Čtvrtek 5. prosince 2024, stenozáznam zahájení jednacího dne schůze
(Schůze zahájena v 11.41 hodin.)
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, zahajuji 121. schůzi Poslanecké sněmovny.
Aby byla zaznamenána naše účast, nejprve vás všechny odhlásím a prosím, abyste se všichni přihlásili identifikačními kartami. Náhradní karty a jejich čísla platí tak, jak bylo řečeno na 120. schůzi.
Schůzi jsem svolala podle § 51 odst. 4 našeho jednacího řádu na základě žádosti 48 poslanců. Pozvánka vám byla rozeslána elektronicky v pátek 29. listopadu 2024.
Nyní přistoupíme k určení dvou ověřovatelů této schůze. Navrhuji, abychom určili poslance Zdeňka Kettnera a poslance Michala Zunu. Má někdo jiný návrh? Nikoho s protinávrhem nevidím.
Proto zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro určení těchto ověřovatelů? Kdo je proti?
V hlasování číslo 1 je přihlášeno 141 přítomných, pro 139, proti nikdo. Konstatuji, že jsme ověřovateli 121. schůze Poslanecké sněmovny určili poslance Zdeňka Kettnera a poslance Michala Zunu.
Co se týče omluv, opět odkazuji na 120. schůzi, žádné další omluvy zatím neeviduji.
Nyní přistoupíme ke stanovení pořadu 121. schůze, jehož návrh je uveden na pozvánce. Připomínám, že podle § 54 odst. 7 zákona o jednacím řádu rozhodne Sněmovna pouze o pořadu uvedeném v žádosti. Nelze navrhnout žádnou změnu ani doplnění pořadu, rovněž tak nelze rozšiřovat schválený pořad.
Nyní se tedy přihlásili ještě před otevřením pořadu pan předseda Cogan, který avizuje, že stahuje svoji přihlášku, pan místopředseda Havlíček, kterého zde nevidím přítomného, takže jeho přihlášku posunuji na konec, následuje přihlášení pana předsedy Babiše, ten přítomen je. Následně je přihlášená paní předsedkyně Schillerová.
Prosím tedy, máte slovo.
Ostatní prosím o ztišení.
Poslanec Andrej Babiš: Takže dobrý den, dámy a pánové, vážení spoluobčané. Jsem přítomen a chápu, když někdo není přítomen z osobních důvodů, protože rodina je na prvním místě.
Mě to strašně bavilo dneska, ta debata. Mě to snad bude i chybět, když skončím v politice. Fakt jsem se od rána bavil.
Ale nejdřív bych začal s tím, že bych chtěl poprosit pana ředitele České televize Součka, aby mě přestali obtěžovat ti jeho mňoukací aktivističtí novináři. Včera mě tady čekali, já jsem přišel 8.30, tak jsem jim dal vyjádření. Já jsem to vyjádření dal i písemně. A dneska znovu! Dneska znovu, moje kámoška Černá z Impulsu, a znovu mě obtěžovali a chtěli vyjádření. Ale já to vyjádření jsem poslal! Takže prosím vás, pane řediteli, Česká televize - budeme to řešit příští týden a já určitě budu navrhovat do programu hnutí ANO, aby poplatky za Českou televizi a Český rozhlas byly dobrovolné. Dobrovolné! (Potlesk zleva.) Vždyť vy máte byznys, máte StarDance, máte hokej, ne? Tak proč bychom měli my všichni platit - kolik? - 7 miliard, potom 10,5 miliardy za tyhle aktivistické vaše novináře, kteří nic jiného neřeší, jen Agrofert, a publikují samozřejmě zkreslené informace - jak jsem vám to tady napsal, že váš pořad si vybírá a natočí jen to, co se hodí. Takže to je na úvod. Doufám, že zítra tady znovu nebudou. Ale to je váš problém, evidentně se nudí, no. Takže to je na úvod.
Potom k té debatě, prosím vás, co tady ozněla. Mě to fakt tak baví. George Bernard Shaw dostal Nobelovu cenu za literaturu a taky Oscara. Co řekl? Neumí nic, přitom si myslí, že umí všechno... A tohle jasně ukazuje, jak Piráti fungují v politice. Aktivisti, kteří se nikdy neživili normální prací, a tady byla skvělá debata. Já jsem si to užíval. No, kdo měl gesci za digitalizaci? Všichni to víme, takže bylo by fajn, kdyby tito aktivisti příští rok kandidovali konečně někam, kde se budou živit normální prací, jak jsme to většina z nás nebo drtivá většina dělali, než jsme přišli do politiky.
Potom mě strašně baví, protože dneska máme na programu i ten bod ohledně paní předsedkyně předsedající, tak je tady takový článek: "Koalice v pasti kvůli Havlíčkovi. Odvolat ho je fakt blbý nápad, zní ze STAN a KDU-ČSL." Tak mě to strašně bavilo, protože tady pan Marek Výborný, předseda KDU-ČSL, říká, že Karla Havlíčka budou odvolávat podle toho, jak se Babiš bude chovat dneska (S úsměvem.), takže vlastně osud Karla je v mých rukou dneska. Tak kdybych já tady začal něco řešit o reformě psychiatrické péče, no tak nevím, možná by toho Karla sundali a měl by víc času - Karel tu ani není - na kampaň v Praze.
A pan Výborný mě baví, protože říká, že jsem jednal zcela v rozporu s jednacím řádem. Tak já to nevím. Já jsem se ptal kolegů, ne? Jednal jsem normálně. (Je slyšet: Normálně.) Možná by si pan předseda Výborný mohl vzpomenout, že předseda KDU-ČSL od 8. listopadu 2003 do 25. srpna 2006 byl nějaký Kalousek a ten byl mistr v obstrukcích, takže já nevím - my tady normálně mluvíme, takže ty komentáře jsou o tom...
Tady paní Kovářová mluví o nějaké nenávisti. Vždyť pětikoalice na tom založila ten program! A mě strašně bavilo to, že vlastně jsme se teďka dozvěděli - a vůbec nechápu, proč tady ten Pirát vystupuje proti té vládě, kde seděl, a samozřejmě že je součástí pětikoalice, když nový předseda Pirátů Hřib navštívil pana premiéra Fialu a jednal s ním jeden a půl hodiny. No, tak o čem jednali? O tom, že zase půjdou do příštích voleb s antibabišem. Takže jeden tady kritizuje tu vládu, kde seděl, druhý tam chodí... Vůbec tomu nerozumím. A paní Kovářová - skutečně my tady nemáme nějakou nenávist, já nemám žádnou nenávist. My tady kritizujeme tuhle vládu, která skutečně je ta nejhorší, co tady byla, a nechci tady dnes zdržovat s tím, co včera zase pan premiér říkal na tiskové konferenci ke Green Dealu - je to fakt neuvěřitelné, to vůbec nechci tady řešit.
My dnes máme řešit úplně absurdní bod a skandální bod, a to je to, že pan premiér si zkrátka chce navýšit plat paní předsedkyní Sněmovny o 19 000. Původně to bylo podstatně víc a já jsem navrhl zmrazení platů politiků. Vláda to projednala. Stanovisko vlády je, že mluví o koeficientu, ano? Že tam je právní mezera. A potom vláda tvrdí, že můj návrh opomíjí důsledky skončení přechodného období. To znamená, já říkám, od 1. ledna 2025 do 31. prosince 2029 máme zmrazit platy politiků. Je nehorázné v situaci, kdy tahle vláda vzala lidem peníze, zdanila je a poškodila všechny, že si navyšuje platy. Takže je to absurdní, protože přece za pět let se dá úplně v pohodě změnit ten zákon.
A jedna z těch lží, které tady v tom prostoru říká i pan premiér, je, že by tam byl nějaký skokový nárůst. Je to nepravda. Celé je to o tom, že pan premiér a pan Jurečka lžou, za prvé o tom, že to má být údajně Ústavní soud, který nařizuje zvýšení platů politiků - je to lež. Tady provládní Novinky (Ukazuje článek.), titulek: "Právníci: Vláda neříká pravdu, Ústavní soud jí nenařídil zvýšit platy politiků." Jo? Takže to je první lež. Druhá lež je o tom, že tam má být nějaký skok. Já myslím, že každý pochopí, že za pět let se dá najít konsenzus v tom, aby když se to zmrazí od 1. ledna 2025 na pět let, tak samozřejmě, za pět let se nemůže změnit zákon, aby ty platy politiků měly, byly transparentní, protože samozřejmě kromě základního platu jsou různé ještě ty výhody a bonusy, já nevím, co všechno. A další lež, kterou vláda a pan premiér říká, že vlastně na platy politiků jsou navázány platy státních zástupců, ústavních činitelů. Můj návrh opakovaně tohle vylučuje.
Pan premiér v rozhovoru Blesku, pro vládní Blesk samozřejmě, 11. 10. 2024 říká, kdy to bude řešit: "Není to vůle vlády, aby platy takhle rostly." Ano, lže, protože samozřejmě Ústavní soud to jasně řekl, a že si sype popel na hlavu. A otázka: "Můžete vyloučit, že se platy znovu zmrazí?" - "Musíme něco vymyslet. A teď úplně přesně nevím, co to bude, protože je to legislativně hrozně složité." Není to složité, pane premiére. Není! Stačí jenom odhlasovat návrh - můj návrh - o zmrazení platů. Je to vyřízené. Je to vyřízené!
Fakt nechápu, kdo vám radí. Vy jako premiér, který má už třetí nejvyšší příjem, nejvyšší plat v Evropské unii, si teď chcete zvýšit plat o 19 000. 19 000 je plat kuchařky tady na Praze 4 na základce nebo gymnáziu a vy normálně si chcete zvýšit o 19 000, abyste měl plat 293 900 korun. To je neuvěřitelné! A ministři - nebo místopředsedové vlády - dostanou navíc 13 500 korun, budou brát 208 000. Ministři 208 000, to je neskutečné. Já to nechápu, já nevím, kdo vám tedy radí, ale to je neuvěřitelné. Neuvěřitelné! Takže vy tady si přidáváte, nenecháte si říct, že by se měly ty platy zmrazit, ano? Nejdřív jste si tam dali 13,7 procenta, takže to by bylo ještě víc, dali jste to do rozpočtu. Potom, když jsme začali křičet, tak jste to dali na půlku.
Za posledních deset let se platy politiků téměř zdvojnásobily, takže my tady bereme 2,5násobek průměrné mzdy a Němci jenom 2,3násobek, ano? A pan premiér Fiala má plat šestkrát vyšší než průměrná mzda a patří k třetímu nejlépe placenému premiérovi.
Takže celý ten váš návrh, a já tomu nerozumím, je klasická ukázka kolosální arogance, neskutečné asociálnosti a naprosté neschopnosti. Místo toho, abyste hledali způsob, jak ulevit občanům, které jste zdanili, vzali jste jim všechny slevy, od důchodců přes zaměstnance a studenty, místo abyste snižovali daňové zatížení, tak tady máme reálný propad mezd, způsobili jste inflaci, ale to vás vůbec nezajímá.
Takže pokud pan premiér nechápe a vláda, že pět let je dostatečný časový prostor na to, aby se schválila taková pravidla pro odměňování politiků, která budou jasná, která budou reflektovat situaci a budou mít nějakou rozumnou míru - a my jsme tohle dělali opakovaně.
A vy teď znovu podvádíte občany! Poprvé jste je podvedli v září 2021, kdy naše vláda navrhla zmrazení platů politiků. Vy jste to odsouhlasili těsně před volbami do Sněmovny, protože jste věděli, že váš Senát to shodí, a taky se to stalo. Takže normálně běžně podvádíte, lžete a je to neuvěřitelné, kam až jste se dostali. Takže já jsem tady k tomu vystupoval opakovaně.
Vy nemáte tušení, pane premiére, jak normální lidé žijí. My v nadaci to čteme, ty příběhy. Ty příběhy, kde stát má někomu pomoci, a Úřad práce radši ty lidi posílá na nadace.
Takže nechci dlouho zdržovat. Já myslím, že všichni musí vědět v naší zemi, že tohle je o symbolu. To je symbol, to je symbol této vlády. To je symbol této vlády o tom, jak se chová k lidem a vůči státu i k státním zaměstnancům, že se nestydí si navrhnout takové navýšení platu. Takže vy jste úplně zapomněli na to, že politika je službou lidem, že to není výsada. Vždyť při těch vašich platech máte všechno zdarma! Zdarma jíte! Máte bodyguardy! Vy máte všechno! Tady pan ministr Vlček mě pobavil, jak jsme tady pracovití. Hahaha, jasně. A proč nemáte vládu v pondělí, jak měli všichni historicky? Proč jste ubrali ze středy půlku dne? Na to jste zapomněli? No, protože nejste pracovití! Protože samozřejmě pondělí a pátky, hlavně Moraváci, jsou doma. (Ministr Jurečka z lavice: To není pravda!) Občas střihnou nějakou pásku obchvatu Brna.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Prosím, abychom na sebe nepokřikovali z lavic. Platí to i pro pana ministra.
Poslanec Andrej Babiš: Pan ministr na mě křičí - hlavně nic neříkejte, pane ministře. My jsme spolu seděli všude, my se známe dobře. A určitě bych tady nechtěl potom zase mluvit dvě hodiny. Je to tak. Když jste byl ve vládě se mnou, tak jsme měli vládu v pondělí, ne? A teď máte vládu ve středu. Proč? No, protože zkrátka to tak je, že moc nepracujete! A když už jste tady, pane ministře, vypadá to, že funguje dobře ta aplikace. Vy máte dneska službu, neboť váš je to bod. Protože pravidlo této vlády, která nechce pracovat, je takové, že vždy tu sedí jeden ministr. Oni na to vymysleli nějaký systém, ty služby a tak.
Takže to je fajn, že je tady pan ministr, a pozdravujte pana premiéra, určitě na jeho včerejší tiskovku budu reagovat. A znovu vás vyzývám, abyste si, pane ministře Jurečko, nenavyšovali platy. Vám vzroste plat o 16 300 korun a budete mít 252 300 korun, a máte všechno zdarma.
Tak co teda? Proč lžete, že to chce Ústavní soud? Lhal jste stejně jako Fiala. Není to pravda. Proč lžete o tom, že když se to zmrazí na pět let, že tam bude skok? Není to pravda. Tak já vás znovu vyzývám, abyste akceptovali můj návrh zmrazit platy politiků, protože vy berete nehorázné peníze a za to, že jenom škodíte této zemi, byste neměli brát vůbec nic.
Takže znovu a naposledy akceptujte můj návrh zmrazit platy politiků! Občané se na vás dívají a my jim to budeme připomínat.
Děkuji za vaši vstřícnost, pozdravujte pana premiéra, těším se na něj, kdyby náhodou někdy přišel. (Potlesk z lavic ANO.)
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Tak děkuji. My jsme se vystřídali v řízení schůze Sněmovny.
V tuto chvíli máme ale přednostní práva, která jsou přihlášena ještě před vámi, pane ministře, takže v tuto chvíli paní předsedkyně Alena Schillerová, připraví se pan předseda Tomio Okamura, pan předseda Radim Fiala a pan místopředseda Karel Havlíček. Paní předsedkyně, prosím, máte slovo.
Poslankyně Alena Schillerová: Vážené kolegyně, vážení kolegové, čím ekonomicky složitější doba, tím křehčí důvěra občanů v politiku. Stačí jeden špatný krok, jedno nevhodné rozhodnutí a tato důvěra se zlomí. Jedním z takových kroků je i návrh na zvýšení platů politiků, který přichází ve chvíli, kdy si nemálo rodin musí vybírat mezi zaplacením účtů a nákupem základních potřeb. Je jen a jen na nás, abychom ukázali, že těmto obavám rozumíme a že nejsme odtržení od reality. Proto jsem ráda, že dnes otevíráme otázku zmrazení platů politiků jako jasné gesto, že jsme s lidmi na jedné lodi a že i my jsme připraveni nést odpovědnost v těžkých časech.
Víte, na začátku tohoto příběhu byl návrh na zvýšení platů o 14 procent a buďte si jistí, že lidé ho absolutně nepochopili. Nepochopili ho proto, že reálné mzdy Čechů se za vlády Petra Fialy podle samotného Ministerstva financí propadly do roku 2017, tedy sedm let nazpátek. Nepochopili ho proto, že se platy státních zaměstnanců propadly často i o pětinu a naposledy se jim přidávalo na podzim roku 2022. Nepochopili ho proto, že zase zvedáte živnostníkům odvody, a to na nové rekordy.
Nezlobte se na mě, ale návrh na zvýšení platů politiků v takové situaci působí jako z jiného světa, a co hůř, ten návrh přišel od ministra, který se bije za nižší důchody u Ústavního soudu, od ministra, který hodlá v rámci úspor nechat zdravotní sestry a montážní dělníky pracovat do 67 let, ale který nevidí problém ve zvýšení vlastního platu tu o 14, tu o 7 procent. Ten rozpor je alarmující, nemyslíte? Jak můžeme od občanů očekávat důvěru, když jim ukazujeme takovou míru odtržení od jejich každodenních problémů?
Jsem přesvědčena, že všichni velmi dobře cítíme, že platy politiků nejsou jen technickým rozhodnutím. Stávají se symbolem naší ochoty sdílet úspěchy i těžkosti společně s těmi, které zastupujeme. Návrh na jejich zvýšení v době, kdy se Českem přehnala nejprve inflační, stagnační a nakonec i povodňová vlna, vysílá mimořádně špatný signál. Něco jako: naše problémy jsou důležitější než ty vaše. Ale politika by měla být o opaku, o hledání společných cest a o prokazování solidarity.
Nepochybuji, že většina z nás čelí oprávněným otázkám tohoto typu: Proč prioritou vlády není důstojná odměna pro školníky, kuchařky, policisty nebo úředníky? Proč politici přidávají státním zaměstnancům méně procent, než chtějí přidat sami sobě? Copak jsou státní zaměstnanci prašiví? Proč mluvíte o škrtech a úsporách na všech frontách, ale ve vlastních odměnách je klidně přehlížíte?
Vážené kolegyně a kolegové, právě dnes máme příležitost ukázat, že nás tyto otázky zajímají, že chápeme, že naše rozhodnutí nejsou jen čísly na papíře, ale mají reálný dopad na důvěru lidí ve státní správu a politiku. Ztratit důvěru veřejnosti je snadné. Vzpomeňme na nedávné tvrzení premiéra, že zvýšení platů nařídil Ústavní soud - ústavní soud, který se pak musel historicky poprvé veřejně ohradit proti tvrzení předsedy vlády. Strašná ostuda. Co po ní zůstalo? Jen pochybnosti a nedůvěra. Napravme ji. Dnes je na nás, abychom ukázali, že politika není o sebeobohacování, ale o službě lidem. Můžeme přijmout rozhodnutí, které bude v souladu s tím, co od nás občané očekávají. Zmrazení platů politiků je nejen logickým krokem, ale i gestem, že jsme připraveni nést odpovědnost společně se všemi občany. Pokud s mým pohledem alespoň trochu souzníte, prosím, dovolte otevřít dnešní mimořádnou schůzi na toto téma. Děkuji vám. (Tleskají poslanci ANO.)
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Taktéž děkuji. Další, kdo je přihlášen s přednostním právem, je pan předseda Tomio Okamura. Vážený pane předsedo, prosím, ujměte se slova.
Poslanec Tomio Okamura: Vážené dámy, vážení pánové, máme tady před sebou opoziční mimořádnou schůzi ohledně zmrazení platů politiků. V této souvislosti připomínám, že o mém návrhu na zmrazení platů politiků až do konce příštího volebního období, tedy do 31. 12. 2029, se bude tady ve Sněmovně hlasovat v nejbližších týdnech. Návrh na zamrazení platů politiků jsem podal již popáté, a jak minulé volební období, tak toto volební období se již o mém návrhu hlasovalo a vždy byl vládními politiky zamítnut. Arogantní a drzý vládní návrh na zvýšení platů politikům nejde oddělit od státního rozpočtu, nejde oddělit od změn zákona o důchodovém pojištění a už vůbec nejde oddělit od obecného hospodaření vaší vlády a ekonomického kolapsu, do kterého vedete naší zemi.
Kdyby mi někdo ničil firmu tak, jako vy ničíte naší zemi, nedostane vyšší plat, ale padáka, a pochybuji, že by měl kdokoliv drzost žádat o vyšší plat v momentě, kdy firma nevzkvétá, je v dluzích, a to ještě z velké části vinou toho, kdo chce více peněz. Takový člověk by v každé normální firmě skutečně dostal padáka a na cestu možná studený obklad, aby se vzpamatoval.
Vaše drzost samozřejmě nezná mezí. Nechcete zvýšit peníze jen pro sebe a třeba pro svého prezidenta, ale přišli jste s nápadem zavedení apanáže pro manželku vašeho prezidenta. Všichni přitom víme, že podstatou není až tak zaplatit její producírování na veřejnosti, ale jde o to, aby si to, co utratí, mohla započítat na důchod, aby se jí před odchodem do důchodu zvýšil platový průměr, díky kterému bude mít nadstandardní důchod, to je veřejné tajemství. A to děláte poté, co důchodcům kus po kusu krátíte jejich důchody a oprávněné nároky. Nad tím zůstává rozum stát.
Předseda vlády národní zkázy Petr Fiala omlouval okradení důchodců tím, že je to prý nutné - cituji - z hlediska obecné spravedlnosti, mezigenerační solidarity a udržitelnosti do budoucna, konec citátu. A já se ptám: jaké hledisko obecné spravedlnosti, mezigenerační solidarity a udržitelnosti do budoucna vás vede k tomu, že si zvyšujete platy? Jsme tu, abychom zastupovali občany a pracovali v jejich prospěch a ve prospěch naší společné vlasti. Odpovězte mi, odpovězte kdokoliv z navrhovatelů: jak zvýšení platů, zvýšení vašich platů prospěje naší zemi? Jak prospěje zvýšení platů politiků občanům? Pane premiére Fialo, jak prospěje zvýšení vašeho platu obecné spravedlnosti, mezigenerační solidaritě a udržitelnosti do budoucna, tedy hodnotám, kterými se oháníte?
Je obecně spravedlivé, abyste poté, co jste zvýšili náklady všem lidem i firmám v této zemi, poté, co jste všem znehodnotili úspory o víc jak třetinu, poté, co jste okradli zdravotnictví, důchodce, poté, co jste nás přivedli na práh třetí světové války a rozhodli se posílat stamiliardy americkým zbrojařům a Ukrajině, abyste si řekli o zvýšení platů?
Kdykoliv o tom mluvíme s lidmi na ulici, klepou si na čelo a říkají: To může fakt jen magor. To nemáte sebemenší špetku sebereflexe? Jak už jsem vám říkal minule, zvedat platy si netroufají po dlouhá léta ani američtí kongresmani. Jejich ekonomika by to jistě unesla, ale mají sebereflexi a vidí, že než zvednout příjmy sobě, musí viditelně zvýšit příjmy a životní úroveň svým občanům, svým voličům.
Vy - a nejen své - voliče okradete a pak natáhnete ruku a de facto říkáte: My chceme z vašich peněz víc do naší kapsy. Vaše heslo, tedy heslo Fialovy vládní koalice, zní: Na důchodce není, na vládu a poslance je ale peněz vždycky dost.
Mottem a cílem vašich zákonů o důchodech bylo obrat co nejvíce seniorů. Motivem zákona o valorizaci politických prebend je zvýšit si už tak vysoké platy. Obojí jste udělali navzdory tomu, že proti byla většina společnosti. Tím jste řekli víc než dost o tom, jací jste demokraté. Máte mozek v peněžence a na svět se díváte škvírou ze svého bankovního účtu. Věřím, že normální lidé už na vaše lhaní neskočí a vymění ve volbách vaši vládní koalici.
Dnešní jednání ukazuje, že v reálném životě jde jen o znásobení vašich osobních příjmů, a to na úkor všech ostatních lidí a firem, takže hnutí SPD v žádném případě nepodpoří zvyšování platů politiků, které navrhuje Fialova vláda, a naopak, protože jsem vložil pod váš vládní návrh svůj pozměňovací návrh, se tady bude v nejbližší době hlasovat, již popáté, o mém návrhu na zamrazení platů politiků, v tomto případě až do 31. 12. 2029, tedy až do konce příštího volebního období. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Taktéž děkuji. Po vás je s přednostním právem přihlášen pan předseda klubu SPD, pan poslanec Radim Fiala. Prosím.
Poslanec Radim Fiala: Děkuji za slovo. Vážené kolegyně, to, co teď projednáváme, zvyšování - nebo vůbec platy politiků - má podle mého názoru dva základní aspekty.
První aspekt je ekonomická situace České republiky. Máte pocit, že jsme v takové ekonomické situaci na to, abychom, byť o 1 procento, mohli zvedat platy politikům? Neroste nám HDP, klesají reálné mzdy. Představte si, že reálné mzdy za poslední tři roky klesly téměř o 20 procent. Jak je možné, že nám vystudují noví policisté a pak odcházejí na jiná místa, protože říkají: Za ty prachy? Taková odpovědnost, takové nebezpečí? A jdou dělat někde na pás do fabriky, protože mají čistou hlavu.
Podívejte se na nepedagogické pracovníky. Podívejte se na lidi - na soudní úředníky. To jsou lidé, to jsou skupiny lidí, které by si zasloužily, aby se jim zvedly platy, ale tady slyšíme jenom sliby. Pan ministr Rakušan řekl, že policistům zvedne platy od září - nic, nula, nula. Teď jim slibuje nějaké zvednutí od ledna.
Za prvé, ekonomická situace České republiky není na to, abychom tady mohli tak, jak navrhuje tato vláda, zvednout platy, byť o 1 procento. Běžte do obchodu. Kostka másla stojí 75 korun. Je před Vánocemi, lidi prostě řeší tyto věci. A my si tady máme na základě návrhu Fialovy vlády zvedat platy? Já jsem přesvědčen, že je to nehorázná politická arogance a že to prostě je neetické a nemorální, a jsme proti tomu.
Druhý aspekt, který je neméně důležitý, je to, že tady jako politici budeme zvedat ruku na zvýšení platů - my tedy ne v hnutí SPD - ale vůbec třeba polovina Sněmovny zvedat ruku na to, aby si zvedli platy. Vždyť to je střet zájmů. Jak můžou politici hlasovat o svých platech? Proč nemůžou soudní úředníci, policisté, hasiči a nepedagogičtí pracovníci také hlasovat o svých platech? No, protože se to nedělá. A i my bychom to neměli dělat.
A já vám řeknu, jaká je strategie SPD. My jsme podali pozměňovací návrh na zamrazení platů. Častokrát slyším, že zamrazení platů znamená, že nám to zase jednou skočí, že zase jednou to budeme řešit. Ale je to taková záchranná brzda, abychom to nemuseli řešit teď, společně tady prodiskutovali v příštím roce nový zákon, kde bychom se vrátili zpět k valorizaci, k automatické valorizaci platů, ale podle toho, jak si povede ekonomika naší země, jaké platy budou mít státní úředníci, jaké mzdy budou mít lidé - a podle toho by se měly zvyšovat platy politiků, anebo také snižovat - vrátit se k tomu valorizačním mechanismu.
A druhý, nesmírně důležitý bod je oddělit platy politiků od platů soudců, protože už nám to dvakrát Ústavní soud shodil. A pokud nechceme, aby nám to shodil potřetí, musíme oddělit platy politiků a platy soudců.
To jsou dvě základní věci, které jsou důležité v příštím roce udělat. Takže já navrhuji a žádám tuto Sněmovnu, aby hlasovala pro zamrazení platů, abychom získali čas na to, abychom se mohli vrátit k valorizačnímu mechanismu, který zaručí, že už tady nebudeme nikdy hlasovat o platech politiků, ale k takovému valorizačnímu mechanismu, který oddělí platy politiků a platy soudců, aby nám to Ústavní soud znovu neshodil, a k takovému valorizačnímu mechanismu, abychom plně respektovali ekonomiku země, abychom respektovali, jaké platy a mzdy mají lidé v naší zemi. A podle toho by se také měly odvíjet platy politiků. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Taktéž děkuji.
Další, kdo je přihlášen s přednostním právem, je pan místopředseda Karel Havlíček. Ten ale není přítomen, tudíž jeho přihláška propadá.
Ale s přednostním právem ještě před vámi je přihlášen pan ministr Jurečka. Vážený pane ministře, prosím, máte slovo.
Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí ČR Marian Jurečka: Děkuji. Já navážu na ty, kteří tady hovoří doposud s přednostními právy. Bohužel někteří odešli. Pan předseda Babiš vystoupil, řekl: Haló, lidi, jsem tady, a odpovídala (?). Už je pryč, už ho další neposlouchá. Tak jenom ať je objektivní obrázek, jak to vypadá.
Ale věcně k tomu, co zaznělo: my ten mechanismus, který by reflektoval vývoj platů a mezd v českém hospodářství ve vztahu k platům politiků, představitelů státní moci, státních zástupců i soudců, máme. Tady je voláno - tři předřečníci řekli: Musíme mít mechanismus, tak já jenom chci fakticky si říct, že ten mechanismus se tenkrát z podnětů Jana Hamáčka v roce 2015 na mnoho kol jednání tady ve Sněmovně našel. U závěrečného jednání byli ti, kteří tady dnes vystupovali. Byl u toho jak předseda hnutí Andrej Babiš, tak předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura a jejich kolegové, někteří jsou současní poslanci, a tehdy se našel mechanismus, že se to bude odvíjet od vývoje platu. Společná platová základna, jak bude průměrný plat, krát 3 rovná se platová základna pro soudce, z toho koeficientem nižší platová základna pro státní zástupce, z toho ještě nižším koeficientem platová základna pro představitele veřejné moci, což jsou poslanci, senátoři a členové vlády. To znamená, voláte po něčem, u čeho jste sami v roce 2015 byli, a řekli jste: Tento mechanismus chceme zavést, ať o tom politici nerozhodují. Potom - a já myslím, že to byl fér krok - za vlády Andreje Babiše se do výpočtu té skupiny, ze kterých se ten koeficient bere a stanovuje platová základna, udělalo rozšíření, že to nebudou pouze platy, ale budou to i mzdy, to znamená odměny lidí v privátním sektoru. Z toho vzniklo celkové číslo, průměrná hrubá mzda v národním hospodářství, a z této průměrné hrubé mzdy v národním hospodářství se řeklo: zase se stanoví násobek krát 3 a z toho máme stanovené platové základny soudců, státních zástupců a představitelů veřejné moci. To znamená, mechanismus, aby se tyto platy stanovovaly podle toho, jak roste či neroste průměrná hrubá mzda v této zemi, máme přes osm let, devět let ten mechanismus je. Problém, který vznikl, je v okamžiku, kdy ho rozmrazujeme. V roce 2021 se zamrazilo, v roce 2022 zamrazilo a prakticky s daňovým balíčkem se zamrazilo i v roce 2024, viz následující nález Ústavního soudu. To znamená, mechanismus máme, ten vymýšlet nemusíme. Problém je si říci, jestli v okamžiku, kdy rozmrazujeme, chceme rozmrazit, nebo nechceme rozmrazit. To tady je předmětem toho návrhu - OK, ale prosím, nemaťme lidi tím, že říkáme, že není mechanismus. Ten jsme společně před devíti lety po několika kolech jednání nastavili. Je objektivní, má dvouleté zpoždění, protože se to vždycky bere z uzavřeného roku, kdy máme uzavřenou hrubou mzdu, což je v tomto případě pro rok 2025 nárůst zpětně mezi roky 2022 a 2023. To znamená, ten návrh odráží přesně to, co se stalo v české ekonomice - o tolik, o kolik rostly platy i mzdy lidí mezi lety 2022 až 2023, tak je navrhován růst pro příští rok. Takže není potřeba tady volat: Hledejme mechanismus! Je potřeba si říct v okamžiku, kdy se má rozmrazovat, jestli se rozmrazí, nebo se rozmrazí nějakým postupným tempem. A pokud někdo říká, že to chce úplně jinak, tak je potřeba říct: rušíme dohodu z roku 2015 a chceme stanovit úplně jiný mechanismus. Děkuju za pozornost.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Děkuji taktéž, s přednostním právem pan předseda Aleš Dufek - dává přednost paní kolegyni Schillerové. Prosím.
Poslankyně Alena Schillerová: Děkuji, pane předsedo. Prostřednictvím pana místopředsedy, já bych chtěla zareagovat na pana ministra. Pane ministře, ano, ano, vraťme se k tomu v době, kdy bude ekonomika šlapat, kdy budou lidé se mít také lépe, aby v nich nezůstávala pachuť, že my si platy tady zvedáme - tedy vy je zvedáte - a jim se nedaří, a pak se bavme o tom mechanismu. Vy jste to teď navázali na platy soudců a stalo se logicky to, že soudci to vyhráli u Ústavního soudu, a znovu opakuji, že ten Ústavní soud rozhodoval v květnu roku 2024 a tam jasně se věnoval jenom platům soudců, takže váš premiér neříkal pravdu, já dokonce řeknu tvrdě, lhal, když řekl v televizi CNN, že to bylo kvůli rozhodnutí Ústavního soudu. A já se ptám - a neutíkejte z toho, nejmenujte nám tady historii, pravěk - řekněte na rovinu: proč jste čekali do října 2024? Proč jste tam dali nejdřív 13,7? Proč jste tam potom dali 6,9? Zda jste respektovali rozhodnutí Ústavního soudu ve vztahu k soudcům? Protože už jsem ve veřejném prostoru zaznamenala vyjádření předsedy Soudcovské unie a různých jiných expertů, že se opět někdo obrátí na Ústavní soud.
To jsou jednoduché otázky, naprosto jednoduché otázky, na které jsme nedostali odpověď. A návrh Andreje Babiše říká: zmrazme to, ano, dává tam pět let - a já dodávám, vraťme se k tomu, asi přišla doba i přehodnotit ten mechanismus, a vraťme se tam v době, až bude lépe, rozhodně ne teď. To neumíte vysvětlit, neumíte.
A ještě vám tam přidám jednu věc: nezapomeňte v tom zdůvodnění vysvětlit, proč jste si v rozpočtu schválili na vládě 14 procent. Děkuju.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Také děkuji. Pan předseda Aleš Dufek chce vystoupit s přednostním právem? (Poslanec Dufek hovoří mimo mikrofon.) Ne, teď už jsme před otevřením schůze, ale vy můžete s přednostním právem jako předseda klubu. (Poslanec Dufek opět hovoří mimo mikrofon.) Ne, už není nikdo přihlášený.
Poslanec Aleš Dufek: Dámy a pánové, já bych skutečně požádal - protože schůze míří mílovými kroky k tomu, abychom hlasovali o jejím programu - že bych poprosil o pauzu dvě minuty na poradu našeho poslaneckého klubu.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Dvě minuty? Rozumím dobře? Ano, v tuto chvíli tedy vyhlašuji pauzu dvouminutovou na jednání poslaneckého klubu KDU-ČSL.
(Jednání přerušeno v 12.26 hodin.)
(Jednání zahájeno v 12.30 hodin.)
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Tak, vážené kolegyně, vážení kolegové, přerušení schůze bylo od 12.28 hodin. V tuto chvíli já končím tady toto přerušení.
Prosím o klid v sále a budeme pokračovat.
Pokud už nevidím nikoho, kdo se hlásí s přednostním právem, tak nyní přistoupíme ke stanovení pořadu 121. schůze, jehož návrh je uveden na pozvánce. Připomínám, že podle § 54 odst. 7 zákona o jednacím řádu rozhodne Sněmovna pouze o pořadu uvedeném v žádosti. Nelze navrhnout žádnou změnu ani doplnění pořadu schůze. Rovněž tak nelze rozšiřovat schválený pořad. Já vás nejdříve odhlásím všechny a poprosím vás o přihlášení vašimi identifikačními hlasovacími kartami.
Než se ustálí počet přihlášených, přečtu omluvy. Do 12.07 se omlouvala bez udání důvodu paní poslankyně Marie Pošarová.
Počet přihlášených se nám ustálil.
My v tuto chvíli tedy budeme hlasovat o celém návrhu pořadu 121. schůze Poslanecké sněmovny, jak byl písemně předložen.
Zahájil jsem hlasování. Ptám se vás, vážené kolegyně, vážení kolegové, kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 2, přihlášeno bylo 173 poslankyň a poslanců, pro 79, proti 90. Tady tento návrh byl zamítnut.
Končím tedy 121. schůzi Poslanecké...
Prosím ještě paní kolegyni Schillerovou krátce. (Koaliční poslanci odcházejí ze sálu.)
Poslankyně Alena Schillerová: Kolegyně, kolegové, neutečete tomuto tématu, neutečete! Načetla jsem to jako pozměňovací návrh Andreje Babiše, Aleny Schillerové k vašemu zvýšení platů, o 1 hlas neprošel na rozpočtovém výboru. Budeme se o tom znovu bavit, znovu vám to budeme připomínat a znovu budeme vysvětlovat občanům České republiky, jak vy se stavíte sami k sobě, když jim se nedaří dobře, co všechno jste jim provedli, a za odměnu si zvednete platy. (Potlesk v levé části jednacího sálu.)
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Děkuji. Nyní tedy končím 121. schůzi Sněmovny a připomínám, že za 10 minut bude zahájena 122. schůze Poslanecké sněmovny.
(Schůze skončila v 12.31 hodin.)
Aktualizováno 15. 1. 2025 v 15:51.