Čtvrtek 19. prosince 2024, stenozáznam zahájení jednacího dne schůze
(Schůze zahájena v 9.00 hodin.)
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, zahajuji 125. schůzi Poslanecké sněmovny a všechny vás vítám.
Aby byla zaznamenána naše účast, nejprve vás odhlásím a prosím, abyste se všichni přihlásili identifikačními kartami a případně mi oznámili, kdo žádá o vydání náhradní karty.
Schůzi svolala předsedkyně Poslanecké sněmovny podle § 51 odst. 4 našeho jednacího řádu na základě žádosti 89 poslanců. Pozvánka vám byla rozeslána elektronickou poštou ve čtvrtek dne 12. prosince tohoto roku.
A nyní přistoupíme k určení dvou ověřovatelů této schůze. Navrhuji, abychom určili poslankyni Renátu Zajíčkovou a poslance Stanislava Berkovce. Má někdo jiný návrh? Není tomu tak.
Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro? (Poslanec Berkovec: Nemáte kvorum.)
Omlouvám se, prohlašuji toto hlasování (číslo 1) za zmatečné.
Jenom připomínám, že jsem vás všechny odhlásila, a také vás, všechny přítomné, prosím, abyste se přihlásili svými identifikačními kartami.
Kvora bylo dosaženo, můžeme tedy hlasovat.
Zopakuji, že budeme hlasovat o určení dvou ověřovatelů, a navrhuji, abychom určili poslankyni Renátu Zajíčkovou a poslance Stanislava Berkovce.
Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 2, přihlášeno 115 poslanců a poslankyň, pro 108, proti 1. Návrh byl přijat.
Konstatuji, že jsme ověřovateli 125. schůze Poslanecké sněmovny určili poslankyni Renátu Zajíčkovou a poslance Stanislava Berkovce.
Sděluji, že do zahájení schůze požádali o omluvení své neúčasti na jednání tito poslanci a poslankyně: Adámková Věra do 13 hodin - pracovní důvody, Andrej Babiš celý jednací den - pracovní důvody, Babišová Andrea do 10.30 - zdravotní důvody, Bačíková Jana celý jednací den - pracovní důvody, Bartošek Jan celý jednací den - pracovní důvody. (Poslanec ODS omlouvá poslankyni Zajíčkovou z důvodu nemoci.)
Prosím chvilku o strpení. (Předsedající hovoří mimo mikrofon.) Budeme pokračovat v omluvách. Omlouvá se Bartošek Jan celý jednací den - pracovní důvody, Bauer Jan celý jednací den - pracovní důvody, Bělobrádek Pavel do 14 hodin - zdravotní důvody, Bernard Josef celý jednací den - zdravotní důvody, Blaha Stanislav celý jednací den - pracovní důvody, Brázdil Milan celý jednací den - zahraniční cesta, Dědeček Jaromír do 10.30 - zdravotní důvody, Feranec Milan celý jednací den - zdravotní důvody, Fischerova Romana celý jednací den - zahraniční cesta, Foldyna Jaroslav celý jednací den - zdravotní důvody, Gazdík Petr celý jednací den - zdravotní důvody, Hájek Jiří od 10 do 18 hodin - pracovní důvody, Jílková Marie celý jednací den - zdravotní důvody, Jirout Radim celý jednací den - pracovní důvody, Kaňkovský Vít celý jednací den - osobní důvody, Kasal David celý jednací den - zdravotní důvody, Kobza Jiří celý jednací den - osobní důvody, Koten Radek celý jednací den - pracovní důvody, Kovářová Věra od 10.30 do 13 hodin - pracovní důvody, Lacina Jan od 10 do 12.30 - pracovní důvody, Mádlová Ivana od 9 do 12 hodin - zdravotní důvody, Mašek Jiří celý jednací den - zdravotní důvody, Nacher Patrik do 10 hodin - pracovní důvody, Němečková Crkvenjaš Zdenka celý jednací den - zdravotní důvody, Olšáková Eliška celý jednací den - pracovní důvody, Peštová Berenika celý jednací den - zdravotní důvody, Potůčková Lucie celý jednací den - bez udání důvodu, Rais Karel celý jednací den - zdravotní důvody, Richterová Olga celý jednací den - zdravotní důvody, Šafránková Lucie celý jednací den - zdravotní důvody, Tureček Karel do 11 hodin - pracovní důvody, Urbanová Barbora od 11 hodin - pracovní důvody, Váňa Josef celý jednací den - pracovní důvody, Voborská Milada celý jednací den - pracovní důvody.
Z členů vlády se omlouvají Fiala Petr celý jednací den - zahraniční cesta, Baxa Martin celý jednací den - zdravotní důvody, Bek Mikuláš celý jednací den - pracovní důvody, Černochová Jana celý jednací den - pracovní důvody, Hladík Petr celý jednací den - pracovní důvody, Jurečka Marian celý jednací den - zahraniční cesta, Kulhánek Petr do 14 hodin - pracovní důvody, Kupka Martin celý jednací den - pracovní důvody, Lipavský Jan do 11 hodin - pracovní důvody, Rakušan Vít do 13 hodin - rodinné důvody, Válek Vlastimil celý jednací den - zdravotní důvody, Vlček Lukáš do 10.30 se omlouvá z pracovních důvodů.
Ještě dorazila jedna omluva, omlouvá se Martin Dvořák po celý jednací den z osobních důvodů.
Nyní přistoupíme ke stanovení pořadu 125. schůze, jehož návrh je uveden na pozvánce. Připomínám, že podle § 54 odst. 7 zákona o jednacím... (Hlas z pléna.)
Ano, já slyším žádost o odhlášení, mějte chvilku strpení, než dočtu odstavec, děkuji.
Připomínám, že podle § 54 odst. 7 zákona o jednacím řádu rozhodne Sněmovna pouze o pořadu uvedeném v žádosti. Nelze navrhnout žádnou změnu ani doplnění pořadu, rovněž tak nelze rozšiřovat schválený pořad.
A ještě než přistoupíme k hlasování, mám zde přednostní práva. Jako první je přihlášen pan předseda Andrej Babiš, ale ten je řádně omluven z pracovních důvodů. Dále zde mám přihlášku pana předsedy Bendy, ten svoji přihlášku stahuje. Paní předsedkyně Alena Schillerová je také přihlášena, také stahuje, a pan předseda Jakub Michálek vystoupí nyní s přednostním právem. Prosím, máte slovo.
Poslanec Jakub Michálek: Děkuji za slovo. Vážené dámy, vážení pánové, dovolte mi, abych stručně okomentoval program dnešní schůze. Za Piráty musím říct, že z toho programu máme poněkud smíšené pocity, protože jsou tam body, které považujeme za užitečné a důležité a na kterých jsme se podíleli ve vládě, ale současně jsou tam i body, které vyvolávají mnohé kontroverze.
Současně k tomu musím přidat důležité upozornění, že dneska ve čtvrtek měly být tradičně zařazeny interpelace a že už se poněkolikáté opakuje situace, že je svolána mimořádná schůze a interpelace se nekonají. Já to chápu. Na jednu stranu chce vláda prosazovat svoje zákony a svolání mimořádné schůze je nejjednodušší nástroj. Současně se domnívám, že opakované vyprazdňování práva interpelovat vládu a kontrolovat její činnost je zkrátka věc, která by se úplně neměla uplatňovat v rámci naší politické kultury. (Hluk v jednacím sále.)
A nyní k těm bodům, které jsou zařazeny, abych to okomentoval o něco podrobněji.
Pokud jde o trestní zákoník, to je věc, kterou rozhodně podporujeme a na které jsme se podíleli, ještě když jsme byli ve vládě, která zásadním způsobem modernizuje vězeňství a další související záležitosti, tedy zejména má vliv na počet vězňů, protože díky tomu, že se sníží kriminalizace některých trestných činů, tak se následně sníží i počet vězňů a umožní se individuální práce s vězni, což je to, po čem volají všichni odborníci v této oblasti, takže tento návrh určitě podporujeme, ale současně k tomu doplňujeme, že se domníváme, že bychom se mu měli dneska věnovat natolik podrobně, aby nebylo nutné prodlužovat lhůty, měnit lhůty - mělo by to být zkrátka těch 60 dnů. Nedomníváme se, že by bylo žádoucí, aby byla potom prodlužována doba projednávání tohoto návrhu zákona. Naopak, dneska máme ten čas, abychom se tomu věnovali podrobně, aby všechny argumenty zazněly, a není žádný důvod k tomu, abychom následně prodlužovali dobu projednání tohoto důležitého zákona. Všichni tady přece rozumíme tomu, že pokud se bude doba jednání prodlužovat, tak to znamená, že do konce volebního období se tento důležitý zákon vůbec nemusí stihnout.
Dále je zařazeno několik méně řekněme problematických konsenzuálních tisků, na kterých jsme se podíleli. S tím nemáme problém.
A poslední věc, kterou považuji za důležité vypíchnout, je smlouva mezi Českou republikou a Vatikánem, formálně tedy nazvaná se Svatým stolcem. Vzhledem k tomu, aby to bylo srozumitelné i pro občany, kteří to sledují, tak budu mluvit jenom o Vatikánu, byť chápu, že tam jsou samozřejmě nuance, které jsou dané vnitřní organizací katolické církve, Římské kurie a podobně. Ale tato smlouva je z našeho pohledu problematická, protože obsahuje ustanovení, která budou mít dopad na vyšetřování trestné činnosti, a zejména zneužívání dětí v rámci privilegovaných organizací, které tímto získají daleko širší a daleko silnější ochranu toho tajemství, co se děje uvnitř té organizace, takže my považujeme tuto smlouvu za problematickou a divíme se tomu, proč bylo prioritou vlády urychlit projednání této smlouvy, která má kontroverzní body, a naopak vláda nepředložila na pořad mimořádné schůze tak důležité zákony, jako je třeba posílení kompetence antimonopolního úřadu, protože vláda schválila první část reformy ÚOHSu, která posiluje jeho kompetence tak, aby mohl dohlížet nad trhem, a tak, aby mohl řešit situace, kdy dochází ke zneužití postavení na trhu.
To znamená, my se tady tři roky bavíme o drahých cenách, drahých cenách potravin a dalších oblastech, a potom, když tady máme zákon, který by to měl řešit, který by měl posílit kompetence ÚOHSu, tak místo toho, aby byl zařazen na mimořádnou schůzi a bylo to vyřešeno co nejdříve, tak se tam dostane Svatá stolice. Takže domnívám se, že bychom měli upřednostňovat při sestavování programu schůze Poslanecké sněmovny zákony, které jsou skutečně důležité pro lidi, jako je třeba posílení kompetence Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.
Mimochodem, dneska jsem zaznamenal zprávu, že pan ministr Kulhánek bude předkládat vládě i druhou část reformy antimonopolního úřadu, která se týká zakázek, která bude zrychlovat přezkum zakázek, což je druhé bolavé místo v činnosti antimonopolního úřadu. Takže to je věc, kterou určitě taky podporujeme, ale ta věc ještě není zralá na projednání tady v rámci Poslanecké sněmovny, tudíž jsem ji tady jenom zmínil.
Čili abych to shrnul, my pořad dnešní schůze podpoříme, nicméně budeme se vyjadřovat k jednotlivým bodům a budeme se určitě i kriticky vyjadřovat k sporným záležitostem týkajícím se posílení zpovědního tajemství, které jsou uvedeny ve smlouvě s Vatikánem, která byla vyjednávána netransparentně, v podstatě tajně. Byla zveřejněna až potom, co ji smluvní strany podepsaly, což považuji za velmi nestandardní, a domnívám se, že této záležitosti bychom jako Poslanecká sněmovna měli věnovat náležitou pozornost. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane předsedo. Táži se, zda se ještě někdo hlásí s přednostním právem před schválením návrhu pořadu? Není tomu tak.
Nyní budeme hlasovat. Ale ještě než budeme hlasovat, tak vás všechny odhlásím a poprosím vás, abyste se přihlásili svými identifikačními kartami. Pan poslanec Smetana hlasuje s náhradní kartou číslo 40.
Nyní budeme hlasovat o celém návrhu pořadu 125. schůze Poslanecké sněmovny, jak byl písemně předložen. (Poslanec Benda mimo mikrofon: Nemáme ještě kvorum.)
Ano, nemáme ještě kvorum. Chvilku posečkáme, než se ustálí počet přihlášených. Přivolám kolegy z předsálí.
Připomínám, že jsem vás všechny odhlásila, a poprosím vás, abyste se přihlásili opětovně svými identifikačními kartami.
Tak, dosáhli jsme kvora.
Zahajuji hlasování o návrhu pořadu 125. schůze a táži se, kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 3, přihlášeno 122 poslanců a poslankyň, pro 66, proti 6. Návrh byl přijat.
Konstatuji, že pořad schůze byl schválen, a nyní přistoupíme k prvnímu bodu pořadu, kterým je
Aktualizováno 22. 1. 2025 v 21:36.