Podzimní zasedání PS OBSE ve Varšavě
25. 11. 2022Česká parlamentní delegace se zúčastnila Podzimního zasedání PS OBSE ve Varšavě
Ve dnech 24. - 25. listopadu 2022 se ve Varšavě konalo Podzimní zasedání Parlamentního shromáždění Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (PS OBSE), kterého se zúčastnilo více než 200 zástupců parlamentů z 52 zemí.
Česká republika byla na zasedání zastoupena členkami Stálé delegace Parlamentu ČR do Parlamentního shromáždění OBSE poslankyní Lucií Potůčkovou, pověřenou vedením stálé delegace, a poslankyní Janou Pastuchovou.
Hlavním tématem letošního Podzimního zasedání byla ruská agrese ve válečném konfliktu na Ukrajině a její dopad na bezpečnostní, ekonomickou, environmentální a lidskoprávní oblast. Speciálním hostem konference byl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij, který k plénu promluvil v přímém online přenose. Ve svém projevu apeloval na OBSE a jeho Parlamentní shromáždění, aby se zasadily o okamžité pozastavení ruského členství v této mezinárodní organizaci, jelikož Ruská federace svými agresivními činy porušuje veškeré závazky, ke kterým se zavázala podpisem Závěrečného helsinského aktu OBSE v roce 1975.
V návazné debatě vystoupila poslankyně Lucie Potůčková, která přítomné informovala o závěrech přijatých na konferenci evropských výboru parlamentů EU (COSAC), organizované Poslaneckou sněmovnou v rámci současného českého předsednictví v Radě EU. Tyto závěry mimo jiné odsuzují ilegální referenda vyvolaná Ruskou federací v okupovaných oblastech na svrchovaném ukrajinském území, vyzývají k ustavení zvláštního tribunálu pro stíhání válečných zločinů a zločinů proti lidskosti spáchaných na ukrajinském území ruskými ozbrojenými silami. Zmínila také usnesení přijaté Poslaneckou sněmovnou dne 15. listopadu, které označuje současný ruský režim za teroristický. V závěru svého vystoupení poslankyně Potůčková vyzvala členské země PS OBSE k podpoře disidentů a center vnitřního odporu v Ruské federaci a Bělorusku.
V rámci konference se rovněž uskutečnilo zasedání Ad hoc výboru pro migraci, na němž země nejvíce zasažené uprchlickou vlnou z Ukrajiny podávaly zprávu o aktuální situaci. Za Českou republiku vystoupila poslankyně Lucie Potůčková, která přítomné informovala o tom, jak ČR situaci zvládá a s jakými obtížemi se v současné době potýká. Zároveň pozvala členy výboru na polní misi zaměřenou na integrací ukrajinských uprchlíků, která se uskuteční v Praze v termínu 14. – 16. prosince.
Na schůzi Stálého výboru vedoucích národních delegací byl projednáván ukrajinský pozměňovací návrh na změnu jednacího řádu PS OBSE, který by umožnil Parlamentnímu shromáždění dočasně pozastavit členství Ruské federace v této meziparlamentní organizaci, dokud nedojde k ukončení válečného konfliktu. Česká delegace tomuto návrhu v souladu s oficiální vládní pozicí vyjádřila plnou podporu. Po bouřlivé debatě, během které se nepodařilo národním delegacím nalézt shodu a ukrajinská delegace ve vypjaté situaci opustila jednací sál, nebylo nakonec o návrhu hlasováno. Přijetí rozhodnutí se tedy přesunulo na některé z dalších zasedání PS OBSE. V mezidobí se Parlamentní shromáždění pokusí nalézt řešení, které by umožnilo vyhnout se patové situaci, způsobené současnou nutností uplatnit pravidlo konsensu mínus jeden, jenž je ukotveno v jednacím řádu PS OBSE.
Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) je největší regionální organizací, která se zabývá problematikou mezinárodní bezpečnosti. Sdružuje 57 členských států z Evropy, střední Asie a Severní Ameriky. Všechny orgány OBSE, včetně jejího Parlamentního shromáždění, byly vytvořeny na základě Pařížské charty pro novou Evropu, která byla přijatá na Pařížském summitu v roce 1990. První zasedání Parlamentního shromáždění se konalo v Budapešti v r. 1992.
Podzimní zasedání PS OBSE je pravidelná konference, která dává každoročně příležitost parlamentářům z celého regionu OBSE diskutovat o důležitých tématech vztahujících se k závazkům a hodnotám této mezinárodní organizace. Kromě panelových debat se v jejím rámci koná také zasedání Stálého výboru vedoucích národních delegací.






