Česká parlamentní delegace na Podzimním zasedání PS OBSE v Dublinu
5. 10. 2024Ve dnech 1. - 4. října 2024 se v Dublinu konalo Podzimní zasedání Parlamentního shromáždění Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (PS OBSE), kterého se zúčastnilo více než 200 zástupců parlamentů z téměř 60 zemí.
Českou republiku na zasedání zastupovali tito členové Stálé delegace Parlamentu ČR do Parlamentního shromáždění OBSE: posl. Jan Bauer (vedoucí delegace), Lucie Potůčková, Jana Pastuchová a senátoři Ladislav Václavec a Jaroslav Zeman.
Letošní Podzimní zasedání se konalo na téma „Padesát let po Helsinkách: role parlamentů v posilování komplexního modelu míru a bezpečnosti OBSE.“ V panelových debatách zaměřených na politickou, ekonomickou a lidskoprávní dimenzi se diskutovalo o řešení konfliktů a podpoře mediace, o řešení klimatické krize, a také o migrační situaci v regionu OBSE.
V prvním bloku konference na téma „Konfliktní cyklus OBSE: zprostředkování dialogu, řešení konfliktů, podpora mediace, smírčí řízení a obnova po skončení konfliktu“ vystoupila poslankyně Lucie Potůčková. Ve svém příspěvku se věnovala roli OBSE při řešení konfliktů a zaměřila se především na monitorovací mise OBSE, jež jsou jednou z prioritních oblastí této mezinárodní organizace
“Jsme schopni rozpoznat první příznaky autokratických režimů a symptomy oslabování demokracie. Musíme na tyto problémy upozorňovat a především o nich otevřeně hovořit. Naše zprávy o volbách musí být co nejobjektivnější a nejtransparentnější a musí být podávány jasným jazykem srozumitelným široké veřejnosti. A to i za cenu toho, že hostitelský stát, kde se volby konají, může být se závěry zprávy nespokojen,” zdůraznila L. Potůčková.
Vyjádřila naději, že i nadále budou volební pozorovatelské mise podporovány v co největší míře, a že členské státy náležitě zváží doporučení obsažená v závěrečných zprávách OBSE/ODIHR.
V rámci Středomořského fóra, jehož se účastní rovněž delegace Partnerských zemí pro spolupráci ze středomořského regionu, se debatovalo o aktuální situaci na Středním východě. Za Českou republiku v debatě vystoupili vedoucí stálé delegace Jan Bauer a poslankyně Lucie Potůčková.
Jan Bauer ve svém projevu vyjádřil politování nad tím, že se izraelská delegace nemůže fóra osobně účastnit z důvodu právě probíhajících oslav židovského nového roku. Připomenul blížící se výročí brutálního teroristického útoku ozbrojených skupin Hammásu na civilní a vojenské cíle v Izraeli dne 7. října a v této souvislosti zopakoval postoj české vlády ke konfliktu na Středním východě: „Česká republika podporuje Stát Izrael již od jeho vzniku, a to jak na politické, tak na diplomatické úrovni. Plně podporujeme právo Izraele na sebeobranu v souladu s mezinárodním humanitárním právem. Ačkoli si nikdo nepřeje eskalaci konfliktu, Izrael má, stejně jako každý jiný suverénní stát, právo bránit se všemi nezbytnými prostředky. Stojíme za Izraelem a vždy budeme!“
Lucie Potůčková se ve svém projevu snažila vysvětlit historické a lidské důvody, které vedou Českou republiku k tomu, že v palestinsko-izraelském konfliktu stojí jednoznačně na straně Izraele: „Naše pouto s Izraelem je hluboké, složité a těžko vysvětlitelné, někdy dokonce nelogické, jakoby „naprogramované“ pod povrchem našeho kolektivního vědomí. V tak sekulární zemi, jako je Česká republika, nemá toto pouto kořeny ve víře. Tato absence náboženských vazeb však paradoxně činí naše pouto s Izraelem ještě silnějším. Nespojuje nás víra ve věčný život, ale přesvědčení, že být malý neznamená být bezvýznamný. Izrael pro nás ztělesňuje myšlenku, že je možné být silný a sebevědomý, ale také zranitelný a vystavený výzvám. A také je těžké si představit život v zemi, kde denně padají rakety, kde neustále hrozí teroristický útok a kde se dcery posílají do armády vyzbrojené samopaly.“
V této souvislosti L. Potůčková zmínila i humanitární odkaz Václava Havla, který byl známý svým neochvějným odhodláním prosazovat lidská práva, demokracii a mír. „Jako předsedkyně Výboru pro lidská práva PS OBSE jsem osobně více nakloněna tomuto přístupu zaměřenému na lidská práva. Chápu však i pohled naší vlády a vlastně i smýšlení české společnosti a jejich pevný postoj jako celku“, zdůraznila Lucie Potůčková závěrem.
V rámci Podzimního zasedání proběhla rovněž schůze Ad hoc výboru pro migraci, jíž se zúčastnila posl. Lucie Potůčková. Členy výboru informovala o svých poznatcích z polní mise v Maroku, které se zúčastnila v mezinárodní delegaci vedené předsedkyní výboru D. De Ridder v září letošního roku.
Lucie Potůčková, vystoupila i jako jeden z hlavních hostů v panelové debatě pod názvem „Let's talk about weather – best practices in times of climate change“, organizované německou delegací. Přítomné informovala o systému protipovodňových opatření v ČR, o obtížích, se kterými se naše země potýkala při nedávných katastrofických záplavách a v této souvislosti sdílela také své osobní zkušenosti starostky horské obce, která byla povodněmi výrazně zasažena. Upozornila na problém šíření dezinformací, které mnohdy znesnadňovaly evakuaci osob, a zmínila také aktivní opatření Ministerstva vnitra, která přijalo, aby zajistilo konání krajských a senátních voleb krátce po povodních v postižených oblastech.
Na okraj zasedání se česká delegace setkala s velvyslancem ČR v Irsku J.E. panem Pavlem Vošalíkem, jenž delegaci obeznámil s vnitropolitickou situací v Irsku.
Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) je největší regionální organizací, která se zabývá problematikou mezinárodní bezpečnosti. Sdružuje 57 členských států z Evropy, střední Asie a Severní Ameriky. Všechny orgány OBSE, včetně jejího Parlamentního shromáždění, byly vytvořeny na základě Pařížské charty pro novou Evropu, která byla přijatá na Pařížském summitu v roce 1990. První zasedání Parlamentního shromáždění se konalo v Budapešti v r. 1992.