Středa 26. března 2025, stenozáznam zahájení jednacího dne schůze

(Schůze zahájena v 14.00 hodin.)

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, zahajuji 135. schůzi Poslanecké sněmovny.

Aby byla zaznamenána naše účast, nejprve vás všechny ohlásím a poprosím vás, abyste se přihlásili svými identifikačními kartami. Náhradní karty a jejich čísla platí tak, jak bylo řečeno na 134. schůzi.

Tuto schůzi svolala předsedkyně Poslanecké sněmovny podle § 51 odst. 4 našeho jednacího řádu na základě žádosti 57 poslanců. Pozvánka vám byla rozeslána ve čtvrtek 20. března tohoto roku elektronickou poštou.

 

Nyní přistoupíme k určení dvou ověřovatelů této schůze. Navrhuji, abychom určili poslankyni Barboru Urbanovou a poslance Stanislava Berkovce. Má někdo jiný návrh? Nevidím, přivolám kolegy z předsálí.

Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro? Kdo je proti?

Hlasování číslo 1, přihlášeno 180 poslanců a poslankyň, pro 177, proti 1. Návrh byl přijat.

 

Konstatuji, že jsme ověřovateli 135. schůze Poslanecké sněmovny určili poslankyni Barboru Urbanovou a poslance Stanislava Berkovce.

Jenom odkazuji, že omluvy platí tak, jak byly načteny na 134. schůzi, a jiné omluvy zatím nemáme.

A nyní předávám řízení schůze.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, oznamuji vám, že za několik okamžiků navštíví náš jednací sál prezident republiky pan Petr Pavel.

(Ozývají se prezidentské fanfáry a všichni přítomní povstávají. Do zasedacího sálu přichází prezident republiky Petr Pavel.)

Vážení přítomní, dovolte, abych mezi námi uvítala prezidenta republiky pana Petra Pavla.

Nyní přistoupíme ke stanovení pořadu 135. schůze, jehož návrh je uveden na pozvánce. Připomínám, že podle § 54 odst. 7 zákona o jednacím řádu rozhodne Sněmovna pouze o pořadu uvedeném v žádosti. Nelze navrhnout žádnou změnu ani doplnění pořadu, rovněž tak nelze rozšiřovat schválený pořad.

O vystoupení mě požádal pan prezident republiky. Protože je naším hostem, tak mu udělím slovo bezprostředně. Prosím tedy, pane prezidente, abyste se ujal slova. Předávám vám slovo.

 

Prezident České republiky Petr Pavel: Vážená paní předsedkyně, vážené poslankyně, vážení poslanci, vážená vládo, děkuji paní předsedkyni za pozvání na tuto mimořádnou schůzi, a vzhledem k tomu, že její téma považuji za natolik zásadní, abych se ho zúčastnil osobně, tak jsem dnes zkrátil svůj program výjezdu do Plzeňského kraje.

Když hovořím o tématu, tak se nechci držet přesně tématu, které bylo stanoveno pro tuto schůzi, tedy koncepce výstavby armády, protože tematiku obrany považuji za širší než pouze za obsah koncepce. Je to téma, které by nám všem mělo být společné, a rozhodně by nemělo být součástí předvolebního boje - tím spíše, že společné téma obrany nám vlastně ukládá do vínku i preambule naší ústavy, která hovoří o tom, že my občané budeme společně budovat, chránit a rozvíjet Českou republiku, a je dána i dalšími zákony, například branným zákonem, který nás v rozmezí 18 až 60 let všechny zavazuje k obraně naší země. A je proto velice nešťastné, když je téma obrany země považováno za něco, co by mělo nést stranické tričko.

Když se podíváme na to, co se děje kolem nás, jak se vyvíjí bezpečnostní situace ve světě, tak si rozhodně nemůžeme dovolit téma obrany jakkoliv zlehčovat, znevažovat nebo znehodnocovat úsilí všech, kteří se na obranyschopnosti naší země podílejí, a v tomto ohledu bych chtěl říct, že jakékoliv debaty, které vedou k oslabování role armády, její důvěryhodnosti, oslabování role spojeneckých vazeb, mohou skutečně velice negativně ovlivnit nejenom vnímání naší bezpečnosti našimi občany, ale také naši bezpečnost mezinárodně a naši důvěryhodnost jako spojence.

I z toho důvodu bych se mnohem raději bavil o tom, jak společně budeme chápat základní východiska pro bezpečnost této země, a tím je společné chápání hrozeb, kterým čelíme. Už v tom se budeme možná s některými lišit, ale hrozby jsou jasně definovány v jiných strategických dokumentech, které nejsou předmětem této schůze, a také byly schváleny vládou, konkrétně ve druhé polovině roku 2023, a těmi dokumenty jsou naše bezpečnostní strategie a obranná strategie. Obě tyto strategie hovoří o tom, že naším hlavním cílem je zachování suverenity naší země, její územní celistvosti, demokratických hodnot, vlády práva, a to všechno v rámci spojeneckých vazeb, protože jsme si vědomi toho, že sami v Evropě nebudeme schopni zajistit ani bezpečnost, ani naši prosperitu. Ale tak, jak už známe z mytologie a Svatoplukových prutů, víme, že společně jsme silnější. Je to nakonec logem i samotné Severoatlantické aliance a všichni víme, že s našimi spojenci skutečně máme šanci naši zemi věrohodně ubránit, a i proto bychom se měli bavit o tom, jakým způsobem zvýšíme obranyschopnost nejenom naší armády, ale celé České republiky, protože obrana a bezpečnost jsou věcí nás všech, jsou věcí odolného a odhodlaného občana, jsou věcí fungujících institucí, fungujícího krizového systému, ale jsou samozřejmě také věcí moderních, dobře vybavených a také plně personálně obsazených bezpečnostních složek.

Takže bavit se o koncepci armády samozřejmě dává smysl, ale nedává smysl ji vytrhovat z kontextu, a už vůbec nedává smysl vracet se po tom, co všechny ty strategické dokumenty, o kterých jsem hovořil, byly schváleny vládou - protože zajištění obrany je jednou z primárních odpovědností vlády - tak potom, co všechny tyto dokumenty byly schváleny, už nemá smysl vracet se k jednotlivostem, které obsahuje jeden dokument, tedy koncepce výstavby armády.

My dnes máme možná stejný počet odborníků na stíhací letouny, obrněné transportéry a jiné druhy vojenské techniky, jako máme na fotbal v této zemi. A to samozřejmě bychom asi neměli dělat, protože zpochybňujeme roli odborníků, kteří se na přípravě těchto koncepcí podíleli. Asi málokoho z nás by napadlo radit, jaký a v jakém horizontu si mají koupit například rentgen našim lékařům a nemocnicím, ale mnoho z nás má tendenci radit vojákům, jaké letadlo, jaký tank či jaký obranný transportér si mají koupit, kde je jaký levnější a kdo ho koupil za lepší cenu. Samozřejmě že je důležité, abychom kontrolovali akvizice, abychom kontrolovali efektivitu vynaložených nákladů, ale potom, co dojdeme ke shodě a nějaký dokument schválíme - a věřte mi, že Koncepce výstavby armády roku 2035 a dále byla dokumentem, který byl široce projednáván a konzultován s mnoha odborníky včetně našich spojenců - tak pak už nemá smysl do něho zasahovat.

Proto bych rád apeloval na všechny odpovědné parlamentní strany, aby nebraly téma obrany jako téma, které se hodí do voleb, abychom se dokázali shodnout na základních principech, a ty základní principy by měly být posílení vlastní obranyschopnosti ve všech kategoriích, o kterých jsem hovořil, posílení našich spojeneckých vazeb nejenom tím, že naplníme svoje závazky ve vztahu k Severoatlantické alianci, a teď nebudu nutně mluvit o číslech. Ta čísla skutečně jsou indikátorem, čísla jsou pouze prostředkem, ať už se to týkalo 2 procent, nebo teď se bavíme o 3, 3 a půl, někdo dokonce o více procentech. Tím cílem není utratit x procent HDP. Tím cílem je mít funkční, moderní, schopnou, odhodlanou armádu, která bude schopna zajistit naši bezpečnost v tom spojeneckém kontextu. A to se týká úplně stejně i našich spojenců, protože pokud spoléháme na kolektivní obranu, tak ta kolektivní obrana bude jen tak efektivní, jak budou efektivní její jednotlivé díly. A dnes většina členských států přiznává velké deficity a díry ve své obranyschopnosti, a to znamená, že my všichni jsme tím ohroženi.

Já bych znovu chtěl zdůraznit, že na zajištění naší bezpečnosti, ať už vnitřní, nebo vnější, bychom měli mít všichni stejný zájem, a chtěl bych vás proto požádat, aby nejenom ta dnešní debata, ale i jakákoliv další, která se bude týkat bezpečnosti naší země, probíhala pokud možno s vědomím principů, které jsou pro nás pro všechny shodné, protože skutečně hrozby nebudou rozlišovat podle stranické příslušnosti. Ty budou dopadat na nás všechny, a proto bychom měli mít i ve vztahu k našim občanům a při odpovědném přístupu k nim dostatek dobré vůle dojít alespoň k základní shodě na těch základních principech, a potom dílčí věci, které se týkají koncepčního naplnění strategií, které byly schváleny, nechat na odbornících a kontrolovat je, že tu koncepci naplňují s maximální možnou efektivitou.

Děkuji vám za pozornost. (Dlouhotrvající potlesk.)

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Děkuji panu prezidentovi.

Nyní tedy přistoupíme k dalším přihlášeným, kteří jsou přihlášeni s přednostním právem. Přednostní práva už tady mám písemně. (Poslankyně Schillerová přistupuje k řečnickému pultíku.)

Přihlášená, paní předsedkyně, jste mezi nimi, ale nikoliv jako první. Jako první je přihlášená před pořadem schůze s přednostním právem paní ministryně Černochová, následuje pan předseda Babiš, následuje paní předsedkyně Schillerová, paní místopředsedkyně Olga Richterová, pan premiér Fiala, pan předseda Okamura , pan předseda Radim Fiala, pan místopředseda Havlíček a pan ministr Lipavský, pan předseda Michálek. To jsou přihlášení s přednostními právy. (Poslanec Babiš se před řečnickým pultíkem hlásí delší dobu o slovo.)

Máte-li procedurální návrh, tak jediné, co můžete v tuto chvíli s přednostním právem, ale přednostní práva jsou takto přihlášená, pane předsedo. (Poslanec Babiš mimo mikrofon: Mám procedurální návrh.)

Procedurální návrh v tuto chvíli nemůžete přednášet, to je možné - jedině předsedkyně klubu. (Poslanec Babiš mimo mikrofon: To je schůze svolaná na naši žádost.)

To ano, pane předsedo, ale máme jasná pravidla daná jednacím řádem, kdo kdy se hlásí, a paní ministryně, ale pak následně i další jsou přihlášení. Já budu dávat slovo paní ministryni. (Poslanec Babiš mimo mikrofon: Já se omlouvám, ale tu schůzi jsme svolali my jako opozice a chtěl bych vystoupit jako první.)

Tato schůze je, ano, takto svolána, ale my tady spolu takto nemáme vést tuto diskusi, mimochodem - za prvé -a za druhé prostě máme jasná pravidla na přednostní práva. Přihlásil jste se až jako druhý.

Paní ministryně, máte slovo. (Poslanec Babiš po chvíli odchází od řečnického pultíku.)

 

Ministryně obrany ČR Jana Černochová: Vážený pane prezidente, vážená paní předsedkyně, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, kolegové ministři, občané České republiky, všichni si jistě uvědomujeme, v jaké geopolitické realitě se v tuto chvíli nacházíme. Situace v Evropě i ve světě od roku 1989 nebyla z hlediska bezpečnostních rizik závažnější a z hlediska obrany naší země vyžaduje nejvyšší míru zodpovědnosti, a to bez ohledu na stranickou příslušnost. Naše koalice chce v tomto ohledu o tomto tématu seriózně diskutovat na této mimořádné schůzi svolané zástupci hnutí ANO. Prostor tak budou moci dostat všichni poslanci, ne pouze ti s přednostním právem, což jistě oceníte.

Ne, kolegyně, kolegové, opravdu nikdo z nás tady nestraší a nechce strašit válkou, jak je nám často podsouváno, ale ještě zkraje roku 2021 mnozí nevěřili, že válka, jak probíhá dneska na Ukrajině, může jen několik tisíc kilometrů od našich hranic propuknout a že taková válka bude trvat několik let. Zároveň jsme dlouhá léta hřešili my i naši evropští spojenci NATO, že za nás obranu přece vždy vyřeší někdo jiný, že silnější bratr z druhého břehu atlantického oceánu vždy bude připraven nasazovat své prostředky na to, abychom měli garanci bezpečí. A dnes, aniž bych jakkoliv zpochybňovala transatlantickou vazbu, je všechno jinak.

Jako vláda současnou realitu nebereme a nebudeme brát na lehkou váhu, ale budeme ji brát opravdu seriózně, a bereme ji seriózně. Výzvy, kterým čelíme, žádná předchozí politická reprezentace nemusela řešit, a proto se nacházíme ve stavu, kdy se naše obranná armáda potýká s obrovským dluhem z minulosti, který je nyní potřeba dohnat v řádu několika málo let. Kéž by to bylo v řádu několika málo měsíců, ale toho bohužel opravdu schopni nejsme. Jsem přesvědčena, že v těchto záležitostech je potřeba hledat shodu napříč politickým spektrem, a v tomto mám jako Jana Černochová zcela, ale opravdu opakuji a podtrhuji slovo zcela, čisté svědomí. I jako opoziční politička jsem dbala o to, aby naše armáda byla modernizovaná, abychom investovali do ozbrojených sil a abychom co nejrychleji napravili to, co bylo léta všemi vládami zanedbáváno. V tomto moji předchůdci na Ministerstvu obrany měli z mé strany vždy jasnou podporu, podporovala jsem i tehdejší vládu v jejich krocích v oblasti obrany. Každý z vás, kdo by chtěl jakkoliv zpochybňovat moje slova, najděte si stenozáznamy z minulého, předminulého volebního období.

Ale dámy a pánové, není v tuto chvíli důležité, co kdo v minulosti, v té dávné nebo nedávné minulosti v oblasti obrany udělal či neudělal, kdo co zanedbal, kdo co podcenil. Jsem přesvědčená, že aby diskuse o naší obraně byla opravdu poctivá, je nezbytné minulost v tuto chvíli odhodit stranou. Zároveň si jsem zcela jistá, že abychom nalezli v oblasti obrany shodu, měli bychom odhodit vzájemné politické soupeření a sváry, a já vás o to prosím. Bezpečnost občanů a zajištění obrany země se nesmí stát za současné situace předmětem předvolebního boje - a nijak jsem svůj projev nekonzultovala s projevem pana prezidenta, ale víceméně oba dva jako vysocí ústavní činitelé, kteří mají tuto oblast v gesci, říkáme to samé.

Proto bych vás chtěla požádat a byla bych opravdu velmi vděčná za to, aby dnešní debata byla skutečně vážnou diskusí o tom, jaký je její současný stav, jaké jsou potřeby naší bezpečnosti, naší obrany, jaké jsou naše současné alianční závazky a co se od naší armády vůbec i v tom budoucnu bude očekávat.

Co této schůzi předcházelo? Pan premiér nejprve svolal jednání zástupců parlamentních stran k otázkám obrany. Mě velmi mrzí, že se z tohoto jednání stala jen další přestřelka, protože dobře vím, že šlo o vážně míněný záměr bavit se o velmi vážných tématech. Dnes jsme na mimořádném jednání Poslanecké sněmovny a naplňujeme tak požadavek opozice, aby se problematikou obrany zabývala celá Poslanecká sněmovna zde na plénu. Vzhledem k tomu, že vláda skutečně chce vést s opozicí tuto debatu, jsem za to ráda, vždyť dialog je součástí politiky.

Zároveň s tím ale říkám: seriózní debata není možná, pakliže se tu budeme předhánět ve vzájemném obviňování. Seriózní debatu o obraně nelze vést tak, jak jsme ji zde v minulých týdnech opakovaně vedli, například při jednáních o pořadu schůze nebo v souvislosti s projednávanou legislativou - sice se týkající obrany, ale jiného tématu. Tato debata nemá vypadat tak, že na sebe se budeme jen vzájemně mračit a budeme se osočovat a předhánět v tom, kdo nakupuje či nakupoval nebo nenakupoval jakou armádní techniku, kdo ji nakupoval lépe, kdo hůře, kdo navyšoval rozpočet víc, kdo má víc nebo méně zásluh. To je špatně. Seriózní debata zohledňující bezpečí naší země a jejích občanů musí být zaměřena přece na budoucnost, na kroky, které uděláme ještě letos, příští týden, příští měsíc, za dva měsíce? Co uděláme v příštích letech? Co uděláme v příštích pěti letech?

Pro to chci ještě jednou apelovat a požádat všechny přítomné, abychom dnešní diskusi vedli právě tímto způsobem - bez urážek, bez napadání, bez toho, abychom si i my i občané odnesli znovu a znovu jen pachuť, že nejsme jako politici schopni se dobrat jakékoliv konstruktivní shody, a to i v otázkách takto závažných. Vážně zmíněnou debatu o obraně ovšem nelze vést bez znalosti východisek a podstaty, kde se nacházíme a čemu budeme v nejbližší době čelit.

Proto jsem se rozhodla, že vám všem navrhnu, abychom se tu dnes s podstatnou částí těchto informací všichni seznámili. Mnohé z nich, asi ti z vás, kdo jste členy výboru pro obranu, znáte, ale pokud se tedy máme problematikou obrany zabývat všichni, jak si to přeje hnutí ANO, nelze to učinit jinak než na uzavřeném jednání v režimu utajení podle zákona č. 412/2005 Sb., o ochraně utajovaných informací a o bezpečnostní způsobilosti. Jako poslanci všichni disponujete ze zákona oprávněním se s utajovanými skutečnostmi seznamovat, můžete tedy můj návrh akceptovat a my vám za to poskytneme režimové informace.

Součástí mého návrhu bude, aby před vás mohl předstoupit i náčelník Generálního štábu Armády České republiky, neboť bez armády opravdu není možné vám předestřít skutečný stav naší armády a toho, co armáda potřebuje, aby mohla plnit úkoly, které jí jako politici dáváme a které samozřejmě vyplývají i z aliančních závazků.

Proto bych v tuto chvíli, vážená paní předsedkyně, chtěla přednést tři procedurální návrhy, a to s ohledem na to, že druhá část mého vystoupení, kterou bych chtěla navázat po hlasování o těchto procedurálních návrzích, bude obsahovat utajované skutečnosti podle zákona (č.) 412/2005 Sb., a také s ohledem na to, že i v dalším jednání předpokládám, že utajované informace od náčelníka generálního štábu zazní, i ode mě.

Navrhuji tedy za prvé, aby podle § 56 odst. 1 jednacího řádu Poslanecké sněmovny byla část 135. schůze Poslanecké sněmovny od odhlasování těchto mnou přednesených procedurálních návrhů až do skončení rozpravy k bodu Koncepce Armády České republiky do roku 2035 z hlediska náboru profesionálních vojáků a investic do modernizace armády s cílem zvýšení bezpečnosti našich občanů prohlášena za neveřejnou z důvodu projednávání utajovaných informací souvisejících s obranou a bezpečností státu až do stupně utajení "tajné" podle zákona č. 412/2005. Sb., o ochraně utajovaných informací a o bezpečnostní způsobilosti. Abyste nemuseli hledat ten paragraf, já vám ho tady odcituju - jednací řád Poslanecké sněmovny, § 56: "Schůze sněmovny je zpravidla veřejná. Na návrh vlády nebo poslance se může Sněmovna usnést, že schůze nebo její část je neveřejná, zejména jsou-li na pořad schůze zařazeny utajované otázky související s obranou nebo bezpečností státu nebo jiné závažné utajované skutečnosti. Projednávání návrhu zákona o státním rozpočtu, návrhu státního závěrečného účtu, návrhu daňových zákonů a návrhu zákonů o poplatcích je vždy veřejné." To jenom pro upřesnění, abyste věděli, na jaký paragraf se odvolávám. To bylo za prvé.

Za druhé tedy žádám a navrhuji, aby z této neveřejné části 135. schůze nebyl logicky pořizován zvukový záznam, protože vás budeme seznamovat s režimovými informacemi.

A za třetí, aby podle § 56 odst. 2 jednacího řádu Poslanecké sněmovny Poslanecká sněmovna souhlasila s účastí náčelníka Generálního štábu Armády České republiky, generálporučíka Karla Řehky, při tomto neveřejném jednání. Tady opět vám odcituju ten příslušný paragraf, je to tedy § 56, dvojka: "Schůze Sněmovny nebo její části, která byla prohlášena za neveřejnou, se mohou kromě poslanců zúčastnit prezident republiky a členové vlády. Jiné osoby se mohou takové schůze zúčastnit nebo být přítomny v jednacím sále anebo na místech vyhrazených pro hosty, veřejnost a zástupce sdělovacích prostředků jen se souhlasem Sněmovny. O účasti a přítomnosti jiných osob na schůzi rozhodne Sněmovna hlasováním bez rozpravy."

Tolik tedy náš jednací řád. Zároveň, milé kolegyně a kolegové, vážený pane prezidente, tedy v závěru mohu konstatovat, že ve svém vystoupení mohu pokračovat až poté, co budou schváleny tyto mé procedurální návrhy a naše jednání bude připraveno pro projednávání utajovaných informací, a opravdu těch utajovaných informací tady mám já i pan náčelník generálního štábu celou řadu, takže se prosím na to jednání musíme, pokud bude takto schváleno, připravit. Děkuji. (Potlesk v pravé části sálu.)

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Paní ministryně, ještě si upřesním: vy jste řekla "do skončení rozpravy", a myslíte všeobecnou, nebo i podrobnou rozpravu? Chcete, aby podrobná pak už proběhla veřejně? Anebo nechcete ani, (bez) podrobné všeobecné rozpravy, aby... (Ministryně: Všeobecnou.) Všeobecné rozpravy - abychom byli si jisti. Děkuji. (Ministryně: Taky děkuji.) Děkuji.

Jsou to procedurální návrhy, nyní je možné pouze s protinávrhem procedurálním vystoupit, a chce tak učinit paní předsedkyně Schillerová. Prosím.

 

Poslankyně Alena Schillerová: Děkuji za slovo, paní předsedkyně. Vážený pane prezidente, kolegyně, kolegové, dovolte, abych přednesla procedurální protinávrh k návrhu paní ministryně Černochové, a abych ho stručně odůvodnila.

Hnutí ANO iniciovalo tuto schůzi s tématem, které je vám všem všeobecně známo, koncepce armády až do roku 2035 s ohledem na bezpečnost občanů České republiky, právě proto, aby občané se dozvěděli všechny podstatné informace, aby naši občané, kteří skutečně mnohdy se na nás obrací a mají strach, slyšeli, že nám všem leží na srdci bezpečnost, jejich bezpečnost. (Předsedající: Prosím...)

Prosím, dovolte mi to odůvodnit, nebudu skutečně dlouhá.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Ano, ale prosím, dostaňme se k protinávrhu.

 

Poslankyně Alena Schillerová: To znamená, že dávám protinávrh proti tomuto návrhu, aby v souladu s ustanovením § 56 odst. 1 jednacího řádu byla neveřejná pouze ta část schůze, ve které vystoupí náčelník generálního štábu Řehka, protože jeho přítomnost tak, jak byla navržena teď paní ministryní, my jsme připraveni podpořit.

Děkuji a žádám, aby bylo hlasováno o mém protinávrhu. (Potlesk poslanců ANO.)

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Já se domnívám, že není hlasovatelný ve chvíli, kdy nemáme odsouhlasenou účast pana generála Řehky. To skutečně zaznělo v jiném pořadí, takže není to hlasovatelný protinávrh. Omlouvám se, ale není. Nemůžeme hlasovat o něčem, co ještě předjímá, jak dopadne další hlasování. Mně to opravdu přijde velmi logické, ale samozřejmě vám dám prostor pro to upravit svůj návrh, pokud budete mít zájem.

Nyní je ale přihlášen pan předseda Fiala, a vy máte určitě příležitost třeba promyslet znění. (Poslanec Radim Fiala dává přednost poslankyni Schillerové.)

 

Poslankyně Alena Schillerová: Paní předsedkyně, já věřím, že nechcete umlčet opozici úplně...

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Skutečně chci jenom, abychom dodržovali jednací řád.

 

Poslankyně Alena Schillerová: ... že nechcete úplně, abychom nebyli slyšet, aby nemohla veřejnost ani média kontrolovat naše vystoupení a naše názory! (Bouřlivý potlesk opozičních poslanců, bouchání do lavic některých koaličních poslanců.)

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Paní předsedkyně, skutečně nechci, ale...

 

Poslankyně Alena Schillerová: Tak prosím, dejte hlasovat o umožnění vystoupení pana náčelníka generálního štábu Řehky, hnutí ANO to aktivně podpoří, a pak následně znovu vznesu svůj protinávrh. Prosím, nebuďte tady upjatá procedurálně. Děkuji. (Potlesk opozičních poslanců, bouchání do lavic některých koaličních poslanců.)

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Toto není o upjatosti, toto je o jednacím řádu.

Nicméně ještě vystoupí pan předseda Fiala s protinávrhem procedurálním a potom paní ministryně avizuje, že dá jiné pořadí svého procedurálního návrhu, a vyhovíme tomu pořadí tak, aby se dalo vyhovět i podle jednacího řádu. Nic jiného tady v tom není.

 

Poslanec Radim Fiala: Děkuji. Já jenom bych chtěl říct, že tady platí podmínky jiné pro koalici, jiné pro opozici, protože vy jste také řekli podmíněně, že když tato schůze neskončí, tak bude pokračovat. A jak můžete vědět, jestli skončí, nebo neskončí? To byla také podmínka. (Potlesk opozičních poslanců.)

Ale já to, paní předsedkyně, chápu, rozumím vám, a já tedy vznesu protinávrh, a ten protinávrh bude, že chceme, aby byla přednostní práva naprosto veřejná, protože my se chceme ptát, a chceme se ptát tak, aby to veřejnost slyšela. A potom si můžete zavřít, co chcete, aby veřejnost tedy nevěděla, co nám budete odpovídat, ale my chceme ty otázky vznést veřejně! (Velký potlesk opozičních poslanců.)

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Než dám slovo paní ministryni, abychom mohli hlasovat takovýto protinávrh, tak by bylo nutné jej formulovat opravdu jinak. Ale klidně to přeformulujme tak, aby hlasovatelný byl. To znamená, jestli rozumím dobře, vy říkáte: všechna přednostní práva by byla veřejná a neveřejná by byla pouze ta ostatní část. I to mně přijde velmi jako kreativní, ale hlasovatelné to zřejmě bude.

Paní ministryně chce upravit svůj návrh a pak bude možný protinávrh. Prosím.

 

Ministryně obrany ČR Jana Černochová: Já se odvolám na to, co jsem říkala v úvodní řeči. Pojďme z toho nedělat politiku (Smích opozičních poslanců.), pojďme se bavit o obraně a bezpečnosti České republiky. Neztrácejme čas tady nějakými debatami o tom, jestli tady někdo má a smí vystoupit nebo nesmí vystoupit. Jednací řád je jasný, já jsem vám ho tady odcitovala, a já v rámci smíru, který tady sama nabízím, chci vyhovět požadavku paní předsedkyně Schillerové a navrhuji otočit to pořadí, aby se tedy nejprve hlasovala přítomnost pana náčelníka generálního štábu, pak aby se hlasovalo uzavření schůze a pak aby se hlasovalo, že se nebude pořizovat zvukový záznam.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Děkuji. Pan místopředseda Bartošek s protinávrhem procedurálním.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji, paní předsedkyně, za slovo. Já proto, abychom se pohnuli v té proceduře dál, souhlasím s paní ministryní, s návrhem, aby byl hlasovatelný návrh SPD. V tom případě je to protinávrh proti uzavření od okamžiku hlasování, ale od otevření obecné rozpravy. V ten moment dostanou přednostní práva možnost promluvit veřejně. Já to vnímám jako protinávrh, v tomto případě to hlasovatelné je. Buď projde návrh paní ministryně, že zavřeme schůzi od okamžiku hlasování, ale předtím dáme hlasovat o vašem protinávrhu. Tohleto si myslím, že je procedurálně schůdné. Proto můj protinávrh je upravení návrhu SPD, aby to bylo hlasovatelné. Děkuju.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Vidím, že pan předseda Radim Fiala kýve. Už se v tom začíná trošku tvořit zmatek.

Ale paní předsedkyně Schillerová má ještě nějaký protinávrh?

 

Poslankyně Alena Schillerová: Ne, děkuji. Já bych tedy upřesnila svůj protinávrh, protože bylo změněno pořadí - děkuji. V tom případě navrhuji a dávám protinávrh, aby neveřejná byla pouze ta část schůze, kde vystoupí náčelník generálního štábu, bude-li odsouhlasena jeho přítomnost.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Teď už to tedy paní ministryně upravila, ale tak dobře, chápu, je to také možné takto hlasovat.

Tak abychom si ujasnili, jak tedy budeme postupovat, protože zaznělo několik procedurálních protinávrhů. Nejdříve si myslím, že bychom měli hlasovat procedurální návrh pana předsedy Fialy - už proto, že zazněl v tom pořadí opravdu jako poslední. (Poznámky k předsedající od ministra Stanjury.)

Paní ministryně upravila pořadí těch návrhů, to je pravda, takže nejdříve budeme hlasovat přítomnost náčelníka generálního štábu Karla Řehky.

Pokud nikdo nenamítáte tento postup, tak bychom takto postupovat měli. Já vás totiž musím dle jednacího řádu také seznámit v případě hlasování o neveřejné části také s několika skutečnostmi, takže to jenom avizuji, že není žádná snaha něco zdržovat, ale je to moje povinnost.

 

Nyní tedy se dostaneme k hlasování o přítomnosti, je to podle § 56 odst. 2. V tomto případě návrh usnesení Poslanecké sněmovny zní: "Poslanecká sněmovna souhlasí s účastí náčelníka generálního štábu Armády České republiky Karla Řehky při neveřejném jednání" - tady mám uvedeno ale "při jednání" pouze, nebudeme specifikovat, protože to ještě nemáme odhlasováno. Všichni víme, o čem hlasujeme?

Mohu tedy zahájit hlasování. Prosím, abyste se hlasováním vyjádřili. Kdo jste pro? Kdo je proti?

V hlasování 2. je přihlášeno 185 přítomných, pro 183, proti nikdo. Návrh byl přijat.

 

Konstatuji, že tedy může být přítomen našemu jednání od této chvíle i pan náčelník generálního štábu Armády České republiky Karel Řehka.

Nyní tedy máme původní návrh paní ministryně, která navrhuje, aby tato schůze byla od okamžiku odhlasování neveřejná, a to až do skončení všeobecné rozpravy. (Poznámka mimo mikrofon z pléna.)

Ano, já říkám, proti čemu pak budou protinávrhy, a proti tomu zazněly dva protinávrhy. Protinávrh, který je vlastně extenzivnější, je návrh pana předsedy Fialy, proto já považuji tento návrh za hlasovatelný jako první, protože až poté, pokud by neprošel, tak dává logiku návrh, který předkládá paní předsedkyně Schillerová, který je užší, který zužuje pouze neveřejnost pro vystoupení pana Řehky. Pokud tedy nikdo nenamítáte, tak v tomto budeme postupovat takto.

Nikdo nenamítá, předkladatelé souhlasí.

Pan předseda Fiala se ztotožnil s úpravou, kterou přednesl pan místopředseda Bartošek, to znamená, že by tato schůze byla neveřejná až od otevření bodu, protože přednostní práva - připomínám, velká část z nich jsou přihlášeni ještě předtím, a mohli by tedy vystoupit ve veřejné části schůze. Všichni tedy tušíme, víme, o čem se bude hlasovat?

 

Bude se hlasovat o tom, že schůze je podle § 56 odst. 1 neveřejná až po otevření bodu. Takto pan předseda souhlasí. To je protinávrh proti původnímu návrhu.

Zahájila jsem hlasování. Ptám se, kdo je pro? Kdo je proti?

V 3. hlasování je přihlášeno 186 přítomných, pro 90, proti 90. Návrh byl zamítnut.

A nyní se dostáváme k protinávrhu paní předsedkyně Schillerové, která navrhuje, že bychom postupovali podle § 56 odst. 1, aby neveřejná byla pouze ta část schůze, ve které vystoupí náčelník Generálního štábu Armády České republiky pan Karel Řehka. To už bylo odsouhlaseno, to znamená, tady to je hlasovatelné. To znamená, víme, o čem hlasujeme? Všichni souhlasí.

Zahájila jsem hlasování. Ptám se, kdo je pro? Kdo je proti?

V hlasování 4. je přihlášeno 186 přítomných, pro 86, proti 93. Návrh byl zamítnut.

 

Nyní se dostáváme k návrhu, který přednesla paní ministryně Černochová. Ještě proto přednesu obecné informace k neveřejné schůzi, a tedy prosím o vaši pozornost:

1. V případě přednesení návrhu, aby schůze nebo její část byla neveřejná, je nutno rozlišovat mezi prostou neveřejnou schůzí a neveřejnou schůzí, na které se mají projednávat utajované informace. Víme, že paní ministryně specifikovala, že se mají projednávat utajované informace.

2. O neveřejných jednáních se pořizuje těsnopisecká zpráva jen tehdy, jestliže se na tom Sněmovna usnese podle § 68 odst. 5 jednacího řádu. Informace o výsledku hlasování se v případě neveřejného jednání nezveřejňuje v elektronické podobě, což je § 76 odst. 3 jednacího řádu. Podklady pro neveřejné jednání Sněmovny se poslancům doručují a písemné návrhy se předkládají pouze v listinné podobě, to je § 120e jednacího řádu.

3. V případě jednání o utajovaných informacích se postupuje podle zákona č. 412/2005 Sb., o ochraně utajovaných informací a o bezpečnostní způsobilosti. To tady taktéž zaznělo i od paní navrhovatelky.

4. V případě, že řečník, člen vlády nebo poslanec chce hovořit o utajovaných informacích, je nutné to předem oznámit včetně stupně utajení informace. Předsedající následně přeruší schůzi na nezbytně nutnou dobu pro zajištění projednávání utajovaných informací. To znamená, že budeme muset podle zákona o utajovaných informacích jednat bez přítomnosti technických zařízení. K tomu se ale však dostaneme, a proto vyhlásím i pauzu, abychom tak mohli učinit.

Nyní se tedy dostáváme k hlasování. Prosím vás o pozornost, protože se dostáváme k hlasování. Podle § 56 odst. 1 do skončení všeobecné rozpravy od této chvíle prohlašujeme schůzi za neveřejnou.

 

Jedná se o toto usnesení: "Poslanecká sněmovna prohlašuje 135. schůzi Poslanecké sněmovny za neveřejnou do ukončení všeobecné rozpravy včetně." Je to takto v pořádku? Všichni vědí, o čem budou hlasovat?

Zahájila jsem hlasování. Ptám se, kdo je pro? Kdo je proti?

V 5. hlasování je přihlášených 186 přítomných, pro 96, proti 87. Návrh byl přijat.

 

Konstatuji, že tedy musíme následně učinit ještě několik kroků.

Paní ministryně ještě navrhla, aby z neveřejné části nebyl pořizován záznam, a to tedy zvukový záznam, což ale předpokládá už náš jednací řád. Paní ministryně, není to nutné hlasovat, protože jakmile je schůze prohlášena za neveřejnou, což jsme právě odhlasovali, tak je možné, pouze pokud zazní požadavek pořizovat, také hlasovat o těsnopisecké zprávě. (Upozornění organizačního odboru.)

Ano, už jsem se k tomu dostala. Je toho několik, co musíme ještě zvládnout.

Takže návrh na pořízení těsnopisecké zprávy nezazněl. Pan předseda Michálek ho chce přednést? (Poslanec Michálek: Ano.) Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Jakub Michálek: Děkuju za slovo, paní předsedkyně. Já se domnívám, že bychom ten těsnopisecký zápis pořídit měli. Myslím si, že do budoucna to bude určitě zajímavá informace pro občany, jak kdo vystupoval, a když se dívám na pana ministra Blažka, který velmi rád cituje, velmi rád... (Reakce z vládní lavice.)

Ono to bude samozřejmě v utajovaném režimu, takže se to zveřejní podle pravidel, která odpovídají pro utajované informace. Takže to bude zajímavý pramen pro další generace.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Já se omlouvám, já jsem učinila vlastně záměnu. Nikoliv těsnopisecká zpráva, ale ten zvukový záznam opravdu hlasovat musíme, jak jsem byla i upozorněna. To znamená, návrh paní ministryně hlasovatelný je, omlouvám se za to.

Tady nezazněl návrh od pana Michálka o tom, že bychom hlasovali o těsnopiseckém záznamu, je to tak? Já jsem totiž ne celou dobu mohla vnímat, jelikož mně tady bylo něco sdělováno. Pane předsedo Michálku, navrhl jste, abychom hlasovali o tom těsnopiseckém záznamu, nebo ne? Vy jste jen konstatoval... Podal jste návrh? Podal jste procedurální návrh? (Poslanec Michálek: Ano.)

Aha, tak v tom případě je potřeba hlasovat o tom, že těsnopisecký záznam budeme pořizovat. Usnesení k tomu zní: "Poslanecká sněmovna souhlasí s pořízením těsnopisecké zprávy s tím, že bude zveřejněna." A je nutno, abyste specifikoval, i v jakém rozsahu, pane navrhovateli. Prosím, abyste specifikoval blíže.

 

Poslanec Jakub Michálek: Už jsem to specifikoval v tom svém vystoupení. To znamená, ta zpráva by měla sdílet osud utajovaných informací, které tady zazní, a mělo by se u ní postupovat jako u dalších režimových informací tajných.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Ano, v režimu "tajné", dobře, to je hlasovatelné. Asi těžko můžu říci do usnesení, že by měla sdílet osud společné zprávy.

 

Takže souhlasíme s pořízením těsnopisecké zprávy s tím, že bude s nimi nakládáno v režimu "tajné". Je to v pořádku i pro předkladatele? Souhlasí všichni? Nikdo nemá protinávrh?

Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro? Kdo je proti?

V 6. hlasování je nás přihlášeno 186, pro 82, proti 48. Návrh byl zamítnut.

 

Nyní se tedy budeme muset vypořádat s návrhem, aby se nepořizoval zvukový záznam, jak navrhla paní ministryně Černochová, a navrhuji přijetí následujícího usnesení: "Poslanecká sněmovna souhlasí s tím, že ze 135. schůze nebude pořizován zvukový záznam až do skončení všeobecné rozpravy." Je to v pořádku pro všechny? Ano, všichni víme, o čem hlasujeme.

Zahájila jsem hlasování o tomto usnesení. Ptám se, kdo je pro? Kdo je proti?

V hlasování 7. je přihlášených 186 přítomných, pro 96, proti 87. Návrh byl přijat.

 

Tak nyní tedy se dostáváme k jednání. Už máme odhlasovány všechny procedurální návrhy tak, jak zazněly. (K předsedkyni Schillerové, která se hlásí o slovo.)

Máte zájem o procedurální návrh? Protože já teďka musím už postupovat podle toho, co jsme si odhlasovali, to znamená, schůze už by měla přejít do neveřejného režimu. Já vás musím seznámit ještě s několika podstatnými informacemi, paní předsedkyně, a nemůžete vystoupit předtím, protože teď se musíme dostat do neveřejného... (Námitka z pléna.)

Už ani vaše vystoupení nemůže být v režimu... musí být v režimu, to znamená, teď neudělím nikomu slovo. (Další námitka.) Nemůžete, protože teď musíme schůzi převést do neveřejného režimu tak, jak jsme si odhlasovali. Vy se o tom můžete vyjádřit, jakmile tak provedeme, a to má samozřejmě technické náležitosti. Pane předsedo, nebudeme takto spolu diskutovat. Já skutečně tady musím upozornit na několik konkrétních skutečností a pak vás požádat během dvacetiminutové pauzy, kterou vyhlásím, abyste se svými záznamovými zařízeními opustili sál, a pak se do něj teprve vrátili.

Takže upozorňuji, že podle § 65 odst. 2 zákona č. 412/2005 Sb., o ochraně utajovaných informací a o bezpečnostní způsobilosti, ve znění pozdějších předpisů, každý, kdo měl nebo má přístup k utajované informaci, je povinen zachovávat o ní mlčenlivost a nesmí k ní umožnit přístup neoprávněné osobě. Případné porušení této povinnosti bude řešeno podle platných právních předpisů.

Dále upozorňuji, že v průběhu projednávání utajovaných informací v jednacím sále nesmí dojít k ohrožení nebo úniku utajovaných informací. V jednacím sále nemohou být přítomna zařízení umožňující nahrávání jako mobilní telefony, notebooky, chytré hodinky a podobně.

V jednacím sále rovněž mohou být přítomny pouze osoby splňující podmínky přístupu k utajované informaci. Zvláštní přístup k utajované informaci mají mimo jiné prezident republiky, poslanci, senátoři a členové vlády. Žádám vás, abyste z důvodu usnadnění kontroly nosili viditelně své identifikační karty.

V době přerušení vás žádám, abyste odnesli z jednacího sálu veškerá svá zařízení umožňující nahrávání, a při pokračování je u sebe neměli. Je možno je předat pověřeným pracovníkům Kanceláře Poslanecké sněmovny v předsálí, kde bude možné si je posléze vyzvednout. Zaměstnance Kanceláře Poslanecké sněmovny pak žádám, aby zabezpečili, že při pokračování budou v jednacím sále pouze osoby splňující podmínky přístupu k utajované informaci.

Nyní vyhlašuji dvacetiminutovou přestávku k zajištění průběhu neveřejného jednání a projednávání utajovaných informací. Sejdeme se zde tedy v 15.10 hodin.

 

(Jednání přerušeno v 14.50 hodin.)

(Tato část jednání byla neveřejná.)

(Tato část jednání byla neveřejná.)

(Tato část jednání byla neveřejná.)

(Tato část jednání byla neveřejná.)

(Tato část jednání byla neveřejná.)

(Tato část jednání byla neveřejná.)

(Tato část jednání byla neveřejná.)

(Tato část jednání byla neveřejná.)

(Tato část jednání byla neveřejná.)

(Tato část jednání byla neveřejná.)

(Tato část jednání byla neveřejná.)

(Tato část jednání byla neveřejná.)

(Tato část jednání byla neveřejná.)

(Tato část jednání byla neveřejná.)

(Tato část jednání byla neveřejná.)

(Tato část jednání byla neveřejná.)

(Tato část jednání byla neveřejná.)

(Tato část jednání byla neveřejná.)

(Jednání pokračovalo v 18.17 hodin.)

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Paní kolegyně, páni, kolegové, vážení členové vlády, ještě se nepodařilo obnovit plně naše vysílání, takže vás poprosím o trpělivost, ještě dalších pět minut potřebuje naše technika. V 18.23 hodin bychom měli pokračovat.

 

(Jednání přerušeno od 18.17 do 18.23 hodin.)

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Vážení přítomní, přistoupíme k rozpravě podrobné a do ní se hlásí paní ministryně Jana Černochová, kterou tímto prosím, aby se ujala slova.

 

Ministryně obrany ČR Jana Černochová: Děkuju. Vážená paní předsedkyně, vážené kolegyně, kolegové, já bych chtěla všem těm z vás, kteří jste se zúčastnili té debaty, ať už tedy vašim vystoupením, nebo tím, že jste tady poslouchali některá vystoupení našich kolegů, poděkovat. Myslím si, že pro nás pro všechny ta debata byla přínosná. Snažila jsem se i na některé věci, které tady zazněly v dotazech, vám odpovědět.

A děkuji i za to, že tady mezi námi panuje shoda na návrhu usnesení, které vlastně vám za malou chvíli přečtu a které jsem ještě doplnila o některé požadavky, které vznesla Pirátská strana. Omlouvám se, bude tu trošku delší, ale i ta debata byla plodná a dlouhá, takže si myslím, že všichni chápeme, že to usnesení je tedy něčím, co je velmi důležité, abychom z dnešního jednání udělali nějaký závěr. Takže:

"Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky při vědomí současné geopolitické situace, kdy Evropa i Česká republika čelí nejzávažnějšímu ohrožení bezpečnosti od roku 1989 a současný vývoj ve světě vyžaduje jejich větší soběstačnost v oblastech odolnosti, odstrašení a obrany při zachování silné transatlantické vazby a spojenectví v rámci NATO coby základní multilaterální vojenské struktury garantující kolektivní obranu:

I. plně podporuje veškeré kroky vedoucí k modernizaci Armády České republiky a rozvoj jejích schopností ve prospěch obranyschopnosti České republiky a v souladu s našimi současnými i budoucími aliančními závazky;

II. konstatuje, že obrana země se neobejde bez stabilního a předvídatelného financování a že stávající rámec výdajů na obranu není dostatečný na to, aby bylo možné v horizontu několika příštích let zacelit vzniklý deficit v oblasti obranyschopnosti země z minulosti;

III. proto se ztotožňuje s návrhem vlády na navyšování výdajů na obranu na minimální úroveň 3 procenta HDP nejpozději v roce 2030 při současném zajištění účelného a efektivního vynakládání těchto prostředků a žádá vládu o předložení aktualizace střednědobého výhledu;

IV. vyzývá vládu k posilování evropských obranných a obranně-průmyslových kapacit a užší spolupráci při jejich budování při současném zachování NATO coby hlavního pilíře naší obrany;

V. konstatuje, že do doby uzavření trvalého a spravedlivého míru na Ukrajině je nezbytné pokračovat v aktivitách na podporu této napadené země, včetně dodávek vojenského materiálu, výcviku vojáků, humanitární podpory a dalších, neboť Ukrajina a její ozbrojené síly jsou v současnosti první linií obrany celé Evropy před ruskou agresí;

VI. v souladu s obrannou strategií České republiky konstatuje, že bezpečnost a obrana země je věcí celé společnosti a že vnější bezpečnost je nutně propojena s vnitřní, a proto vyzývá vládu, aby nadále činila kroky i v oblasti rozvoje složek integrovaného záchranného systému a připravenosti obyvatel na krizové situace;

VII. vyzývá vládu, aby při modernizaci ozbrojených sil České republiky v maximální možné míře nadále zohledňovala zapojení domácího průmyslu a vědeckých institucí v zájmu rozvoje domácích kapacit, které jsou nezbytné z hlediska případných krizových situací;

VIII. vyzývá vládu, aby provedla revizi legislativního rámce České republiky z hlediska připravenosti na krizové situace a z hlediska potřeby urychleného dobudování obranných schopností a infrastruktury a aby předložila potřebné návrhy bez zbytečného odkladu.

Kolegyně, kolegové, já vám moc děkuji. Takto jsem zaznamenala všechny vaše připomínky napříč politickými kluby, které na tom usnesení participovaly. Prosím, pokud někdo z vás se nenašel s nějakou změnou, kterou jsem nepřečetla, přijďte mi to říct. Děkuju.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Já se zeptám spíše, jestli ještě někdo jiný se hlásí do podrobné rozpravy? Nikdo tak neučinil, proto podrobnou rozpravu končím.

Má pan zpravodaj zájem o závěrečné slovo? Nikoliv.

Proto budeme hlasovat o předneseném návrhu usnesení.

Eviduji váš zájem o odhlášení, takže prosím, abyste se opětovně přihlásili svými kartami.

 

Navrhuji, abychom návrh usnesení hlasovali jako celek jedním hlasováním. Pokud nikdo nenamítá, tak k tomu takto přistoupím. Počet přihlášených se již ustálil.

Zahájila jsem hlasování o předloženém návrhu usnesení. Ptám se, kdo je pro? Kdo je proti?

V hlasování 10. je přihlášeno 92 poslankyň a poslanců, pro 91, proti nikdo. Návrh usnesení byl přijat.

 

Paní poslankyně, páni poslanci, projednali jsme stanovený pořad 135. schůze Poslanecké sněmovny, kterou tímto končím.

Připomínám, že se zde sejdeme ve středu 2. dubna, kdy bude pokračovat v 9 hodin ráno 134. schůze Poslanecké sněmovny.

Děkuji vám a přeji hezký večer.

 

(Schůze skončila v 18.30 hodin.)

Aktualizováno 2. 4. 2025 v 22:51.




Přihlásit/registrovat se do ISP