Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(19.50 hodin)
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji. To byla poslední faktická poznámka. Vracíme se zpět do rozpravy a nyní by měl vystoupit k přednesení stanoviska poslaneckého klubu hnutí SPD pan poslanec Vondráček Libor.
Poslanec Libor Vondráček: Děkuji, pane předsedající, za slovo. Vážené poslankyně, vážení poslanci, hnutí SPD a náš poslanecký klub, který je složen z takzvané nepřiznané koalice, tak má stanovisko k tomuto tisku pozitivní. Tedy my podpoříme tento návrh. Já mám docela štěstí v tom smyslu, že jsem tady poprvé, takže v některých věcech jsem možná na začátku volebního období měl iluze a pak, když jsem zjistil, jak velice snadno lze v 16.55 odejít z práce, když si někdo vezme dvakrát 2 hodiny pauzu, tak jsem si říkal, že opravdu ten jednací řád je potřeba řešit velmi brzy, byť zrovna tato věc v jednacím řádu řešena není a já věřím tomu, že i nad tím bude do budoucna nějaká úvaha.
A když se o tom hovořilo v tom předchozím volebním období, já jsem si tak představoval, že by ta Poslanecká sněmovna mohla začít jednat podle některých úvah, jaké byly veřejně prezentovány, podobně jako Europarlament. Kde je v podstatě striktní čas na jednotlivá vystoupení. Vystoupení se tam uvádějí ne ve sdružené diskusi k dané věci, ale v podstatě tam každý říká víceméně co ho napadne, a po nějakém časovém období se jde hlasovat a během půlhodinky se tam stihne odhlasovat obrovské množství věcí. Tak tohleto, jsem si říkal, by bylo opravdu špatně, kdyby se schválilo v českém Parlamentu, kdybychom provedli takovouto revoluci a kdyby ten jednací řád opustil tu svoji původní myšlenku, že se opravdu bavíme v rámci nějaké sdružené rozpravy k danému tisku a když to skončí, tak jdeme hlasovat.
Toto se nemění. Návrh, tak jak je předložen, je sice největší návrh a přinese největší změnu za posledních 30 let, ale zároveň nepřinese revoluci v tomto smyslu, a pokud by přinesl takovouto revoluci, moji podporu by neměl, protože si myslím, že ta diskuse u nás je daleko užitečnější a efektivnější než v Europarlamentu.
Chtěl bych ocenit to, že poslanci ODS zůstali věrni tomu svému návrhu. A přestože často poukazuju na jejich konzistenci v mnoha různých tématech, tak zrovna v tomto jsem velice rád, že konzistentní zůstali a že ten návrh tedy není jenom čistě koaliční návrh, ale má i podporu poslanců ODS.
Bylo to tady mnohokrát řečeno, z toho původního návrhu ODS se odrazil, zároveň přijal různé další návrhy opozičních poslanců. A i když si troufám tvrdit, že v tom znění aktuálním, víceméně bez nějakých výraznějších změn, nakonec projde, tak to neznamená, že ta diskuse končí. Já budu rád, že se posuneme tímto směrem. Myslím si, že to jednání bude výrazně efektivnější, když před rozpravou, při projednávání programu se ta vystoupení omezí a dříve se dostaneme k jednotlivým tiskům. Ale zároveň vím, že tady jsou i některé další nápady. Byl jsem osloven, prostřednictvím pana předsedajícího, paní kolegyní Urbanovou, aby stálá komise pro ústavu poskytla záštitu nějaké diskusi, konferenci na toto téma, tak přestože o tom rozhoduje komise jako celek, já to určitě podpořím, aby se ta diskuse ještě dále vedla s odborníky. Nemyslím si, že se automaticky ta diskuse uzavře, byť jsem rozhodně pro to, aby se tento návrh schválil co nejrychleji, protože nás to posune a dost možná i třeba těmi dalšími návrhy ohledně jednacího řádu se budeme moci zabývat o to dříve.
Za mě tedy, co je takový nedostatek toho návrhu, a to prostě je dáno z povahy věci, že pauzy se řeší usnesením. Myslím si, že pokud někdo nechce být v práci, může odejít, může si dát dobrovolně soukromou pauzu a není potřeba, aby si v extrémním případě mohlo pět opozičních klubů vzít celkem 10 hodin pauzy. Zatím se to stalo maximálně v těch čtyřech hodinách, ale stalo se to dvakrát. A zde si neodpustím připomenout, že dvě není jedna, jedna nejsou dvě, a když někdo třeba řekne, že se Česká republika otepluje dvakrát rychleji, je to velký rozdíl, než když řekne, že se otepluje jedenkrát rychleji. A stejně tak je velký rozdíl, když někdo řekne, že si opozice vzala jenom jedenkrát ve volebním období dvakrát za sebou dvě pauzy, anebo když řekne pravdu, tedy, že si opozice to stihla vzít už dvakrát, proto dávejme si na to, prosím, pozor. Nemyslím si, že se Česká republika otepluje dvakrát rychleji a musel jsem to tady teď v tuto chvíli říct.
No, a ještě k těm skrytým koalicím, dovolte mi připomenout, že hnutí STAN kandidovalo v letošních volbách za účasti pěti stran a hnutí na svých kandidátkách, konkrétně to byli tedy Starostové a nezávislí, dále pak hnutí Východočeši, hnutí Jsme pro, Karlovarská občanská alternativa a Starostové pro Liberecký kraj. Tak zase tomu trošku nerozumím, proč tady takový šťouchanec k těm skrytým volebním koalicím, o kterých jednací řád opravdu není, ale když už o nich někdo mluví, tak je dobré vědět, že i on sám k takovému nástroji přistupoval.
Poslední věc, to je už asi nad rámec, jenom taková anekdota. Já si vybavím, že i ze strany TOP 09 tady svého času byla velice zajímavá vystoupení. Takže pokud bychom se do té minulosti vraceli, klidně si můžeme vzpomenout na projevy v hebrejštině pana poslance Korteho nebo jeho zpívání při hlasování. Takže si myslím, že asi není důvod, abychom si něco vyčítali. A pojďme se dívat dopředu, tak aby nám všem, kteří tady máme před sebou ještě ideálně čtyři roky práce, téměř čtyři roky práce, aby se nám jednalo lépe.
Takže za náš poslanecký klub určitě ten návrh bude mít podporu a pokud se přijmou nějaké kosmetické další změny, nebráníme se tomu, ale myslím si, že je potřeba ho co nejdřív schválit.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Tak, nyní vidím jednu faktickou poznámku pana poslance Hladíka. Prosím.
Poslanec Petr Hladík: Vážený pane poslanče Vondráčku, prostřednictvím pana předsedajícího, na to, že právníci neznají prostě věci, o kterých se učí děti v základních školách, jsme si už zvykli. Tak si to dostudujte, jak je to s tou klimatickou změnou. Já jsem nabízel, že bychom mohli udělat seminář. Paní předsedkyně Peštová by to mohla zaštítit ve výboru životního prostředí, mohla by poslat odborníky a mohli bychom si to říct, jak to je.
Víte, co mně ale vadí? Když poslanci Parlamentu České republiky, vládní představitelé tak vyloženě nepravdy, lži a fake news tak reálným způsobem publikují a dávají do světa. Obrázek větrné elektrárny hned v panoramatu Hradčanského náměstí tady v Praze umístil pan poslanec Libor Vondráček ke své petici proti větrným elektrárnám a proti akceleračním zónám, kde reálným způsobem lže, mate a záměrně podporuje narativ toho, jako by větrné elektrárny mohly být stavěny v zastavitelném území.
Tak prosím vás, tyhlety lži nepoužívejte. Já jsem se možná, pane poslanče, opravdu zmýlil, že jsme si to využili dvakrát, tak za to se hluboce omlouvám, já jsem si to pamatoval jednou, ale prosím vás, nelžete těm lidem, nelžete a nezpochybňujte prostě fakta, která tady jsou. To, že země není placatá, není názor. To je prostě pravda. Děkuju.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji za dodržení času. Nyní vystoupí paní poslankyně Svárovská, připraví se pan poslanec Vondráček Libor. Paní poslankyně, prosím.
Poslankyně Gabriela Svárovská: Dobrý den, pane ministře, jsem ráda, že se velmi dobře bavíte. Španělsko a Portugalsko od začátku roku nepřetržitě bičují atlantické bouře, které způsobují obrovské povodně, které jsou důsledkem ničeho jiného než klimatické změny. Teplejší vzduch pojme více vodní páry, pokud je vzduch více nasycen vodní párou, více prší, mění se vzdušné víry, atlantické proudění a podobně. Ale to, co tady řekl pan kolega Vondráček, to není tak složité, jako změna klimatu a meteorologické jevy, které způsobí, to je prostá matematika. Průměrně se teplota globálně zvyšuje za dekádu o 0,2 stupně, v České republice je to 0,36 stupně. ***

