Pátek 6. prosince 2024, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Věra Kovářová)
178.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony
/sněmovní tisk 715/ - třetí čtení
Prosím, aby místo u stolku zpravodajů zaujal za navrhovatele ministr životního prostředí Petr Hladík. A pozor, budeme hlasovat. Mám zde jednu změnu, a to původně byl zpravodajem - prosím o klid - původně byl zpravodaj garančního výboru, tedy je ještě stále, pan poslanec Karel Smetana, ale ze zdravotních důvodů prosí o náhradníka, a je tedy domluven s panem poslancem Pavlem Bělobrádkem. Vzhledem k tomu, že je tady nestandardní situace... (Hlásí se poslanec Nacher.)
Pardon, ještě k hlasování? Dobře, tak prosím, ať to máme z krku.
Poslanec Patrik Nacher: Já jenom pro záznam, nebudu zpochybňovat hlasování. Při hlasování 348 jsem byl pro samozřejmě, mám tam "zdržel se". Nezpochybňuji hlasování, chci, aby to bylo v záznamu. Děkuju.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Zpochybňujete, nebo ne? (Poslanec Nacher: Ne.) Ne. Ano, děkuji vám, pane poslanče, vše bude zaznamenáno.
A nyní tedy zpět ke změně zpravodaje. Vzhledem k tomu, že pan poslanec Smetana je přítomen a bude tedy jeho náhradníkem Pavel Bělobrádek, protože pan poslanec Smetana je zdravotně indisponován, navrhuji tedy, abychom tuto změnu schválili a abychom o ní hlasovali. Já tedy přivolám kolegy z předsálí.
Zaznamenala jsem žádost o odhlášení. Odhlásím vás všechny a poprosím vás, abyste se přihlásili svými identifikačními kartami.
A budeme hlasovat o změně zpravodaje pro třetí čtení, a to z důvodu, že pan poslanec Karel Smetana, zpravodaj garančního výboru, je zdravotně indisponován a žádá o tuto výměnu. Přivolám kolegy z předsálí, počkáme, až se ustálí počet přihlášených.
Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro tento návrh? Kdo je proti?
Hlasování číslo 350, přihlášeno 151 poslanců a poslankyň, pro 145, proti 1. Návrh byl přijat.
Pozměňovací návrhy jsou uvedeny ve sněmovním tisku 715/3, který byl doporučen dne 17. září 2024. Usnesení garančního výboru bylo doručeno jako sněmovní tisk 715/4. Nyní se táži navrhovatele, zda má zájem vystoupit před otevřením rozpravy? Má zájem? Nemá zájem. Děkuji.
Nyní tedy otevírám rozpravu, do které se jako první přihlásil pan poslanec Jan Hofmann, poté bude následovat paní poslankyně Berenika Peštová. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Jan Hofmann: Vážená paní místopředsedkyně, kolegové, děkuji za slovo a budu stručný. Já si dovolím požádat o stažení svého pozměňovacího návrhu s číslem 4885. U nás je označen jako B1, a to z toho důvodu, že vzhledem k tomu, že posouvá datum účinnosti tohoto zákona, tak narazil na evropskou směrnici, a proto si dovolím požádat vás o hlasování a stáhnout tento návrh. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Já se zeptám pana zpravodaje, zda zaznamenal číslo pozměňovacího návrhu? Ano? (Poslanec Bělobrádek mimo mikrofon: Ano, B1.) Děkuji.
Nyní je na řadě paní poslankyně Berenika Peštová.
Já, než jí udělím slovo, přečtu omluvy: omlouvá se Dlask Marcel od 12.30 do 14 z pracovních důvodů, Fridrich Stanislav od 12 hodin ze zdravotních důvodů, Helebrant Tomáš celý jednací den ze zdravotních důvodů, Metnar Lubomír od 11.30 z pracovních důvodů, Volný Jan celý jednací den - zdravotní důvody.
A z členů vlády se omlouvá Marek Výborný od 10.45 do 11 hodin z pracovních důvodů.
Prosím, paní poslankyně, máte slovo.
Poslankyně Berenika Peštová: Děkuji za slovo, paní předsedající. Vážené kolegyně, vážení kolegové, takový nekonfliktní zákon, který nám šel do Poslanecké sněmovny a díky pozměňovacím návrhům se nám stal takový méně třaskavý, nebo respektive více třaskavý.
Za prvé bych chtěla vyzdvihnout práci úředníků na Ministerstvu životního prostředí, že opravdu ten zákon připravili dobře. To, co bych jim vytkla, že tam načetli RED trojku pozměňovacím návrhem, ale já nemám problém s tou RED trojkou, nemám problém s RED trojkou, naopak je dobře napsaná, ale vytýkám jim, že nešli řádným legislativním procesem, a nedali to do mezirezortního připomínkového řízení. To je jediné, co bych jim za to vytkla.
Další věc, s čím mám osobně velký problém, tak je pozměňovací návrh, který tam byl načten panem poslancem Hofmannem. Já jsem se už zaradovala a myslela jsem si, že ho stáhl. Ale bohužel stáhl jiný pozměňovací návrh, což mě docela překvapil. A pan poslanec Hofmann načetl pozměňovací návrh, kde vlastně zvyšuje procenta u vyspělých biopaliv, která jsou v kategorii IXb, a to z 1,7 procenta na 2,4 procenta. Ráda bych ubezpečila tuto Sněmovnu, že směrnice, kterou správně transponovalo Ministerstvo životního prostředí, RED trojku, říká, že můžete mít pouze 1,7 procenta vyspělých biopaliv. Mohu vám citovat z té směrnice, takže to je to čl. 27 odst. 2. písm. f). Podíl biopaliv a bioplynu vyrobených ze vstupních surovin uvedených v příloze IXb na energetickém obsahu paliv a elektřiny dodávaných do odvětví dopravy, s výjimkou Kypru a Malty, ty si vyjednaly jediné výjimku, je omezen na 1,7 procenta. To je směrnice, ano, směrnice hovoří i o tom, že by si členský stát mohl požádat o výjimku, ale musí dokázat, že má dostupnost vstupních surovin uvedených v části B přílohy IX, a toto podléhá schvalování komise, jo? Takže ráda bych tedy, když pan poslanec tam načetl tento pozměňovací návrh, viděla analýzu, kde mi řekne a ukáže, jestli má dostatek vstupních surovin. Ale v České republice, ne dovezené, v České republice. Abychom věděli, o čem se bavíme. Tak v příloze IXb se bavíme o tom, že tyto suroviny (Poslankyně Peštová hledá v materiálech.) - vydržte, vydržte - tyto suroviny jsou za a) buď použitý kuchyňský olej, anebo za b) živočišný tuk kategorie I a II podle nařízení evropské směrnice číslo 1069/2009.
Rozumím tomu, proč jste to udělal, ale problém je v tom, že v současné době jsme na tom asi tak: v této kategorii vyspělých biopaliv máme - 1,7 procenta nám říká zákon, jsme na 0,73 procenta. Z toho víc jak půlku dovážíme ze zahraničí a největším dovozcem je Čína. Bavíme se zde o palmových derivátech. V momentě, když toto uděláte, opomenuto, že to je v rozporu se směrnicí, opomenuto, že s námi okamžitě komise zahájí infringement a budeme to muset ze zákona vyhodit. Takže pokud toto uděláte, tak vlastně otevíráte trh víc na to, aby se dováželo ze zahraničí, a jak jsem řekla, největším dovozcem je Čína, palmové deriváty. A teď já se zeptám svých ctěných kolegů. Tak bojujeme proti tomu, aby se kácely ty pralesy, bojujeme proti tomu, aby se používal palmový olej, ve všech členských státech se přijímají rezoluce a zakazuje se palmový olej, a my si sem budeme dovážet palmové deriváty, protože se nám to otevře na víc jak 1,7 procenta.
Takže já tedy nevím, jaká ta motivace byla, v každém případě na výboru životního prostředí padaly takové (?) - jako řepka, že to chceme proto, abychom řepku nějakým způsobem omezili, ale ctění kolegové, já bych vás ráda ubezpečila, že z řepky bylo přimícháno 129 milionů litrů a z palmových derivátů a palmového oleje je to 125 milionů litrů. Takže nevyprávějte mi tady nic o tom, že řepka je něco špatného, protože když se podíváte, tak je tam mezitím rozdíl nějakých 4 miliony litrů, což je zanedbatelné, takže 129 milionů litrů a 125 milionů litrů. Spíš mě zaráží jiná věc, a to to, že zákon říká, že mohou mít 1,7 procenta a v současné době jsou na 0,73 procenta, tudíž stále mají vatu 1 procento.
Co bylo motivací, aby se změnilo to 1,7, podotýkám, v rozporu se směrnicí, abychom šli na víc a víc procent? Co nás k tomu motivuje? Chceme tedy otevřít trh, anebo chceme podpořit naše dodavatele? Říkám, naši dodavatelé na to nemají, naši dodavatelé z toho množství, co oni jsou schopni vyprodukovat, jsou na 0,3 procenta. Nevěřím tomu, že by se dostali k 1 procentu - bez šance, bez šance, doteď se jim to nepovedlo, protože když - opravdu zase opět opakuji - bavíme se zde o kuchyňských olejích, to jsou vlastně oleje z fritovacích zařízení, a bavíme se zde o kafilerních tucích, tak já vám něco řeknu o kafilerních tucích, respektive olejích z kafilerních tuků - ten má dvě velké nevýhody. Za prvé, při 7 stupních dochází k tuhnutí, takže jakmile teplota klesne na 7 stupňů, nafta, do které se to přimíchává, vám začne tuhnout, takže ničíte si motor.
Druhá jeho velká nevýhoda je, a s tou si neumí poradit, že má vysoký obsah síry, není schopen tu síru z toho dostat.
Takže se bavím, opět moje otázka, pro koho to vlastně děláme? Děláme to proto, abychom víc dovezli ze zahraničí? Palmové deriváty? O to nám teda jde?
Říkám, já osobně pro to ruku nikdy zvednout nemohu, protože to je v rozporu se směrnicí, a je pouze na vás, jak vy se k tomu postavíte.
Další pozměňovací návrh, který tam byl načten a potom stažen, zaplaťpánbůh za ty dary, byl pozměňovací návrh, který umožňoval započítávat při těžbě, a to si kolegové nechali vysvětlit, protože jsem samozřejmě jim vysvětlila, když dochází k těžbě, tak ty papírky potom, které si započítávali, tak si započítávalo X států. V současné době v Německu je zahájeno X řízení s hodně subjekty. Mám pocit, že jich tam je asi padesát, kdy právě dochází k tomu, že jsou započítávány tyto papírky v Německu, v Polsku a v dalších členských státech, možná i u nás.
Takže to si nechali, říkám, kolegové vysvětlit a tento pozměňovací návrh už tam nenačetli.
Takže pro mě nejvíc konfliktní je tento pozměňovací návrh, opakuji, v rozporu se směrnicí a druhá ta otázka, pro koho to vlastně děláme? Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, paní poslankyně. Pan zpravodaj Pavel Bělobrádek se hlásí do rozpravy. Prosím, máte slovo.
Poslanec Pavel Bělobrádek: Děkuji, paní předsedající. Vážený pane ministře, kolegyně, kolegové, já bych si dovolil načíst dva legislativně technické pozměňovací návrhy.
Tím prvním jsou legislativně technické úpravy, které jsou načteny pod sněmovním dokumentem 5678. Jedná se o úpravy, kde se jedná v prvním bodu o úpravu interpunkce. Ve druhém bodu je doplnění ze slova "plynu" na "zemní plyn". Potom tam máme další body 3, 5 a 6, kde je sjednocení terminologie a kde se v případech provádí nepřetržité sledování. U bodu 4 je tam v daném zmocňovacím ustanovení oprava chyby v psaní, která vznikla při úpravě textu v průběhu projednání v Legislativní radě vlády. U bodu 7 jde o opravu nesprávného označení v § 32. U bodu 8 se na konec novelizačního bodu doplňuje chybějící text, který se týká posunu označení písmene i) na písmeno j) a u bodu 9 se jedná o drobné formální úpravy. U bodu 10 se pak opravuje označení příslušného kalendářního měsíce, aby bylo v souladu s legislativními pravidly a nebylo uvedeno číslem, ale slovem.
Pak bych chtěl načíst další legislativně technický pozměňovací návrh, který je pod sněmovním dokumentem 5679. Jedná se o účinnost. Nově by to bylo tak, že vzhledem k tomu, že původně navržený termín k 1. 1. 2025 se zřejmě nestihne, tak pravděpodobně by to tak nebylo, a proto se navrhuje změna na účinnost...
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Pardon, že vás přerušuji. Kolegyně, kolegové, prosím o ztišení.
Poslanec Pavel Bělobrádek: ... na účinnost klouzavou. Je tedy žádoucí, aby zákon nabyl účinnosti co nejdříve.
U bodu 2 jsou ustanovení, kterých se týká navržená změna účinnosti podle vládního návrhu, tedy zákona jako celku. Takže všechny čtyři body jsou k tomu, aby se upravily účinnosti. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Táži se, zda se ještě někdo hlásí do rozpravy? Nikoho nevidím.
Pokud se tedy nikdo nehlásí, rozpravu končím.
Táži se, zda je zájem o závěrečná slova? Pan ministr má zájem? Prosím, máte slovo.
Ministr životního prostředí ČR Petr Hladík: Vážená paní předsedající, vážené paní poslankyně, páni poslanci, krásné dobré poledne. Já chci moc poděkovat. Chci poděkovat za tu debatu, za diskusi k této novele zákona, protože si myslím, že to je výrazný krok, výrazný krok směrem k digitalizaci, automatizaci kontinuálního měření v oblasti ochrany ovzduší, stacionárních zdrojů. Měníme tam celou řadu záležitostí. Myslím si, že zefektivňujeme výkon státní správy, také zracionálňujeme, a opravdu záznamy o kontinuálním měření, jeho digitalizaci postupným způsobem, něco v roce 2026, něco v roce 2028, bude zavedeno do zákona.
Dáváme tam také záležitosti týkající se minimálních odstupových vzdáleností u prašnosti, otázka prašnosti při bouracích pracích a dalších věcech.
A musím říct, za co jsem moc rád, že jsme také jako možná jediní v Evropě začali řešit otázku pachových stop, které jsou v častém rozporu. Upravujeme nízkoemisní zóny, které v České republice fakticky nejsou.
Možná jenom zmíním jednu důležitou věc. Chci poděkovat i za tu debatu v jednotlivých výborech, a to z toho důvodu, že se nám podařilo nalézt opravdu vhodnou legislativní formu. Jenom na připomínku paní poslankyně Peštové, prostřednictvím paní předsedající, chci uvést, že to do mezirezortního připomínkového řízení a jeho vypořádání bylo dáno dřív, než vůbec RED III nabyla účinnost. Takže z toho důvodu to tam nemohlo býti, a proto to tam dáváme pozměňovacím návrhem. Už jsem se bál, že mě pochválíte. Pochválila jste jenom úředníky Ministerstva životního prostředí, já je také chválím a budu se jednou těšit i za moji vlastní pochvalu.
Děkuji za pozornost a za podporu této legislativy.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane ministře. Táži se, zda má pan zpravodaj zájem o závěrečné slovo? Není tomu tak, přikročíme tedy k hlasování o návrzích a prosím zpravodaje garančního výboru, aby nás seznámil s procedurou hlasování, poté přednášel jednotlivé návrhy a před hlasováním k nim sdělil stanovisko. Prosím, pane zpravodaji, máte slovo.
Kolegové, kolegyně, prosím o zklidnění v sále, abychom slyšeli, jaká bude procedura. Ještě jednou opakuji, prosím o zklidnění.
Poslanec Pavel Bělobrádek: Vážená paní místopředsedkyně, vážení kolegové, kolegové, navrhuju tuto proceduru. Nejdříve bychom hlasovali o legislativně technických změnách. Protože tady byl hluk, tak zopakuji oba dokumenty. První je sněmovní dokument 5678 a druhý je sněmovní dokument 5679, které jsem odůvodnil v rozpravě.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Ano, a ještě připomínám, abychom nezapomněli, že zde byl návrh na stažení pozměňovacího návrhu, o kterém také musíme hlasovat ještě před legislativně technickými úpravami.
Poslanec Pavel Bělobrádek: Tak to se omlouvám, chtěl jsem to říct potom. Takže ano, mea culpa. Nejdříve zde byl návrh pana poslance Hofmana ke stažení jeho pozměňovacího návrhu, který byl označen jako B1, takže bychom hlasovali nejdřív o tomto stažení.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Promiňte, ještě tedy doplníme sněmovní dokument 4885? Ano. Tak prosím.
Poslanec Pavel Bělobrádek: Potom bychom tedy hlasovali o legislativně technických změnách a potom bychom pokračovali v tomto pořadí. Nejdříve pozměňovací návrhy pod číslem A. Hlasovali bychom je jako celek, potom bychom hlasovali o pozměňovacích návrzích B2 až B5 pana poslance Hofmana, potom o pozměňovacím návrhu B6 poslance Hofmana, pak bychom pokračovali hlasováním o pozměňovacím návrhu B7 poslance Hofmana, potom bychom hlasovali o návrhu pod písmenem C poslance Krále a potom bychom hlasovali o pozměňovacích návrzích D1 až D2 poslankyně Peštové. Potom bychom hlasovali o zákonu jako celku.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Já se jenom zeptám. Tady ještě v té proceduře, schválené výborem pro životní prostředí, je návrh na hlasování pozměňovacího návrhu B1, a ten byl stažen? Tak ano, ten bude pravděpodobně stažen.
Tak prosím. Děkuji, pane zpravodaji.
Já bych nyní dala hlasovat o návrhu procedury, tak jak zde zazněla od pana zpravodaje. Přivolám kolegy z předsálí.
Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro návrh procedury tak, jak zde zazněl? Kdo je proti?
Hlasování číslo 351, přihlášeno 167 poslanců a poslankyň, pro 161, proti žádný. Návrh byl přijat. Prosím.
Poslanec Pavel Bělobrádek: Zahájili bychom tedy hlasováním o stažení pozměňovacího návrhu označeném jako B1 pana poslance Hofmana.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji.
Zahajuji hlasování. Táži se, kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 352, přihlášeno 169 poslanců a poslankyň, pro 106, proti žádný. Návrh byl přijat. Prosím, pokračujte, pane zpravodaji.
Poslanec Pavel Bělobrádek: Nyní bychom pokračovali hlasováním o návrzích označených písmeny A. Jedná se o usnesení výboru pro životní prostředí a hlasovali bychom jedním hlasováním.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Pardon, ještě jsme zapomněli na legislativně technické.
Poslanec Pavel Bělobrádek: Ano, já se omlouvám, už je pátek odpoledne. Tak se omlouvám. Nejdříve tedy budeme hlasovat o legislativně technických změnách. Tím prvním je sněmovní dokument 5678, který se týká především interpunkce a pak doladění některých slov a nesprávných označení odstavců.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Ano, to znamená, že budeme o těch jednotlivých legislativně technických hlasovat zvlášť.
Poslanec Pavel Bělobrádek: O celém dokumentu 5678, ano.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Ano, takže nyní hlasujeme o legislativně technických úpravách pod sněmovním dokumentem 5678.
Zahajuji hlasování. Táži se, kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 353, přihlášeno 170 poslanců a poslankyň, pro 163, proti 1. Návrh byl přijat. Prosím, pokračujte.
Poslanec Pavel Bělobrádek: Druhým je sněmovní dokument 5679, který upravuje účinnost a eventuálně klouzavou účinnost.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji.
Zahajuji hlasování. Táži se, kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 354, přihlášeno 171 poslanců a poslankyň, pro 165, proti žádný. Návrh byl přijat.
Poslanec Pavel Bělobrádek: Nyní bychom hlasovali jedním hlasováním usnesení výboru pro životní prostředí, pozměňovací návrhy označené pod písmenem A. Jedná se o částečnou transpozici směrnice, o podmínky uvedení spalovacích stacionárních zdrojů a upřesnění textace v kompetenci obcí k vydání obecně závazné vyhlášky.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Já jsem zaznamenala žádost o odhlášení, proto vás všechny odhlásím a poprosím vás, abyste se přihlásili svými identifikačními kartami.
Než se ustálí počet přihlášených, přečtu omluvu. Omlouvá se pan ministr Marek Výborný od 12 hodin do 12.30 z pracovních důvodů.
Nyní tedy budeme hlasovat o pozměňovacím návrhu.
Poslanec Pavel Bělobrádek: Pod písmenem A.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Zahajuji hlasování. Táži se, kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 355, přihlášeno 167 poslanců a poslankyň, pro 150, proti žádný. Návrh byl přijat.
Poslanec Pavel Bělobrádek: Vzhledem k tomu, že byl stažen návrh B1, budeme pokračovat hlasováním o návrzích B2 až B5. Jedná se také o částečnou transpozici směrnice RED III a o zrušení navrhovaných omezení výjimky ze stanovených povinností.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Stanovisko garančního výboru? (Zpravodaj: Bez stanoviska.) A stanovisko navrhovatele? (Ministr: Neutrální.) Děkuji.
Zahajuji hlasování. Táži se, kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 356, přihlášeno 167 poslanců a poslankyň, pro 102, proti 61. Návrh byl přijat. Prosím, pokračujte.
Poslanec Pavel Bělobrádek: Budeme hlasovat o pozměňovacím návrhu označeném jako B6 pana poslance Hofmanna. Jedná se také o částečnou transpozici směrnice RED III, kde je požadavek na navýšení limitní hodnoty pro vyspělá biopaliva z 1,7 procenta na 2,4 procenta.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Stanovisko navrhovatele? (Ministr: Neutrální.) Stanovisko garančního výboru? (Zpravodaj: Nedoporučuje.)
Zahajuji hlasování. Táži se, kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 357, přihlášeno 166 poslanců a poslankyň, pro 58, proti 58. Návrh byl zamítnut.
Poslanec Pavel Bělobrádek: Dalším je návrh označený písmenem nebo označen jako B7 poslance Hofmanna, změna navrhované inflační doložky u poplatku za znečišťování.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Stanovisko navrhovatele? (Ministr: Souhlas.) Stanovisko garančního výboru? (Zpravodaj: Bez stanoviska.) Ano, vydržte ještě chvíli.
Ministr životního prostředí ČR Petr Hladík: Pardon, pardon, pardon. My jsme u D1, D2? Já jsem myslel...
Poslanec Pavel Bělobrádek: B7 jsme. B7.
Ministr životního prostředí ČR Petr Hladík: Hluboce se omlouvám, špatně jsem si to označil, omlouvám se, paní předsedající. Nesouhlas.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Tak vydržte momentík. Počkáte? Dobrá, ano.
Takže stanovisko navrhovatele je nesouhlas. Stanovisko garančního výboru? (Zpravodaj: Bez stanoviska.)
Ano, děkuji. Zahajuji hlasování. Táži se, kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 358, přihlášeno 167 poslanců a poslankyň, pro 57 proti 40. Návrh byl zamítnut.
Paní poslankyně Urbanová k hlasování? Prosím, máte slovo.
Poslankyně Barbora Urbanová: Jenom do stenozáznamu k hlasování 357, tedy k tomu předešlému. Na sjetině mám pro, zdržela jsem se, nezpochybňuji hlasování. Děkuju.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, paní poslankyně. A my můžeme pokračovat v hlasování. Prosím, pane zpravodaji.
Poslanec Pavel Bělobrádek: Budeme hlasovat pozměňovací návrh označený jako C poslance Krále. Jedná se o rozšíření výjimky z povinností online ohlašování výsledků kontinuálního měření emisí.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Stanovisko navrhovatele? (Ministr: Souhlas.) Stanovisko garančního výboru? (Zpravodaj: Doporučuje.)
Zahajuji hlasování. Táži se, kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 359, přihlášeno 168 poslanců a poslankyň, pro 166, proti žádný. Návrh byl přijat. Prosím, pane zpravodaji, pokračujte.
Poslanec Pavel Bělobrádek: Posledním pozměňovacím návrhem jsou návrhy označené D1 až D2 poslankyně Peštové. Jedná se o požadavek na vypuštění nově zaváděné povinnosti provozovatelů ohlašovat výsledky kontinuálního měření emisí.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Stanovisko navrhovatele? (Ministr: Nesouhlas.) Stanovisko garančního výboru? (Zpravodaj: Bez stanoviska.) Děkuji.
Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 360, přihlášeno 168 poslanců a poslankyň, pro 74, proti 71. Návrh byl zamítnut.
Poslanec Pavel Bělobrádek: Nyní bychom hlasovali o zákonu jako celku.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Ano, o všech návrzích bylo hlasováno, přikročíme tedy k hlasování o celém návrhu zákona.
Přednesu návrh usnesení: "Poslanecká sněmovna vyslovuje souhlas s vládním návrhem zákona, kterým se mění zákon č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony, podle sněmovního tisku 715, ve znění schváleném Poslaneckou sněmovnou."
Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 361, přihlášeno 168 poslanců a poslankyň, pro 92, proti žádný. Návrh byl přijat. Já tedy konstatuji, že s návrhem zákona byl vysloven souhlas.
Děkuji panu ministrovi, děkuji panu zpravodaji.
Ještě paní místopředsedkyně Richterová k hlasování?
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Jenom k poslednímu hlasování, hlasovala jsem pro, na sjetině mám "zdržela jsem se". Nezpochybňuji hlasování, pouze pro záznam. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Ano, děkuji, paní místopředsedkyně.
Nyní přistoupíme k projednávání bodu
Aktualizováno 15. 1. 2025 v 15:21.