Setkání hospodářských výborů parlamentů zemí Visegrádské čtyřky
17. 2. 2016V diskusních blocích účastníci hovořili o spolupráci v dopravní infrastruktuře, energetické strategii a bezpečnosti, ekonomické diplomacii v ČR a v Maďarsku a o digitální ekonomice.
Předseda hospodářského výboru Poslanecké sněmovny PČR Ivan Pilný a člen Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu Senátu Parlamentu ČR Petr Bratský v úterý 16. 2. 2016 v rámci setkání parlamentních hospodářských výborů zemí V4 debatovali s předsedou hospodářského výboru Národní rady Slovenské republiky Jánem Hudackým, místopředsedou výboru pro národní hospodářství a inovace Senátu Polské republiky Adamem Gawedou a místopředsedou hospodářského výboru Národního shromáždění Maďarské republiky Jenöm Manningerem. V diskusních blocích účastníci hovořili o spolupráci v dopravní infrastruktuře, energetické strategii a bezpečnosti, ekonomické diplomacii v ČR a v Maďarsku a o digitální ekonomice.
Parlamentní hospodářské výbory států Visegrádské skupiny se usnesly, že pouze plně rozvinutá dopravní síť může přispívat k ochraně zdraví obyvatel a životního prostředí, hospodářskému růstu, bezpečnosti provozu a vysoké kvalitě dopravních služeb. Koordinovaný rozvoj dopravní infrastruktury mezi zeměmi V4 má zajistit odpovídající přeshraniční návaznost plánovaných dopravních projektů. Uvedené státy rovněž navrhují zvýšit informovanost a spolupráci v oblasti PPP projektů se zapojením evropských zdrojů.
Účastníci setkání vyzvali Evropskou komisi, aby podnikala nadále kroky k dokončení vnitřního trhu s energií, který by veškeré výrobní zdroje plně tržně integroval. Hospodářské výbory navrhly zjednodušit pokyny EK pro státní podporu v oblasti životního prostředí a energetiky. Země V4 doporučují iniciativy, které mají za cíl zvýšit energetickou bezpečnost EU a celého regionu. Severo-jižní plynový koridor je v této oblasti klíčovým projektem.
Diskutující přiznali rostoucí význam ekonomické diplomacii, mezi jejíž hlavní úkoly patří ochrana obchodu a pohybu zboží v EU. Ocenili spolupráci zemí V4 na multilaterální úrovni (např. ve vztahu k TTIP nebo v otázkách modernizace WTO či problematice migrace). Zástupci české strany kladně zhodnotili, že naše zastupitelské úřady podporují ekonomickou diplomacii a pomáhají prezentovat české exportéry v cizině. Předseda Akademie věd Jiří Drahoš připomněl, že akademická sféra je schopna dodat státní správě např. potřebná data z oblasti společenských a humanitních věd. Vyzdvihl Strategii AV21 s mottem „Špičkový výzkum ve veřejném zájmu“, která má profilovat AV jako instituci zaměřenou na problémy, kterým čelí současná společnost.





