Poslanci se zúčastnili 70. výročního zasedání Parlamentního shromáždění NATO
25. 11. 2024Ve dnech 22. – 25. 11. 2024 se poslanci Jiří Horák, Robert Králíček, Helena Langšádlová, Jarmila Levko a Pavel Žáček zúčastnili 70. výročního zasedání Parlamentního shromáždění NATO, které se konalo v kanadském Montrealu. Hlavním cílem zasedání bylo řešení klíčových bezpečnostních výzev, jimž čelí členské státy Aliance, a přijetí strategických doporučení, která mají přispět k posílení kolektivní obrany a stability v měnícím se geopolitickém prostředí. Zasedání zdůraznilo důležitost jednoty a koordinace mezi členskými státy NATO, zejména s ohledem na aktuální bezpečnostní hrozby, jako je agresivní politika Ruska, rostoucí vliv Číny a další globální výzvy.
Mezi klíčová projednávaná témata patřil konflikt na Ukrajině, geopolitické výzvy v souvislosti s rostoucím vlivem Číny a bezpečnostní dopady nových technologií. Poslanci podpořili intenzivní a dlouhodobou podporu Ukrajiny, která čelí ruské agresi, přičemž doporučili další posílení dodávek moderní vojenské techniky a finanční pomoci. Upozornili také, že výsledek války na Ukrajině bude mít zásadní vliv na globální řád a přístup dalších mocností, jako je Čína.
Dalším klíčovým tématem byla geopolitická výzva Číny. Diskuze se zaměřila na její snahy o změnu mezinárodního řádu, ekonomickou a politickou expanzi a související bezpečnostní rizika, jako jsou kybernetické hrozby a infrastruktura pod čínským vlivem. Doporučení zahrnovala důraz na diplomatické a ekonomické nástroje a užší spolupráci se zeměmi Indo-Pacifiku, jako jsou Austrálie, Japonsko, Jižní Korea a Nový Zéland.
Účastníci zasedání vyzdvihli význam jednotného postupu NATO a jeho partnerů při řešení současných globálních výzev. Bylo zdůrazněno, že klíčem k posílení stability je nejen vojenská síla, ale také podpora demokratických hodnot, transparentnosti, spolupráce a ekonomické odolnosti vůči vnějším vlivům. Přijatá doporučení mají sloužit jako základ pro další kroky směřující k zajištění bezpečnosti a stability členských i partnerských zemí NATO.
Parlamentní shromáždění NATO (NATO Parliamentary Assembly) je organizace sdružující zákonodárce ze členských zemí NATO. Slouží jako fórum pro diskusi o bezpečnostních otázkách, obraně a transatlantické spolupráci. Poskytuje doporučení a zprostředkovává dialog mezi parlamenty členských států a Aliancí, čímž přispívá ke zvyšování transparentnosti a amplifikaci hlasu občanů.
>> oficiální stránky výročního zasedání v Montrealu




