Čtvrtek 3. března 2022, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze

(pokračuje Jan Skopeček)

69.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu ČR k vyslovení souhlasu s přijetím
Prohlášení některých evropských vlád o fázi využívání nosných raket Ariane, Vega
a Sojuz z Vesmírného střediska Guyana ve znění změn přijatých dne 4. prosince 2017
/sněmovní tisk 90/ - prvé čtení

Prosím pana ministra dopravy Kupku, aby se ujal slova.

 

Ministr dopravy ČR Martin Kupka Vážený pane předsedající, vážené paní kolegyně, vážení kolegové, jak zaznělo už z úst předsedajícího, jde o dohodu o fázi využívání nosných raket Ariane, Vega a Sojuz, nicméně v tuto chvíli dochází k jisté změně v tom reálném světě a životě, protože Rusko na základě sankcí ze strany Evropské unie z této spolupráce vystoupilo. Nicméně na té dohodě to nic nemění, protože my jsme byli vázáni na využívání nosných raket Ariane a Vega ze základny Guyana.

Je to věc, která je důležitá pro české firmy, protože tak jak ta dohoda ustavuje zapojení českých firem, podle jednoho z nejdůležitějších odstavců bude odpovídat právě zapojení Česka do celého toho projektu. Přímý dopad souhlasu s tou smlouvou tedy znamená, že i českým firmám, které se podílely na celém tom projektu ESA, bude příslušet podíl i na následném využívání. Je to oblast, ve které Česká republika je jednou z důležitých partnerů, je to jedna z věcí, která obrací pohled na Českou republiku od levné montovny směrem ke státům, kde vznikají inovace, kde se vytváří vysoká přidaná hodnota.

Proto se velmi přikláním k tomu a žádám o podporu toho návrhu. Pokud by nedošlo k přijetí nového prohlášení, mohly by ve fázi využívání těchto raket, tedy při jejich běžném provozu, být české firmy v dodavatelském řetězci nahrazeny zahraničními, které by prosadily státy s tradičně silným kosmickým průmyslem. Nové prohlášení zajišťuje, že zmíněné české firmy budou moci na komerční bázi dodávat komponenty pro nosné rakety Ariane a Vega po celou dobu jejich využívání či po dobu platnosti prohlášení. Děkuji za pozornost a za případnou podporu.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji pěkně. Teď poprosím, aby se slova ujal zpravodaj pro prvé čtení, což je pan poslanec Jiří Horák. Pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Jiří Horák: Děkuji. Vážený pane předsedající, dámy a pánové. Jak zaznělo, účelem prohlášení z roku 2017 je prodloužení platnosti prohlášení z roku 2007 a zároveň aktualizace prohlášení z roku 2007 tak, aby odpovídalo aktuální situaci v oblasti nosných raket v Evropě.

Ještě jednou bych zopakoval, že účelem prohlášení z roku 2007 je vytvořit společný rámec pro využívání nosných raket Ariane, Vega a Sojuz z vesmírného střediska v Guyaně v Jižní Americe. Ještě bych snad také zdůraznil, že na rozdíl od roku 2007 se Česká republika už v současné době toho programu na vývoj nosných raket Ariane a Vega účastní.

Takže bych požádal o podporu tohoto programu. Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji, pane zpravodaji za vaše vystoupení.

Dovolím si otevřít obecnou rozpravu. Ptám se, kdo se hlásí do obecné rozpravy? Nikoho neeviduji, obecnou rozpravu tedy končím. Zeptám se, zda je zájem o případná závěrečná slova ze strany navrhovatele či zpravodaje? Není tomu tak.

Budeme se tedy zabývat návrhem na přikázání výborům k projednání. Organizační výbor navrhl přikázat předložený návrh k projednání zahraničnímu výboru. Ptám se, jestli má někdo jiný návrh? Není tomu tak.

 

Budeme tedy hlasovat o tom, kdo souhlasí s tím, aby předložený návrh byl přikázán k projednání zahraničnímu výboru.

Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro návrh takového usnesení? Ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?

Hlasování číslo 146, bylo přihlášeno 166 poslanců, pro hlasovalo 137, proti nikdo. Návrh usnesení byl přijat.

 

A já konstatuji, že jsme tento vládní návrh přikázali k projednání zahraničnímu výboru.

Tím končím projednávání bodu 69, sněmovní tisk 90, prvé čtení.

 

Budeme pokračovat bodem

Aktualizováno 26. 1. 2024 v 15:19.




Přihlásit/registrovat se do ISP