Výrazná účast české delegace na jednání PS OBSE
7. 7. 2022Ve dnech 1. – 6. července 2022 se v Birminghamu ve Velké Británii konalo 29. výroční zasedání Parlamentního shromáždění Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (PS OBSE). Jedná se o nejdůležitější zasedání PS OBSE, na kterém probíhají volby členů Byra organizace, a ve výborech se debatuje o rezolucích reflektujících aktuální témata v regionu OBSE. Za ČR se zasedání zúčastnili členové Stálé delegace Parlamentu ČR do PS OBSE: posl. Jan Bauer (vedoucí stálé delegace), Lucie Potůčková, Jana Pastuchová, Jan Richter a místopředseda Senátu Jan Horník.
Letošní zasedání bylo poznamenáno pokračující válečnou agresí Ruské federace na Ukrajině, která se promítla do agendy všech tří hlavních výborů: politického, ekonomického a lidskoprávního a do textů přijímaných rezolucí. Výroční zasedání se konalo bez účasti ruské a běloruské delegace, jimž nebyla udělena víza pro vstup do Velké Británie. V této souvislosti Parlamentní shromáždění přijalo ukrajinský pozměňovací návrh prosazující ustavení zvláštního výboru, jenž by posoudil pozastavení členství Ruské federace a Běloruska v PS OBSE po dobu pokračující válečné agrese, z důvodu jejich porušování základních principů Helsinského závěrečného aktu OBSE. Jedním z kosponzorů pozměňovacího návrhu, který ukrajinskou iniciativu podpořil, se stal i vedoucí české delegace poslanec Jan Bauer.
V plénu byla projednávána dodatková rezoluce pod názvem „Agresivní válka Ruské federace proti Ukrajině a jejímu lidu a její ohrožování bezpečnosti v regionu OBSE“. České delegaci se prostřednictvím poslankyně Lucie Potůčkové podařilo do rezoluce prosadit pozměňovací návrh, který oceňuje humanitární pomoc poskytovanou ukrajinským uprchlíkům občanskou společností, dobrovolníky a neziskovými organizacemi a vyzývá účastnické země k pokračující solidaritě a pomoci. Pozměňovací návrh se setkal s jednomyslnou podporou účastnických zemí.
Velký úspěch česká delegace zaznamenala i v ekonomickém výboru. V souvislosti s projednávanou rezolucí „Urychlení přechodu na zelenou energii“ se poslankyni Lucii Potůčkové podařilo přes výhrady některých delegací prosadit pozměňovací návrh, který v souladu s českou vládní pozicí prosazuje právo každého státu na zvolení si vlastního energetického mixu, jenž nejlépe vyhovuje struktuře jeho ekonomiky a dostupnosti přírodních zdrojů.
Dopad uprchlické vlny z válkou zasažené Ukrajiny na evropské země byl hlavním tématem speciální debaty v rámci Ad hoc výboru pro migraci. Vystoupil v ní i vedoucí české delegace poslanec Jan Bauer, který členy výboru informoval o tom, jak ČR zvládá přijímání uprchlíků a jejich následnou integraci a s jakými problémy se v současné době potýká.
Jan Bauer také vystoupil v závěrečné plenární debatě. V rámci svého vystoupení představil priority českého předsednictví v Radě EU, odsoudil agresi Ruské federace na Ukrajině a připomněl paralelu s událostmi v ČR v roce 1968. ČR je i nadále připravena Ukrajině poskytovat jak humanitární, tak i vojenskou pomoc, přičemž zvládání uprchlické krize a poválečná obnova Ukrajiny patří k hlavním prioritám českého předsednictví.
Na okraj zasedání se také uskutečnila debata na téma „Zajištění ekonomické obnovy zohledňující gender po pandemii covidu-19“. Zúčastnila se jí poslankyně Lucie Potůčková, která přítomné informovala o krocích, jež byly v této souvislosti podniknuty v ČR.
V závěru Výročního zasedání byla přijata Birminghamská deklarace, která bude předložena jednotlivým národním parlamentům a ministerstvům zahraničních věcí.
Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) je největší regionální organizací, která se zabývá problematikou mezinárodní bezpečnosti. Sdružuje 57 členských států z Evropy, střední Asie a Severní Ameriky. Všechny orgány OBSE, včetně jejího Parlamentního shromáždění, byly vytvořeny na základě Pařížské charty pro novou Evropu, která byla přijatá na Pařížském summitu v roce 1990. První zasedání Parlamentního shromáždění se konalo v Budapešti v r. 1992.





