Projev předsedkyně Sněmovny na slavnostním udílení Ceny Arnošta Lustiga
4. 6. 2024Vážený pane primátore, vážený pane ministře, Vaše Excelence, vážená paní velvyslankyně, vážené kolegyně a kolegové zákonodárci, členové Výboru Ceny Arnošta Lustiga, vzácní hosté, milé dámy a pánové,
Arnošt Lustig si během svého života prošel mnoha mimořádně těžkými zkouškami. Byl očitým svědkem hrůzné reality koncentračních i vyhlazovacích táborů a byl konfrontován s nejtemnějšími a nejohavnějšími stránkami lidské přirozenosti.
Arnošt Lustig kdysi prohlásil, že člověk se může dostat z koncentračního tábora, ale nikdy nemůže zcela dostat koncentrační tábor ze sebe. Existenciální zkušenost, kterou tam prodělal, jej totiž hluboce poznamená a promění jednou provždy. To je ostatně patrné i ze stěžejního tématu Lustigova literárního díla. Na pozadí otřesných a temných událostí, které s děsivou mistrností popisuje, ovšem zpravidla ponechává prostor i pro jiskru naděje a nezdolnou víru v člověka.
Zrovna v těchto dnech si připomínáme sté výročí úmrtí Franze Kafky. Ten napsal, že „kniha musí být sekerou na zmrzlé moře v nás“. Knihy Arnošta Lustiga jsou přesně tímto typem literatury. Jejich prostřednictvím v sobě objevujeme netušené obzory, prohlubujeme svou empatii a posilujeme přesvědčení, že zlo nemá a nesmí mít poslední slovo.
Cena Arnošta Lustiga pak na literární odkaz svého slavného jmenovce v mnohém navazuje. Vyzdvihuje totiž výjimečné životní příběhy, které měly tu moc zásadně změnit k lepšímu osudy i řadě dalších lidí. A právě tak je tomu i v případě laureátky za rok 2023 – legendy české diplomacie, vážené paní Evy Filipi.
Pevně věřím, že podobných příběhů o slušnosti, lidskosti a odvaze budeme i díky tradici udílení Cen Arnošta Lustiga mít do budoucna ještě více. Zároveň bych byla velice ráda, kdyby se jimi každý z nás nechal ve svém vlastním životě inspirovat.
Děkuji Vám mnohokrát za Vaši pozornost a přeji jen všechno dobré.