Středa 11. září 2024, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze

(pokračuje Markéta Pekarová Adamová)

32.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů, a další zákony v souvislosti s potíráním domácího násilí
/sněmovní tisk 721/ - druhé čtení

Z pověření vlády předložený návrh zákona uvede ministr pro legislativu Michal Šalomoun a já jej prosím, aby se opět ujal slova. Vás, kolegyně, kolegové, prosím o ztišení.

 

Ministr pro legislativu ČR Michal Šalomoun: Vážená paní předsedající, dámy a pánové, jedná se o zavedení pojmu domácího násilí do občanského zákoníku, protože s tímto pojmem pracuje asi 10 předpisů. Nicméně jeho výklad je takový poněkud kolísavý a je na místě to nějakým způsobem sjednotit. Ta definice je poměrně značně široká. A v souvislosti s touto změnou jsou navrhovány ještě nějaké další změny, jako třeba možnost vykázat někoho z obydlí, je rozšířeno z 10 na 14 dní a rovněž v některých případech, kdy je povinná mediace, tak opravdu nedává smysl, aby v případě, kdy je tam pácháno domácí násilí, aby se tady na této povinné mediaci trvalo. Takže proto je tam uvolnění tohohletoho pravidla. Jinak jsem ho podrobně představoval v prvním čtení. Děkuji za pozornost a žádám o jeho posunutí do třetího čtení.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Děkuji. Návrh jsme v prvém čtení přikázali k projednání ústavně-právnímu výboru jako výboru garančnímu. Dále byl tisk přikázán výboru pro sociální politiku. Usnesení výboru byla doručena jako sněmovní tisky 721/1 a 2. Prosím, aby se slova ujala zpravodajka z ústavně-právního výboru, poslankyně Taťána Malá, informovala nás o projednání návrhu ve výboru a případné pozměňovací návrhy odůvodnila. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Taťána Malá: Děkuji za slovo, paní předsedkyně. Ústavně-právní výbor projednal tento tisk na svém zasedání 4. září a doporučil Poslanecké sněmovně parlamentu, aby tento návrh schválila. Přijal také usnesení, kterým doporučuje schválit pozměňovací návrh, kterým se vlastně staví najisto, že bude možno přiznat účastníkům řízení, kterým je právě oběť domácího násilí, náklady řízení, a pověřil ústavně-právní výbor, mě jako předsedkyni, jako zpravodajku výboru, abych předložila usnesení Poslanecké sněmovně. Následně v systému je ještě nahrán jeden pozměňovací návrh, ke kterému se potom přihlásím v podrobné rozpravě, a ještě se přihlásím do obecné rozpravy. Děkuji.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Také děkuji. Nyní prosím zpravodajku výboru pro sociální politiku, poslankyni Kláru Kocmanovou, aby nás informovala o projednání návrhu ve výboru a případné pozměňovací návrhy odůvodnila. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Klára Kocmanová: Děkuji za slovo, paní předsedkyně. Výbor pro sociální politiku návrh zákona projednal dne 4. září. Nebyly podány ani osvojeny žádné pozměňovací návrhy a výbor pro sociální politiku přijal usnesení, ve kterém doporučuje Poslanecké sněmovně s návrhem zákona vyslovit souhlas, a zmocnil mě coby zpravodajku výboru, abych s tímto stanoviskem seznámila schůzi Poslanecké sněmovny. Děkuji.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Také děkuji. Nyní tedy otevírám obecnou rozpravu, do níž se přihlásila paní zpravodajka Taťána Malá. Prosím tedy o vystoupení.

 

Poslankyně Taťána Malá: Děkuji za slovo, paní předsedkyně. Já bych chtěla zde odůvodnit pozměňovací návrh, který jsem nahrála do systému, který je zpracován společně s Ministerstvem spravedlnosti, a který v čl. 7, který se týká změny zákona o zvláštních řízeních soudních, je... Pardon, teď tady mám jenom špatně... Pardon, já to mám ještě tady (vrací se ke stolku zpravodajů pro jinou složku). Jedná se o upřesnění toho, kdo se může dopustit domácího násilí, a je to v čl. 1 bodu  3 v § 3021 odst. 2 písm. a). Slova, kdy "nebo kterou" se nahrazují slovy "nebo osoba, jejíž domácnost, osoba dopouštějící se domácího násilí". Jedná se o ustanovení, které vlastně má jednoznačně odstranit možné pochybnosti ohledně výkladu toho, kdo se může dopouštět domácího násilí. Byla tam vlastně uvedena nepřesnost, kdy mohlo dojít k nejednoznačnému výkladu. A tato změna jednoznačně nemění podstatu té definice, jenom formulačně zpřesňuje původní záměr předkladatele, který je vyjádřen ve zvláštní části důvodové zprávy. A jde o to, že vlastně obětí domácího násilí se může stát, tedy tím, kdo páchá to domácí násilí, se může stát osoba, která pravidelně navštěvuje domácnost osoby, která se toho domácího násilí dopouští. Děkuji.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Také děkuji. Nyní se přihlásil s přednostním právem pana předseda Dufek. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Aleš Dufek: Já bych, vážení přítomní, já bych vzhledem k tomu tempu, které jsme teď nastolili, velmi nezvyklému na naše poměry, tak já bych si vzal přestávku na poradu našeho klubu do 14 hodin, čímž vám v podstatě nepřímo sděluji, že si myslím, že dnešní jednání by tím pádem asi skončilo. (Oživení a smích v sále.)

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Dobře (Směje se.). Tak já to samozřejmě musím respektovat. Je tady tedy požadavek na jednání klubu, na pauzu jednání klubu KDU-ČSL, a to v délce trvání 13 minut nebo 12 minut, v tuto chvíli totiž do 14.00, a tak, jak již pan předseda avizoval, jednání dnes ve 14 hodin má i končit.

Tudíž já tímto vlastně v přerušeném bodu 32 mám jenom sdělení, že přerušuji od 14 hodin, tedy po uplynutí pauzy na jednání klubu KDU-ČSL, 112. schůzi do zítřka, čtvrtka 12. září do 9 hodin.

Také připomínám členům organizačního výboru, že schůze organizačního výboru se bude konat tedy v těch 14 hodin tak, jak je výbor svolán. Přeji hezké odpoledne.

 

(Jednání skončilo v 13.49 hodin.)

 

Následující část projednávání bodu pořadu schůze

Aktualizováno 22. 1. 2025 v 18:51.




Přihlásit/registrovat se do ISP