Česká parlamentní delegace se zúčastnila Zimního zasedání PS OBSE ve Vídni
22. 2. 2019Program: omezení lidských práv v době nouze; boj s korupcí, praním špinavých peněz a s financováním terorizmu; a také otázka účinných mechanismů OBSE pro řešení dlouhotrvajících konfliktů.
Ve dnech 21. – 22. února 2019 se ve Vídni uskutečnilo 18. Zimní zasedání Parlamentního shromáždění Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (PS OBSE). Za ČR se zasedání zúčastnili tito členové Stálé delegace Parlamentu ČR do PS OBSE: poslankyně Karla Maříková (vedoucí Stálé delegace), poslanci Josef Hájek, Pavel Plzák, Zdeněk Ondráček a senátoři Jan Horník, Jan Žaloudík a Ladislav Václavec.
Hlavními tématy letošního jednání byla omezení lidských práv v době nouze; boj s korupcí, praním špinavých peněz a s financováním terorizmu; a také otázka účinných mechanismů OBSE pro řešení dlouhotrvajících konfliktů.
Samotné zasedání zahájil projev předsedy PS OBSE Georga Tsereteliho a předsedy rakouské Národní rady Wolfganga Sobotky. Jako hlavní hosté se Zimního zasedání zúčastnili předseda OBSE Thomas Greminger a za současné slovenské předsednictví OBSE Miroslav Lajčák, ministr zahraničních věcí Slovenské republiky.
V rámci zasedání proběhla schůze Stálého výboru, jednání tří hlavních výborů a řada doprovodných akcí. Na lidskoprávním výboru vystoupil za Českou republiku, která v letošním roce předsedá Výboru lidské dimenze OBSE, velvyslanec Ivo Šrámek, vedoucí Stálé mise ČR při OBSE ve Vídni.
Na závěrečném společném zasedání hlavních výborů zazněly zprávy zvláštních zpravodajů PS OBSE a předsedů Ad hoc výboru pro migraci a Ad hoc výboru pro boj s terorismem. Zprávy také prezentovali vedoucí nedávných volebních pozorovatelských misí v Bosně a Hercegovině, Gruzii, USA a Arménii. Na okraj zasedání se uskutečnilo setkání poslanců a senátorů ze zemí V4, které tentokrát organizovala předsednická země Slovensko.
Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) je největší regionální organizací, která se zabývá problematikou mezinárodní bezpečnosti. Sdružuje 57 členských států z Evropy, střední Asie a Severní Ameriky. Všechny orgány OBSE, včetně jejího Parlamentního shromáždění, byly vytvořeny na základě Pařížské charty pro novou Evropu, která byla přijatá na Pařížském summitu v roce 1990. První zasedání Parlamentního shromáždění se konalo v Budapešti v r. 1992.
Zimní zasedání PS OBSE dává každoročně příležitost pro parlamentáře z celého regionu OBSE k diskusi s čelními představiteli této organizace o důležitých tématech vztahujících se k závazkům a hodnotám této organizace. Během jednání se připravují hlavní rezoluce, které budou projednány na Výročním zasedání PS OBSE, které se letos v červenci uskuteční v Lucembursku.





