Operační programy pro programové období 2014 - 2020

7. 5. 2015

Členové výboru pro evropské záležitosti a podvýboru pro evropské fondy a přeshraniční spolupráci Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR debatovali 7. května 2015 o průběhu čerpání evropských fondů.

Výbor pro evropské záležitosti a podvýbor pro evropské fondy a přeshraniční spolupráci PS PČR uspořádaly v Poslanecké sněmovně kulatý stůl na téma Operační programy pro programové období 2014 – 2020.

Po úvodním slovu předsedy výboru pro evropské záležitosti Ondřeje Benešíka vystoupili zástupci vlády a Zastoupení Evropské komise v ČR. Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová informovala, že Evropská komise (EK) pokládá naše operační programy za dobře zpracované. Za období 2007 – 2013 byly schváleny všechny programy. Zdůraznila prioritní zájem vlády na dočerpání fondů z minulého období. Během jednoho až dvou měsíců bude ministerstvo znát přesnější časový výhled na dočerpání evropských prostředků. K pružnosti systému čerpání přispívá partnerství ministerstva s regiony a sdruženími měst a obcí.

Vedoucí Zastoupení Evropské komise v ČR Jan Michal řekl, že kohezní politika nemá jen vyrovnávat ekonomické rozdíly mezi státy, ale efektivní využívání fondů má vliv také na růst národních ekonomik. Podpora z fondů EU navíc může uvolnit národní zdroje potřebné k uskutečnění významných strukturálních reforem, např. v oblasti zdravotnictví či školství. Přínos kohezní politiky je nepochybný. Zejména malé a střední podniky dokázaly vytvořit projekty, jež byly financovány z kohezních fondů. Evropská komise členským zemím doporučuje v současném programovém období zjednodušit  implementační strukturu, aby bylo dosaženo efektivnějšího čerpání pomoci. Větší využívání finančních nástrojů má snížit závislosti na dotacích a podnítit životaschopné projekty.

Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza připomněl, že současná alokace ve výši 24 miliard eur představuje jednu z největších příležitostí k účelnému využití evropských peněz. Zároveň uvedl, že tento stav je trvale kritizován čistými plátci z řad členských zemí EU a že je třeba kohezi hájit. Existuje totiž riziko přesunout peníze odtud do jiné oblasti. Evropské fondy financovaly řadu projektů a měly významný makroekonomický efekt. Prioritou podle něj zůstává udržitelnost projektů, zapojení soukromých peněz do systému a srozumitelnost pravidel pro čerpání fondů. Podle prvního náměstka ministra financí Lukáše Wagenknechta je třeba důsledně ověřit samotné nastavení operačních programů a předem zjistit jeho možné vady.

Diskutující se v prvním panelu zaměřili na to, jak může ČR dohnat zpoždění při přípravě programů 2014 – 2020. Zástupci ministerstev informovali účastníky kulatého stolu o stavu čerpání fondů svými rezorty.

V druhém panelu vystoupili představitelé místní a regionální samosprávy a zástupci soukromé sféry. Podle hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického žadatelé nemají dostatečný zájem o prostředky z evropských fondů kvůli obavám z odvodů a sankcí. Martin Netolický podpořil zapojení obcí do místních akčních plánů. Ze strany krajů a měst zazněly četné podněty a připomínky k systému fondů.



Operační programy pro programové období 2014 - 2020 (7.05.2015) Operační programy pro programové období 2014 - 2020 (7.05.2015) Operační programy pro programové období 2014 - 2020 (7.05.2015) Operační programy pro programové období 2014 - 2020 (7.05.2015)

Navigace sekce Poslanecká sněmovna



ISP (příhlásit)