Výstava fotografií Michaely Mokroové: SVOBODA aneb ČERNOBÍLÁ NADĚJE
19. 4. 2022Vernisá výstavy se uskutečnila 19. dubna 2022 v prostorách Dvorany.
V úterý 19. dubna 2022 proběhlo v prostorách Dvorany (vstup z Malostranského nám. 7) zahájení výstavy fotografky Michaely Mokrošové „SVOBODA aneb ČERNOBÍLÁ NADĚJE“.
Záštitu nad výstavou převzal poslanec Jiří Hájek.
Tématika výstavy čerpá z autorčina tvůrčího ivota v americké Kalifornii, kam rodačka z Pardubic odjela okusit svobodu a dlouhodobě tam pak ila. Své záitky z let strávených mezi hippies promítla i do této výstavy.
Na 13 panelech jsou vystaveny fotografie, obvykle ve dvojicích, černobílé a barevné. Jejich efekt je zaloen na kontrastu ivelnosti doby, např. právě hnutí hippies, a pozdějších výjevů z dob, kdy u se svoboda stala automatickým předpokladem. Proitek svobody akcentují i připojené popisky fotografií, často v podobě glos a citátů. S tím rezonuje i autorčina anotace k výstavě: „V současném světě, kdy počítač nahradil lidský dotek a konzum nahradil cit, jsme se navzájem odcizili a izolovali do malých ulit. Vytvořili jsme si kolem sebe jakýsi krunýř a nejhorší je, e pomalu přestáváme vnímat i sami sebe. Ztrácíme se vnitřnímu pocitu svobody a přizpůsobujeme se společnosti a okolí do takové míry, kdy nevíme, kdo jsme a kam a proč vlastně míříme.“
„Svoboda má různé formy. Můeme mít politickou svobodu, ale pro mě je důleitá především ta vnitřní. Pozdější prezidenti Havel a Mandela byli dokonce ve vězení, ale vírou ve své myšlenky si uchovali vnitřní svobodu. Kdy člověk říká a dělá jen to, co opravdu chce, tak je skutečně svobodný. A právě tuto svobodu se snaím promítnout i do své tvorby,” říká Michaela Mokrošová s tím, e si váí příleitosti vystavovat své fotografie ve Sněmovně. „Připadá mi to jako sen. Občas se prostě stanou věci, které člověk neplánuje. Právě přehnané plánování nás někdy dělá nesvobodnými.”
Vernisá se uskutečnila v úterý 19. dubna. Fotografie budou ve Dvoraně a do 6. května. S nápadem uspořádat výstavu, její lehce bohémská atmosféra můe pod střechou úctyhodné instituce působit kontrastně, přišel poslanec Jiří Hájek. Rovně rodák z Pardubic, který tvorbu Michaely Mokrošové sleduje u dlouhá léta.
„Kdy jindy se zamyslet nad svobodu ne v době, kdy o ni miliony lidí přicházejí jen pár set kilometrů od nás? Svoboda má mnoho rozměrů. Asi kadý někdy přemýšlí nad tím, jestli něco dělá opravdu ze svého přesvědčení, nebo jen kvůli tlaku okolí. Líbí se mi, e fotografie Michaely Mokrošové jsou nejen hezké na pohled, ale mají i hlubší rozměr. Proto jsem ji oslovil a jsem rád, e tuto výzvu přijala,” uvádí Jiří Hájek.
Anotace výstavy od autorky: V současném světě, kdy počítač nahradil lidský dotek a konzum nahradil cit, jsme se navzájem odcizili a izolovali do malých ulit. Vytvořili jsme si kolem sebe jakýsi krunýř a nejhorší je, e pomalu přestáváme vnímat i sami sebe. Ztrácíme se vnitřnímu pocitu svobody a přizpůsobujeme se společnosti a okolí do takové míry, kdy nevíme, kdo jsme a kam a proč vlastně míříme.
Fotografka a dokumentaristka Michaela Mokrošová je rodačkou z Pardubic. V roce 2003 jako čerstvě dospělá odjela do USA a s různě dlouhými přestávkami tam ije dodnes. I kdy jak sama říká, pořád se cítí hlavně jako Češka – Bohémka. Ameriku si vybrala cíleně jakoto kolébku lidské svobody. Touha po jejím poznávání Michaelu neopustila dodnes. Souhra šastných okolností ji kdysi zavedla mezi hippies v San Francisku. Čas strávený s lidmi vyznávajícími hodnoty, jako je mír, láska a individualismus, ovlivnil nejen její ivot, ale také tvorbu. Ačkoliv hnutí u není zdaleka tak výrazné, jako bývalo v 60. letech, jeho duch je nesmrtelný a přetrvává v lidech i nadále. Kromě fotografování Michaela také provádí turisty po pozoruhodných místech západního pobřeí USA, která by v cestopisech hledali jen těko.
Konání výstavy: 19. 4. - 6. 5. 2022