Středa 7. května 2025, stenozáznam zahájení jednacího dne schůze

Předcházející zahájení jednacího dne schůze

 

(Schůze pokračovala v 9.00 hodin.)

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, zahajuji další jednací den přerušené 134. schůze Poslanecké sněmovny a všechny vás zde srdečně vítám.

Aby byla zaznamenána naše účast, tak vás jako vždy nejprve všechny odhlásím, požádám, abychom se všichni přihlásili svými identifikačními kartami.

A případně poprosím o sdělení, kdo žádá o vydání náhradní karty. Konstatuji, že s kartou číslo 8 bude jednat a hlasovat pan poslanec Roman Bělor.

Dále sděluji, že o omluvení své neúčasti na jednání požádali následující poslanci a poslankyně: omlouvá se Jan Bartošek z celého jednacího dne z pracovních důvodů, Jan Berki do 9.30 hodin z pracovních důvodů, Kamila Bláhová od 11.45 hodin z pracovních důvodů, Jiří Carbol z celého jednacího dne z pracovních důvodů, Martin Dlouhý z celého jednacího dne z osobních důvodů, Jaroslav Faltýnek z celého jednacího dne ze zdravotních důvodů, Romana Fischerová z celého jednacího dne z rodinných důvodů. Dále se omlouvá: Jiří Hájek z celého jednacího dne z pracovních důvodů, Šimon Heller z celého jednacího dne z osobních důvodů, Ivan Jáč z celého jednacího dne z osobních důvodů, Pavel Kašník z celého jednacího dne z rodinných důvodů, Michael Kohajda z celého jednacího dne z pracovních důvodů, Josef Kott z celého jednacího dne z důvodu zahraniční cesty, Věra Kovářová do 11.45 hodin z pracovních důvodů, Robert Králíček z celého jednacího dne ze zdravotních důvodů, Jana Krutáková z celého jednacího dne z pracovních důvodů, Martin Major z celého jednacího dne ze zdravotních důvodů, Karla Maříková od 13 do 14 hodin z pracovních důvodů, Jakub Michálek od 9 do 12 hodin bez udání důvodu, Zdenka Němečková Crkvenjaš z celého jednacího dne ze zdravotních důvodů, Ladislav Okleštěk do 11 hodin ze zdravotních důvodů, Pavla Pivoňka Vaňková z celého jednacího dne z pracovních důvodů, Lucie Potůčková od 12 do 13 hodin z pracovních důvodů, Pavel Svoboda z celého jednacího dne z rodinných důvodů, Karel Tureček z celého jednacího dne z důvodu zahraniční cesty, Helena Válková do 10 hodin z pracovních důvodů, Jan Volný od 11 hodin z pracovních důvodů a Renáta Zajíčková z celého jednacího dne z pracovních důvodů.

A dále se z členů vlády omlouvá: pan ministr Martin Baxa od 11.45 do 12.45 hodin z pracovních důvodů, Jana Černochová z celého jednacího dne z pracovních důvodů, Marian Jurečka z celého jednacího dne z osobních důvodů, Petr Kulhánek z celého jednacího dne z osobních důvodů, Jan Lipavský z celého jednacího dne z pracovních důvodů a Lukáš Vlček od 10 hodin z pracovních důvodů.

A ještě náhradní karty. S náhradními kartami bude jednat: s číslem 2 pan ministr Marek Výborný, s číslem 3 paní poslankyně Ivana Mádlová, s číslem 6 pan poslanec Jiří Horák a s číslem 36 Jan Skopeček.

Já ještě připomenu, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, že tato schůze byla svolána podle § 51 odst. 4 zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny a podle § 54 odst. 7 nelze rozšiřovat již schválený pořad.

Než budeme pokračovat, mám pro vás ještě jedno důležité technické sdělení. Zítra, ve čtvrtek 8. května, bude zde v prostorách Poslanecké sněmovny probíhat den otevřených dveří, a požádám, abyste si po skončení dnešního jednání vzali veškeré materiály ze svých lavic, jinak budou skartovány.

A nyní, než se dostaneme k projednávání bodu 7, tak zde mám řadu přednostních práv. U některých je uvedeno, že jsou před pořadem schůze, ale předpokládám, že to (jsou) zkrátka přednostní práva před otevřením bodu, protože jsme se dohodli i na grémiu, že to budeme mít v jednotném bloku. Jako první je zde přihlášen pan předseda Marek Benda, předpokládám, že stahuje, protože se nemění pořad. Dále je tady paní předsedkyně Alena Schillerová přihlášená - stahuje. Potom Tomio Okamura - taktéž, není zde v sále, Radim Fiala - taktéž, není v sále. A nyní tedy Ivan Bartoš, protože zastupuje, mám tady písemné pověření zastupováním. Poprosím pana poslance Bartoše, protože je tady přihlášen, zastupování s přednostním právem, je pověřen panem předsedou klubu Michálkem, je pověřen jako první místopředseda poslaneckého klubu a pan předseda Michálek je omluven.

A tímto jsme se dostali k tomuto přednostnímu právu před otevřením bodu. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Ivan Bartoš: Dobrý den. Dámy a pánové, než se dobereme k programovým bodům, které máme zařazeny tady na schůzi, já mám docela zásadní problém s tím, že tento týden, když jsme mohli využít variabilní schůzi k tomu, abychom probírali věci, které zajímají lidi, které zajímají i opozici, a já už jsem (?) vystupoval v jejich souvislosti několikrát minulý týden, i když pak tady proběhl takový trochu souboj, který se toho úplně netýkal, přišlo mi, že jsem stále ještě ministr a jsem zde interpelován nebo kritizován já. A nedostal jsem na ně ani minulý týden, ani nyní odpověď.

A když se podíváte do médií, ať už jsou to Seznam Zprávy, ale třeba i protikorupčních organizací, tak vidíme, že téměř každý týden můžeme číst výsledky jednoho soudu. A já jsem rád, že tady je pan poslanec Babiš, protože si velmi pamatuji, jak v době, kdy jsme řešili střet zájmů ještě v minulém volebním období, tak jeho kolegové i on se vyjadřoval, že žádný střet zájmů u něj neexistuje a že o střetu zájmů rozhodují české soudy. A pokud sledujete média a pokud sledujete české soudy, tak zde máme již několikátý rozsudek, který střet zájmů bývalého premiéra Andreje Babiše potvrzuje. Andrej Babiš tvrdil, že je to všechno vymyšlená kauza, že je vše v pořádku.

Tak já bych chtěl, aby zejména současná vláda a ministři, kterých se to týká, protože slyšeli jsme zde mohutná slova o deagrofertizaci, o tom, jak střet zájmů Česká republika vnímá jako problém, jak peníze, které jsou určeny pro lidi a na projekty, by neměli čerpat lidé, kteří ovlivňují jejich čerpání, ale v tomto nekonají. Takže české soudy rozhodly, rozhodly už třikrát a třikrát řekly jasně, že v předchozím volebním období byl pan premiér, nyní poslanec Babiš, ve střetu zájmů. Tedy jeho firmy čerpaly dotace a soutěžily a získávaly poměrně významné veřejné zakázky v době, kdy seděl v čele vlády. A my se tímto nezabýváme a vláda v této věci nekoná. Potvrdilo se tedy v soudech, že třikrát - minimálně - jednal v rozporu se zákonem, tedy v rozporu s pravidly, tedy v rozporu se zájmy lidí v této zemi. Poměrně jinak jsou na tom běžní podnikatelé, ti musí dodržovat zákony. V případě, že je nedodrží, jim hrozí sankce. A já jsem během svého působení na ministerstvu při vymáhání těch nezákonných dotací dospěl k prvnímu pravomocnému rozsudku, který střet zájmů Andreje Babiše potvrdil. Ke stejnému závěru pak dospěl evropský žalobce a i policie na základě trestního oznámení. Dokončili jsme rovné auditní řízení ke střetu zájmů s Evropskou komisí.

A teď, proč tady o tom mluvím? Protože zde nevidím ministry, kterých jsem se minulý týden dotazoval a chtěl jsem to zařadit a probírat i na schůzi klasické, nicméně jedeme opět v režimu, kdy zákony, které jsou problematické, se projednávají na mimořádných schůzích.

Ministerstvo financí a Ministerstvo zemědělství neplní své domácí úkoly. Ačkoliv jsem se na tyto věci snažil upozorňovat, žádné plošné prověření zakázek, žádné systémové kroky neproběhly. My jsme místo toho slyšeli různé výmluvy o čestných prohlášeních a posudcích od advokátních kanceláří, které samy čelí otazníkům ohledně důvěryhodnosti.

A já bych se chtěl zeptat, a jsem rád, že tady prošel pan ministr zemědělství... Já bych se skutečně chtěl zeptat, zda s tímto ministři Výborný a Stanjura začnou něco dělat, nebo jestli stále budeme slyšet výmluvy? Já bych chtěl, aby ministerstva začala konat. Stát přidělil v přímém rozporu se zákonem o střetu zájmů tehdejšímu premiérovi Babišovi a jeho koncernu více než 20 miliard korun. Jsou to veřejné zakázky, můžeme se bavit o té části dotační, a o tyto prostředky je nutné bojovat. Nutně je potřebujeme v mnoha dalších oblastech, například, a to bude téma, které budeme probírat dnes, na platy nepedagogických pracovníků v sociální oblasti a ve školství. Prostě ty peníze patří lidem ne AGROFERTu, ne holdingové struktuře, lidem.

My jsme před pěti lety v ulicích viděli statisíce lidí, oni žádali spravedlnost, žádali, aby zákony platily pro každého, a dnes tu, a znovu to opakuji, máme jasné rozsudky. Vracíme se opět k tomu vyjádření, můžete si to najít na internetu, byli dotazováni různí poslanci hnutí ANO, byli dotazováni ministři a každý hovořil jasně. O věcech v České republice rozhodují soudy. Ty rozsudky, které toto potvrzují, máme tři. Takže co ještě současná vláda potřebuje, aby začala jednat? My jsme ukázali, že to jde. Dokonce Jakub Michálek ve své působnosti na Státním zemědělském fondu taktéž vyřešil dvě nebo tři situace, kdy bylo čerpáno nebo soutěženy zakázky v rozporu se zákonem.

Pokud máme tyto soudní rozsudky, měli bychom se k nim postavit jako k precedentu. Je to právní základ a myslím si, že pro jednotlivé rezorty je to i závazek. Pan ministr Výborný už zase odešel, takže bych se obrátil na nepřítomné ministry, na pana ministra Výborného(?). Pane ministře Stanjuro, v tuto chvíli zastupujete stát a občany a skutečně je zásadní, aby peníze, které český stát vydal v rozporu se zákonem, byly požadovány zpátky. Ten zákon o střetu zájmů tady není pro parádu a skutečně odvolávat se na nějaký posudek právní kanceláře, který říká: čestné prohlášení stačí, nemůže být důkazem nebo alibi rezortu, které navíc tvrdili jejich představitelé, jak tuto věc budou řešit. A stáli jsme spolu na mnoha tiskových konferencích v minulém volebním období, kdy se řešil střet zájmů. Obzvlášť je zarážející ta nečinnost, kdy všechny autority od Evropské komise přes žalobce, přes soud v Praze říkají pravý opak.

Podle mě tady nejde o Andreje Babiše, jde tady o všechny, kteří zákon dodržují, versus ti, kteří ho porušili, versus ti, kteří se nehodlají podílet na nápravě této škody. Je to důvěra v právní stát, který chrání zájmy svých občanů. Důvěra v to, ať tato vláda, nebo vláda, která bude po tomhle volebním období, nevstoupila dvakrát do stejné řeky. A opět jsme zde neřešili, že ministři vlády, premiér nebo další mají firmy nebo nějakým způsobem ovládají firmy, které dostávají poměrně zásadní a velké zakázky, ať už je to třeba ve věci Unipetrolu, nebo ať je to ve věci UNILESu, tedy zakázky pod Lesy ČR, zakázky týkající se Čepra. A já tady proto stojím a volám otevřeně a nemusí to být na této schůzi, budeme se zde zabývat školstvím, aby tato vláda začala na základě potvrzených rozsudků to, že zákon platí pro všechny bez výjimek.

Tady v té Sněmovně už přes tři roky leží novela, která má ten zákon ještě zpřísnit, zabránit podobným případům v budoucnu, aby už v samotném zákoně, nikoliv s odvoláním na nějaké právní kanceláře, aby už v samotném zákoně bylo jasně napsáno, jak funguje střet zájmů ať už ve vztahu k dotacím, nebo ve vztahu k veřejným zakázkám. A ten zákon se neprojednává. Já bych chtěl, abychom ho konečně odblokovali. Ještě je čas, a pokud teď projevíme vůli, dá se do konce volebního období stihnout.

Takže já znovu opakuji, protože mě vždycky, když toto připomenu, někdo načutne, že Bartoš řeší jenom Babiše. Já řeším to, aby v České republice ve věci střetu zájmů v miliardách, kterých se to týká, které jsou miliardami českých občanů, českých daňových poplatníků, aby byla zjednána spravedlnost. Je to o důvěře. A já doufám, že se nám tento bod podaří zařadit na řádnou schůzi, neboť předpokládám, že interpelací už do konce volebního období příliš nebude. Děkuji. A promiňte, že jsem si uzmul tento čas.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Já děkuji. A hlásí se pan předseda Andrej Babiš. Prosím.

 

Poslanec Andrej Babiš: Takže dobré ráno, vážení spoluobčané. Doufám, že jste sledovali vystoupení pana Bartoše. Já bych chtěl poděkovat všem našim předkům, že nám postavili metro. Já jsem dneska ráno jel metrem. Proč? (Pobavení v sále.) Protože Piráti nejenom zničili všechno stavební řízení, ale zničili dopravu v Praze. Totální kolaps. Z Průhonic to ukazovalo hodinu a půl. A co na to říct? Já chápu to zoufalství Pirátů, oni bojují o těch 5 procent. Já myslím, že prokázali ve vládě tím, že zničili celé to stavební řízení a je tam audit, který vykázal škodu 45 miliard, a hnutí ANO připravuje trestní oznámení na tyhle lidi, kteří tady vystupují, kteří jsou absolutně nekompetentní a kteří šli do politiky jenom proto, aby měli ta koryta. A když vás staňáci vykroužkovali, no tak ta koryta jste poskytli všem vašim kolegům. No tak byli jste ve vládě, teďka tady vystupujete, nevím jako, prosím vás, zkuste jiný program než antibabiše. Vy jste tady způsobil miliardové škody, ten Agrofert odvedl za posledních 20 let 60 miliard do veřejných rozpočtů. Já jsem přinesl z Bruselu 42 miliard navíc a ještě nadace Agrofertu završí miliardu potřebným. Takže můj účet plus naší země je 103 miliard, váš účet jsou jenom miliardové škody, nekompetence. A já pevně věřím, že tahle vaše parta se už do Sněmovny nedostane. To by bylo to nejlepší pro naši zemi. Děkuju. (Potlesk z řad poslanců hnutí ANO.)

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. A mám opět přihlášku. Opět připomenu, že to je pověřené přednostní právo, kdy zastupuje pana předsedu poslaneckého klubu pan první místopředseda poslaneckého klubu Bartoš. Prosím.

 

Poslanec Ivan Bartoš: Já děkuju za slovo. Já bych chtěl jenom reagovat na pana poslance Babiše. Ten audit, o kterém hovoříte, já bych ho dal možná trošku do uvozovek, protože aspoň podle informací, které mám, tak ten audit nedělala žádná auditorská firma, to nedělali forenzní auditoři. Víte, kdo ten audit dělal? Ten audit dělala nyní již přejmenovaná, protože jeden ze spolu majitelů této kanceláře, myslím, že zesnul v loňském roce, tak tenhle ten audit v uvozovkách, nebo toto zhodnocení dělá PORTOS, to je ta firma Češka, a Smutný. To je ta firma, která dělala pro vaše ministry to alibistické vyhodnocení, že stačí, že bude doloženo místopřísežným prohlášením od lidí, kteří ovládají jisté části AGROFERTu, že oni jsou ti, kteří řídí Agrofert. Takže Češka a Smutný, to je ten pamflet, kterým se tady myslím, že ministr Výborný zastřešuje v mé interpelaci, proč tedy nevymáhají zpátky peníze získané ve veřejných zakázkách firmě UNILES? Tak to je ta samá společnost, která teď ze strany Ministerstva práce a sociálních věcí, což je trošku také paradoxní, dělá ten v uvozovkách audit. Takže firma, která dělala alibi Andrejovi Babišovi ve střetu zájmů, se teď nyní podílí na zhodnocení digitalizace stavebního řízení.

Co je ještě paradoxní? Ta firma nešla do žádného výběrového řízení. Ta firma byla vybrána, myslím, že nevím, jestli panem Trpkošem, nebo ministrem Jurečkou takovým hezkým způsobem. Ministerstvo má tři rámcové smlouvy, pokud se nemýlím, které rozhodně nejsou na to, aby jedno ministerstvo provádělo audit na ministerstvu druhém, to je velmi zvláštní, to jsou služby pro Ministerstvo práce a sociálních věcí. Dvě ty firmy se podílely na právním dozoru, na soutěžení zakázek digitalizace stavebního řízení. Takže když je Marian Jurečka nebo někdo oslovil, tak z logiky věci ty dvě firmy to dělat nemohly, protože byly, a pozor, taktéž ve střetu zájmů, protože dělali právní dozor nad realizací těch zakázek, a představte si, že to dostala firma Portos, tedy dříve Češka Smutný, kteří psali to odůvodnění, kterým se nyní zaštiťuje ministr Výborný, nevím, jestli se o něj opírá i ministr Stanjura, tedy zhodnocení, že stačí prohlášení nějakých dvou lidí, já je teď nemám v hlavě, nevzal jsem si mobilní telefon, k tomuto rozhodnutí.

Možná ještě k jedné věci. Ono to asi zní někde, když se to vystřihne z kontextu, jak je to strašně super, kolik Agrofert odvedl na daních. Já si pamatuju hodně dávný výrok pana poslance Babiše, kdy byl dotazován na svá majetková přiznání, a on řekl prosím vás, a kdo v Čechách každý rok říká, jaké odvádí daně? Kolik vydělal? Kdo to státu sděluje? Jenom sdělujou to všichni, protože všichni v České republice, kteří teda daní v České republice, platí daně. Takže to, že někdo zaplatí něco na daních, rozhodně není free ticket, nějaká jízdenka k tomu, aby ten člověk zároveň na druhé straně mohl porušovat zákon. Já se tady nebudu zabývat tou cifrou, co tady říkal pan poslanec Babiš, která se objevila v tom v uvozovkách auditu. Já bych chtěl pak probírat i ten zákon, mohl bych to tady rozebírat klidně hodinu, založeno na datech Českého statistického úřadu, na vyčíslení škod, které doposud, a je to i od pana ministra Kulhánka, za těch osm nebo devět měsíců, co už Piráti nejsou ve vládě, tak neuplatnil náhrady škody v této věci. Ale to není merit mého problému. Já zde nestojím kvůli tomu, abych zde diskutoval s panem poslancem Babišem. Já bych chtěl, aby ministři této vlády, ministr Stanjura a ministr Výborný, konali, protože zde máme třetí rozsudek, který potvrzuje to, že po době, kdy byl Andrej Babiš premiérem České republiky, firma Agrofert a další rezorty jednaly v rozporu se zákonem, opírající se o prohlášení nějakých dvou pánů, což právně přikryla firma Češka a Smutný. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. A dále s přednostním právem pan místopředseda Karel Havlíček, prosím.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Dobrý den, vážená paní místopředsedkyně, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, pane poslanče Bartoši, prostřednictvím paní místopředsedkyně, já se nestačím divit, jakou máte drzost obhajovat vaše angažmá v rámci digitalizace stavebního řízení. Kde je nějaká míra pokory? Nějaká míra elementární slušnosti, kdy byste si tady měl stoupnout a pravidelně každý týden za to, co jste udělal, se omluvit. Omluvit se stavebním úřadům, stavebníkům, omluvit se projektantům, investorům, omluvit se úplně všem. Vy zde máte tu drzost vykládat o tom, že audit, který vzniknul, je nějakým způsobem jaksi ovlivněný? Tak za prvé se nejedná o jednu firmu, která dělala ten audit, to jste zapomněl říct, jedná se o dvě firmy, firma MT Legal, jak jste určitě zjistil, a firma, která se jmenuje Portos. Není podstatné, ale která firma to dělá, podstatné je, co je v tom auditu. To je to, co byste měl dneska buď oponovat, anebo byste to měl minimálně se pokoušet vysvětlit. Vysvětlit proč dvě nezávislé právní kanceláře zpochybnily celý systém řízení digitalizace stavebního řízení z úhlu pohledu personálu, z úhlu pohledu financování, z úhlu pohledu kontroly. Vy jste selhal prakticky úplně ve všem. To, že zde budou ztráty v řádu desítek miliard korun, a můžeme se bavit o tom, jestli to bude 45 miliard korun, kolegové mě opravili, protože když to dopočítali, tak říkali, že to může být až 65 miliard korun, já nevím, ale v každém případě tam jsou přímé ztráty na úrovni někde kolem 2 miliard korun a pak jsou nepřímé ztráty, které budeme dopočítávat ještě několik let, a jsou to nepřímé ztráty z toho, že díky tomu, co jste vykonal, tak se zpomalilo stavební řízení, zpomalilo se povolování, zpomalila se výstavba. Přece velmi dobře musíte vědět, že v covidovém roce 2021 se povolilo přibližně o třetinu nebo o 30 %, ať jsem přesnější, o 30 % méně staveb než v roce 2024, myslím tím bytových staveb, bytových domů, a když se na to budeme dívat z pohledu, kolik se jich zahájilo, tak je to přibližně o 20 %. A toto všechno je mimo jiné v důsledku toho, jakým způsobem jste to uchopil. Ještě pár týdnů před tím spuštěním jsme vás před tím varovali, všichni vás před tím varovali, obce vás před tím varovali, prezident vás před tím varoval, my jsme vás před tím varovali, smál jste se tomu. Vy jste tady udělal něco, co zde nemá obdoby, a vy máte tu drzost ještě říkat, že audit, který si zadal mimo jiné Ministerstvo práce a sociálních věcí, jinými slovy, členové vlády, ve které vy jste byl, tak vy máte tu drzost to zpochybňovat? To přece nemůžete myslet vážně, vy se tady máte omlouvat a omlouvat se až do konce tohohle volebního období, protože větší průšvih, než bylo stavební řízení tady už dlouho ve státní sféře nebyl. (Potlesk: ANO.)

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Mám další přihlášku, jenom upozorním, prosím opravdu všechny vystupující, aby se oslovovali mým prostřednictvím. (Poslanec Bartoš: Ano.) Mým prostřednictvím. Děkuji.

 

Poslanec Ivan Bartoš: Pane Havlíčku, prostřednictvím paní předsedající. Vy jste fakt komik. Tohleto je vrchol whataboutismu. Já se tady (Poslanci ANO buší do lavic.), já se tady jako opoziční poslanec, tedy stejně jako vy, ptám dvou ministrů této vlády, kteří tady bohužel nejsou, jak se zařídí podle těch tří rozsudků soudu, které potvrzují, že v tom minulém volebním období platil střet zájmů, ve kterém byl Andrej Babiš. Ptal jsem se tady ministrů, ani jsem se neptal pana Babiše. To, že tady byl a vystoupil, je poměrně náhoda. A vy tady vyběhnete jako kolovrátek s digitalizací stavebního řízení. S digitalizací stavebního řízení jenom proto, že se tady ptám na to, jak ministři této vlády se postaví, kteří se byli do prsou, že budou agrofertizovat, potvrzenému střetu zájmů na svých úřadech, jo? To se díváme dávno předtím, než jsem byl v této vládě, to se díváme do dob opozičních.

Tak, budeme se bavit o digitalizaci stavebního řízení a myslím, že to není na místě. Já vám můžu říct, jak to teď je. Já jsem se bavil se zástupci architektů, včera jsem sledoval vystoupení na vašem think tanku, kde byl pan Kasl, kde byla nová ředitelka IT. Mimo jiné bych chtěl připomenout, že když se spouštělo to mýtné slavné, tak to bylo spuštěno s 290 chybami a opravovalo se to 19 měsíců. Sama vláda, a byl to pan Trpkoš a ti lidi, kteří teď jsou často citováni, to vyhodnotili, že to je z 80 % hotovo a že to lze dodělat. To, že vláda dává zpátečku, já už tam nejsem osm měsíců, jo... My jsme dodali systémy, které nebyly v pořádku, což jsem přiznal a dokonce jsem se mnohokrát omluvil, ale když tady interpeluju nebo ptám se ministrů této vlády, tak nevím, proč bych tady měl stát a za něco se omlouvat. Ty systémy už od listopadu loňského roku zpracovávají 5000 podání a dělají 3000 rozhodnutí.

Možná musíme ještě řešit jednu věc. Bylo to trošku nešťastné. My jsme na ty úřady poslali bytové domy, což mělo akcelerovat výstavbu bytových domů. Schválil to Senát, šlo to tady v jakési reformě, myslím, že to navrhoval kolega Havránek, ale nedomysleli jsme to. Proč? Protože úřady nižšího stupně vzaly klidně pět let rozestavěné bytové stavby a poslaly je na ORP, takže došlo k dalšímu zpomalení nikoliv kvůli digitalizaci, ale kvůli tomu, že když někdo nechtěl něco dělat, tak to vzal, poslal to na oerpéčko. Takže staly se chyby, já jsem se za ně omluvil. Původní dva projekty za 2 miliardy, které tedy připravovala paní Klára Dostálová, a dokonce o tom hovoří i ten audit a já jsem na ten barák přišel, a to, že tam bylo projektové řízení na celé ministerstvo, nehovoří nic o tom, jak byla personálně zajištěna digitalizace stavebního řízení.

Podle mě by bylo důležitý říci, co teda teď. Podle mě je správné a hospodárné ty systémy dodělat, já nevím, co se dělo za těch osm měsíců, já jenom vím, a objevilo se to opět v médiích, že firma Tekies z Ministerstva práce a sociálních věcí uzavřela jakousi podivnou smlouvu asi na 30 milionů na vytvoření rozhraní napojení systému na Vitu, takzvaný bypass, už to stálo asi 13 milionů - jestli někdo dělá IT, tak mi řekněte, jestli rozhraní jednoho systému, který posílá nějaký dokument s atributy do druhého systému, dneska stojí 13 milionů. Protože na systém pro úředníky po zásahu antimonopolního úřadu bylo vynaloženo pouhých 30 milionů, ačkoliv to zadání bylo komplexní a vysoutěženo to bylo za 180.

Já mám trošku obavy, že vzhledem k tomu, že ty investice do všech těch systémů byly zatím 400 milionů oproti těm původním 2 miliardám, aby to pokračování těch zbylých 20 procent funkcionalit náhodou nestálo těch 80 procent ceny a nedostali jsme se zase na tu částku.

Jinak vy jste zde hovořil o propadu stavebnictví. Já myslím, že jsem to měl nedávno v nějakém rozhovoru, škoda že tady furt nemáme ani po těch letech ten projektor. Já jsem se podíval na to, jaká je situace v sousedním Německu, kde dokonce byly hypoteční sazby nižší než v České republice - tak mají euro, my ho nemáme - kde žádná digitalizace neprobíhala, kde se žádný nový stavební zákon nezaváděl. Ten propad výstavby je tam větší než v České republice a nedávno někdo přišel s tím průzkumem, respektive dotazníkem centra CE, teď mi vypadlo to jméno, kde i stavitelé hovoří o tom, že čekají v tomto roce 2,5procentní nárůst, zatímco Německo čeká další propad.

Takže když si takhle vedle sebe postavíme ty jednotlivé země, tak propad ve stavebních pracích vlivem ceny stavebních prací, ceny energií, války na Ukrajině šel ve všech státech dolů. V České republice ještě navíc kvůli tomu, že jsme zde měli hypoteční sazby, které šly nad 5 procent. To prostě nesvědčí tomu kupovat si byty a stavět byty. A i sami developeři hovoří o tom, že v momentě, kdy klesají úrokové sazby, a ten trh se samozřejmě nyní oživuje, tak zase lidé si byty kupovat budou, takže ten růst je očekáván.

A myslím, že to byl šéf FINEPu, ale i dalších, hovoří o tom, že problém není, že by neměli povolení. Problém je, že v českém stavebnictví chybí 10 000 lidí, kteří by na těch stavbách pracovali. Ještě za vaší vlády, a já jsem za to velmi rád, když byla tornáda na jižní Moravě, tak ministerstvo - byla to Klára Dostálová, ať vidíte, že nejsem nějakým pouhým kritikem - zahájilo individuální pomoc lidem zasaženým tornádem. Já jsem tam byl po nástupu do funkce a divil jsem se, že řada těch baráků je ještě pod plachtami. Co se za ten rok stalo? Jestli problém je SFPI, že nevyplácí peníze? I tam byl problém při této lokální katastrofě sehnat stavební firmy, které by ty domy renovovaly.

Takže jestli teď je něco problém, a možná bychom se zase měli obrátit na vládu, je, jakým způsobem zlepšit situaci zaměstnávání zahraničních pracovníků v České republice, protože nepředpokládám, že se nám tady během několika let dospěje do dospělosti, do možnosti pracovat třeba na stavbě, 10 000 lidí, kteří znají to řemeslo, kteří umějí stavět domy. Myslím si, že 3D print to zatím nezachrání.

Můžeme v této debatě pokračovat. Můj apel byl zejména na ministry. Nemyslím si, že tady zazní něco dalšího. Já předpokládám, že stejně kdykoliv vystoupím, tak se budeme bavit o digitalizaci stavebního řízení.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. Opět vyzvu, aby oslovování bylo opravdu mým prostřednictvím, a ne napřímo. Pokud není už nikdo přihlášen, tak se nyní dostáváme k tomu bodu a je to bod číslo 7 a já ho nyní otevírám.

Aktualizováno 14. 5. 2025 v 17:36.




Přihlásit/registrovat se do ISP