Delegace PČR se zúčastnila 54. výročního zasedání Parlamentního shromáždění NATO ve Valencii

25. 11. 2008

Ve dnech 14. – 18. listopadu 2008 se ve Valencii konalo 54. výroční zasedání Parlamentního shromáždění NATO.

Parlamentní shromáždění NATO je meziparlamentní organizací, která sdružuje zákonodárce členských zemí Severoatlantické aliance a jejímž cílem je posílit spolupráci mezi členskými a přidruženými státy shromáždění a přispět k větší transparentnosti politiky NATO. Pomocí plenárních debat, přijatých rezolucí a doporučení vytváří kolektivní stanovisko parlamentů k aktuálním branně-bezpečnostním, politickým a ekonomickým otázkám.

Parlament České republiky na zasedání ve Valencii reprezentovali členové Stálé delegace PČR do PS NATO: vedoucí delegace poslanec Tomáš Dub (ODS), poslanci Pavel Severa (KDU-ČSL), Václav Klučka (ČSSD), Antonín Seďa (ČSSD), Michael Hrbata (ODS) a senátoři Jiří Nedoma (ODS) a Rostislav Slavotínek (KDU-ČSL). Na plenárním zasedání 18. listopadu, které následovalo po čtyřdenním jednání výborů, vystoupilo mnoho významných osobností, vedle představitelů ústředních španělských institucí také generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer (znění projevu zde) a prezident Gruzie Mikheil Saakashvili.

Ústředním tématem zasedání byly důsledky válečného konfliktu mezi Gruzií a Ruskem. Parlamentní shromáždění v čele s odstupujícím předsedou José Lellem a nově zvoleným Johnem Tannerem přijalo deklaraci, v níž vyjádřilo znepokojení nad nepřiměřeným zásahem ruských sil na gruzínském území a uznáním nezávislosti Jižní Osetie a Abcházie Ruskou federací. V deklaraci vyzvalo PS NATO představitele členských států, aby podpořili nezávislé vyšetřování okolností konfliktu, přizvali Gruzii do Akčního plánu členství NATO (MAP) a přiměli Ruskou federaci k plnění podmínek mírové dohody. Dalšími tématy, která dominovala výročnímu zasedání, byly současné operace NATO, budoucnost vztahů mezi NATO a Ruskou federací, situace v Kosovu, hospodářská rekonstrukce v Afghánistánu a energetická bezpečnost. Z pohledu delegace Parlamentu ČR bylo důležité rovněž projednání zprávy k protiraketové obraně na zasedání Výboru pro vědu a technologii (znění zprávy zde).

Seznam přijatých rezolucí na 54. výročním zasedání PS NATO ve Valencii:

Budoucnost vztahů mezi NATO a Ruskem (Politický výbor) – znění zde

Probíhající operace NATO (Výbor pro obranu a bezpečnost) – znění zde

Budoucí situace v Kosovu (Výbor pro civilní dimenzi bezpečnosti) – znění zde

Hospodářská rekonstrukce v Afghánistánu (Výbor pro ekonomii a bezpečnost) – znění zde

Energie a bezpečnost (Výbor pro vědu a technologii) – znění zde

Navigace sekce Poslanecká sněmovna



ISP (příhlásit)