Předsedkyně PS na jednání Slavkovského formátu podpořila brzké rozšíření EU o země západního Balkánu

25. 8. 2023

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová se v rakouském Grafeneggu zúčastnila tradičního jednání tzv. Slavkovského formátu (tj. ČR, Rakouska a Slovenska). Ten byl letos mimořádně rozšířen ještě o zákonodárce z Chorvatska a Itálie. Hlavní témata jednání byla ruská agrese na Ukrajině, politika rozšiřování EU o země západního Balkánu a koordinace přeshraniční meziparlamentní spolupráce.  

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová se zúčastnila pracovního jednání zástupců parlamentů zemí tzv. Slavkovského formátu. Jde o regionální uskupení spojující od roku 2015 představitele ČR, Rakouska a Slovenska. Hostitelem tradičního setkání v dolnorakouském městečku Grafenegg byl i letos předseda rakouské Národní rady Wolfgang Sobotka. Slovenskou republiku na místě reprezentoval předseda Národní rady Boris Kollár.

Rusko představuje největší bezprostřední i dlouhodobou přímou hrozbu evropské bezpečnosti a mezinárodnímu řádu. Pro formulaci nové strategie vůči Moskvě proto není třeba čekat na výsledek Putnovy války na Ukrajině. Pracovat na ní musíme neustále. Zejména je třeba vytrvat ve společném úsilí o důsledné provádění již přijatých protiruských sankcí, posílit všemožné kontroly vývozu a zvýšit tlak na další země mimo EU, které pomáhají Rusku se sankcím vyhnout,“ uvedla na jednání předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

Témata jednání zahrnovala kromě trvajíc ruské válečné agrese a perspektivy začlenění Ukrajiny do západních integračních struktur i politiku rozšiřování Evropské unie o země západního Balkánu. Z toho důvodu se letošního setkání mimořádně účastnil též rakouský spolkový ministr zahraničí Alexander Schallenberg a delegace chorvatského a italského parlamentu.

Západní Balkán vyžaduje naši trvalou podporu a maximální pozornost. Tento region je totiž z řady hledisek naším nesmírně citlivým místem. Nesmíme našim nepřátelům dovolit, aby tam získali jakoukoli významnou oporu. Nejlepší způsob, jak tomu z úrovně parlamentní diplomacie předcházet, je pokračovat v práci na konkrétních projektech meziparlamentní rozvojové spolupráce, přenos odborného know-how a výměna příkladů dobré legislativní praxe,“ dodala předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

Předsednictví slavkovské skupiny má v současné době Rakousko, které jej v červenci letošního roku převzalo po Slovensku. Od Rakouska pak v létě roku 2024 přebere pomyslnou předsednickou štafetu Česká republika.



Předsedkyně PS na jednání Slavkovského formátu podpořila brzké rozšíření EU o země západního Balkánu (25.08.2023) Předsedkyně PS na jednání Slavkovského formátu podpořila brzké rozšíření EU o země západního Balkánu (25.08.2023) Předsedkyně PS na jednání Slavkovského formátu podpořila brzké rozšíření EU o země západního Balkánu (25.08.2023) Předsedkyně PS na jednání Slavkovského formátu podpořila brzké rozšíření EU o země západního Balkánu (25.08.2023) Předsedkyně PS na jednání Slavkovského formátu podpořila brzké rozšíření EU o země západního Balkánu (25.08.2023) Předsedkyně PS na jednání Slavkovského formátu podpořila brzké rozšíření EU o země západního Balkánu (25.08.2023) Předsedkyně PS na jednání Slavkovského formátu podpořila brzké rozšíření EU o země západního Balkánu (25.08.2023) Předsedkyně PS na jednání Slavkovského formátu podpořila brzké rozšíření EU o země západního Balkánu (25.08.2023) Předsedkyně PS na jednání Slavkovského formátu podpořila brzké rozšíření EU o země západního Balkánu (25.08.2023)

Navigace sekce Poslanecká sněmovna



ISP (příhlásit)