Středa 2. března 2022, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Karel Havlíček)
9.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 242/2000 Sb., o ekologickém zemědělství
a o změně zákona č. 368/1992 Sb., o správních poplatcích,
ve znění pozdějších předpisů, ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 57/ - prvé čtení
Z pověření vlády předložený návrh uvede pan ministr zemědělství Zdeněk Nekula, kterého poprosím, jestli by si vzal slovo. Současně prosím paní poslankyni Moniku Obornou, aby přišla na své místo. Děkuji. Pane ministře, máte slovo.
Ministr zemědělství ČR Zdeněk Nekula Děkuji, vážený pane předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, dovolte mi, abych uvedl vládní návrh novely zákona č. 242/2000 Sb., o ekologickém zemědělství. Cílem předkládané novely je především adaptace na nařízení Evropského parlamentu a Rady 2018/848 o ekologické produkci a označování ekologických produktů. Návrhem se dále provádí adaptace na nařízení Evropského parlamentu a Rady 217/625 o úředních kontrolách.
Návrhy novely zákona o ekologickém zemědělství v rámci adaptace na výše uvedené předpisy Evropské unie jsou: zavádí elektronickou databázi ekologicky chovaných zvířat; upřesňuje okruh subjektů majících povinnost registrace do systému ekologického zemědělství; rovněž v rámci snížení administrativní zátěže prodlužuje délku platnosti certifikátu bioproduktů v návaznosti na četnost kontrol na dva roky; nahrazuje termín osvědčení o původu bioproduktů v praxi již užívaným termínem certifikát bioproduktů; nahrazuje osivo a další rozmnožovací materiál rostlin do kategorie bioprodukt, zatímco podle dosud platné právní úpravy spadal do kategorie ostatní bioprodukt; upravuje skutkové podstaty přestupků fyzických osob, právnických osob, podnikajících fyzických osob a pověřených osob.
Vzhledem k tomu, že poslední rozsáhlejší novelizace zákona o ekologickém zemědělství proběhla již v roce 2011, je třeba reagovat na poznatky z aplikační praxe. Nad rámec adaptace návrh například nahrazuje termín "ekologický podnikatel" v praxi již užívaným termínem "ekologický zemědělec".
Dále upřesňuje způsob označování bioproduktů certifikovaných na území České republiky vnitrostátním logem pro ekologickou produkci a umožní zveřejnění vzorů žádostí o registraci v systému ekologického zemědělství na internetových stránkách ministerstva. Děkuji za vaši pozornost.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji panu ministrovi. Nyní prosím, aby se slova ujala zpravodajka pro prvé čtení, paní poslankyně Monika Oborná. Máte slovo.
Poslankyně Monika Oborná: Děkuji za slovo, pane předsedající. Dobrý den, vážené kolegyně, vážení kolegové, já už si dovolím tento tisk jenom stručně shrnout, protože pan ministr už tady vše podstatné řekl. Takže za mě opravdu jenom velmi stručně bych chtěla říct, že hlavním cílem této navrhované právní úpravy je adaptovat povinnosti a požadavky stanovené pro členský stát a příslušné orgány v novém nařízení do národního právního předpisu.
Jedná se zejména o adaptaci zákona na požadavek na vytvoření elektronické databáze zvířat, úpravu délky platnosti certifikátů na bioprodukty v návaznosti na četnost kontrol a úpravu okruhu subjektů majících povinnost registrace do systému ekologického zemědělství. Nové nařízení upravuje jak pravidla rostlinné, tak i živočišné výroby včetně produkce řas, živočichů z akvakultury, tak pravidla produkce zpracovaných potravin či krmiv a také podmínky pro certifikaci, označování a kontrolu bioprodukce.
Vláda předložila Sněmovně návrh již v minulém volebním období, konkrétně to bylo 21. 5. 2020 jako tisk 871. Projednávání tohoto sněmovního tisku však bylo ukončeno s koncem volebního období. Za sebe doporučuji pustit tento návrh zákona do druhého čtení. Děkuji.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji paní zpravodajce.
Současně prodlužuji omluvu z dnešní schůze, a to paní poslankyně Pavly Pivoňkové Vaňkové od 11.30 do konce jednacího dne z důvodu návštěvy lékaře. Dále bych chtěl omluvit paní poslankyni Evu Decroix, a to od 12.30 z pracovních důvodů, a dále bych chtěl omluvit paní poslankyni Balaštíkovou a to od 12.30 do 14 hodin z pracovních důvodů.
Tímto otevírám obecnou rozpravu. Táži se, jestli někdo chce vystoupit v obecné rozpravě? Nevidím zde nikoho přihlášeného, proto tedy končím obecnou rozpravu.
Nyní se budeme zabývat návrhem na přikázání výborům k projednávání. Dovolím si tedy zagongovat. Nejprve rozhodneme o přikázání garančnímu výboru. Chviličku počkáme.
Organizační výbor navrhl přikázat předložený návrh k projednání zemědělskému výboru jako výboru garančnímu. Táži se, jestli někdo navrhuje přikázání jinému výboru jako garančnímu? Nevidím zde žádný jiný návrh.
Můžeme tedy přistoupit k hlasování o tom, kdo souhlasí s tím, aby předložený návrh byl přikázán k projednání zemědělskému výboru jako garančnímu výboru.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 130, přihlášeno bylo 159, pro 144, proti nikdo. Výsledek: přijato.
Konstatuji tedy, že tento návrh byl přikázán k projednání zemědělskému výboru jakožto garančnímu výboru. Organizační výbor nenavrhl přikázat tento návrh dalšímu výboru. Ptám se tedy, jestli má někdo návrh na přikázání dalšímu výboru k projednání? Ano, vidím zde... paní poslankyně, máte slovo.
Poslankyně Berenika Peštová: Já bych chtěla tento zákon ještě přikázat výboru pro životní prostředí.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. Je ještě prosím nějaký další návrh? Není.
Tak budeme hlasovat o tom, jestli tento návrh bude přikázán výboru pro životní prostředí.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 131, přihlášeno bylo 161, pro 69, proti 29, zdrželo se 63. Výsledek: zamítnuto.
Mám zde faktickou poznámku paní Jany Bačíkové. (Sděluje, že se jedná o omyl.) To byla chyba? Omyl, ano. Nejsme v rozpravě, takže já si to tady vygumuji.
Konstatuji tedy ještě jednou, že bylo zamítnuto. Vzhledem k tomu, že jsme vyčerpali vše, tak tento bod ukončuji. Děkuji. Děkuji panu navrhovateli, panu ministrovi a děkuji paní zpravodajce.
Zahajuji další bod a to je
Aktualizováno 26. 1. 2024 v 15:19.