Pátek 14. ledna 2022, stenozáznam zahájení jednacího dne schůze

Předcházející zahájení jednacího dne schůze

 

(Jednání zahájeno v 9.00 hodin.)

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, zahajuji čtvrtý jednací den 6. schůze Poslanecké sněmovny a všechny vás vítám.

Aby byla zaznamenána naše účast, nejprve vás odhlásím a prosím, abyste se přihlásili identifikačními kartami a případně mi oznámili, kdo žádá o vydání náhradní karty. S náhradní kartou číslo 26 bude hlasovat pan poslanec Vojtěch Munzar.

Sděluji, že o omluvení své neúčasti na jednání požádali tito poslanci: Pekarová Adamová Markéta - zahraniční cesta, Babiš Andrej z pracovních důvodů, Balaš Vladimír do 10 hodin - pracovní důvody, Bašta Jaroslav - zdravotní důvody, Bělohlávková Romana - pracovní důvody, Bernard Josef - pracovní důvody, Dvořák Jaroslav - pracovní důvody, Faltýnek Jaroslav - zdravotní důvody, Feranec Milan - zdravotní důvody, Kolář Ondřej - zdravotní důvody, Koten Radek - zdravotní důvody, Kott Josef - zdravotní důvody, Mašek Jiří - zdravotní důvody, Naiclerová Hana - zdravotní důvody, ale ta svoji omluvu zrušila, Nováková Nina - rodinné důvody, Quittová Petra - rodinné důvody, Staněk Pavel - zdravotní důvody, Vlček Lukáš od 12 hodin do 16.30 - pracovní důvody a Wenzl Milan - zdravotní důvody.

Z členů vlády se omlouvají: Bek Mikuláš z pracovních důvodů, Blažek Pavel z pracovních důvodů, Černochová Jana z pracovních důvodů, Hubáčková Anna z pracovních důvodů, Jurečka Marian od 10.30 hodin z pracovních důvodů, Lipavský Jan od 9.40 hodin z pracovních důvodů, Stanjura Zbyněk z pracovních důvodů, Šalomoun Michal z pracovních důvodů, Válek Vlastimil z pracovních důvodů.

Dnešní jednání bychom měli zahájit projednáváním bodů dle schváleného pořadu. Připomínám, že ve 13.30 máme pevně zařazené volební body, a sice bod číslo 60 a 61.

Obdržel jsem písemnou přihlášku pana předsedy Okamury k programu schůze a prosím pana předsedu Okamuru, aby přednesl návrh na změnu programu.

 

Poslanec Tomio Okamura: Vážené dámy a pánové, já bych chtěl navrhnout jako první bod schůze dnešního programu Poslanecké sněmovny zřízení vyšetřovací komise dle § 48 odst. 1 jednacího řádu Poslanecké sněmovny s tímto názvem: Vyšetření financování hnutí STAN. Máme zde - a přiložím tady panu místopředsedovi - podpisovou listinu jménem poslaneckého klubu hnutí ANO a poslaneckého klubu SPD.

Důvody k svolání vyšetřovací komise na vyšetření financování hnutí ANO (správně STAN) jsou následující:

1. Je potřeba vyšetřit, kdo jsou koncoví vlastníci společností, které zaslaly sponzorské dary hnutí ANO (správně STAN) v časovém období od 1. 1. 2017 do 10. 1. 2022.

2. Je potřeba vyšetřit majetkovou strukturu a původ společností, které zaslaly sponzorské dary hnutí STAN v časovém období od 1. 1. 2017 do 10. 1. 2022.

3. Je potřeba vyšetřit, zda veškeré sponzorské dary poskytnuté v časovém období od 1. 1. 2017 do 10. 1. 2022 byly řádně zdaněny.

4. Je potřeba vyšetřit, zda veškeré sponzorské dary poskytnuté v časovém období od 1. 1. 2017 do 10. 1. 2022 byly poskytnuty hnutí STAN v souladu se zákonem.

Takže to je náš návrh, jak jsem říkal, mám tady u sebe podpisové archy již podepsané poslanci hnutí ANO a hnutí SPD, jsme tady dvě opoziční strany. A jak jsem říkal, tak včera, když jsme se snažili na toto téma realizovat mimořádnou schůzi, bohužel předseda hnutí STAN Vít Rakušan, zároveň ministr vnitra, neodpověděl na ty základní otázky, a to kdo je koncovým majitelem, tedy těmi fyzickými osobami, které vlastní ty firmy propojené na daňové ráje na Kypr, které jsou sponzorem hnutí STAN. Dále nám tady nerozkryl majetkovou strukturu těch firem, které sponzorují hnutí STAN.

Došlo tady k zajímavé situaci, kdy včera přes den jejich koaliční partner Ivan Bartoš, předseda Pirátů, vyzval Víta Rakušana z hnutí STAN, že - cituji: "Musí vysvětlit své financování." A já jsem se tady ptal před hlasováním o důvěře vládě včera, zdali tedy Vít Rakušan svému kolegovi vysvětlil financování hnutí STAN. Ptala se Ivana Bartoše i média na tiskové konferenci po důvěře vládě a Ivan Bartoš řekl, že mu Vít Rakušan nic nevysvětlil, a najednou mluvil o budoucím čase, že by mu to měl vysvětlit někdy v budoucnu. Takže Piráti servilně a zoufale zdvihli ruku pro důvěru vládě, aniž byl naplněn požadavek, který v ten samý den předseda Pirátů vznesl vůči svému koaličnímu partneru Vítu Rakušanovi.

Takže opravdu to, jak Piráti už přestali žádat transparentnost výměnou za koryta, to je úplně ukázkový případ ten včerejšek. A ten, kdo si myslel, že snad tam dochází k nějakému obratu - žádný obrat tam není, a je to opravdu zoufalé, ale to už není můj boj, to už je boj Pirátů.

Takže to je první bod, ta vyšetřovací komise, a teď je důležité, aby to bylo schváleno. Tady bych rád zdůraznil i pro diváky, že to, kdyby ta vyšetřovací komise, jestli bude schválena nebo ne, záleží na hlasech vládní koalice, protože vládní koalice tady má 108. To znamená, jestli vládní koalice, poslanci hnutí STAN, ODS, TOP 09, KDU-ČSL a Pirátů, budou hlasovat proti zřízení vyšetřovací komise, tak žádná vyšetřovací komise nebude a občané a veřejnost nebudou vědět ohledně toho, kdo a jak financuje hnutí STAN z nějakých skrytých firem.

Doufám, že poslanci hnutí STAN, protože jsem se koukal, že mezi poslanci z hnutí STAN je řada starostů malých obcí, které mají třeba 600 obyvatel, 700 obyvatel, 800 obyvatel, a blíží se komunální volby, tak samozřejmě jsem se na to koukal, kdo a jak, takže snad... nebo doufám, že starostové těch nejmenších obcí, kteří se skutečně, když se vrátí domů, tak se budou procházet mezi občany - já jsem se díval přesně, kdo to je, z jakých obcí, jak se jmenují ti starostové, kteří jsou teď zároveň poslanci, abych měl přehled - tak doufám, že tito starostové malých obcí, ale jmenovat je tady nebudu, ale určitě se budeme tázat na to v budoucnu, zdali se dokážou postavit občanům a podívat se jim do očí, když jsou poslanci za hnutí, které je financováno bůhvíodkud, směrem napojeným na daňové ráje, a oni sami nežádají tu transparentnost? Oni sami, tito starostové, se neptají vedení hnutí STAN a Víta Rakušana, je jim to evidentně jedno, kdo a jak je financuje? Já si myslím, že by to před občany měli vysvětlovat. Já o tom právě proto hovořím, aby se i občané na těchto obcích začali ptát svých poslanců za STAN, jak to tedy je, aby jim to začali vysvětlovat.

Takže to je ten bod, který navrhuji. Je to jménem hnutí ANO a SPD, navrhuji ho jako první bod.

Pak tady mám ještě druhý mimořádný bod, návrh za hnutí SPD. My navrhujeme zařadit jako druhý bod na dnešní schůzi Poslanecké sněmovny bod s názvem Diskuse o zrušení pasáže vyhlášky o povinném covid očkování. Jak víme, tak ministr zdravotnictví Vlastimil Válek sliboval před volbami, že bude proti povinnému covid očkování, ale poté, co se stal ministrem, odmítá Fialova vláda vyhlášku o povinném očkování zrušit. Je to takový podraz na voliče, protože je tady obrovské množství občanů České republiky - já také nejsem očkován, ale nechci mluvit o sobě - je nás opravdu mnoho a mnoho, je to více než 30 % občanů České republiky, miliony občanů České republiky, kteří nejsou očkováni. A ne v našem případě, protože my nejsme proti očkování, SPD, my nejsme proti, my jsme pro tu dobrovolnost. O to tady jde v případě covid očkování. Mluvíme o covid očkování.

Ministr zdravotnictví Válek říkal před volbami zde ve Sněmovně o tehdejší situaci před rokem, že v té vyhlášce je velmi správné, že to očkování je nepovinné. Cituji: "Kdyby bylo povinné, tak budu první, který se tady připoutá od pasu nahoru nahý před tady tuto Sněmovnu a nepustím sem ministra." Konec citátu tehdejšího poslance Vlastimila Válka předtím, než se dostal do vlády a stal se ministrem.

Takže tady... já opravdu... je neuvěřitelné, jak se pětikoaliční vláda Petra Fialy nestydí takhle obelhat lidi, protože pasáž vyhlášky o povinném očkování odmítáte zrušit. Navzdory předvolebním slibům jste vy ani vláda neudělali nic pro obnovení protiústavně omezených svobod občanů této země a proti rostoucí diskriminaci.

Zde bych rád připomněl, že hnutí SPD minulý týden v pondělí zveřejnilo na našich stránkách vzor dopisu ombudsmanovi, aby občané mohli posílat ombudsmanovi žádosti o podání ústavní stížnosti proti pasáži vyhlášky o povinném covid očkování. A tady bych chtěl poděkovat občanům, že jich tisíce a tisíce, i podle vyjádření pana ombudsmana Stanislava Křečka, jich poslalo vzor toho dopisu, který je ke stažení zdarma, zdarma je ke stažení na webových stránkách SPD www.spd.cz, a výsledek se nám povedl, hnutí SPD, že na základě této naší iniciativy už ombudsman Stanislav Křeček - se kterým jsem mluvil minulý týden v pondělí, a právě proto jsem se informoval, za jakých podmínek by tu ústavní stížnost podal proti pasáži vyhlášky o povinném covid očkování, že covid očkování by podle našeho názoru mělo být dobrovolné, nikoliv povinné - tak už tu ústavní stížnost podal. Takže během týdne se SPD podařil konkrétní krok pro více než tři miliony občanů České republiky. Jsem rád, že to tady takhle můžu říct, a chci poděkovat jak panu ombudsmanovi, tak chci poděkovat mnoha tisícům českých občanů, kteří si ten dopis stáhli, vyplnili a poslali ho do Brna na ombudsmana.

Samozřejmě, jak už jsem říkal, hnutí SPD - to už jsem tady říkal v minulosti - se pokoušelo podat ústavní stížnost samostatně, protože jak víte, ústavní stížnost v této věci můžou podat pouze čtyři subjekty, buď 25 poslanců, 10 senátorů, ombudsman nebo vláda. Začnu odzadu. Vláda ji pochopitelně podat nechce, protože Fialova vláda sama nechce zrušit tu vyhlášku o povinném očkování, kterou ovšem zavedla Babišova vláda, s tím jsme také nesouhlasili. No, my nejsme tady v Senátu, jako poslanecký klub SPD máme 20 poslanců, takže nám chybí pět poslanců. Vyzvali jsme, zdali by pět poslanců, pět podpisů, nedodali poslanci jiných politických stran. Nechtějí, protože vy prosazujete povinné covid očkování, všichni kromě SPD, takže nám nezbylo než se obrátit na ombudsmana. To se nám povedlo a ombudsman tu ústavní stížnost už podal. Takže konkrétní výsledek činnosti SPD v této věci pro miliony českých občanů.

Teď je důležité, aby Ústavní soud rozhodl a abychom vytvořili tlak. To znamená, i kdyby teď, v polovině února, jak říkal ministr Válek, se pětikoaliční vláda rozhodla zrušit pasáž vyhlášky o povinném očkování, tak jsem rád, že to je díky SPD, že jsme konečně vytvořili tlak. Bude to naše zásluha, protože když jsem byl v Partii na Primě tváří v tvář ministru zdravotnictví Válkovi a tázal jsem se ho na to, tak zrušit vyhlášku nechtěl. Takže vláda nechce, vytvoříme tlak a doufám, že to tímto způsobem dopadne. Nesouhlasíme s tím, aby bylo zaváděno povinné covid očkování pro skupiny 60+ a pro vybrané profesní skupiny.

Nechápu, jak někdo může zavádět povinné covid očkování vůči dobrovolným hasičům? A tady se chci zeptat právě starostů za hnutí STAN, kteří jsou starosty obcí, kde je - koukal jsem se tam- 600 obyvatel, 800, 900, 1 000, 1 200 obyvatel. Vy se opravdu dokážete podívat do tváře, poslanci hnutí STAN, na příkaz těchto malých obcí vašim dobrovolným hasičům, když souhlasíte s jejich povinným covid očkováním? No, to mi připadá tedy opravdu hodně šílené! A je to potřeba pojmenovat, že právě mezi poslanci hnutí STAN jsou starostové těchto malých obcí, a je potřeba říct, že oni tady podporují tím, že nebudou hlasovat pro zařazení našeho bodu, pro zařazení bodu SPD, abychom tady diskutovali, abychom přijali usnesení ve znění, které navrhuje SPD. Já ho přečtu: "Poslanecká sněmovna ukládá ministru zdravotnictví Vlastimilu Válkovi, aby s okamžitou platností zrušil pasáž vyhlášky o povinném covid očkování."

My k tomu nechceme dlouho řečnit, k tomuhle bodu. Je jenom potřeba, aby hlasy vládní koalice včetně poslanců a starostů za hnutí STAN, kteří jsou tady v sále, aby ten bod teď prošel, abychom hlasovali o tomto usnesení. Může to trvat tři minuty. Ale jestli to poslanci vládní koalice včetně starostů za hnutí STAN, starostů z malých obcí, zablokují, tak to znamená podporu povinného covid očkování i pro dobrovolné hasiče, které máte na malých obcích. Takže toto bych chtěl zdůraznit a budu to zdůrazňovat neustále až do komunálních voleb, pochopitelně, protože to je samozřejmě jasné stanovisko v takovém případě a je potřeba to hlasováním ukázat. O to tady jde.

Jak jsem říkal, bod jedna, bod dvě. Já tady předám panu předsedajícímu - pane předsedající, já vám tady předám ty podepsané archy. Máme to tady ve sněmovním dokumentu, abyste to měl k dispozici, že to navrhuji už na základě těch podpisů, máme těch 40 podpisů. (Od mikrofonu poslanec nedosáhne k předsedajícímu, s předáním archů pomáhá premiér Fiala.)

Děkuji panu premiérovi za pomoc. Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji. Já to jenom zrekapituluji. Pan předseda Okamura navrhl dva body. První bod - zřízení vyšetřovací komise s názvem Vyšetření financování hnutí STAN. Navrhl to jako první bod dnešního jednání. Jako druhý bod navrhl bod s názvem Zrušení pasáže vyhlášky o povinném očkování. Navrhuje to jako druhý bod našeho jednání.

Měl jsem tady avizováno přihlášení s přednostním právem pana poslance Cogana. Pane předsedo, máte slovo. Připomínám, že se nacházíme v jednání o pořadu schůze. (Ozývá se poslankyně Schillerová, že byla přihlášena dříve.) Pardon, tak jestli se paní předsedkyně Schillerová hlásila dříve, samozřejmě má přednost paní předsedkyně. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Alena Schillerová: Děkuji vám za slovo, pane místopředsedo. Ano, já jsem se hlásila, nebudu dlouhá. První věc je, že chci se vyjádřit k tomu, co teď přednesl pan předseda Okamura. My jsme skutečně za hnutí ANO připojili podpisy ke zřízení vyšetřovací komise, takže já to tady potvrzuji. Je to na těch listinách, které vám teď byly předány do rukou, pane místopředsedo.

A ještě bych chtěla velmi poprosit, protože potřebujeme si tady dohodnout nějaké organizační věci napříč politickým spektrem, tak vás chci poprosit o 15 minut přestávky. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Chcete tu přestávku až do... hned, nebo...? Dobrá. Takže vyhlašuji přestávku 15 minut, sejdeme se v 9.35 hodin.

 

(Jednání přerušeno v 9.21 hodin.)

(Jednání pokračovalo v 9.35 hodin.)

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Je 9.35 hodin, ohlášená přestávka na poradu klubu uplynula.

Jenom doplním omluvy z dnešního jednání. Omlouvá se pan poslanec Michal Zuna mezi 9. hodinou a 9.10 z pracovních důvodů, dále se omlouvá paní ministryně Langšádlová na celý den dnes ze zdravotních důvodů a na dnešní den se z rodinných důvodů omlouvá pan poslanec Heller.

Tak se vrátíme k pořadu schůze. Já tady mám písemnou přihlášku paní předsedkyně Schillerové. Paní předsedkyně Schillerová se hlásila, mám tady i písemnou přihlášku k programu schůze, tak ji rušíte? Paní předsedkyně Schillerová ruší svoji přihlášku. Další přihlášená byla paní místopředsedkyně Mračková Vildumetzová, také ruší svoji přihlášku k návrhu pořadu schůze, a další písemná přihláška k pořadu schůze je od pana poslance Cogana. Pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Josef Cogan: Vážení kolegové a kolegyně, dovolím si navrhnout zrušení pevného zařazení bodů na 13.30 s tím, že tyto volební body budou pevně zařazeny jako bod 3 a 4 dnešního jednání.

Zároveň bych se rád vyjádřil k návrhu kolegy Tomia Okamury. My jsme tady včera, v těch dnech jasně řekli, jakým způsobem bude STAN postupovat. Jednoznačně je jasné, že k žádnému nezákonnému financování hnutí STAN nedošlo, a již vůbec nedošlo k tomu, že by byl STAN jakkoli financován ze zahraničí. My jsme informace o trestním stíhání možná od našich kolegů neměli, ani jsme je mít nemohli, a jasně jsme zkonstatovali, že všechny přijaté dary prověříme, a jestliže se potvrdí jejich spojitost s trestně stíhanými osobami, předmětné dary vrátíme. Tady to stanovisko jasně zaznělo od nás. Protože nemáme přístup do těch trestních věcí, tuhle informaci jsme neměli. Proto tu věc prostě jasně prověříme a podle toho se opatříme.

Jinak si myslím, že i toho politického představení tady bylo už docela dost. Chceme, aby se pokračovalo v práci, v práci, kterou máme jako Sněmovna v kompetenci. Máme tady priority vlády, chceme, aby se jednalo o pracovních věcech. Máme tady stavební zákon, máme tady korespondenční volbu. A i s ohledem na to navrhuji nebo přednáším námitku za kluby STAN, ODS, Piráti, TOP 09 a KDU-ČSL k návrhu podle § 54 odst. 6 a tím vetujeme zařazení návrhu číslo 1, který předložil kolega Tomio Okamura na zařazení do dnešní schůze.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Pane předsedo, abych to zrekapituloval, nejprve jste navrhl zrušení pevného zařazení bodů 60 a 61, které jsme měli mít ve 13.30, a nově navrhujete, aby to byl třetí a čtvrtý bod našeho jednání, to je váš návrh. A za další jste zavetovali zřízení vyšetřovací komise, aby byl zařazen. Takže o tomto zařazení, o tomto bodu nebudeme hlasovat. Dál se hlásí s přednostním právem pan předseda Jakob.

 

Poslanec Jan Jakob: Děkuji, pane předsedající. Vážené dámy, vážení pánové, já se vyjádřím ještě k tomu druhému bodu, co navrhl kolega Tomio Okamura. Ten se týká nařízení ohledně očkování. Mě tedy mrzí, že pan kolega zrovna odešel ze sálu, protože jsem chtěl zdůvodnit to, co pak přednesu, tedy to, že pan ministr Válek je z dnešního jednání řádně omluven. Takhle narychlo body, když se týkají konkrétního ministra, asi zařazovat nejdou. My se nebráníme diskusi, nicméně prosím pro příště, aby ta diskuse mohla vůbec být reálná, o nějaké avízo dopředu, aby to šlo dohodnout. Takhle hekticky to opravdu řešit nejde. Notabene co se týká té faktické věci, pan ministr po jednání vlády avizoval, že dojde k úpravě této záležitosti do půlky února. Nicméně proto jsem říkal, předtím jsme se dohodli, a jménem také pěti vládních klubů, tedy klubů ODS, KDU, TOP 09, STAN a Piráti, vetuji tento návrh na zařazení bodu. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji pěkně. Další se s přednostním právem hlásil pan předseda Okamura. Pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Tomio Okamura: Vážené dámy a pánové, byl jsem upozorněn, že jsem se ve svém návrhu na zřízení komise k vyšetření financování hnutí STAN přeřekl v jednom okamžiku, že jsem řekl omylem hnutí ANO, ale samozřejmě se to týká vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny k vyšetření financování hnutí STAN. Takže a) chceme vyšetřit, pakliže by nám tu vyšetřovací komisi vládní koalice odsouhlasila, takže radši ty čtyři body přečtu ještě jednou, protože prý jsem se přeřekl v jednom místě, teď nevím přesně, v kterém.

Takže a) chceme vyšetřit, kdo jsou koncoví vlastníci společností, které zaslaly sponzorské dary hnutí STAN v časovém období 1. 1. 2017 až 10. 1. 2022.

Za b) chceme vyšetřit majetkovou strukturu a původ společností, které zaslaly sponzorské dary hnutí STAN v časovém období 1. 1. 2017 až 10. 1. 2022.

Za c) chceme vyšetřit, aby vyšetřovací komise Sněmovny vyšetřila, zda veškeré sponzorské dary poskytnuté v časovém období 1. 1. 2017 až 10. 1. 2022 byly řádně zdaněny. Jsou to sponzorské dary hnutí STAN.

A za d) chceme, aby sněmovní vyšetřovací komise vyšetřila, zda veškeré sponzorské dary poskytnuté v časovém období 1. 1. 2017 až 10. 1. 2022 byly poskytnuty hnutí STAN v souladu se zákonem.

A netýká se to vůbec hnutí ANO, ale že jsme tady dvě opoziční strany, tak je ten návrh na základě podpisů poslanců hnutí ANO a SPD. Takže i pro stenozáznam, i pro jakékoli upřesnění to radši všechno ještě jednou zopakuji, a omlouvám se poslaneckému hnutí STAN. Asi jak tady byl zmatek, tak jsem se... (Ohlasy ze sálu.) Pardon, omlouvám se, hnutí ANO, poslaneckému hnutí ANO, tady na mě všichni volají a... (Potlesk a smích v sále.) Tady je dneska zmatek, protože tady probíhají nějaké interní dohody, jsem zaslechl, co se stavebním zákonem, co s korespondenční volbou a ten s tamtím a ten s oním - bůhví, co tady všechno je dneska za dohody, takže se omlouvám poslaneckému klubu hnutí ANO. A samozřejmě ta vyšetřovací komise se týká hnutí STAN a o tom budeme hlasovat. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji pěkně. To byl pan poslanec Okamura. Prosím, pane předsedo klubu Pirátů, máte slovo.

 

Poslanec Jakub Michálek: Děkuji za slovo. Jenom jsem se chtěl zeptat, jestli byste mohl, vážený pane předsedo Okamuro, prostřednictvím pana předsedajícího, nás seznámit s tím, kdy byl ten sněmovní tisk doručen všem poslancům tak, abychom ho mohli projednávat dnes jako první bod. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji, to byl pan poslanec Michálek. Pan předseda se hlásí? Ne. Čili ještě jednou pan předseda Michálek se hlásí o slovo s přednostním právem.

 

Poslanec Jakub Michálek: Nás se ta záležitost, kterou pan Okamura navrhuje, netýká. Nicméně je potřeba dodržet nějakou štábní kulturu tak, aby byl program schůze Poslanecké sněmovny předvídatelný. To znamená, dnes byl zařazen stavební zákon, korespondenční volba, tak jenom jestli pan Okamura může pro forma tohleto doplnit. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji. Dále se hlásí pan předseda Okamura. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Tomio Okamura: Je to vloženo jako sněmovní dokument 263. Děkuji. A tak jako tak o tom bodu bychom hlasovali. Je to tam vloženo, 263. Můžete se na to mrknout, asi nejste úplně on-line, nebo možná jo, ale tady to mám. (Ukazuje na papíru. Smích v sále.)

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Dále se s přednostním právem hlásí znovu pan předseda Michálek. Pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Jakub Michálek: Děkuji za slovo. Takto zásadní věci jako návrh na zřízení vyšetřovací komise přece není možné s tím jen tak přijít, když jsme ten dokument ani nečetli, abychom vám to zařazovali jako první bod! Nezlobte se, ale takovéto věci, prosím vás - pokud chcete fungovat jako reálná opoziční síla, tak je potřeba s tím přijít předem, poradit se, abychom měli dost času se vůbec seznámit s tím dokumentem. Děkuji. (Nesouhlas, bušení do lavic zleva.) Ale no tak...

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji. Dále se hlásí pan předseda Fiala. Pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Radim Fiala: Dobrý den, dámy a pánové. Na pana poslance Michálka, prostřednictvím předsedajícího, pane předsedo nebo pane poslanče, to jsem nečekal! Já jsem čekal, že vy řeknete: No výborně! Bude tady vyšetřovací komise! (Potlesk vlevo.) Protože my chceme vědět, jak to je! My chceme vědět, jestli jsme neměli kampaň placenou z peněz vypraných na Kypru. My jsme pro transparentnost a čistotu, vždycky jsme to říkali jako Piráti! My jsme ten mladý vítr ve Sněmovně! (Potlesk zleva.)

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji. To byl pan předseda Fiala. Hlásí se ještě někdo? Připomenu, že jsme v bodu Program schůze. Hlásí se ještě někdo k programu schůze? Není tomu tak, čili přistoupíme k hlasování a já tady mám v tuhletu chvíli dva návrhy. Jeden návrh je pana předsedy Okamury na zrušení pasáže vyhlášky o povinném očkování. Čili nejdřív bychom hlasovali... (Ze sálu: Bylo vetováno.) ... vetoval, a zřízení vyšetřovací komise je také vetováno, takže to jsou nehlasovatelné návrhy. Jediný bod, který budeme hlasovat, je návrh pana předsedy Cogana na zrušení pevného zařazení bodu číslo 60 a 61, to jsou volební body, s tím, že by to byl třetí a čtvrtý bod našeho dnešního jednání. Nicméně podle schváleného programu schůze je to zařazení za bod číslo 7. Jenom abychom si ujasnili, o jakou změnu jde. Dobrá. Zagonguji, protože budeme hlasovat o pořadu schůze. A myslím, že můžeme zahájit hlasování.

 

Všichni víme, o čem hlasujeme: o návrhu pana předsedy Cogana.

Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro? Aby stiskl tlačítko a zvedl ruku. Kdo je proti?

hlasování číslo 48 bylo přihlášeno 175 poslanců. Pro návrh hlasovalo 170 poslanců, proti nebyl nikdo. Návrh byl přijat a my jsme zrušili pevné zařazení bodu číslo 60 a 61. Tím jsme se vypořádali se změnou programu naší schůze.

 

Mám tu ještě jednu omluvu. Omlouvá se paní poslankyně Golasowská z osobních důvodů z dnešního zasedání od 13.30. A my můžeme pokračovat podle schváleného programu naší dnešní schůze.

Budeme projednávat

 

Následující zahájení jednacího dne schůze

Aktualizováno 6. 11. 2023 v 15:57.




Přihlásit/registrovat se do ISP