Předsedkyně Sněmovny jednala v Arménii o politicko-ekonomické spolupráci
1. 2. 2024Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová navštívila Arménii. V Jerevanu jednala se svým protějškem Alenem Simonyanem, premiérem Nikolou Pašinjanem či prezidentem Vahagnem Chačaturjanem. Navštívila také monitorovací misi EU u arménsko-ázerbajdžánských hranic, kde působí i čeští pozorovatelé. Sněmovní delegaci doprovázela navíc podnikatelská mise a zástupci univerzit. Z Arménie delegace pokračuje do sousedního Ázerbájdžánu.
Předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová navštívila v čele sněmovní delegace Arménii. V Jerevanu jednala s předsedou Národního shromáždění Arménské republiky Alenem Simonyanem, prezidentem Vahagnem Chačaturjanem či předsedou arménské vlády Nikolou Pašinjanem.
„S Arménií dlouhodobě spolupracujeme a podporujeme její proevropské směřování. V Jerevanu nedávno začalo docházet k politickému obratu v souvislosti s rostoucím uvědoměním, že Ruská federace představuje krajně nespolehlivého partnera. Arménii podporujeme nejen v rámci Východního partnerství, ale například i dvoustrannými projekty na posílení občanské společnosti,“ uvedla předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová.
V rámci pracovního programu uskutečnila sněmovní delegace také návštěvu civilní monitorovací mise EU na arménsko-ázerbajdžánských hranicích. V tamním terénu v současné době působí i 6 českých pozorovatelů.
„V případě náhorního Karabachu podporujeme zprostředkovatelskou roli Evropské unie. S partnery z obou stran sporu vedeme diskusi, jak může EU i naše země konkrétně přispět k co nejudržitelnějšímu míru a prosperitě. Z našeho pohledu je jasné, že ze vzájemných sporů Arménie a Ázerbájdžánu totiž profituje pouze Putinovo Rusko,“ doplnila předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová.
Sněmovní delegaci tvořenou poslanci napříč politickým spektrem navíc doprovází i zástupci Národního muzea, Univerzity Karlovy, ČVUT a několika IT firem. Ty hodlají prohloubit již fungující česko-arménskou obchodní spolupráci či proniknout na perspektivní kavkazské trhy.
„Právě v oblasti IT se Arménie v poslední době významně profiluje a pro naše firmy se tak zde vytvářejí zajímavé nové příležitosti. Proto se v jerevanském technologickému centru konalo i podnikatelské fórum. Mezi Českou republikou a Arménií existuje i velmi čilá spolupráce v oblasti kultury a vzdělání. Za účelem jeho dalšího rozvoje bylo tedy uzavřeno memorandum mezi Národním muzeem a arménským Historickým muzeem,“ uzavřela předsedkyně Markéta Pekarová Adamová.
Delegace bude bezprostředně poté pokračovat pracovním programem v sousedním Ázerbájdžánu, kde její členy čeká mimo jiné jednání s předsedkyní Národního shromáždění Sahibou Gafarovou.