Poslankyně L. Potůčková moderátorkou panelu na konferenci PS OBSE o umělé inteligenci

22. 5. 2024

20. května 2024 se v Lisabonu konala konference pod názvem „Bezpečnost ve věku umělé inteligence“ pořádaná portugalským parlamentem ve spolupráci s Parlamentním shromážděním  Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (PS OBSE). Českou republiku reprezentovaly členky Stálé parlamentní delegace do PS OBSE poslankyně Lucie Potůčková
a Jana Pastuchová.

Parlamentní konference, které se kromě parlamentářů zúčastnili i odborníci z akademické obce, zástupci mezinárodních organizací (Evropský parlament, Rada Evropy) a soukromého sektoru, se v panelových debatách zaměřila na otázku dopadu umělé inteligence na region OBSE, problematiku ochrany demokracie před zneužitím UI a roli národních parlamentů v regulaci UI. Cílem konference bylo identifikovat právní, etické, bezpečnostní a lidskoprávní problémy spojené se zaváděním UI a prozkoumat nové možnosti mezinárodní parlamentní spolupráce.

Panelovou debatu pod názvem „Ochrana demokracie a podpora rozvoje pomocí umělé inteligence“ moderovala poslankyně Lucie Potůčková, jež je rovněž předsedkyní lidskoprávního výboru PS OBSE.

Ve svém úvodním projevu zmínila jak pozitivní roli UI v demokratickém státě, tak její negativní dopad na demokracii. Ocenila mimo jiné, že UI umožňuje občanům spolupracovat se svými volenými zástupci prostřednictvím digitálních platforem, nicméně přináší i značné problémy, jako např. prohloubení sociální nerovnosti.

„Umělá inteligence dokáže být velmi dobrá v ovlivňování lidské mysli a manipulaci s veřejným míněním, zejména ve volebním procesu a v rámci politických kampaní“ konstatovala Lucie Potůčková.

Dále také varovala před vzestupem sledovacích technologií využívajících UI ze strany vlád a velkých společností, což vyvolává vážné obavy týkající se narušení soukromí občanů a jejich svobod. V této souvislosti Lucie Potůčková zdůraznila klíčovou roli poslanců: „Neseme odpovědnost za pochopení složitostí technologií umělé inteligence a jejich důsledků pro lidská práva a demokracii, zejména pro voliče, které zastupujeme.“

Závěrem vyzvala k pokračování dialogu a spolupráce na mezinárodní úrovni, jelikož dopad UI má nadnárodní povahu: „Jedině takto můžeme společně utvářet politiky, které podporují odpovědný rozvoj a zavádění UI, identifikaci rámce rizik UI a vytvářejí platformu pro globální interoperabilitu mezi jurisdikcemi, a to vše při zachování demokratických zásad“.

Parlamentní shromáždění OBSE, sdružující 323 poslanců z 57 členských států OBSE z Evropy, střední Asie a Severní Ameriky, poskytuje fórum pro parlamentní dialog, vede pozorovatelské mise a posiluje mezinárodní spolupráci v bezpečnostní, environmentální a lidskoprávní oblasti.

Lisabonská konference byla přípravným setkáním pro diskuse, které budou pokračovat na nadcházejícím Výročním zasedání PS OBSE v Bukurešti, kde se očekává přijetí doporučení v oblasti regulace a bezpečnosti UI.



Poslankyně L. Potůčková moderátorkou panelu na konferenci PS OBSE o umělé inteligenci (22.05.2024) Poslankyně L. Potůčková moderátorkou panelu na konferenci PS OBSE o umělé inteligenci (22.05.2024) Poslankyně L. Potůčková moderátorkou panelu na konferenci PS OBSE o umělé inteligenci (22.05.2024) Poslankyně L. Potůčková moderátorkou panelu na konferenci PS OBSE o umělé inteligenci (22.05.2024)
Společné foto.jpg (Dokument, 2 MB)

Navigace sekce Poslanecká sněmovna



ISP (příhlásit)