Sněmovna schválila novelu, která umožní vládě zastropovat ceny energií

16. 9. 2022

Sněmovna schválila také prodloužení platnosti snížené sazby spotřební daně u nafty do konce příštího roku. Opatření má pomoci konkurenceschopnosti dopravců.

Vláda bude zřejmě moci v případě mimořádné tržní situace stanovovat horní hranici cen elektřiny a plynu pro odběratele. Novelu energetického zákona, která jí to umožní, dnes ve zrychleném režimu schválila Sněmovna. Nyní ji musí ještě projednat Senát a podepsat prezident. Cenu elektřiny chce vláda omezit na šest korun za kilowatthodinu za silovou elektřinu a cenu plynu na tři koruny za kilowatthodinu pro maloodběratele. Novinka v zákoně reaguje na růst cen energií z poslední doby.
Pro zákon hlasovalo všech 153 přítomných poslanců ze všech poslaneckých klubů.
K omezení cen bude muset vláda vydat nařízení, v němž stanoví podrobnosti, tedy hlavně maximální cenu. Půjde o rozsah odběru, na který se bude cenový strop vztahovat, a kategorie odběratelů, kterých se bude cenový strop týkat. Dodavatelé budou mít právo na úhradu prokazatelné ztráty a přiměřeného získu. V rámci mimořádné tržní situace bude moci vláda v krajním případě zakázat například obchodování s elektřinou a plynem na burzách. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) před poslanci přislíbil, že vláda vydá nařízení o cenách hned, jak novela začne platit.

Snížená sazba spotřební daně bude u nafty platit zřejmě do konce příštího roku místo do konce letošního září. Prodloužení úlevy o 1,5 koruny na litr dnes schválila Sněmovna zrychleně ve stavu legislativní nouze. Opatření má podle kabinetu pomoci konkurenceschopnosti dopravců. Rozpočty státu a Státního fondu dopravní infrastruktury letos přijdou podle důvodové zprávy dohromady o 2,5 miliardy korun a příští rok o 9,6 miliardy Kč.

Benzinu se nynější novela o spotřebních daních netýká. Spotřební daň z této pohonné hmoty se vrátí z nynějších 11,34 koruny na původní částku 12,84 Kč na litr od letošního října. U nafty podle předlohy dál zůstane sazba 8,45 Kč z litru místo 9,95 koruny.

Ve Sněmovně hlasovali pro novelu všichni poslanci z koaličních i opozičních stran s výjimkou vládních Pirátů. "Piráti považují ekologické daně za principiálně správné a i když je těžká doba, nesmíme na přírodu a planetu zapomínat," sdělil ČTK šéf pirátského klubu Jakub Michálek. Výpadek příjmů podle něj půjde čistě na státní dluh. "Nicméně chápeme výjimečnost situace, že naftu lze použít pro topení v zimě, proto jsme návrh neblokovali. Podle koaličních dohod jsme měli možnost ho vetovat, ale umožnili jsme jeho schválení," dodal.

Kromě Pirátů se podle listiny sice zdrželi hlasování i lídr SPD Tomio Okamura a předseda frakce tohoto hnutí Radim Fiala, oba posléze ale uvedli, že byli pro.

"Důvod není vysoká cena nafty, ale konkurenční prostředí," řekl k prodloužení platnosti nižší sazby u nafty ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Největšími konkurenty českých dopravců, zejména menších, jsou podle něho dopravci z Polska, Slovenska, Maďarska a z Rumunska. V konečných cenách, po započtení daně z přidané hodnoty, může jít podle Stanjury o úsporu až 1,8 koruny na litr. "Právě o tolik by od října vzrostly ceny na čerpacích stanicích, kdybychom snížení daně neprodloužili," sdělil v tiskové zprávě. Podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) ponechání nižší sazby pomůže i individuálním motoristům s dieselovými vozy, a také zejména veřejné dopravě, jež je z velké části závislá na naftě.
Předsedkyně frakce opozičního ANO Alena Schillerová k předloze uvedla, že neurazí, ale ani nenadchne. Poslanec SPD Jan Hrnčíř pak nabádal kabinet ke snížení daně z přidané hodnoty u pohonných hmot, když nyní jsou zařazeny do nejvyšší ze tří existujících sazeb. "To byste pomohli občanům, to byste pomohli živnostníkům," uvedl.
Nižší daň na benzin i na motorovou naftu začala v Česku platit od června. Opatřením, původně přijatým na čtyři měsíce, vláda reagovala na prudké zdražení pohonných hmot, které podle tehdejších vyjádření analytiků způsobily hlavně inflační tlaky a invaze ruských vojsk na Ukrajinu.
"Tím, že nedojde k avizovanému opětovnému nárůstu sazby daně z motorové nafty, nebude z tohoto titulu vytvářen tlak na další nárůst nákladů podnikatelských subjektů a dotčených domácností," stojí ve zdůvodnění nynější novely. Výše daně u nafty se bude podle důvodové zprávy nadále pohybovat mírně nad minimem, které stanovuje evropská směrnice o zdanění energií.
Předloha s ohledem na evropskou směrnici také ponechává výši vratky části spotřební daně z motorové nafty využité v části zemědělské prvovýroby na 7,3 Kč na litr. Na 8,5 koruny z litru se vrátí takzvaná zelená nafta podle novely od ledna 2024.

Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová svolala 39. schůzi PS k vládnímu návrhu novely energetického zákona k zastropování cen energií na pátek 16. září od 11.00 hod. Vláda chce stanovit maximální ceny pro maloodběratele u silové elektřiny na šesti korunách včetně DPH za jednu kilowatthodinu (kWh), u plynu na třech korunách za kWh. Vliv na výši záloh má mít cenový strop od listopadu, stát na opatření dá nejvýše 130 miliard korun. Předloha byla projednána v režimu legislativní nouze.

Na pátek byly na žádost opozice svolány i dvě další schůze. V 17:00 hodin se poslanci sešli z iniciativy ANO a SPD k debatě o sociálních dopadech krize na obyvatele. O půl hodiny později začala schůze k trojici sociálních předloh hnutí ANO. Zákonodárci hnutí podle návrhu programu chtěli, aby dolní komora projednala vyplacení jednorázového příspěvku důchodcům 6000 korun, zvýšení základního rodičovského příspěvku o třetinu na 400.000 Kč se zavedením automatické valorizace a růst příspěvku na mobilitu lidem se zdravotním postižením z 550 na 2000 korun měsíčně.
Tyto mimořádné schůze se nakonec neuskutečnily, protože Sněmovna návrhy programu koaliční většinou zamítla. 



Sněmovna schválila novelu, která umožní vládě zastropovat ceny energií (16.09.2022) Sněmovna schválila novelu, která umožní vládě zastropovat ceny energií (16.09.2022) Sněmovna schválila novelu, která umožní vládě zastropovat ceny energií (16.09.2022) Sněmovna schválila novelu, která umožní vládě zastropovat ceny energií (16.09.2022) Sněmovna schválila novelu, která umožní vládě zastropovat ceny energií (16.09.2022)

Navigace sekce Poslanecká sněmovna



ISP (příhlásit)