k tomu, že je nutné posílit prostor zajištění nové budovy pro účely EUSPA v širším centru Prahy. Tady už probíhá intenzivní spolupráce s hlavním městem nad konkrétním řešením a zároveň zabezpečení datové bude mít na starosti centrum služeb Státní pokladny, Centrum sdílených služeb v Zelenči.
Obě strany - jak samotná agentura EUSPA, tak Česká republika - vyjádřily přirozeně zájem postupovat dál cestou jak společných memorand, tak ale je nezbytně nutné vyjádřit souhlas s ratifikací dodatku číslo 1, sjednat změnu hostitelské dohody tak, aby bylo možné počítat s rozšířením sídla a prostoru pro agenturu EUSPA. Jde tedy o přesun v rámci hlavního města Prahy, o zmíněné Centrum sdílených služeb v Zelenči. Zároveň jde pochopitelně také o další možnosti rozvoje aktivit agentury na území České republiky.
Vzhledem k tomu, že hostitelská dohoda je mezinárodní smlouvou prezidentské kategorie, tak ji vláda nyní předkládá k vyslovení souhlasu s ratifikací Poslanecké sněmovně České republiky. Já si vás dovolím požádat o podporu této ratifikace. I z prvních jednání v rámci Evropské unie jsem přesvědčený o tom, že to je krok, který může významně posílit pozici České republiky ve vědecké obci a zároveň měnit pohled na Českou republiku jako na levnou montovnu tak, jak se Česká republika bohužel v předchozích letech více prezentovala. Tohle je projekt, který znamená budování centra excelence v České republice a posilování vědeckých vazeb vývoje činností i na vědecké úrovni, ale i posilování konkrétních podnikatelských aktivit v pokročilých technologiích.
Děkuji mnohokrát za pozornost a za případnou podporu hostitelské dohody, respektive jejího dodatku.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová Děkuji vám, pane ministře, za přednesení návrhu. Nyní by měl vystoupit zpravodaj, ale určený zpravodaj pro prvé čtení, pan poslanec Jiří Horák, je omluven. Proto je domluvené, že by se zpravodajování ujal pan poslanec Ondřej Benešík. Nicméně o tom je nutné hlasovat, zda souhlasíme s návrhem na změnu zpravodaje. Ptám se, zda má někdo jiný návrh? Nikoho nevidím.
Proto budeme hlasovat o změně zpravodaje k tomuto tisku.
Ptám se, kdo je pro, aby se pan Benešík ujal zpravodajování? Kdo je proti?
V hlasování číslo 95 přihlášeno 148 přítomných, pro 126, proti nikdo. Návrh byl přijat.
Takže poprosím rovnou nového zpravodaje, pana poslance Ondřeje Benešíka, aby se ujal slova. Prosím, máte slovo.
Poslanec Ondřej Benešík: Vážená paní předsedkyně, dámy a pánové, vážená vládo, já se nebudu dlouho opakovat, jen velmi stručně shrnu, co říkal pan ministr. Jedná se o to, že tato agentura je jediná agentura Evropské unie, která sídlí v České republice, rozšiřuje svoji působnost na kompletní vesmírný program Evropské unie. Toto si samozřejmě vyžádá zvýšené personální nároky a ty logicky vedou k tomu, že potřebujeme pro tuto agenturu větší prostor. Nejedná se o nic jiného, než aby vláda České republiky jako garant této spolupráce mezi agenturou a českým státem tyto prostory zajistila, čili nejedná se o nic jiného než o to, aby vláda byla pověřena, aby pro tuto agenturu našla vhodnější větší prostory.
Co se týče benefitů pro Českou republiku, ty už tady byly zmíněny. Jenom bych vypíchl jeden. Tato agentura logicky přitahuje zahraniční firmy nebo jejich pobočky, které jsou navázány na vesmírný výzkum, a jedná se taktéž o kongresovou turistiku. V benefitech bychom mohli pokračovat, nebo v jejich výčtu, čili já bych vás chtěl vyzvat, abyste tento tisk propustili do dalšího čtení s tím, že navrhuji, aby garančním výborem pro projednání tohoto tisku se stal zahraniční výbor.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová Děkuji. Otevírám rozpravu, do níž nevidím žádného přihlášeného. Nikdo se nehlásíte, takže rozpravu končím.
Je zájem o závěrečná slova? (Ministr: Ne. Zpravodaj: Není.). Od pana předkladatele ani pana zpravodaje nevidím zájem.
Návrh je jediný a to, že se budeme zabývat návrhem na přikázání výborům k projednání. Organizační výbor navrhl přikázat předložený návrh k projednání výboru zahraničnímu. Ptám se, zda má někdo jiný návrh? Nikoho nevidím.
Zahajuji hlasování o přikázání tohoto tisku zahraničnímu výboru jako garančnímu.
Ptám se, kdo je pro? Kdo je proti?
V hlasování číslo 96 přihlášeno 148 přítomných, pro 136, proti 1. Návrh byl přijat.
Konstatuji, že tento vládní návrh byl přikázán k projednání zahraničnímu výboru. Žádný další návrh na přikázání výboru nezazněl.
Poděkuji tedy jak panu předkladateli, tak panu zpravodaji a končím projednávání tohoto bodu.
V mezičase dorazila omluva od pana poslance Richarda Brabce, který se z dnešního dne omlouvá ze zdravotních důvodů.
Otevírám projednávání bodu číslo
Aktualizováno 6. 11. 2023 v 15:57.