Projevy, zdravice, tiskové zprávy, program

17.09.2019   Setkání předsedů parlamentů a členů meziparlamentních skupin přátel ČR a SR

Ve dnech 16. - 17. září 2019 se v Lednici na Moravě uskutečnilo společné jednání předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Radka Vondráčka a Meziparlamentní skupiny přátel ČR-SR s předsedou Národní rady Slovenské republiky Andrejem Dankem a Meziparlamentní skupinou přátel SR-ČR.

Meziparlamentní skupina přátel ČR-SR patří tradičně k nejpočetnějším skupinám přátel v PSP ČR, v aktuálním volebním období má 50 členů. Setkání v Lednici bylo jednou z největších akcí svého druhu v historii parlamentní spolupráce našich zemí.

"Setkání v tomto složení je pro mne dalším z řady důkazů vynikajících vztahů se Slovenskem. Z dnešního pohledu je na místě ocenit, jak jsme rozdělení zvládli a hlavně jak úzce dokážeme spolupracovat. S mým protějškem, předsedou Národní rady Slovenské republiky Andrejem Dankem, jsme mimo jiné rozšířili tzv. Slavkovský formát i na parlamentní úroveň. Naše dobrá komunikace se odráží v rámci V4 i EU, všímají si jí dokonce i ve světě (USA. Mexiko, Kanada). Asi největší symboliku našich národních vazeb měla společná návštěva u papeže Františka na jaře tohoto roku," shrnul na úvod debaty Radek Vondráček a zdůraznil, že je potřeba vztahy i nadále udržovat a hlavně předávat odkaz dalším generacím. Během následné diskuze si čeští a slovenští poslanci vyměnili názory a zkušenosti, např. ve věci spolupráce národních parlamentů s Evropským parlamentem a europoslanci - především jak ji posílit a zefektivnit.


Setkání předsedů parlamentů a členů meziparlamentních skupin přátel ČR a SR (17. 9. 2019)
Setkání předsedů parlamentů a členů meziparlamentních skupin přátel ČR a SR (17. 9. 2019)
Setkání předsedů parlamentů a členů meziparlamentních skupin přátel ČR a SR (17. 9. 2019)

Mgr. Radek Vondráček


Mgr. Radek Vondráček


ISP (příhlásit)