19 osobností převzalo ocenění za rozvoj a propagaci českého letectví a kosmonautiky
26. 3. 2024Dne 25. března 2024 se v prostorách Poslanecké sněmovny uskutečnilo Slavnostní udílení ocenění osobnostem čs. letectví, a to v rámci 12. schůze podvýboru pro letectví a vesmírný program.
Ceremoniál pod patronací podvýboru každoročně pořádá Rada pro výběr a udělování ocenění významným osobnostem z oblasti čs. letectví, kosmonautiky a příbuzných oborů.
V letošním roce byla ocenění rozdělena do 3 kategorií:
- Osobnosti
- Čestná uznání
- Předání diplomů světové organizace FAI (Fédération Aéronautique Internationale)
Předávání ocenění se v prvních dvou blocích ujali: předseda podvýboru posl. Karel Sládeček, tajemnice hospodářského výboru paní Kateřina Tarant a ředitel Odboru civilního letectví Ministerstva dopravy pan Zdeněk Jelínek. Ve třetím bloku se předávání ocenění chopili člen Rady a místopředseda Národní sportovní agentury pan František Horák společně s generálním tajemníkem Aeroklubu ČR panem Jiřím Dodalem
V úvodním bloku „Osobnosti“ byli oceněni:
Petr BAREŠ, MSc.
„za dlouholetou propagaci českých kosmických aktivit a šíření dobrého jména České republiky ve světě“
JUDr. Zbyněk FIBICH
„za vysokou míru zákonnosti a zajištění dodržování českých i evropských předpisů v oblasti realizace strategických veřejných zakázek pro potřeby českého civilního letectví a jeho dalšího rozvoje“
Ing. Vítězslav HEZKÝ
„za významný podíl na tvorbě leteckých předpisů, regulaci Radar Position Approach Systém a za zastupování ČR v European Aviation Regulations“
JUDr. Jiří KILIÁNEK
„za dlouhodobou práci pilota policejních vrtulníků a za významný podíl na založení letecké záchranné služby v Československu“
Ing. Libor KURZWEIL
„za dlouhodobě úspěšnou činnost v mezinárodních organizacích letišť ASI EUROPE a ASI WORLD a za vedení odborných komisí“
Ing. Ladislav MIKA
„za dlouhodobě úspěšnou práci v oboru civilního letectví Ministerstva dopravy a za významný podíl na založení československé letecké záchranné služby“
Pavel SOBOTKA
„za mimořádné úspěchy v mezinárodní spolupráci v oblasti kosmických aktivit a propagaci českého průmyslu ve světě“
mjr. Ing. et Ing. Aleš SVOBODA
„za dosažené výsledky ve výběrovém řízení Evropské kosmické agentury a za členství ve skupině rezervního týmu astronautů a za zviditelnění České republiky“
Ing. Libor VEVERKA
„za dosažené a dlouhodobě výborné výsledky v manažerských funkcích v leteckých výrobních podnicích“
Ing. Marek VINAŘ
„za významnou examinátorskou činnost a za zavádění nejmodernějších výcvikových metod a postupů ve výcviku pilotů českých leteckých společností“
V bloku „Čestné uznání“ byli oceněni:
Ing. Aleš KUBÍČEK – obdržel ocenění „osobnost“ a současně také „čestné uznání“
„za celosvětově uznávanou konstrukci a kvalitu výroby horkovzdušných balonů a za mimořádný přínos v rozvoji tohoto oboru“
Ing. Michal MARKOVIČ - Letecká škola F-AIR, Ltd.
„za třicet let úspěšné práce při výcviku pilotů letadel“
Ilona PLŠKOVÁ
„za úspěšné vedení společnosti Aircraft Industries, a.s. a za zajištění výbory letadla L-410 a vývoje nového modelu L-410 NG“
Vlastimil SEDLÁČEK
„za mimořádné úspěchy ve výrobě náročných součástek a dílů pro proudové motory Pratt & Whitney 1-A pro Airbus A320 a pro Boeing 737 Max“
Ing. Ondřej ŠVÁB
„za aktivní práci při prosazování zájmů ČR v kosmickém programu Evropské unie.a za aktivity v rozvoji českého průmyslu a akademické sféry“
V závěru tohoto bloku převzal diplom také čestný člen Rady pro výběr a udělování ocenění významným osobnostem z oblasti čs. letectví, kosmonautiky a příbuzných oborů pan Ing. Lubomír DUDÁČEK, a to za svoji dlouholetou a podnětnou činnost v Radě.
V bloku „Předání diplomů světové letecké federace FAI“ svá ocenění převzali:
Vratislav HLAVATÝ - diplom Paula Tissandiera
„jako uznání za pozoruhodné služby poskytované letectví, konkrétněji rozvoji balónového létaní ve své zemi“
Jacek KERUM - diplom Paula Tissandiera
„jako uznání za pozoruhodné služby poskytované letectví, zejména bezmotorovému létaní“
Ing. Jaroslav POTMĚŠIL – skupinový diplom cti FAI
„za významný přínos pro konstrukci a výrobu kluzáků v ČR a vliv na rozvoj bezmotorového létání“
Jana VEPŘEKOVÁ – Lilienthal Gliding Medal – nejvyšší vyznamenání FAI pro plachtaře
„za vynikající úspěchy v oblasti bezmotorového létání, bezkonkurenční výsledky v nadnárodních, evropských a světových šampionátech a za působení jako ambasadorka pro propagaci tohoto sportu“
V závěru posledního bloku přítomný zástupce Českého balónového svazu oznámil nejčerstvější zprávu ze sídla Světové federace FAI ve švýcarském Laussane o dalším fenomenálním úspěchu, a to, že oceněný Ing. Aleš KUBÍČEK navíc bude na světovém kongresu FAI v USA slavnostně uveden do „Světové síně slávy FAI v oblasti balonového létaní“.
Čeští letečtí sportovci se po mnoho let řadí mezi světovou špičku a ze světových a evropských šampionátů si díky svým mimořádným výkonům přivážejí nejvyšší ocenění, avšak bohužel mimo zájem české mediální sféry. V loňském roce se naši sportovní piloti opět zařadili mezi premianty FAI, což je nejen významným úspěchem pro české sportovní létání, ale i pro civilní letectví ČR a jde také o zviditelnění a šíření dobrého jména České republiky v mezinárodním měřítku.